Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Jan Žižka je symbolem národní hrdosti i vojenského umění.

Žižkovy vojenské akce na Strakonicku: Muzeum připomene slavného vojevůdce

Jan Žižka je symbolem národní hrdosti i vojenského umění. Letos si připomínáme 600. výročí smrti tohoto slavného vojevůdce a Muzeum Středního Pootaví ve Strakonicích k této příležitosti připravilo jedinečnou přednášku Prof. Petra Čorneje s názvem Žižkovy vojenské akce na Strakonicku – jaro 1420.

Kromě samotné mumie mostecké muzeum v roce 1894 získalo i další předměty z Egypta do svých sbírek. Na fotografie historické foto expozice.

Egyptské mumie v ČR? Boháči je měli jako suvenýry, komunisti nahradili lopatami

V Česku se ve veřejných institucích trvale nacházejí téměř dvě desítky egyptských mumií. Vděčíme za to především bohatým obchodníkům, kteří v 19. století historické ostatky do českých zemí vozili jako suvenýry a dary pro vznikající muzea. Nový režim po roce 1948 ale mumie označil za buržoazní přežitek a z očí veřejnosti zmizely soukromé sbírky do depozitářů státních institucí. V nich se o ně pečuje dodnes, veřejnost ale dostává příležitost se s nimi seznámit. V říjnu se do Oblastního muzea a galerie v Mostě opět vrátí jeho mumie. Její fantastický příběh není jen svědectvím o egyptské historii a historii Mostecka, ale o historii těchto památek v Česku vůbec.

Běžná jezdecká přilba z poloviny 17. století ze sbírky Muzea města Brna, jenž by mohla být vystavena v rámci expozice brněnského opevnění na Měnínské bráně.

Brno oživí historii. V Měnínské bráně bude po opravách expozice o obléhání Švédy

Náboženská válka o svobodu vyznání, ale i o vládu nad celou Moravou. Třicetiletá válka se v roce 1645 dotkla i Brna, jehož obyvatelé město úspěšně ubránili před obléháním. Tyto události si Brňané budou moci připomenout v poslední dochované městské bráně po dokončení její rekonstrukce. V Měnínské bráně vedení Muzea města Brna plánuje zřídit stálou expozici o obléhání Brna Švédy.

Podívejte se, jak vypadala podzimní zahrádkářská výstava ve Vyškově od 11. do 13. října.

OBRAZEM: Muzeum plné barev. Zahrádkáři vystavovali ve Vyškově, podívejte se

/FOTOGALERIE/ Pestrými barvami hrála od pátku jedenáctého do neděle třináctého října Galerie Orion při Muzeu Vyškovska. Své výpěstky tady představovali zahrádkáři z Vyškova, Slavkova u Brna, Heršpic, Nemojan, Drnovic, Křenovic nebo Orlovic. Akce byla v dané dny přístupná od devíti až do sedmnácti hodin, vstupné bylo dobrovolné. Prohlédněte si obsáhlou fotogalerii z výstavy.

Schindlerova továrna v Brněnci na Svitavsku se promění v unikátní expozici holocaustu. Projekt představil i festival Meeting Brno.

Nadační fond chystá muzeum holokaustu. Otevře se v Schindlerově továrně

V Brněnci na Svitavsku se chystá otevření muzea přeživších holokaustu, které vzniká v historických prostorách bývalé Schindlerovy továrny. Projekt, který realizuje nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, má být dokončen v květnu příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní expozici, která připomene osudy těch, kteří přežili hrůzy holokaustu.

Uspávání broučků s Muzeem regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí; archivní foto

Děti ve Valašském Meziříčí uloží broučky k zimnímu spánku

Program plný zábavných aktivit a hravého tvoření zakončený tradičním průvodem s lampiony nabídne oblíbené Uspávání broučků s Muzeem regionu Valašsko, které proběhne v pátek 11. října v areálu kostela Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí.

Vědci sestrojili možnou podobu slavného vojevůdce Jana Žižky. Podívejte se na aproximaci obličeje Jana Žižky.

Žižka, hrdina z legend, po staletích ožil. Vědci mu vymodelovali tvář

Nepokořený válečník, spolčenec čarodějnic i postava z loutkového divadla. To všechno je Jan Žižka z Trocnova a Kalicha, jak ho ukazuje výstava v Jihočeském muzeu. Navíc v posledních dnech vědci představili i to, jak mohl Jan Žižka vypadat: vymodelovali mu díky novým technologiím tvář.

Příběh Olomučanské keramiky žije dál. V Muzeu Blanenska vystaví unikátní kusy.

Příběh Olomučanské keramiky žije dál. V Muzeu Blanenska vystaví unikátní kusy

/FOTO, VIDEO/ To je nádhera. Pestře zdobené talíře, mísy až zrak přechází. Fortelná práce. Návštěvníci Muzea Blanenska se zanedlouho pohledem vrátí do druhé poloviny 19. století. Tehdy měla Olomučanská keramika, kterou vyráběli v obcí nedaleko Blanska, světový zvuk. Zašlou slávu tehdejšího továrny na hliněné zboží oživí v hudebním salonu.

Výstava šperků v Západočeském muzeu v Plzni.

Muzeum v Plzni ukáže unikátní šperky z Indie, Tibetu, Sibiře i Mongolska

Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.

Přípravy na vernisáž výstavy Jan Žižka 1424 v rokycanském Muzeu B. Horáka.

V rokycanském muzeu řinčí zbraně. Ožívá tu Jan Žižka

Jan Žižka 1424. Od soboty 12. října až do 12. ledna příštího roku je v malém sále rokycanského Muzea dr. Horáka (ulice J. Knihy 146) instalována expozice, připomínající 600. výročí úmrtí husitského a nikdy neporaženého českého vojevůdce Jana Žižky.

Zoologické kuriozity a přírodní obrazy. Zlín představí neobvyklou výstavu

Zoologické kuriozity a přírodní obrazy. Zlín představí neobvyklou výstavu

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky dvě výstavy, které společně tvoří harmonický celek. Výstava Tajemství zoologického depozitáře zavede návštěvníky do říše zvířat a představí zajímavé exempláře z bohaté přírodovědné sbírky muzea. Ty v prostoru doplní výstava Alter Ego PB, kde výtvarník Pavel Bezděčka prezentuje obrazy s převážně přírodní tematikou. Výstavy budou zahájeny vernisáží ve čtvrtek 10. října v 17 hodin.

Dílo francouzského umělce Alexandra Laveta

Nový zaměstnanec muzea v Nizozemsku omylem vyhodil exponát, pomalované plechovky

Nizozemské muzeum moderního a současného umění LAM našlo jeden ze svých exponátů v pytli s odpadky. Nový technický zaměstnanec totiž dvě plechovky od piva vystavené ve skleněném výtahu považoval za odpad. Dvě ručně malované plechovky jsou ale dílem francouzského umělce Alexandra Laveta, který jimi vzdává hold chvílím stráveným s přáteli. Exponát už je zpět na svém místě, uvedlo vedení muzea.

Výstava hub v muzeu v Havlíčkově Brodě

VIDEO: Hřiby jako talíře. Výstava hub v muzeu v Brodě začala, podívejte se

Jak vypadá pošvatka, pavučinec, plešák nebo vatovec? Na to dává odpověď třídenní výstava hub v havlíčkobrodském muzeu. Začala v pondělí 7. října, končí ve středu 9. října. Výstavu pořádá každý podzim Muzeum Vysočiny a brodský spolek mykologů. V přízemí muzea na náměstí v Brodě jsou tou dobou vidět stovky hub, jedlých i nejedlých. Dopoledne je návštěvníkům k dispozici houbařská poradna.

V sobotu se návštěvníci skanzenu na Veselém Kopci mohou dozvědět spoustu zajímavých informací o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor

Koroptve motykou střílené. Skanzen bude v sobotu patřit bramborám

V sobotu 5. října se na Veselém Kopci uskuteční program s názvem Bramborová sobota. Je připomínkou tradice pěstování a využití brambor na Českomoravské vrchovině. Na jeho přípravě muzeum spolupracuje s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě.

Výstava Babí léto nabízí tvorbu amatérských umělců ze Stříbra a okolí.

Stříbrské muzeum hostí výstavu Babí léto. Nabízí obrazy, mandaly, kabelky i fota

Městské muzeum ve Stříbře i v letošním roce nabízí díla amatérských tvůrců a fotografů ze Stříbrska ve výstavě nazvané Babí léto. Devatenáct umělců zde vystavuje své obrazy, dřevěné figurky, plastiky, fotografie, ale i mandely, keramiku či kabelky a výstava přináší díky své rozmanitosti nevšední podívanou. Vernisáž k výstavě se konala v pondělí 30. září, zahájena byla vystoupením žákyně ZUŠ Stříbro pod vedením učitelky Hany Bezděkové.

Architekt Roman Koucký, autor Návštěvnického centra KRNAP - Muzea Krkonoš ve Vrchlabí.

Autor skály u Muzea Krkonoš ve Vrchlabí Roman Koucký je Architektem roku

Cenu Architekt roku 2024 získal Roman Koucký, autor nové expozice Muzea Krkonoš ve Vrchlabí a jejího originálního vstupu ve skále. Architekta, urbanistu a profesora vybrala odborná porota složená z vítězů předchozích ročníků prestižní soutěže. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo v pondělí v Centru architektury a městského plánování v Praze.

Na vrch Kotouč i do jeskyně Šipka je zákaz vstupu, alternativou je štramberské Muzeum Šipka, 1. 10. 2024.

Zákaz vstupu! Do štramberské jeskyně Šipka se nesmí, hrozí pád kamenů

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Jakkoli se Štramberku díky jeho kopcovité poloze vyhnuly zářijové záplavy, dopad na toto turistické město řádění přírodních živlů mělo. Silné lijáky poškodily jeskyni Šipka a vichřice pak zase lesy na vrchu Kotouč. Hrozí pády kamenů a stromů a do odvolání tady platí zákazy vstupu.

Neskutečnou změnou prošel rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi.

Nuda v muzeu? V Nelahozevsi na ni zapomeňte

/FOTO,VIDEO/ Ničeho se nesmět dotknout či vyzkoušet. Tak si mnozí z nás pamatují návštěvy téměř většiny muzeí. V Nelahozevsi na Mělnicku se rozhodli přesně pro opak. Rodný dům skladatele Antonína Dvořáka byl v obci nedaleko Kralup nad Vltavou v posledních letech spíše nevýraznou památkou. Majitelé objektu, rodina Lobkowiczů, se jej rozhodlipředělat na místo s nejmodernějšími interaktivními prvky. Podívejte se na zásadní proměnu, kterou prošel.

V Radnicích pokračuje humanitární sbírka pro Krnovsko zasažené ničivou povodní. Lidé přinášejí potřebné věci a potraviny do místního muzea.

Žena z Plzeňska organizuje pomoc zaplavenému Krnovu. "Solidarita mě překvapila."

Matka čtyř malých dětí Michaela Brandnerová žije se svou rodinou v Radnicích v Plzeňském kraji. Pochází ale z Krnova. Z oblasti nejvíce zasažené zářijovými ničivými povodněmi. Poté, co většinu jejího rodného města zaplavila voda, rozhodla se odjet pomáhat likvidovat následky katastrofy. Nejela ale s prázdnou. V Radnicích zorganizovala sbírku materiální pomoci a nakonec se sešlo tolik věcí, že do Slezska mířila dodávka naplněná až po strop. Další sbírka finišuje v těchto dnech.

V Automoto Museu Lučany proběhly v pátek 29. září dvě zajímavé akce.

Hvězdy motorsportu se sešly v Lučanech. Museum nabídlo unikátní zážitek

Automoto Museum Lučany se stalo dějištěm dvou výjimečných akcí, které přilákaly nejen milovníky historických vozidel. Vernisáž dobových plakátů LIAZ a následná TalkShow Martina Straky nabídly návštěvníkům jedinečnou příležitost setkat se s legendami Dakaru a zprotředkovaně i hvězdách F1.

Výstava živých hub v Muzeu regionu Valašsko; archivní foto

Muzeum regionu Valašsko zve v prvním říjnovém týdnu na Výstavy živých hub

Vzácné i běžné druhy hub aktuálně rostoucí v našem okolí si budete moci prohlédnout v rámci tradičních výstav Muzea regionu Valašsko, které proběhnou od úterý 1. do neděle 6. října na zámcích Vsetín a Kinských ve Valašském Meziříčí. Součástí jsou i mykologické poradny, komentované prohlídky, přednáška či lektorské programy pro školy.

V Radnicích pokračuje humanitární sbírka pro Krnovsko zasažené ničivou povodní. Lidé přinášejí potřebné věci a potraviny do místního muzea.

„Solidarita mě překvapila.“ Žena z Radnic organizuje pomoc zaplavenému Slezsku

Matka čtyř malých dětí Michaela Brandnerová žije se svou rodinou v Radnicích. Pochází ale ze severní Moravy. Z oblasti nejvíce zasažené zářijovými ničivými povodněmi. Poté, co většinu jejího rodného Krnova zaplavila voda, rozhodla se odjet pomáhat likvidovat následky katastrofy. Nejela ale s prázdnou. V Radnicích zorganizovala sbírku materiální pomoci a nakonec se sešlo tolik věcí, že na Moravu mířila dodávka naplněná až po strop. Další sbírka finišuje v těchto dnech.

Karel Kunc a Martin Zetová: Učitel a žák

Sochařská tradice v Hořicích žije. Muzeum chystá výstavu dvou umělců

Výstava Učitel a žák, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 10. října, propojí tvorbu dvou s Hořicemi spjatých současných umělců – sochařů Karla Kunce a Martina Zetové. Oba autoři se setkali na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích. Zetová v roli pedagoga a Kunc v roli studenta sochařského ateliéru. V nedávné době se znovu setkali, když je propojila práce s hlínou jako materiálem a východiskem pro nová díla. Role obou autorů se obrátily a Kunc se stal učitelem Zetové.

Slovanský hrad v Braniborsku.

Nad hradem v Lužici vlaje slovanský prapor, Čechoněmec tu chce open-air muzeum

Nadace českého emigranta Davida Chmelíka bude žádat o evropské miliony na rozšíření slovanského hradiště v obci Raddusch v německém Braniborsku. Expozici s unikátní archeologickou sbírkou přeloží z němčiny, obdivovat ji mají také severočeští školáci. Hradiště v rovinaté krajině na jihu Braniborska svým vzezřením zaujme už z dálnice. Po té to sem z Drážďan trvá hodinu a půl. Stavba vyčnívá z monotónní roviny s větrníky, solárními panely a jezery v bývalých dolech a připomíná zmenšené římské Koloseum. Od samosprávy blízkého osmitisícového města Vetschau teď tento hrad i s moderním muzeem do správy převzal český emigrant David Chmelík a jeho nadace Slavonic Europe.

Karla Radová spolu s dalšími sběratelkami předvádí dobové kočárky na různých akcích po celé republice

Košatinky, kukaně i Liberty. Sběratelka z Tachovska oživuje zapomenuté kočárky

Kočárky ze dřeva a proutí, s loukoťovými koly i Liberty s plastovými okénky. To všechno jsou exponáty z rozsáhlé sbírky historických a retro kočárků Karly Radové z Konstantinových lázní na Tachovsku. Lidé je mohou vidět na různých akcích po celém Česku. Některé kočárky se ke sběratelce dostanou ve velmi špatném stavu, ta je však dokáže opravit a zrenovovat tak, že zase vypadají jako nové.

O víkendu je zdarma přístupná výstava obrazů Aleny Cigánkové ve vyškovském muzeu.

Dny otevřených ateliérů lákají i na Vyškovsku. Zapojí se také muzeum

Dny otevřených ateliérů na jižní Moravě již počtrnácté zpřístupní zájemcům dílny a ateliéry některých umělců a řemeslníků v kraji, připadají na tento víkend osmadvacátého až devětadvacátého září. Do akce se zapojuje mimo jiné i vyškovské muzeum s výtvarnou výstavou a doprovodným programem.

Od 12 hodin mají návštěvníci vstup do rokycanského areálu zdarma.

Muzeum na demarkační čáře opráší v sobotu předválečnou armádu

Sobota 28. září. Den, zasvěcený svatému Václavovi a všem nositelům tohoto jména, nabídne v rokycanském Muzeu na demarkační linii atraktivní program. Prezentaci skvěle vybavené a vycvičené prvorepublikové armády, přičemž od 12 hodin je vstup do areálu zdarma díky podpoře ministerstva obrany i představitelů města!