Již za dva roky, v roce, kdy si připomeneme 160 let od bitvy na Chlumu od Hradce Králové, by měla první návštěvníky přivítat nová stálá expozice, která příběh tohoto boje a války 1866 odvypráví. Královéhradecký kraj už vybral zhotovitele stavby.
Historické tramvaje a autobusy oživí letní sezónu v Libereckém kraji. Díky spolupráci místních spolků a dopravních podniků se návštěvníci mohou těšit na nostalgické jízdy, které nejen připomenou minulost, ale také podpoří cestovní ruch v regionu.
Napínavým pátráním po pokladu si také letos o letních prázdninách budou moci příchozí zpestřit návštěvu poboček Muzea regionu Valašsko. Letním dobrodružstvím v muzeu, jak se pátrací hra jmenuje, se pobaví děti i dospělí. Zároveň výrazně ušetří na vstupném.
Dvě akce pro fotbalové fanoušky s charitativním přesahem se budou konat tuto sobotu na Písecku. Tým Real Top Praha bude hrát v Branicích i Smetanově Lhotě. Písek pak bude celý víkend hostit Mistrovství České republiky v požárním sportu dorostu.
Konec školního roku je tu. Školáci na Vysočině si vyzvednou vysvědčení a začnou jim prázdniny. Některé organizace a firmy připravily pro děti speciální akce. Jako vstup zdarma, nebo jen za symbolickou cenu za vysvědčení aspoň s jednou jedničkou. Deník poradí, kam s dětmi vyrazit.
Hejtmanství upustilo od opulentních večírků pro zvané hosty, ale pro všechny festivalové návštěvníky připravilo v karlovarském muzeu oázu klidu, která bude reprezentovat charakter kraje s jeho ojedinělou přírodu, představí lokální producenty a úspěšné osobnosti a talenty.
/FOTO, VIDEO/ Staré zdi, dveře, sloupy, poštovní schránky, chodníky, ale třeba i elektro skříně nebo velké nádrže - to všechno slouží polské umělkyni, která si říká NeSpoon, jako plátno. Na něm kouzlí s pomocí šablon, spreje i štětce krásné krajky. Nalezli byste je v různých koutech světa a nyní vůbec poprvé i v České republice. Kde jinde než ve městě krajky - ve východočeském Vamberku, který je v těchto dnech opět místem mezinárodního setkání krajkářek.
/FOTOGALERIE/ Mělník slaví velké narozeniny a muzeum myslí s oslavami výročí 750 let města i na nejmenší návštěvníky. V malém sále muzea bude celé léto přístupná výstava Mělnické medvídkování aneb s medvídky za historií Mělníka.
Na bohatý kulturní a zábavný program láká zájemce Muzeum Vyškovska. Den otevřených dveří v něm bude už ve středu šestadvacátého června od desíti do sedmnácti hodin.
V historickém centru Chebu můžete nově navštívit unikátní muzeum. V bývalé pivnici U Kata v Židovské ulici je od minulého pátku otevřené Muzeum numismatiky. Za projektem stojí dva nadšení sběratelé, Martin Kovač, současný ředitel muzea, a Stanislav Karas, majitel. "Sbírali jsme a sbírali a řekli jsme si, že otevřeme muzeum," říká Kovač.
V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea byl po léta bez bližšího povědomí o původu a účelu prezentovaný portrét císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, z roku 1857. Jejím autorem je vídeňský malíř Josef Neugebauer.
V Jablonci nad Nisou se plánuje vznik nového městského muzea, které by mělo být umístěno v Domě manželů Scheybalových a kostele svaté Anny. Město již připravuje žádost o dotaci z programu Interreg Česko - Polsko 2021–2027, přičemž celkové náklady projektu se odhadují na 30 milionů korun.
Muzea již dávno nejsou zkostnatělé instituce, ve kterých musí děti mlčet a potichu poslouchat. Mnohá muzea dnes nabízí nejen poučení v podobě zábavných a interaktivních expozic, ale také herničky, útulné kavárny a spoustu dětem na míru připravovaných akcí. Vybrali jsme pro vás deset muzeí, kde se vždy na děti těší.
/FOTO, VIDEO/ Já tam nejdu, tam straší! Tahle věta by mohla zaznít před vstupem na čerstvě otevřenou výstavu o ústeckých strašidlech ve zdejším muzeu. To by ale byla velikánská škoda, protože je rozhodně nač se dívat. Ústecko totiž obývala spousta strašidel a některá z nich se mohou chlubit puncem originality. Ostatně, vždyť i zahradní trpaslíci mají svůj původ v porcelánce továrníka Ferdinanda Maresche, svého času ústeckého radního a správce městské pokladny, dokonce poslance Českého zemského sněmu v dobách monarchie.
Západočeská galerie v Plzni slaví v letošním roce 70 let od svého oficiálního založení. Ke svým sedmdesátinám nejen sobě, ale především svým návštěvníkům nadělila nové moderní webové stránky, nové logo a výstavu, která je až do konce června k vidění na venkovních panelech ve Smetanových sadech před budovu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
/FOTO, VIDEO/ Tento víkend má být podle předpovědi meteorologů deštivý, ale i tak se dá užít plno zábavy! V sobotu a neděli se na území Prahy koná spousta zajímavých akcí. Podívejte se na některé z nich, které jsme pro vás vybrali!
Muzejní noc ve Veselí nad Moravou bude letos výjimečná. Městské muzeum na historickém Bartolomějském náměstí nabídne v pátek od osmnácti hodin nejen vystoupení šermířů z Memento mori, ale především se všem hostům poprvé a zdarma otevře nová stálá expozice Od Doubravy po Javořinu.
Bouřky, vítr, déšť a kroupy. Počasí v pátek 21. června bude nejisté. Výstrahu na silné bouřky vydal už ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav, vysoké nebezpečí hrozí na celém území Libereckého kraje. Na některých místech proto začali měnit termíny vekovních akcí.
Na pietní území v Ležákách na Chrudimsku už deset let nevkročila noha českého prezidenta. V roce 2014 místo vypálené obce navštívil Miloš Zeman, ale potom už nikdy nepřijel. Nyní už je potvrzeno, že v neděli 23. června zavítá do Ležáků prezident Petr Pavel a uctí památku obyvatel zavražděných nacisty před 82 lety.
Na exkurzi do Muzea opevnění z let 1935–1938 se vypravili truhláři a aranžérky ze Středního odborného učiliště stavebního Benešov. Navštívili při ní pěchotní srub K-S 14 „U Cihelny“ v Prostřední Lipce u Králík v Pardubickém kraji.
/FOTO/ Historické pohlednice přiveze sběratel do Muzea rekordů v Pelhřimově. Na pohledech jsou také fotbalové stadiony, na kterých se hraje Euro 2024. Nechybí ani stadion v Lipsku, na kterém Češi hráli první zápas a Portugalskem.
/FOTO, VIDEO/ Mysleli jste, že tank, vrtulník či jiné vynálezy moderní doby jsou záležitostí 20. století? Z tohoto omylu vás vyvede nová výstava Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. V galerii v druhém patře Kolowratského zámku se můžete ponořit do podivuhodného světa úžasných vynálezů geniálního Leonarda da Vinciho. A dokonce tu spatříte i zaručeně pravou kopii jeho nejslavnějšího obrazu - Mony Lisy. Vznikla podle originálu v pařížském Louvru.
Nestane se tak často, aby na jedné výstavě byly obrázky maminky a dcery. A ještě méně častěji, že si jsou obrázky obou malířek podobné. V železnickém muzeu přihodilo se to v pátek 7. června, neboť otevřena tu výstava matky Emy a dcery Barbory Srncových.
Uplynulý víkend sedmého až devátého června letošního roku, byl v Jaroměřicích zaplněn akcemi, že si mohl každý vybrat. Pátkem a sobotu se prolínaly Eurovolby 2024, tak jako v celé naší republice. Z kulturních akcí nelze opomenout noc kostelů a muzeí v pátek sedmého června.
O víkendu 7. – 9. června končil v Hořovicích skautský čekatelský kurz pořádaný Brdskou lesní školou ve spolupráci s Okresní radou Junáka – českého skauta Beroun a oddílem oldskautů Hořovice.
Davy lidí, kteří se nerozpakovali vystát dlouhou, ale naštěstí poměrně rychle postupující frontu, prošly v sobotu částí opravené hlavní budovy Muzea města Praha na Florenci. V rámci programu Pražské muzejní noci viděli zdobné interiéry a prázdné sály. „Muzeum, které vás překvapí“, jak hlásal slogan, přilákalo tisíce zájemců – a rozhodně to nebyli jen ti česky hovořící.
/FOTO/ Do vstupního vestibulu připravilo Severočeské muzeum v Liberci výstavu rytého skla Jana Schindlera z Jablonce na Nisou. Zkušený rytec, který svoje vědomosti poslední léta předává také studentům na SUPŠS v Železném Brodě, představuje průřez svojí dosavadní tvorbou od prvopočátků, které sám absolvoval na železnobrodské sklářské škole, přes komerčně zaměřenou tvorbu vzniklou mezi léty 1995 – 2019 až po tvorbu volnou, v níž nejčastěji pracuje s nápojovým sklem. Aktuální výstava je autorovou zatím nejrozsáhlejší samostatnou prezentací.
Za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí udělil ministr kultury Martin Baxa Rezortní Medaili Artis Bohemiae Amicis Pavlu Popelkovi, který v letošním roce oslavil 75 let.
/FOTO/ Výstava Kroj jako malovaný v Muzeu Bučovice nabízí pohled na tradiční krojové doplňky a součástky z regionu Vyškovska. Návštěvníci se mohou těšit na tvorbu Pavly Kvasničkové Máčelové a historické kroje z etnografické podsbírky.
Archeologové objevili u Hradce Králové zřejmě nejdelší pravěkou mohylu v Evropě. Jde o jeden z nálezů v trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a křižovatkou u Plotišť nad Labem na okraji Hradce Králové. Pohřební mohyla o délce kolem 190 metrů s maximální šířkou 15,1 metru z doby kultury nálevkovitých pohárů datované do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem byla objevena na rozhraní katastrů obcí Dlouhé Dvory a Lípa.
Monumentální pohřební památku objevili archeologové na trase budoucí dálnice D35 na Hradecku. V úseku mezi Sadovou a dálniční křižovatkou u Plotišť nad Labem našli zřejmě nejdelší pravěkou mohylu v Evropě.
/FOTO, VIDEO/ Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit tento týden? Podívejte se na náš přehled zajímavých akcí, které se od pondělí do pátku na území Prahy konají. V první části přehledu najdete tipy na jednotlivé dny a ve druhé části vícedenní a dlouhodobější akce.
Tady nabídka z Muzeum města Duchcova. Vyberte si. Do 30. 9. 2024 je otevírací doba výstavních prostor muzea v Duchcově od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin.
/FOTO/ Demolice plechového přístřešku vedle bývalého sila v českobrodském areálu ZZN je hotová. V budoucnu na místě vyroste depozitář Regionálního muzea Kolín.
Královéhradecký kraj zahájil dlouho očekávanou revitalizaci bývalých Vrbenského kasáren. V centru Hradce Králové vznikne nová muzejní budova sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun, má jít o největší krajskou investici do kultury.