Vídeň vyvíjí zařízení, které podle potřeby propustí vodu z ulice přímo ke stromu. Mezi obrubníkové kameny umisťuje betonové kvádry s technikou. V nich je ventil ovládaný senzory a řídící elektronická jednotka, která automatizovaně otevírá a uzavírá průtok z ulice k zeleni. Reaguje na vodu a po předem definovaném čase otevře ventil.
Muzeum středního Pootaví Strakonice chce co nejvíce zpřístupnit své prostory různě hendikepovaným občanům. Ne všechno je možné, ale 11 informačních videoklipů pro neslyšící, to splnit šlo.
Muzeum středního Pootaví Strakonice chce co nejvíce zpřístupnit své prostory různě hendikepovaným občanům. Ne všechno je možné, ale 11 informačních videoklipů pro neslyšící, to splnit šlo.
V průběhu minulého a tohoto roku navštívili učitelé a žáci ZŠ a MŠ Kamenický Šenov v rámci programu Erasmus celkem pět zemí – Island, Španělsko, Rumunsko, Portugalsko a Lotyško.
Koncem května skončila v úpickém muzeu dvouměsíční výstava věnovaná fenoménu HAPO - desítky kronik, stovky fotografií, nespočet pohárů, suvenýrů, dresů, míčů, reklamních brožur a statistik zaplnilo tři místnosti muzea. K vidění byla také řada různých ocenění – například zlatá kopačka světové federace za celoživotní propagaci malého fotbalu, věnovaná Miloslavu Toholovi.
Střední škola technická Mohelnice uspořádala pro své žáky exkurzi do vídeňského přírodovědného muzea. Exkurze proběhla ve čtvrtek 1. června a zúčastnili se jí žáci prvních, druhých a třetích ročníků oboru mechanik seřizovač a mechanik elektrotechnik.
VIDEO/ Slunečné letní počasí na Slovácku lákalo na výlety a mnoho lidí právě takovou nabídku využilo a vydalo se poznávat region prostřednictvím historických stavení. Bezmála šest desítek takových usedlostí mělo totiž právě o prvním červnovém víkendu své dveře dokořán.
Muzejní noc v pátek 2. června zcela ovládla strakonické muzeum. Od 16 hodin pro velké i malé návštěvníky připravila výstavu Hlavolamy na II. hradním nádvoří, ve které si všichni mohli vyzkoušet svoje znalosti, ohebnost těla a dedukci. Ve společenských sálech muzea pak byla oddělení deskových her a tvořivé dílny.
/FOTO, VIDEO/ Titěrné panenky, které se vejdou do dlaně, velké metrové panny, kuchyňky nebo malé byty pro panenky. Manželé Hana a Josef Tošovští z Varnsdorfu sbírají historické panenky dlouhé roky, ty nejstarší pochází z Viktoriánských dob. Část jejich sbírek, které zabírají celou půdu jejich domu, nyní mohou vidět návštěvníci děčínského oblastního muzea.
Titěrné panenky, které se vejdou do dlaně, velké metrové panny, kuchyňky nebo malé byty pro panenky. Manželé Hana a Josef Tošovští z Varnsdorfu na Děčínsku sbírají historické panenky dlouhé roky, ty nejstarší pochází z Viktoriánských dob. Část jejich sbírek, které zabírají celou půdu jejich domu, nyní mohou vidět návštěvníci děčínského oblastního muzea.
Mít džíny byla v Československu osmdesátých let velká věc. Bez nadsázky řečeno – pro mnohé skoro až za hranicí zákona. Mladí lidé o ně škemrali a rodiče jim je sháněli „pod rukou“, ilegálně nakupovali valuty, anebo se dopouštěli pašování. Absolvovali fronty u Tuzexů a nepříjemné dohadování o ceně bonů s veksláky. Vytoužené kalhoty tehdy navíc stály asi čtvrtinu platu, což nebylo málo. Přesto tohle všechno tenkrát lidem stálo za to. Tuto oděvní stránku české historie připomíná expozice sestavená z módních džínových kousků, která bude až do konce roku součástí Retro muzea sídlícího v pražském obchodním domě Kotva. Nejen o ní vypráví čtenářům v rozhovoru pro Deník kurátor Michal Petrov.
Gerlinde a Freia, tak se jmenují vnučky světově proslulého fotografa Šumavy Josefa Seidela. Jsou to již dámy v letech, oběma je přes osmdesát let, ale vitalita jim ani v nejmenším nechybí. V pátek 2. června přijely na návštěvu do svého rodného města a rodného domu, v němž dnes sídlí Museum Fotoateliér Seidel, a s sebou vzali i Seidelovu pravnučku a prapravnučku.
Gerlinde a Freia, tak se jmenují vnučky světově proslulého fotografa Šumavy Josefa Seidela. Jsou to již dámy v letech, oběma je přes osmdesát let, ale vitalita jim ani v nejmenším nechybí. V pátek 2. června přijely na návštěvu do svého rodného města a rodného domu, v němž dnes sídlí Museum Fotoateliér Seidel, a s sebou vzali i Seidelovu pravnučku a prapravnučku.
Socha královny Elišky Rejčky nově zdobí hustopečské nádvoří domu U Synků. Dvoumetrovou sochu s fontánou a liliemi navrhla a ztvárnila u příležitosti sedmistého výročí zakoupení města Hustopeče právě touto panovnicí polská umělkyně Ewa Ross-Baczyńská.
Po více než třech letech plánování a příprav byla v Polici nad Metují zpřístupněna nová moderní audiovizuální expozice. Největší novinka, kterou Muzeum Náchodska pro letošní sezónu připravilo, je již zpřístupněna a těší se na všechny návštěvníky.
I čáry máry jsou krátké na přijímací řízení na střední školy v Praze, jestliže se rodičům zdá, že to, co se letos děje, je odpovědným fuk. Tak lze vnímat slova kouzelníka Pavla Kožíška k aktuálnímu problému, pronesená v přítomnosti krále. Konkrétně herce Václava Vydry, který už několik let vystupuje jako král České pohádkové akademie. Právě u Kožíška, v Muzeu fantastických iluzí, které kouzelník provozuje v pražské Vodičkově ulici, pořádal Vydra královský akt. Pohádkový panovník, kterého i v takto slavnostní chvíli doprovázeli jeho psi Buffy a Trip, v úterý 30. května pasoval modelku a moderátorku Hanu Reinders Mašlíkovou na pohádkovou ministryni sportu a zdravé výživy.
Větrný mlýn v Kuželově, muzeum v Blatnici pod svatým Antonínkem nebo rodný dům bratří Úprkových v Kněždubu otevřou návštěvníkům své dveře o blížícím se víkendu.
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Příbramsku i v dalších místech ve středních Čechách. Tentokrát vedou dětské dny a noci v muzeích nebo kostelích, nechybí ale ani koncerty, velký královský průvod a slavnosti s jarmarky.
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Rakovnicku i v dalších místech ve středních Čechách. Tentokrát vedou dětské dny a noci v muzeích nebo kostelích, nechybí ale ani koncerty, velký královský průvod a slavnosti s jarmarky.
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Mělnicku i v dalších místech ve středních Čechách. Tentokrát vedou dětské dny a noci v muzeích nebo kostelích, nechybí ale ani koncerty, velký královský průvod a slavnosti s jarmarky.
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Kladensku i v dalších místech ve středních Čechách. Tentokrát vedou dětské dny a noci v muzeích nebo kostelích, nechybí ale ani koncerty, velký královský průvod a slavnosti s jarmarky.
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Berounsku i v dalších místech ve středních Čechách. Tentokrát vedou dětské dny a noci v muzeích nebo kostelích, nechybí ale ani koncerty, velký královský průvod a slavnosti s jarmarky.
/FOTOGALERIE/ „Neschopní a neúspěšní ničí to, co vybudovali jiní,“ odsoudil na twitteru cestovatel Dan Přibáň vandalský atak na Muzeum trabantů v někdejší samoobsluze v Nové Vsi pod Pleší, kde se objevila velká sprejerská čmáranice s nápisem Azov a zřejmě pokusem o hákový kříž, připomínajícím spíš vážku. Podle Přibáně musí být autorem člověk semletý dezinformacemi.
Víte, že známé plzeňské Pivovarské muzeum sídlí v bývalé Tázlerově pivnici? A že díky tomu má muzeum i svá sklepení, ve kterých pivo ve velkých sudech dozrávalo? Kdysi původně gotický a později renesančně přestavěný dům dnes nabízí na svých prohlídkových trasách spoustu zajímavých zážitků. A Plzeňská muzejní noc byla příležitostí, kdy se všechny zážitky ještě umocnily.
Ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová představila novinářům novinku, která se brzy objeví ve sbírkách. „Po mnoha a mnoha letech se nám podařilo sehnat první motokolo, které se ve Strakonicích vyrábělo. Jedná se o pověstný takzvaný kaktus z roku 1932, který je pojízdný, původní a brzy ho umístíme do expozic. Je to sběratelská rarita a je to naše pýcha,“ oznámila.
/VIDEO, FOTO/ Ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová představila novinářům novinku, která se brzy objeví ve sbírkách: „Po mnoha a mnoha letech se nám podařilo sehnat první motokolo, které se ve Strakonicích vyrábělo. Jedná se o pověstný tzv. kaktus z roku 1932, který je pojízdný, původní a brzy ho umístíme do expozic. Je to sběratelská rarita a je to naše pýcha.“
Sbor dobrovolných hasičů v Týništi nad Orlicí 17. června oslaví 150 let od svého vzniku. Při té příležitosti se po pauze opět otevře letní muzeum Vodárenská věž. Návštěvníci muzea se mohou těšit na tematickou výstavu.
Bezmála šedesát památkových domků na Slovácku bude o nadcházejícím prvním červnovém víkendu zpřístupněno návštěvníkům. Do projektu se mimo stálic zapojují zcela nově objekty v Javorníku, Kuželově i na Žítkové.
/FOTO, VIDEO/ Když se řekne muzeum, lidé si často představí vitríny plné exponátů, o nichž se dozví informaci jen z krátkého popisku vedle na stěně. A je celkem jedno, zda tím exponátem jsou staré nádoby, mince, vycpaná zvířata nebo kopie rukopisů slavných rodáků… Prostě trochu nuda. Regionální muzeum v Kolíně je v tomto jiné.
Zájemci, kteří přijdou kdykoli mezi 11. až 17. hodinou uvidí ukázky řemesla a práce se žhavou sklovinou ateliéru ZKUS SKLO a hlavně si díky speciální mobilní sklářské peci sami vyrobí a odnesou vlastní skleněný výrobek.
Již počátky Městského muzea v Hořicích, datující se do roku 1887, jsou spojeny s obrovským nadšením místních lidí a jejich snahou uchovávat minulost a přinášet lidem kulturní zážitek.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fenomén džínů v někdejším Československu před rokem 1989 přibližuje nová výstava v Retro muzeu Praha. To od loňského roku působí v obchodním domě Kotva v Praze 1. Výstava se zaměřuje hlavně na to, jak se především děti a mladí lidé snažili dostat k oblečení v socialistickém zřízení téměř nedostupnému, a přibližuje tak fenomén překupníků tuzexových peněžních poukázek.
Marie Terezie ve skutečnosti nezavedla povinnou školní docházku, ale jen povinnost vzdělávání. „Mnoho dětí tehdy do školy příliš nechodilo, bohatší měly své soukromé učitele a ty chudší musely pomáhat v hospodářství,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník historička Martina Halířová z Národního pedagogického muzea.
Nejen velká radost, ale zároveň i závazek. Tak vnímají pracovníci strakonického Muzea středního Pootaví úspěch z minulého týdne – II. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2022.
Stefan Dorfner (57) ze Sankt Englmaru (okr. Straubing) je vášnivým sběratelem starých motocyklů. Ke Dnu otců otevřel v bývalé pekárně nové muzeum s více než 200 motorkami, mopedy a bicykly německého původu z dvacátých až osmdesátých let. Obzvlášť hrdý je na svůj Wanderer G200 z roku 1927.
Novoborský fotograf Petr Germanič zachytil letošní Muzejní noc ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Jelikož si tato instituce připomíná 130. narozeniny, byla akce pojata jako narozeninová párty.
V sobotu 27. května se v Kamenickém Šenově uskutečnila unikátní akce - open air festival skla a skleněných svítidel Lustrfest. Třetí ročník zároveň připomněl 100. narozeniny šenovského sklářského muzea.
/FOTOGALERIE/ Potřetí v řadě bodovalo Východočeské muzeum v Pardubicích v prestižní soutěži českých muzeí a galerií Gloria musaealis. V kategorii Muzejní počin roku získala zvláštní ocenění Obnova Zámku Pardubice jako významné památky a moderního muzejního pracoviště. Vítězství si odnesla rekonstrukce Armádního muzea na Žižkově. Ceny se předávaly ve čtvrtek ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. V 21. ročníku ceny pro nejlepší muzejní počiny a výstavy soutěžilo 73 muzeí a galerií s rekordními 121 projekty.