Vyzkoušel jsem, jak snadno a dobře se parkuje v pražských parkovacích domech. Konkrétně v tom v Nových Butovicích, který je v provozu teprve měsíc, dále na severojižní Magistrále v bývalém domě Slovan (dnes Muzeum) a konečně v obřím parkovišti na Černém Mostě.
/FOTO, VIDEO/ Návštěvníci Škoda Muzea v Mladé Boleslavi si v těchto dnech mohou prohlédnout koncept elektromobilu Škoda Vision 7S. Tento unikát zde bude vystavený pouze po omezenou dobu.
Více než stovku dřevěných staveb mají v rožnovském skanzenu. Valašské muzeum v přírodě tak již více než sto let zachovává jedinečné kulturní dědictví. Péče o takové množství starých objektů postavených ze dřeva je ovšem velmi náročná, a vlastně nikdy nekončí. S obnovou části staveb ve skanzenu pomohla i dotace z fondů EU v rámci projektu Kulturní dědictví Javorníků a Beskyd. Na zachování objektů z obou stran česko-slovenské hranice šlo více než 432 tisíc eur.
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo na sobotu 29. července speciální program pro malé návštěvníky. Děti při akci nazvané Branný den čekají soutěže a vojenský výcvik. Dospělí pak mohou počítat se dvěma komentovanými prohlídkami.
Pětiletá Emma z Wallernu chtěla staré okenní záclonky své prababičky poslat dál láhvovou poštou. Na procházce začátkem dubna svou zásilku vybavenou kresbami a velkými písmeny svého jména vhodila do Trattnachu v okrese Grieskirchen.
Nevíte, kam s dětmi na výlet a za zábavou? Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově pro vás a vaše děti pořádá dne 12. srpna od 10 hodin do 16 hodin velkolepou akci Pohádkový den plný zábavy. Čeká vás opravdu bohatý program.
Žertovné křeslo, posmrtný obraz Zachariáše z Hradce, další prohlídkové okruhy nebo celoroční provoz jednoho z okruhu. To jsou některé novinky, které od pátku 28. července čekají na návštěvníky telčského zámku. Památka světového dědictví UNESCO se naplno otevírá veřejnosti po tříleté stavební a restaurátorské obnově. Projekt za více než 240 milionů korun ve čtvrtek slavnostně zakončil Národní památkový ústav za přítomnosti předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila a ministra kultury Martina Baxy.
Přinášíme vám velký přehled tipů na nejrůznější akce, které se o nadcházejícím víkendu budou konat v Karlovarském kraji. Podívejte se a nechte se inspirovat.
V severočeském Terezíně se nachází hned několik muzeí. Jedno z nich je trochu jiné. Je to Muzeum nostalgie. To představuje nejen věci denní potřeby let minulých, ale i spoustu zajímavostí ať už z pohledu tehdejších dopravních prostředků nebo techniky.
/FOTO, ZAJÍMAVOST/ Jedna z povídkových knih Bohumila Hrabala se jmenuje „Chcete vidět zlatou Prahu?“. Muzeum stavebnice Merkur zve všechny návštěvníky k prohlídce kousku zlata z té Zlaté Prahy. A dokonce nemusíte ani do hlavního města republiky, stačí zajet do Police nad Metují.
8. Setkání historických vozidel u Muzea motocyklů ve Svratouchu se uskutečnilo v sobotu 22. července 2023. Jednalo se o pohodové setkání přátel vůně benzínu a starých časů. Podívejte se na fotogalerii.
Švýcarský historik Marius Winzeler je spolu s publicistou Ivanem Hartmannem podepsán pod knihou O vidění s podtitulem Jak porozumět starému umění. Tomuto oboru se rodák z kantonu Curych, který plynně mluví česky, věnoval jak ve funkci kurátora a později ředitele Městských muzeí v Žitavě, tak v letech 2016 až 2021 na postu šéfa Sbírky starého umění v Národní galerii v Praze. Nyní už třetím rokem působí jako ředitel Rezidenčního zámku v Drážďanech. O čem jsme si nad knížkou, která navazuje na rozhlasový cyklus o starých mistrech, povídali? Tak třeba o tom, že nejen my vidíme obrazy, ale i obrazy svým způsobem vidí nás.
V 70. a 80. letech minulého století si asi málokterý kluk nehrál se stavebnicí Merkur nebo nesváděl nelítostné souboje na autodráze nebo při malém stolním fotbálku. Stejně tak tehdejší děvčata se do dětských let vrátí při pohledu na různé typy panenek, plyšáků nebo kočárků.
Pětimetrový plyšový medvěd nebo polévkový hrnec o objemu dva tisíce tři sta litrů, ale i jezdecká socha prezidenta Masaryka o rozměrech devět krát devět milimetrů či pletená čepice ještě o něco menší. To vše lze vidět v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nová výstava Karetní partie zimního krále se otevřela v pátek 21. července v Historické budově Národního muzea. Soubor šestatřiceti alegorických karet původem z Vídně z počátku třicetileté války budou v Muzeu k vidění do 20. října letošního roku.
/NEKROLOG/ Bousov si v letošním roce připomíná 700. výročí první písemné zmínky. Ta se týká vlastně Horního „malého“ Bousova, ten velký Dolní čekal na písemné připomenutí ještě déle. Když tuhle cifru někdo vysloví před archeologem, srdečně se zasměje a oznámí, že ne 700, ale 7000 let jsou dlouhé dějiny Bousova. Archeolog Jiří Waldhauser tuhle repliku již nevysloví, odešel náhle v sobotu 15. července ve věku 78 let.
/VIDEO/ Skvost, který si potěžká jednou za rok vítězka ženské dvouhry v legendárním Wimbledonu. Umělecky zdobená mísa Venus Rosewater. Nad hlavu ji nedávno zvedla na travnatých dvorcích v Londýně po fenomenálním výkonu česká tenistka Markéta Vondroušová. Repliky této vzácné trofeje si mohou prohlédnout pěkně zblízka také návštěvníci Muzea Blanenska.
Červený svetr s ovečkami, který kdysi nosila Diana Spencer jako princezna Waleská od roku 1981, má být vydražen, a Sotheby's doufá, že vynese až 80 000 dolarů. Do tohoto pátku je k vidění v její londýnské síni.
V červenci započaly práce na rekonstrukci pomníku věnovaného pruskému 1. poznaňskému pěšímu pluku č. 18, který byl odhalen v roce 1913. Letos si tedy připomínáme 110 let od jeho odhalení.
Muzeum motorových kol v Horní Radouni na Jindřichohradecku připravilo pro své návštěvníky novinku - nového průvodce expozicí v podobě takzvaných Muzejních novin.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám spoustu tipů na zajímavé víkendové akce v Mladé Boleslavi i na dalších místech ve středních Čechách.
Vedra a slunečné dny na Krnovsku otevřela zajímavé téma: kolik svršků si člověk může na veřejnosti odložit, aby jeho "nahota" ještě byla společensky přijatelná?
Nejen ohnivé slunce, ale především metalová hudba dostávaly do varu návštěvníky v pořadí již 6. ročníku Husman Festu v Tachově. V sobotu 15. července se v zahradě Muzea Českého lesa několika desítkám příznivců metalu představilo jedenáct kapel a byl to nářez.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Módu z převážně 60. let představuje nová výstava v Museu Kampa s názvem Paradox módy. Tématem výstavy je střetnutí dobové módní tvorby s významnými uměleckými díly Musea Kampa ze stejné doby. Ukazuje tak, jak se móda a umění navzájem ovlivňovaly. Od 15. července mohou zájemci vidět zhruba stovku modelů od významných tvůrců, jako jsou například Christian Dior, Yves Saint Laurent či Coco Chanel. Expozice bude k vidění do 5. listopadu.
Pro nadšence i milovníky historie připravilo na neděli zajímavou akci Pevnostní muzeum Vranov. Nese název Hraničář na Dyji a podílejí se na ní kluby vojenské historie napříč republikou.
Nové unikátní rarity představilo pelhřimovské Muzeum rekordů. Tentokrát z kategorie miniatur. Do sbírky muzea přibyla nejmenší jezdecká socha prezidenta T. G. Masaryka, milimetrové sluneční hodiny nebo rekordně malá pletená čepice.
/FOTOGALERIE/ Berounské Muzeum Českého krasu nabízí unikátní vzdělávací program, který se zčásti odehrává v prostředí počítačové hry Minecraft. Účastníci programu si na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je být geologem a objevovat ložiska uhlí, zlata a železné rudy. Program do muzea zavedl geolog a muzejní edukátor Pavel Bokr.
Otestovat si různá řemesla mohou návštěvníci Městského muzea a galerie ve Svitavách na Dnech otevřených ateliérů. Jedná se celkem o čtyři dny plné řemeslných dílen. Ve středu 12. července se řemeslníci zaměřili na tisk, papír nebo knihařství.
Ne v každém kočárku odpočívají miminka. Když na ulici v Mostě potkáte Danu Hejdukovou, můžete si být jisti, že veze jednu ze svých panenek. Ne tu obyčejnou, ale reborn, která na první pohled vypadá jako živá. Svěží světlounká pleť, faldíky, lesklé rty, jemné vlásky, které za vedra vypadají zpoceně. A hlavně žádný pláč. Není divu, že některé kolemjdoucí ženy takové spokojené miminko nad kočárkem chválí.
/FOTO, PROGRAM/ Kreativní tvorba, zábava a poznání. To vše si děti po celé letní prázdniny odnesou z dílniček ve vyškovském muzeu. „V atraktivním prostředí zámku si vyzkouší aktivity zaměřené především na kreativní tvoření z různých materiálů,“ popsala pracovnice muzea Petra Mandíková.
Dvanáctihodinový program Císařských slavností ve Kdyni zahalí město do historické nálady, ale návštěvníky přivede i do současnosti díky koncertu zpěvačky Lenny. Město Kdyně a Městské kulturní středisko „Modrá hvězda“ vás zvou na sobotu 15. července od 10 hodin do parku u Muzea příhraničí.
Perlou Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem je unikátní a podle dostupných informací i největší pohřební vůz na světě, který si zahrál i v úspěšném televizním seriálu Marie Terezie. Restaurátor a ředitel muzea Václav Obr se ke smutečnímu povozu dostal shodou náhod, koupil jej jako vrak od italského překupníka a vdechl mu nový život.
Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.
Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.