Naplno se rozjíždí období masopustů, které se protáhne na celý únor (tradičně svátek jídla, pití a všeobecného veselí končí s Popeleční středou, která letos vychází na 22. 2.). Nemusí se přitom jednat o „pouhou“ obchůzku maškar: někde chystají i další programy.
FOTOGALERIE/ Že to nedává smysl? Ale ano, jen musíme doplnit to „pod Kosířem.“ V dnešním příspěvku se, milí čtenáři, vypravíme na úrodnou Hanou, do Čech pod Kosířem. Obec s přibližně tisícovkou obyvatel najdeme zhruba deset kilometrů severozápadně od Prostějova. Za skvělý tip na výlet velice děkujeme Karlu Machylovi.
Po vrstevnících z devítiletky v ulici Míru se role průvodců v rokycanském Muzeu dr. Horáka ujali i školáci z Jižního předměstí. Usedají do lavic ve 4. C.
Čas masopustního veselí začíná a někteří z vás už možná přemýšlejí, jakou masku zvolit do průvodu. Pomoci vám v tom může prohlídka Muzea milevských maškar, jediného muzea tohoto druhu v České republice, jehož stálá expozice je věnována největšímu masopustu v Česku.
Devadesát let od svého založení si letos připomíná Muzeum Kroměřížska. Oslavy jubilea odstartují už v únoru a bohatý program čeká na návštěvníky po celý rok. Muzeum navíc představí i svého nového maskota.
Po pracovním týdnu tady máme další víkend! Užijete si ho doma v rodinném kruhu nebo vyrazíte někam za zábavou? Podívejte se níže na pár akcí, které se konají.
Nedostali jste se na prohlídku českých korunovačních klenotů na Pražském hradě? Snad by vám podívanou mohla vynahradit koruna jiná, a sice koruna císařů Svaté říše římské, kterou nosil i Otec Vlasti Karel IV. Nahradila totiž unikátní gotickou Madonu, dočasně zapůjčenou na výstavu Naši Němci v ústeckém muzeu.
Spousta novinek čeká na návštěvníky Arcidiecézního muzea v Olomouci, které od roku 2020 prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Pro veřejnost se znovu otevře v druhé polovině dubna a nabídne novou stálou expozici zaměřenou na historii svatováclavského návrší.
Víte už, jak si zpestříte víkend? Strávíte ho doma nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Velké oblibě se v loňském roce těšilo Oblastní muzeum v Děčíně. Rok 2022 byl z pohledu návštěvnosti nejúspěšnějším v historii. Výstavy tu vidělo více než 29 tisíc lidí, což je téměř trojnásobek proti jiným rokům.
/FOTO, VIDEO/ Prádelna jako z dob našich prarodičů. Vlastní kotelna o výkonu 660 kW. Stará karma a dobře známé vypínače s nápisem "stiskem vypni, tahem zapni". Kachlová karma, vlastní kryt nebo netradičně řešené dispozice bytů včetně (ne)zachovalého vybavení z dob socialismu. A jako třešnička navrch spleť odpadních trubek nebo plynových trubek. Jednoduše pohled, který v současní době zažijete spíš v muzeu, než v domech a bytech, kde bydlí lidé. A právě jedno takové velké živoucí "muzeum" objevil při prohlídkách městských bytů v brněnské části Židenice její starosta Petr Kunc.
/FOTO, VIDEO/ Prádelna jako z dob našich prarodičů. Vlastní kotelna o výkonu 660 kW. Stará karma a dobře známé vypínače s nápisem „stiskem vypni, tahem zapni“. Kachlová karma, vlastní kryt nebo netradičně řešené dispozice bytů včetně (ne)zachovalého vybavení z dob socialismu. A jako třešnička navrch spleť odpadních trubek nebo plynových trubek.
/FOTO, VIDEO/ Severočeské muzeum v Liberci se řadí mezi návštěvnicky oblíbená místa v Libereckém kraji. Tento kulturní stánek kombinující uměleckoprůmyslovou tradici, historii a design letos oslaví 150 let od svého vzniku, jedná se o nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Místo velkolepých akcí a oslav vsadili muzejníci na zajímavé projekty pro návštěvníky.
Existuje množství vtipů na téma, jak muži nerozumí ženám. V Číně se ovšem taková situace může stát doslova. V této východoasijské supervelmoci totiž v dávných dobách vznikl speciální jazyk zvaný nu-šu, který ovládají pouze ženy. Vynalezen byl možná už před třemi tisíci lety, v době kulturní revoluce experti, kteří jej chtěli studovat, skončili v pracovních lágrech.
Několik muzeí v Británii se rozhodlo, že mumifikované lidské ostatky už nebude nazývat mumiemi. A mají pro to několik důvodů. Podle většiny z nich je tento název dehumanizující a zastaralý, kromě toho odkazuje na temnou koloniální minulost Britského království.
Výstava Od košilky k rubáši, která je k vidění v Městském muzeu Mimoň, ve dvou sekcích upozorňuje na pomíjivost lidské existence. Jedna je věnována zrození a ta druhá smrti.
Úspěšná výstava Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO) s názvem Dětský svět zůstává nepřístupná veřejnosti. Pokud se podaří provizorně zabezpečit strop, ze kterého se kvůli prasklinám v klenbě začala drolit omítka, mohli by se návštěvníci do výstavního sálu svaté Kláry vrátit. Jisté to ale není.
Velvarské muzeum uspořádalo o uplynulém víkendu přednášku věnovanou heraldice. Na téma Erby a znaky Království českého přednášel Miroslav Smaha. Přednáška navázala na končící úspěšnou sedmiměsíční expozici kovových erbů, šlechtických rodů a znaků měst v sousední Pražské bráně. Pro velký zájem byla výstava erbů prodloužena do 28. ledna.
Celkem 22,5 milionu korun bude stát Liberecký kraj kompletní rekonstrukce Muzea Českého ráje v Turnově. Jde o prozatím největší a nejsložitější projekt v historii muzea. Rekonstrukce byla navržena tak, aby byl domu vrácen jeho původní výraz a historická hodnota. Dokončena bude kompletně v dubnu letošního roku.
Svíčkařskou dílnu, která zájemcům umožní přiučit se tradičním dovednostem někdejších voskařů, chystá na čtvrtek 2. února Hornické muzeum Příbram. Den, kdy si připomínáme Hromnice, nebyl zvolen náhodou, zdůraznila programová pracovnice muzea Stanislava Moravcová.
Ne všechny poklady se třpytí. O tom se v uplynulých dnech přesvědčili archeologové na Bohdanečsku, kde hráz rybníka vydala zřejmě přes 500 let staré dřevěné potrubí. Dubové potrubí měří asi 8 metrů a hmotnost experti odhadují na 1,5 tuny. Pro pardubické muzeum se prastarý nález stal vítaným exponátem.
Dlouho nepotřebný, nevyužívaný, ale v zásadě skvěle utajený podzemní kryt existuje od socialistické éry na sídlišti Sever v České Lípě. Nově jej převzalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, které ho začne přechodně využívat jako depozitář. V souvislosti s krizovým řízením má o prostory zájem i okresní město.
V německém Selbu se nachází unikátní muzeum historie porcelánu. Rozlehlá budova Porzellanikonu sídlí v bývalé továrně Rosenthal, která byla uzavřena v roce 1969. Muzeum se nachází 25 kilometrů od Chebu.
Co má společného s jihem Čech někdejší šéf Volkswagenu Carl Horst Hahn (1926 – 2023), který zemřel 14. ledna? Jeho otec se narodil v Nových Hradech a syn si byl jihočeských kořenů celý život dobře vědom, vysvětluje Lukáš Pelikán, knihovník Jihočeského muzea a kurátor loňské výstavy Osobnosti Novohradska, která ho připomněla.
Výstava umělců a výtvarníků s blízkým vztahem ke Stříbru a okolí nesoucí název Stříbrská paleta započala v pátek 20. ledna v Regionálním muzeu Kladrubska. Vernisáž výstavy zpestřilo vystoupení žáků ZUŠ Stříbro, kteří potěšili přítomné hrou na klavír, zobcovou a příčnou flétnu a také zpěvem.
V humpoleckém Muzeu Dr. Aleše Hrdličky začala výstava RC leteckých modelů. Po několikaleté pauze ji uspořádal Letecký modelářský klub Jiřice, který je dlouholetým pořadatelem celostátních setkání modelářů. Výstavou chce k modelářství přilákat mladou generaci. K vidění jsou i třímetrové exempláře. ČTK to řekl předseda klubu Ladislav Farka. Výstava bude přístupná do 29. ledna.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ První letošní vernisáž výstavy, která je nazvaná Mezistavy, se konala v Muzeu umění a designu v Benešově ve čtvrtek 19. ledna. Výstavy poměrně neobvyklé, protože namísto exponátů seznamuje návštěvníky s prací lidí, kteří hrají v muzejnictví velmi důležitou roli. S prací restaurátorů.
Úspěšná výstava, kterou už možná nikdo neuvidí. Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) před týdnem muselo nečekaně uzavřít výstavní sál svaté Kláry, ve kterém je k vidění stěžejní výstava letošního roku s názvem Dětský svět. Důvodem jsou praskliny v klenbě, které o sobě opět daly vědět, když se ze stropu začala drolit omítka.
Poklad na stříbrné Labi. Tak se jmenuje didaktická naučná série filmů pro školy, které ústecké muzeum chystá představit ústecké veřejnosti promítáním v bývalém kině Hraničář. Dějem filmů provází hrdinové knih Karla Maye Vinnetou a Old Shaterhand. Filmy provází i výstava, která se právě dnes, ve čtvrtek 19. ledna, otevřela.
Víte už, jak si zpestříte víkend? Strávíte ho doma nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Staré hračky, sbírky známek nebo cenné mince či dokonce historické bicykly. Všechny tyto věci je možné najít na kdejaké půdě, které často skrývají nevídané cennosti. Ty se rozhodly dát dohromady organizátoři výstavy s názvem Poklady z půdy, která je momentálně k vidění ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech. Tuto unikátní expozici, která vám zaručeně navodí nostalgické vzpomínky na vaše dětství, budete moci navštívit až do 29. května 2023.
Po pracovním týdnu tady máme další víkend! Užijete si ho doma v rodinném kruhu nebo vyrazíte někam za zábavou? Podívejte se níže na pár akcí, které se konají.
S naléhavou prosbou o spolupráci se na pamětníky z regionu obrací Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Připravuje velkou výstavu o českolipské továrně na výrobu vagónů - Příběh českolipské vagónky. Otevření celoroční výstavy je plánováno na květen, muzeum nyní shání exponáty.
Malebné Rakovecké údolí je krásným koutem Vyškovska, které je známé zejména díky kobercům kvetoucích bledulí. V tomto přírodním parku se však vyskytují také různí vzácní živočichové a rostliny a rovněž tam lze najít pozůstatky dvou středověkých osad – Bystřece a Sokolí. Právě na archeologii a přírodu Rakoveckého údolí je zaměřená výstava, která je až do 25. dubna k vidění ve velkém výstavním sále Muzea Vyškovska.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci láká na výstavu Zakrojte si skývu, která bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 19. ledna od 17 hodin v prostorách hlavní budovy muzea v Husově ulici. Těšit se můžete na vystoupení žáků ZUŠ Žatec.