Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst. Moravská Třebová připravuje 18. února od 13:30 průvod městem plný tradičních masek, hudby, bujaré nálady i skvělého masopustního pohoštění.
Opět po 3 letech se letos uskutečnila celostátní akce Ledová Praha, a to v termínu 3. – 5. 2. 2023. Tato akce má už více než dvacetiletou tradici a je určena dětem nejen z pionýrských skupin, ale také dalších spolků, škol, středisek volného času, atd… Na této akci jsme letos nechyběli ani my, členové PS M. Očadlíka Holešov. V Praze jsme prožili opět prodloužený víkend plný zajímavých setkání, návštěv muzeí a výstav. Počasí v Praze bylo velmi proměnlivé. V pátek pršelo a mrholilo a byl také velký vítr, v sobotu bylo počasí mrazivé a v neděli krásně svítilo sluníčko.
Je tu další únorový víkend. Užijete si ho doma v rodinném kruhu nebo vyrazíte někam za zábavou? Podívejte se níže na pár akcí, které se na území metropole konají.
Do Plzně se vydala 7. pionýrské skupiny Borač z Brna a také pionýři z Jindřichova Hradce. Navštívili krásná místa tohoto města a užili si společně mnoho legrace.
Skvost obrovské historické hodnoty si mohou v pátek 10. února prohlédnout Netoličtí. Jde o asi sto šedesát let starou oponu se Třemi Gráciemi. Údajně pochází z roku 1862 a dokazuje, že netolický ochotnický spolek Tyl je nestarší na Prachaticku a patří k nejstarším v Jihočeském kraji i republice.
/FOTO/ Vagon darovaný mladoboleslavskou firmou, který převzalo pražské muzeum, bude v budoucnu k vidění v Chomutově. To ve středu 8. února uvedl Jan Duda z Národního technického muzea k novému přírůstku do sbírek. Muzeum 3. února převzalo od společnosti Škoda Auto doklad vývoje nákladní dopravy na železnici.
Pro letošní rok jsme si na akci Ledová města vybrali Prahu. Sice jsme se účastnili již dříve akce Ledová Praha, ale v našich řadách bylo spoustu nováčků, pionýrů, kteří toto město ještě neviděli.
„To je nejhezčí den v mém životě,“ opakuje několikrát usměvavá Andrejka a pastelkami vybarvuje masku, kterou by si ráda vzala na chystané masopustní veselí.
/FOTOGALERIE/ Děti z Berouna – Závodí mají již svoji tradici a každým rokem o pololetních prázdninách jezdí do Prahy, kde se seznamují s různými historickými památkami, navštěvují různá muzea a galerie. Dvouletá přestávka od akce Ledová Praha byla příliš dlouhá, ale čekání se vyplatilo a my na Ledovou Prahu po dvou letech opět vyrazili.
Masopustním veselím ožije v sobotu 11. února areál Hanáckého muzea v Příkazích na Olomoucku. Tradiční Ostatkê na Hané začínají v Příkazech už v 10 hodin. Průvod masopustních masek se na obchůzku vydá v 11.30.
Oprava střechy zámku v Olešné nebo přístavby rakovnického muzea a Rabasovy galerie, kde budou zpřístupněny i unikátní sklepy. To jsou některé z plánovaných investic, které chystá Středočeský kraj na Rakovnicku v letošním roce či v letech následujících.
Navštívili jsme spousty čarovných či zajímavých míst – úžasný Karlův most a Pražský orloj, zajímavé Policejní muzeum ČR, skvělé Muzeum Karla Zemana, Vyšehrad, Muzeum Miniatur na Strahově, Pražský hrad, Galerie Tančící dům s vyhlídkou.
Šubertova Dobruška je název již tradiční přehlídky ochotnických divadel v Dobrušce, letos tak byla pojmenována i výtvarná soutěž pro děti, která proběhne od 1. února do 31. března a pořádají ji místní kulturní zařízení.
/FOTO/ Městské muzeum v Ústí nad Orlicí připravilo pro návštěvníky dvě nové výstavy. První z nich si oblíbí všichni fanoušci svateb, při druhé výstavě mohou pak lidé zavzpomínat na houslového virtuosa. Během otevření svatební výstavy navíc proběhla módní přehlídka.
Přednáška o výzkumu archeologického ústavu AV ČR Praha na předpolí dolu Bílina u Mariánských Radčic se chystá v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Tématem bude zaniklá středověká vesnice Nesvětice.
Jako dárek za vysvědčení jablonecké Muzeum skla a bižuterie připravilo prázdninový tvůrčí ateliér, a to v pátek 3. a v sobotu 4. února. Děti lákala tvůrčí dílna s výrobou originální klíčenky a barevných zvířátek z měkkých drátků a korálků.
Zhruba před čtvrt stoletím se soukromý sběratel z Brna začal zajímat o modely aut v měřítku 1:18. Od té doby shromáždil neuvěřitelných více než dvanáct stovek kousků a svou unikátní sbírku si nenechává jen pro sebe. Autíčka je možné si vždy od čtvrtka do neděle prohlédnout v muzeu s názvem miniGarage. Zájemci ho najdou v ulici Tábor v Brně.
/FOTO, VIDEO/ Je to spíše pro kluky a tatínky, ale včera si sem sedla dívka a vyrobila funkční klikovou hřídel, usmívá se průvodkyně a aranžérka Kamila Dvořáková v místnosti, které dominuje stůl se stavebnicí Merkur. O výstavu Retrohrádky ve žďárském Regionálním muzeu je značný zájem.
Podruhé během několika let se pravděpodobně opět budou stěhovat historická vozidla značky Praga a statisíce dokumentů, které jsou součástí unikátního dědictví kdysi největší české automobilky. Termín, kdy si exponáty z vlastnictví pana Příhody bude moci prohlédnout veřejnost, se tedy opět odsouvá na neurčito.
Zhruba před čtvrt stoletím se soukromý sběratel z Brna začal zajímat o modely aut v měřítku 1:18. Od té doby shromáždil neuvěřitelných více než dvanáct stovek kousků a svou unikátní sbírku si nenechává jen pro sebe. Autíčka je možné si vždy od čtvrtka do neděle prohlédnout v muzeu s názvem miniGarage. Zájemci ho najdou v ulici Tábor v Brně.
Tisíce lidí přišly na Den otevřených hangárů na záložní vojenské letiště v Líních u Plzně. Mohli si prohlédnout historickou i současnou leteckou techniku a zároveň podpořit zachování letiště, kde koncern Volkswagen (VW) zvažuje vybudování továrny na baterie do elektromobilů, tzv. gigafactory, za 120 miliard korun.
Ve výstavní síni Muzea Vysočiny Pelhřimov již brzy zahájí výstavu prací a tvorby žáků a studentů Základní umělecké školy Pelhřimov nazvanou ZUŠka v muzeu vol. 3. Vernisáž se uskuteční 1. března od pěti hodin odpoledne. Součástí programu bude hudební vystoupení žáků hudebního oboru umělecké školy. Výstava potrvá do 7. května.
Louny na historických snímcích Karla Goszlera z let 1890 až 1930. Tuto výstavu čítající 136 vybraných fotografií můžete navštívit v Oblastním muzeu Louny.
Máme tu první únorový víkend roku 2023. Užijete si ho doma v rodinném kruhu nebo vyrazíte někam za zábavou? Podívejte se níže na pár akcí, které se na území metropole konají.
/ROZHOVOR/ Světoznámý sochař a sklář Oldřich Plíva se narodil před 76 lety ve Mšeně, dnešní části Jablonce nad Nisou. Dle datumu je jasné, že se narodil ve „starém“ Mšeně, v době, kdy tu místo současných panelových domů stály malebné domky. I když objel světa kraj, v rodném městě žije nepřetržitě. „Ve Mšeně jsem se narodil, protože maminka to nestihla do porodnice.“
/ROZHOVOR/ Světoznámý akademický sochař a sklář Oldřich Plíva se narodil před 76 lety ve Mšeně, dnešní části Jablonce nad Nisou. Místo současných panelových domů tam v té době stály malebné domky. I když objel světa kraj, v rodném městě žije nepřetržitě. „Ve Mšeně jsem se opravdu narodil, protože maminka to nestihla do porodnice,“ říká. Nyní v jablonecké galerii Nisa Factory probíhá jeho největší autorská výstava.
Terčem recestistů „teroristického“ lepidlového útoku se stalo muzeum v sousedním Ústí nad Labem. Teplický Radim Neuvirt společně s kolegou z radikálové skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim ale vyšla pouze z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, očekávaného příchodu policistů se však nedočkali.
Přestože je Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (VMG) stále pro veřejnost uzavřené, tamní zaměstnanci nezahálí. Vzhledem k rozsahu expozic a vytíženosti muzea během návštěvnické sezóny je právě v tento čas nutné provést rozsáhlejší opravy a údržbu expozic i jejich prostor. Nová návštěvnická sezona v českolipském muzeu začne až 1. března.
Josef Kudrna z Pardubicka pracoval dlouhé roky v zemědělství. Vedle toho byl však celý život i vášnivým sběratelem, ochotnickým divadelníkem, loutkohercem, malířem a hlavně šikovným řezbářem, který z kusu dřeva dokázal přivést na světlo světa již snad stovky vyřezávaných loutek. Za příspěvek děkujeme panu Jaromíru Pýchovi.
Retrohrátky v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou lákají na hry z minulého století. Masopustní průvody projdou Jemnicí nebo Mrákotínem. A kdo se chce hodit do gala, může si vybrat i z několika plesů. V Želivi mohou zájemci nahlédnout do prostor opatského kostela Nanebevzetí Panny Marie, do Třebíče přijedou Poletíme? a na kabaret třeba do Nového Města na Moravě. Děti si užijí karnevaly.
Slavný přerovský rodák Jan Blahoslav je vždy trochu neprávem ve stínu učitele národů Jana Amose Komenského, který působil ve zdejší bratrské škole. Letos si ale autora prvního českého překladu Nového zákona v jeho rodném městě připomenou ve velkém stylu. Od narození významného učence totiž 20. února uplyne přesně 500 let.
V pátek mají školní děti pololetní prázdniny. Můžete je vzít do dílničky v chrudimském muzeu nebo na pardubický zámek do světa živočichů a rostlin. I víkend bude na zábavu bohatý, pokračují masopusty, zajímavé výstavy a na zřícenině hradu Lichnice se sejdou příznivci zimní turistiky. Máme pro vás víkendové tipy.
Víte už, jak si zpestříte víkend? Strávíte ho doma nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Originální tvorbu současných královédvorských designérů přibližuje putovní výstava Modrotisk i jinak, která je od 1. února k vidění ve výstavním sále Sušáku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Zhruba před čtvrt stoletím se soukromý sběratel z Brna začal zajímat o modely aut v měřítku 1:18. Od té doby shromáždil neuvěřitelných více než dvanáct stovek kousků a svou unikátní sbírku si nenechává jen pro sebe. Autíčka je možné si vždy od čtvrtka do neděle prohlédnout v muzeu s názvem miniGarage. Zájemci ho najdou v ulici Tábor v Brně.
Ústecké muzeum se stalo terčem „teroristického“ lepidlového útoku. Jako první v Česku. Dva radikálové ze skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim vyšla jen z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, ale příchodu policistů se nedočkali. I zájem medií byl nulový.
Ústecké muzeum se stalo terčem „teroristického“ lepidlového útoku. Jako první v Česku. Dva radikálové ze skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim vyšla jen z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, ale příchodu policistů se nedočkali. I zájem medií byl nulový.
Počasí úplně nevybízí k procházkám do přírody, tak co si vybrat nějakou zajímavou akci pěkně v teple? Podívejte se, co se druhý únorový den roku 2023 koná za zajímavé události.