
Tipy na čtvrtek 3. listopadu
Co dnes máte v plánu? Vyrazíte na koncert, do divadla, na výstavu? Někam úplně jinam? Podívejte se na akce, které se v Praze tento den konají.
Co dnes máte v plánu? Vyrazíte na koncert, do divadla, na výstavu? Někam úplně jinam? Podívejte se na akce, které se v Praze tento den konají.
Mezinárodní festival krásných umění, který se konal od začátku září v Městském muzeu a Galerii plastik v Hořicích, uplynulou neděli 30. října skončil. Jeho letošní osmý ročník byl zaměřen na umění a kulturu v Německu. Pro historické i současné Německo se v tomto směru jedná o výrazný hospodářský boom. Přetváří města ve velké sítě aglomerací mísící různá etnika. V takových sídlištích se jedinec často ztrácí a je kritický vůči jazyku nejrůznějších nápisů, reklamě, komerci i vůči všemožným neosobním systémům, které udávají životní rytmus.
Pět duchů před vchodem a krvavé zuby na vstupních dveřích bylo jasným znamením, že v Regionálním muzeu Kladrubska nejspíš straší.
Chomutovské muzeum připravilo výstavu ke 190 letům od úmrtí "otce koněspřežky". Mapuje životní dráhu a kariéru Františka Josefa Gerstnera.
Další Kameny zmizelých vložili do dláždění v Prostějově. Je jich devět a připomínají tragické osudy členů tří místních židovských rodin a dvou nacisty popravených členů sokolské organizace. Kameny za oběti holokaustu se v Prostějově umisťovaly čtvrtým rokem a potřetí i za Sokoly. Celkově jich je ve městě šedesát.
Nahlédnutí do tradičních podzimních prací ve venkovské domácnosti nabídly v říjnový státní svátek tetičky z kobylského muzea. Děkujeme jim za pěkný příspěvek a Miroslavě Jakubčíkové za pěkné fotky a video.
Moravské zemské muzeum nechalo zhotovit padesát věrných kopií Věstonické venuše, jednoho z nejvýznamnějších archeologických nálezů Evropy. Výrobní postup ladil sochař Jiří Pec s pracovníky muzea asi rok. Cílem bylo to, aby kopie nejen vypadala jako originál, ale měla také podobnou váhu, povrchovou úpravu a barvu, popsal dnes Pec novinářům. Plastová venuše by byla příliš lehká, proto vznikl speciální materiál.
Začátek listopadu přinesl poněkud chladnější a sychravější počasí. Nudit se ale rozhodně nemusíte! Podívejte se na pár zajímavých tipů na první listopadovou středu.
Na státní svátek v pátek 28. října, kterým jsme si připomněli 104. výročí vzniku samostatného Československa, mělo Válečné muzeum v Libočanech otevřeno. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout po celý den zajímavou výstavu vojenské techniky, výstroje a výzbroje nejen Armády ČR.
Podzim znamenal pro děti v minulosti mnoho radosti, ale také povinností. Od dob Marie Terezie to byla především povinná školní docházka. Po návratu ze školy čekalo na děti mnoho práce v hospodářství, až do svátku sv. Martina především pasení dobytka. Naštěstí na sklizených polích už nemohl dobytek či husy nadělat tolik škody jako před žněmi, nebylo tedy nutné jej tak ostražitě hlídat, aby nevešly sousedovi do obilí. Děti se konečně mohly aspoň na chvíli věnovat svým radovánkám. Nejoblíbenějším materiálem k výrobě hraček u dětí vždy bylo cokoliv, co se dalo poté, až se hračka omrzela, sníst. Především sušené ovoce tak často sloužilo nejen jako materiál pro výrobu různých panáčků, ale i jako vítaná cukrovinka.
Máme tu první listopadový den letošního roku. Přemýšleli jste o tom, co budete mít tento den v plánu? Podívejte se níže, třeba vám pár našich tipů rozhodování usnadní.
Je tu poslední říjnový den letošního roku. Podívejte se, jaké akce nabízí.
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou zve na listopadový program. Ve čtvrtek třetího listopadu se zájemci vydají na komentovanou vycházku po stopách zakladatele muzea Jana Theodoricha Doležala. Na poslední chvíli také mohou navštívit výstavu Roky v baroku, která bude naposledy k dispozici šestého listopadu. Jedním z největších lákadel je pak výstava Vánoce v devadesátkách, která začne v neděli sedmadvacátého listopadu. Děkujeme za pozvánku.
Tak tady zajiskří oči každého malého kluka, ale i tatínků, kteří si vybaví vzpomínky na dětství a angličáky, o kterých jim často nezbývalo nic jiného než snít. V muzeu ve Smetanově ulici v Týništi nad Orlicí si budou připadat jako v ráji, tolik jich nespatřili za celý život. Muzeum modelů autíček založil před třemi lety Eduard Pařízek.
Tak tady zajiskří oči každého malého kluka, ale i tatínků, kteří si vybaví vzpomínky na dětství a angličáky, o kterých jim často nezbývalo nic jiného než snít. V muzeu ve Smetanově ulici v Týništi nad Orlicí si budou připadat jako v ráji, tolik jich nespatřili za celý život. Muzeum modelů autíček založil před třemi lety Eduard Pařízek.
Pětice členů Muzea československého opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku v Chomutově si vyzkoušela, co prožívali obránci československé hranice v době kritického podzimu roku 1938. Prohlédněte si fotogalerii. Po rozklinutí obrázku uvnitř článku můžete obrazem pohybovat o 360 stupňů.
Některé pozoruhodné automobily vznikly kvůli nedostatku určitých surovin či dílů, jiné naopak díky snaze jejich konstruktérů využít již jinak nepotřebné věci…
Pětadvacátý říjen býval ve Zlíně vždy významným dnem. Připadá na něj totiž svátek svatého Kryšpína a Kryšpiniána – patronů ševců, sedlářů a koželuhů. „Město obuvi ho samozřejmě nemohlo neslavit,“ poznamenala Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci pořádá v období podzimních prázdnin tvůrčí dílny pro veřejnost. V rámci vstupného si návštěvníci vyrobí originální skleněnou mozaiku nebo dekoraci v barvách podzimu.
Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se letos v říjnu přesvědčila rodina z pardubického Svítkova, která při práci na zahradě narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války. Kromě nábojů se podařilo objevit i část německého letadla.
Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se letos v říjnu přesvědčila rodina z pardubického Svítkova, která při práci na zahradě narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války. Kromě nábojů se podařilo objevit část německého letadla.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě zpřístupní veřejnosti část sbírky negativů, pozitivů a starých fotografií dokumentujících vývoj regionu a pohled na svět kolem roku 1900. Unikátní záběry představí výstava Panoráma starého Mostecka, která začne vernisáží 11. listopadu od 17 hodin a potrvá do konce března příštího roku.
Námořní archeologové ze švédského Muzea vraků (známého jako Vrak) si připsali přelomový objev. Nalezli totiž válečnou loď ze 17. století. Jde o plavidlo s názvem Äpplet, které bylo sesterskou lodí slavného válečného plavidla Vasa.
Říkáte si, že byste vyrazli na výlet a nevíte kam? Zkuste Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Jedno z nejmodernějších muzeí v republice potěší nejen milovníky historických motocyklů, ale i fandy rytířů a dudáctví.
Už víte, co budete o víkendu dělat? Od pátku do neděle se v Praze koná spousta akcí. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších.
/HISTORICKÉ FOTO/ Podloubí na náměstí ve Svitavách je v pátek kolem poledne tiché, jen sem tam někdo projde. V tu samou dobu je centrum Litomyšle plné aut a mezi obchody korzují stovky lidí. Svitavy však dodnes doplácejí na to, že patřily do Sudet, a také na velké supermarkety na okraji města. Radní s odborníky hledají cestu, jak na náměstí vrátit život. Možností je několik.
Už jste přemýšleli, jak si zpestřit tento víkend? Pokud ne, podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce ze všech koutů Středočeského kraje.
Říkáte si, že byste vyrazili na výlet, a nevíte kam? Zkuste Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Jedno z nejmodernějších muzeí v republice potěší nejen milovníky historických motocyklů, ale i fandy rytířů a dudáctví.
Pokud nevíte, co podniknout, zde je několik tipů.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím prodlouženém víkendu vyrazit za zábavou.
Po neděli už to bude s plánováním výletů složitější. Některé hrady, zámky a muzea na zimu zavírají nebo omezují provoz.
Skotské národní muzeum získalo mimořádně vzácnou zlatou hlavici meče. Může být stará až tisíc tři sta let a mohla patřit královské rodině. Její cenu experti odhadli na více než osm set tisíc korun. Informoval o tom portál BBC.
Vyrazíte na koncert, do divadla, na výstavu? Někam úplně jinam? Podívejte se na akce, které se v Praze tento den konají.
Pardubický kraj čeká následující prodloužený víkend zajímavý kulturní program. Vybrali jsme pro vás tipy, které potěší dospělé i děti.
Přes 200 vzorků tradičních i novošlechtěných odrůd ovoce, v čele s opravdovými skvosty pěstovanými v první polovině minulého století, bude k vidění v rámci čtyřdenní výstavy, která proběhne od čtvrtku 27. do neděle 30. října v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Součástí je i přednáška předního tuzemského odborníka Radoslava Vlka z Mendelovy univerzity Brno.
Za symbolické vstupné nebo zdarma přivítají v pátek 28. října návštěvníky vybraná krajská muzea. Stane se tak v souvislosti se státním svátkem připomínajícím vznik samostatného Československa, který se už tradičně slaví také jako Den Středočeského kraje. Někde připravují i speciální program.
Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestříte tento den? Podívejte se níže, třeba vám pár našich tipů rozhodování usnadní.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci pořádá v období podzimních prázdnin tvůrčí dílny pro veřejnost. V rámci vstupného si návštěvníci vyrobí originální skleněnou mozaiku nebo dekoraci v barvách podzimu.
Podzim znamenal pro děti v minulosti mnoho radosti, ale také povinností. Od dob Marie Terezie to byla především povinná školní docházka. Po návratu ze školy čekalo na děti mnoho práce v hospodářství, až do svátku sv. Martina především pasení dobytka. Naštěstí na sklizených polích už nemohl dobytek či husy nadělat tolik škody jako před žněmi, nebylo tedy nutné jej tak ostražitě hlídat, aby nevešly sousedovi do obilí. Děti se konečně mohly aspoň na chvíli věnovat svým radovánkám. Nejoblíbenějším materiálem k výrobě hraček u dětí vždy bylo cokoliv, co se dalo poté, až se hračka omrzela, sníst. Především sušené ovoce tak často sloužilo nejen jako materiál pro výrobu různých panáčků, ale i jako vítaná cukrovinka.
Podzim znamenal pro děti v minulosti mnoho radosti, ale také povinností. Od dob Marie Terezie to byla především povinná školní docházka. Po návratu ze školy čekalo na děti mnoho práce v hospodářství, až do svátku sv. Martina především pasení dobytka. Naštěstí na sklizených polích už nemohl dobytek či husy nadělat tolik škody jako před žněmi, nebylo tedy nutné jej tak ostražitě hlídat, aby nevešly sousedovi do obilí. Děti se konečně mohly aspoň na chvíli věnovat svým radovánkám. Nejoblíbenějším materiálem k výrobě hraček u dětí vždy bylo cokoliv, co se dalo poté, až se hračka omrzela, sníst. Především sušené ovoce tak často sloužilo nejen jako materiál pro výrobu různých panáčků, ale i jako vítaná cukrovinka.
Přemýšleli jste o tom, co budete mít tento den v plánu? Podívejte se níže, třeba vám pár našich tipů rozhodování usnadní.
Podzimním prázdninám bude patřit druhá polovina tohoto týdne. Možnosti, jak naložit s volným časem, nabízí rodinám s dětmi Muzeum regionu Valašsko. Ve svých zámeckých pobočkách připravuje programy plné výtvarného tvoření, zábavných aktivit, poznání i dušičkového tajemna.
Do čtvrtka 17. listopadu se před Clam-Gallasovým palácem na Mariánském náměstí v Praze koná výstava o této slavné budově. Výstavu připravilo Muzeum města Prahy u příležitosti znovuotevření Clam-Gallasova paláce po dlouhé rekonstrukci.
Jedinečné vesmírné divadlo, kdy Měsíc vstoupí do prostoru mezi Slunce a Zemi, se odehraje v úterý 25. října na naši obloze. Zájemci ho budou moci sledovat v rámci mimořádného pozorování, které proběhne od 11 do 13.30 hodin na Hvězdárně Vsetín. Pořádající Muzeum regionu Valašsko ale upozorňuje, že pokud bude zataženo, akce se ruší.
Jižní Morava není jenom folklór. Tento krásný kraj objevovali prachatičtí senioři při svém týdenním poznávacím pobytu ve Strážnici. Poznali i mnoho dalších krás, zážitků mají plno nejen z památek, ale i ze železnice a sklípku.
Muzeum v Poličce otevřelo v neděli novou výstavu Rybník… Místo, kde to žije! Expozice přibližuje život pod hladinou rybníku a také práci rybářů, kterých je na Poličsku díky rybníkům hodně.
Startuje další říjnový týden. Podívejte se, jaké zajímavé akce nabízí tento den.
Severočeské muzeum v Liberci je od rekonstrukce přístupné za částku, kterou si každý návštěvník určuje sám. Ve skleněné pokladně na dobrovolné příspěvky jsou nejčastěji vidět stokorunové a dvousetkorunové bankovky. „Dobrovolné vstupné stále držíme, protože se ukázalo, že je v takové výši, v jaké jsme předpokládali. Byť měla být akce do konce roku, tak uvažujeme, že bychom ji protáhli do roku 2023,“ řekl ředitel muzea Jiří Křížek.
Závěr sezony bude ve velkomeziříčském muzeu patřit tematice myslivosti. Ve čtvrtek 3. listopadu, tedy na svatého Huberta, bude slavnostně otevřena výstava nesoucí název „Kouzlo myslivosti“. Děkujeme za pozvánku.
Jeden z nejkrásnějších vozů, který kdy vznikl v automobilce Škoda, měl poměrně pohnutou historii. I jeho závodní éra trvala jen krátce.