Může chytit kapr blechy? Má bolen nějaké bolení? Jak dlouhý je jepičí život? Půjčí vám vodní beruška svoji tečku? I to se dozvíte na nové výstavě Rybník… místo, kde to žije, kterou v neděli otevře Městské muzeum a galerie v Poličce.
Restaurátor Michal Raušer převzal rozložená kamna od slavného sochaře Willyho Russe, která byla ještě před dvěma lety umístěna v depozitáři Egerland-Museum Marktredwitz.
Největší sbírkou osvětlovacího skla ve střední Evropě se může pochlubit Muzeum regionu Valašsko. Návštěvníci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí si aktuálně mohou prohlédnout některé unikáty mapující 150 let dlouhou tradici výroby skla ve městě. Výstava s názvem Světlo krásenských skláren potrvá do 4. prosince.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě zve v úterý 1. listopadu od 17 hodin na přednášku Středověký meč jako archeologický, technologický a kulturně-historický fenomén. Přednášejícími budou Petr Žákovský a Patrick Bárta z Archeologického ústavu AV ČR v Brně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Návštěvníci Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě mají nově možnost spatřit na vlastní oči další velké zvíře z říše savců. Dvěma slonům indickým a lvu indickému totiž nyní dělá společnost více než čtyřmetrový preparát žirafy Rothschildovy.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Návštěvníci Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě mají nově možnost spatřit na vlastní oči další velké zvíře z říše savců. Dvěma slonům indickým a lvu indickému totiž nyní dělá společnost více než čtyřmetrový preparát žirafy Rothschildovy.
/FOTO/ Největší českou řeku si tento týden vybral indiánský náčelník Vinnetou se svým bílým bratrem Old Shatterhandem jako nový cíl hledání „Pokladu na stříbrném Labi“. Vznikaly tu další scény filmové minisérie v produkci Muzea města Ústí nad Labem, v níž přijali hlavní hrdinové románů Karla Maye role průvodců po krásách a mimořádných hodnotách ekosystému labského údolí.
/ROZHOVOR/ Co používali naši předkové v době kamenné, bronzové či v éře Keltů a husitů? Muzeum Podkrkonoší v Trutnově představilo na víkendové výstavě vzácné archeologické nálezy z Trutnovska, které jsou nejstaršími doklady lidské činnosti. Návštěvníci tak mohli vidět pravěké štípané a broušené kamenné nástroje z Malých Svatoňovic, Žacléře, Chotěvic nebo náramky, sekery, dýky, kopí z Královédvorska nebo unikátní, letos nalezený husitský palcát.
Vernisáž výstavy úspěšného mladého designéra Františka Jungvirta se uskuteční v pátek 21. října ve Sklářském muzeu Nový Bor. Součástí vernisáže bude také vyhlášení Ceny návštěvníků muzea v soutěži Řemeslo a Umění ve skle Nový Bor 2022.
Rozšířit expozici dlouhodobé výstavy Mušle Středomoří ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO) teď může každý, kdo muzeu věnuje pár mušliček ze své letní dovolené u moře.
Armádní muzeum na Žižkově se po rozsáhlé rekonstrukci trvající déle než čtyři roky (kdy na stavební úpravy navázala i zásadní obměna expozic) ještě ani neotevřelo - a už sklízí úspěchy. Rekonstrukce byla oceněna udělením jednoho z deseti nejprestižnějších ocenění v rámci celostátní soutěžní přehlídky Stavba roku 2022.
/FOTO, VIDEO/ Vánoční ozdoby, malé figurky zvířat lákající malé děti, ale i mohutné těžké figury z hutní pece. V Kittelově domě v Krásné na Pěnčínsku si o víkendu dali dostaveníčko skláři. „Jedná se o jedinečné setkání železnobrodských a jabloneckých sklářů, kteří svým uměním ukazují krásu řemesla. Bohužel, je jich stále méně,“ poznamenal ředitel Kittelova muzea Richard Hübel.
Zviditelnit méně známé venkovské památky, přiblížit místní kulturu, tradice a příklady dobré praxe nebo rozšířit možnosti dostupných výletních cílů pro širokou veřejnost. To bylo smyslem dvoudenní exkurze pro pracovníky v cestovním ruchu, kterou uspořádala Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR).
Příznivci historie a veřejnost oslavili v sobotu 15. října v Oblastním muzeu a galerii v Mostě tradiční Mezinárodní den archeologie. Letošní program trval od 12 do 18 hodin a pořadatelé ho zaměřili na obchod přes Krušné hory v období pravěku a středověku.
V pátek 21. října pořádá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi již deváté pokračování oblíbené halloweenské akce nazvané Duchůplné muzeum. Letošní ročník je inspirován příběhy J. R. R. Tolkiena.
V sobotu dne 15. října se v Oblastním muzeu a galerii v Mostě uskuteční již šestý Mezinárodní den archeologie, akce nejen pro příznivce historie, ale i širokou veřejnost a rodiny s dětmi. A to od 12 do 18 hodin.
Do života vesnice nejen v dolnorakouském Weinviertelu mohou nahlédnout návštěvníci skanzenu v Niedersulzu ležícím asi pětadvacet kilometrů jižně od Poysdorfu. Mezi osmdesáti venkovskými staveními najdou i jihomoravský dvorec.
Za pěkné fotky děkujeme Jiřímu Kacetlovi.
Kaliningradská oblast je ruské území o rozloze asi 15 tisíc kilometrů čtverečních. Je vklíněna mezi Litvu a Polsko. Od Moskvy ji vzdušnou čarou dělí 1 300 kilometrů. Důležitým faktem je, že má přímý přístup k Baltskému moři. Do pozornosti Čechů se Kaliningrad dostal poté, co někteří začali vtipkovat, že v referendu rozhodli o jeho připojení k Česku.
Už jste přemýšleli, jak si zpestřit tento víkend? Pokud ne, podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce ze všech koutů Středočeského kraje.
Naučná Františkova stezka, Halloween nebo přeshraniční spolupráce. To jsou projekty a akce, které v blízké době čeká Městské muzeum Františkovy Lázně. Lidé se tak mohou těšit na pestrou škálu zajímavostí a kuriozit.
V sobotu 15. října bude v Oblastním muzeu a galerii v Mostě Mezinárodní den archeologie pro příznivce historie i širokou veřejnost a rodiny s dětmi. Akce potrvá od 12 do 18 hodin a vstupné je dobrovolné.
Bzučící klubko včel, kontrastní pohled na otevřenou tlamu plejtváka, polární medvědi v opuštěné chatě či poslední minuty života gorily. To je jen zlomek úžasných fotografií, za které jejich autoři získali prestižní ocenění Fotograf divoké přírody roku, jež každoročně uděluje Přírodovědné muzeum v Londýně. V galerii u článku se můžete podívat na spoustu úchvatných snímků.
Na období socialismu je zaměřená nová výstava v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad nisou s názvem Snění o budoucnosti Design československého skla a bižuterie 1948-1989.
Na pardubický zámek zamířil baron Richard Drasche von Wartinberg, pravnuk šlechtice stejného jména, který před více než sto lety vlastnil pardubický zámek.
/VIZUALIZACE/ O podobě nového Moravského židovského muzea Mehrin v Brně rozhodnou Japonci. Japonská firma Kengo Kuma & Associates vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž, kterou letos v únoru vyhlásilo architektonické studio knesl kynčl architekti. Náklady hradil Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. Budova vznikne na Benešově třídě.
Novou výstavu o historii amatérských archeologických spolků na východním Kroměřížsku otevřelo v sobotu 8. října Městské muzeum a galerie v Holešově. Výstava je doplněna o vybrané artefakty z holešovských sbírek.
/GALERIE/ Rájem houbařů je v tomto období Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, kde pořádají výstavy a akce s tématem houby. Vidět jich tu můžete desítky - živé i na obrázcích a fotkách.
Morašičtí důchodci se vydali na výlet. Navštívili Retro muzeum na statku a potom pokračovali do Moravského Krumlova, kde si prohlédli Slovanskou epopej. Za příspěvek děkujeme panu Janu Hendrychovi.
/ROZHOVOR/ V těchto dnech si Česko připomíná události z roku 1938. Krizi v Sudetech, mobilizaci československé armády, Mnichovskou dohodu na konci září a odstoupení pohraničí začátkem října. Pokud by se Československo tehdy německé agresi vojensky bránilo, spoléhalo by na soustavu pevností a pevnůstek, které v letech 1935 – 1938 v pohraničí a na vybraných vnitrozemských příčkách vybudovalo. Ve směru od státních hranic v severozápadních Čechách na Prahu stály tři linie opevnění, řada bunkrů se v Ústeckém kraji dochovala dodnes. Některé se začaly znova využívat. O jeden z řopíků, poblíž Trnovan při hlavní silnici Žatec – Louny, se od letošního léta stará Martin Chrenko s kamarádem. „Původně jsme tady chtěli mít jen poutač na naše válečné muzeum v Libočanech u Žatce. Ale nakonec to dopadlo trochu jinak,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Návštěvnící Jihočeského zemědělského muzea v Netěchovicích poznávali řemesla. Dozvěděli se zajímavosti o kovářství, paličkování a cukrářství. Na akci zdobili perníčky a malovali na ubrousky. K vidění byly šlapací i velké traktory, nebo se povozili v traktorovém taxi. Navštívili i zvířátka na minifarmě. Děkujeme Mgr. Ivaně Cihlářové za fotografie.
Připadáte si jako v jiném světě a době. Nalevo visí výukové plakáty, jak překonat území zamořené zbraněmi hromadného ničení. Jak se dekontaminovat. Projdete do místnosti s velkou škatulí na stole a ani netušíte, co to může být. Nejspíš ve své době něco důležitého, když se to nachází v protiatomovém krytu v Radešíně. V jiném kamrlíku vám zrak padne na nástěnku, kde je polopatě vysvětleno, jak řešit problémy se spojením. V tu chvíli vám dojde, že ta skříňka neskrývá šicí stroj nebo tlusté vlněné ponožky, ale vysílačku!
Připadáte si jako v jiném světě a době. Nalevo visí výukové plakáty, jak překonat území zamořené zbraněmi hromadného ničení. Jak se dekontaminovat. Projdete do místnosti s velkou škatulí na stole a ani netušíte, co to může být. Nejspíš ve své době něco důležitého, když se to nachází v protiatomovém krytu v Radešíně. V jiném kamrlíku vám zrak padne na nástěnku, kde je polopatě vysvětleno, jak řešit problémy se spojením. V tu chvíli vám dojde, že ta skříňka neskrývá šicí stroj nebo tlusté vlněné ponožky, ale vysílačku.