Kreativ

ŠTÍTEK: objev

Znáte ji? Našli ji rozřezanou na odlehlém místě u potoka

Praha – Totožnost oběti, jejíž tělo pachatel vraždy rozřezal, stále není známá – s velkým odstupem od hrůzného činu se ale podařilo zrekonstruovat, jak oběť mordu mohla vypadat. A zveřejnění podobizny snad pomůže při pátrání po totožnosti ženy, která nejspíš byla cizinkou. A pak už snad bude jasné, v jakém prostředí pátrat po pachateli, který ji tak krutě sprovodil ze světa.

Jeskyně k letošnímu jubileu lákají na bohatý program

Teplice nad Bečvou – Na začátku letošního roku uplynulo přesně sto let od objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní. A znamení tohoto významného jubilea se na Hranicku ponese prakticky celým rokem. Vedení organizace již zveřejnilo program, který bude návštěvníky jeskynního systému letos provázet.

Zatajený poklad? Džbán plný stříbrných mincí za milion korun

Blanensko, Brno – Nález džbánu s tisícovkami historických stříbrných mincí zatajil v roce 2010 devětatři­cetiletý muž, který poklad objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic. Nález prodal sběrateli, který jej také nepřiznal. Celý poklad vážil přes sedm kilogramů. Nálezci i překupníkovi hrozí až pět let vězení.

Zatajený poklad? Džbán plný stříbrných mincí za milion korun

Blanensko, Brno /ANKETA/ – Nález džbánu s tisícovkami historických stříbrných mincí zatajil v roce 2010 devětatři­cetiletý muž, který poklad objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic. Nález prodal sběrateli, který jej také nepřiznal. Celý poklad vážil přes sedm kilogramů. Nálezci i překupníkovi hrozí až pět let vězení.

Hvězdárna představí objevy na Saturnu

Valašské Meziříčí – Pracovníci hvězdárny ve Valašském Meziříčí připravili na středu pro všechny milovníky astronomie přednášku s názvem „Překvapivé objevy u Saturnu aneb Cassini by se divil". Vyprávění doplní počítačová prezentace.

Malý střevní parazit ohromil vědce. Dokáže přežít i mimo tělo člověka

České Budějovice – Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý. Svůj překvapivý objev vědci představili v prestižním americkém vědeckém časopise PNAS.

Malý střevní parazit ohromil vědce. Dokáže přežít i mimo tělo člověka

Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý. Svůj překvapivý objev vědci představili v prestižním americkém vědeckém časopise PNAS.

Nečekaný objev: Celníci našli v karavanu CD a DVD

Ústí nad Labem - Čeští a němečtí celníci při společné akci našli padělky zboží jinde, než je běžně při kontrolách nacházejí. Neobjevili pirátské nahrávky na CD ve skrýši nějakého stánku, ačkoliv prováděli kontrolu na příhraniční tržnici na Moldavě v Krušných horách.

Záhadolog Arnošt Vašíček povypráví ve Studénce

Studénka - Snad nejznámější český záhadolog, spisovatel a cestovatel Arnošt Vašíček se věnuje tajemstvím a záhadám už řadu let. Kromě návštěv mimozemšťanů patří k jeho zájmům také hledání bájných zvířat a starých civilizacích. O svém zájmu bude mluvit tento čtvrtek ve Studénce.

Děti při hře na vojáky objevily mrtvé krávy

Bezdružice - Jak už to na vesnicích bývá, děti tráví většinu času venku. Při hře na vojáky se jim u Bezdružic na Tachovsku naskytl hrůzný pohled na mrtvá těla krav. Místní děti oznámily svůj objev doma rodičům a ti telefonicky kontaktovali Záchrannou stanici živočichů ve Studánce.

Děti při hře objevily mrtvé krávy

Bezdružice – Jak už to na vesnicích bývá, děti tráví většinu času venku. Při hře na vojáky se jim naskytl hrůzný pohled na mrtvá těla krav. Místní děti oznámily svůj objev doma rodičům a ti telefonicky kontaktovali Záchrannou stanici živočichů ve Studánce.

V Číně vytáhli z řeky přes 200 mrtvých vepřů, úřady mají obavy z kontaminace

Šanghaj - Více než 2200 mrtvých vepřů už vylovily úřady v čínském velkoměstě Šanghaji z řeky, která je jedním z hlavních zdrojů vody pro město. Uhynulí vepři se v řece začali objevovat v pátek a ve městě vypukly obavy z kontaminace vody. Informovaly o tom dnes místní sdělovací prostředky. Úřady stále prověřují, odkud se mrtvá prasata v řece vzala, uvedla agentura Reuters.

Slovenský umělec vystavuje v Domažlicích

Domažlice /FOTOGALERIE/- Šestkrát do roka se obměňují krátkodobé expozice v domažlické Galerii bratří Špillarů. Návštěvníci se většinou seznamují s díly autorů z blízkého okolí (ať už ze západních Čech, nebo bavorského příhraničí). Nyní mají příležitost poznat práci umělce z větší vzdálenosti.

Vědci objevili nový znak střevních kmenových buněk - gen Troy

Praha – Čeští vědci objevili gen, který je důležitý pro normální funkci kmenových buněk střeva a jehož poruchy přispívají ke vzniku nádorů. Nový objev nejen pomůže lépe porozumět biologii střevních kmenových buněk, ale může být využit i k vypracování diagnostiky vznikajících nádorů a může otevřít cestu k nalezení nových typů protinádorových léčiv. Sdělili to zástupci Akademie věd (AV).

Kapela Zrní: Jestli vyhrajeme Anděla? To není důležité

Praha /ROZHOVOR, VIDEO/ – Zní to jako příběh z knížky o americkém snu po česku. Před víc jak deseti lety si parta kluků z kladenského gymnázia řekla, že se bude živit hraním do klobouku v pražské Celetné ulici. Dnes jsou nominovaní na čtyři ceny Akademie populární hudby Anděl. Mohou se stát objevem i kapelou roku.

Galerka chystá česko-polský dvojkoncert

Nový Jičín - Pozvánku na středoevropskou hudební kuchyni si na tento pátek připravil hudební klub Galerka v Novém Jičíně. Dvojkoncert na Staré poště tentokrát obstarají polský muzikant Peter J. Birch a český písničkář Nikola Brasko.

Objev českých vědců: Jak zabránit propuknutí schizofrenie? Vyhýbat se kočkám

Propuknutí schizofrenie by lidé s genetickou vlohou k této těžké duševní nemoci mohli jednoduše zabránit tím, že se budou vyhýbat kočkám. Vyplývá to z objevu českých vědců z Psychiatrického centra Praha. Zjistili, že za změny na mozku typické pro lidi s genetickou vlohou ke schizofrenii může vzájemné působení této vlohy a infekce toxoplazmózy. Řekl to jeden z autorů objevu profesor Jiří Horáček. Širší veřejnosti se objev představí při příležitosti Evropského dne mozku, který je 11. března.

Kapela Zrní: Není důležité, jestli vyhrajeme Anděla!

Praha /ROZHOVOR/ – Zní to jako příběh z knížky o americkém snu po česku. Před víc jak deseti lety si parta kluků z kladenského gymnázia řekla, že se bude živit hraním do klobouku v pražské Celetné ulici. Dnes jsou nominovaní na čtyři ceny Akademie populární hudby Anděl. Mohou se stát objevem i kapelou roku. Ale Zrní nežijí americký sen. Jsou v Česku, kde jejich poslední deska Soundtrack ke konci světa navzdory modernímu zvuku Ondřeje Ježka (nebo možná právě „kvůli" němu?) zní jako velká alternativa. A Zrní si nestěžují. Za Česko jsou rádi.

Kapela Zrní: Není důležité, jestli vyhrajeme Anděla!

Praha /ROZHOVOR/ – Zní to jako příběh z knížky o americkém snu po česku. Před víc jak deseti lety si parta kluků z kladenského gymnázia řekla, že se bude živit hraním do klobouku v pražské Celetné ulici. Dnes jsou nominovaní na čtyři ceny Akademie populární hudby Anděl. Mohou se stát objevem i kapelou roku. Ale Zrní nežijí americký sen. Jsou v Česku, kde jejich poslední deska Soundtrack ke konci světa navzdory modernímu zvuku Ondřeje Ježka (nebo možná právě „kvůli" němu?) zní jako velká alternativa. A Zrní si nestěžují. Za Česko jsou rádi.

Karel Sklenář: Chci, aby se na archeologa Krolmuse pohlíželo s respektem

Bělá pod Bezdězem /ROZHOVOR/ - Kniha, která se křtila v bělském muzeu, je plná tajemna, smutku, ale také nadšení a radosti ze života. Jejím autorem je archeolog tělem i duší Karel Sklenář, a psal ji o svém kolegovi, který žil před sto padesáti lety v Březince u Bělé pod Bezdězem, a pracoval na ní padesát let.

Výstava: Karel May a jeho boj o každý fenik

Praha – Objev, nad nímž vědec povyskočí. To je originální korespondence spisovatele Karla Maye, kterou našli odborníci a spoluautoři výstavy Po stopě Karla Maye, jež je od podzimu otevřena v pražském Náprstkově muzeu. Na výstavě bude mimořádně k vidění do 10. března.

Švýcarští astronomové prý poprvé pozorují zrod nové planety

Curych /VIDEO/ - Švýcarští astronomové jsou údajně blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters.

Léčba leukémie? Zkoumáme to, čím se jiní nezabývali

Ročně u nás akutní leukémií onemocní zhruba 400 lidí. Za několik let by už nemuseli umírat, čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR totiž přišli na to, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krevního řečiště. Tento poznatek by mohl pomoci v léčbě leukémie, ale i zhoubné rakoviny. Co nový objev znamená, popsal Deníku šéf týmu vědců Michal Dvořák.

Léčba leukémie? Zkoumáme to, čím se jiní nezabývali

Praha /ROZHOVOR/ – Ročně u nás akutní leukémií onemocní zhruba 400 lidí. Za několik let by už nemuseli umírat, čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR totiž přišli na to, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krevního řečiště. Tento poznatek by mohl pomoci v léčbě leukémie, ale i zhoubné rakoviny. Co nový objev znamená, popsal Deníku šéf týmu vědců Michal Dvořák.

Sládka na Myjavu nepustí, může prý nastoupit na Spartě

Uherské Hradiště – O kádru pro jarní část Gambrinus ligy má kouč Svatopluk Habanec jasno. Méně jasno je o osudu třiadvacetiletého Petera Sládka. Mladý útočník se do klubu vrátil po dvouapůlletém hostování na rodně Myjavě.

Objev českých vědců může pomoci léčit leukémii

Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky učinili podle Českého rozhlasu (ČRo) unikátní objev, který by v budoucnu mohl pomoci v léčbě leukémie. Popsali princip, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krve a zaplavují organismus, uvedl rozhlas.

Objev českých vědců může pomoci léčit leukémii

Praha – Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky učinili podle Českého rozhlasu (ČRo) unikátní objev, který by v budoucnu mohl pomoci v léčbě leukémie. Popsali princip, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krve a zaplavují organismus, uvedl rozhlas.

Rozhovor: Věda je komplikovaná a nepředvídatelná

České Budějovice – Jak náročná je práce vědce, jaké účty musí pravidelně skládat a jak ambiciózní musí být, aby v dnešní vědě uspěl, o tom jsme si povídali s profesorem Tomášem Scholzem,  předsedou rady Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Tisící planetku byste přešli za hodinu

Kleť - Astronomové, kteří pracují na kleťské observatoři, objevili v dalekém vesmíru již tisíc menších těles. Nejvíce jich teleskopem zaměřil Miloš Tichý

Tisící planetku byste přešli za hodinu

Kleť - Astronomové, kteří pracují na kleťské observatoři, objevili v dalekém vesmíru již tisíc menších těles. Nejvíce jich teleskopem zaměřil Miloš Tichý

Wolemie přežila dinosaury. Teď si roste v liberecké botanické zahradě

Liberec - Žijící zkamenělina. Tou je wolemie vznešená, nenápadný jehličnatý stromek rostoucí v Botanické zahradě Liberec. Svět ji zná teprve od roku 1995, kdy bylo pouhých 39 dospělých stromků této rostliny nalezeno v hluboké průrvě mezi pískovcovými skalami v Austrálii.

Vědci v Indonésii identifikovali nový druh sovy

Jakarta - Vědci pátrající po nočních ptácích v Indonésii identifikovali nový druh sovy. Podle jejich zjištění má jasně odlišný druh houkání a patrně se nevyskytuje nikde jinde na světě, napsala agentura AP.

Vědci mají důkaz. V Brně žili draví dinosauři

Brno – Zub pravěkého zvířete ležel přes padesát let v depozitáři brněnské Masarykovy univerzity. Teď však udělal student Daniel Madzia senzační objev. Zjistil, že zub patří dravému dinosaurovi. Brněnský deník Rovnost na případ upozornil jako první. Jde o první věrohodně zdokumentovaný případ výskytu masožravého dinosaura z druhohor a zároveň první pozůstatek suchozemského obratlovce z období jury na českém území.

Objev vědců v Podyjí: malinkatá muška

Podyjí – Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil vědcům Národní park Podyjí. Ti objevili zcela nový druh mouchy koutule a pojmenovali ji podle místa nálezu – „hardeggská" (latinsky Trichomyia hardeggensis).