Kreativ

ŠTÍTEK: objev

Světová premiéra objevené Vivaldiho "pražské" opery

Praha - Příští týden 3. května zazní ve Španělském sále Pražského hradu novodobá světová premiéra opery Antonia Vivaldiho Argippo. Avšak cesta k tomuto slavnostnímu provedení v historických prostorech Hradčan byla velmi svízelná.

Proslulý znalec Rembrandta dohlížel na tisk své knihy

Český Těšín - Světově uznávaný znalec díla holandského malíře Rembrandta Ernst van de Wetering zavítal na tři dny do Českého Těšína, kde v tamní tiskárně Finidr dostávala jeho nová kniha konečnou podobu.

Šternberský hrad náhodou odkryl další cennost

Šternberk - Na šternberském hradě se podařil významný objev. Při rekonstrukčních pracích tu dělníci našli renesanční dřevěný kazetový strop ze 16. století. Pracovníci na něj přitom narazili náhodně.

Rockové objevy v U-klubu: One Night band a Airfare

Olomouc - Náplní mezinárodního festivalu Academia film Olomouc (AFO) nejsou jen projekce populárně-vědeckých snímků a dokumentů, ale i doprovodné koncerty. Letos se organizátoři rozhodli zaměřit na vycházející hvězdy české kytarové scény a zajistili účast nadějných kapel One Night Band a Airfare.

Jak obraz našel svého autora

Praha - Občas se ve světě umění podaří objev, nad kterým kunsthistorici jásají, ale běžný návštěvník galerie maximálně uznale pokývne hlavou. Objev, který se podařil kurátorce Sbírky starého umění Národní galerie Anje Ševčik, má však mimo jiné i zajímavý příběh.

Předchůdci hadů kdysi chodili

Paříž - Vědci objevilizkamenělinu hada se dvěma končetinami. Ty sice před 92 miliony lety už nepoužíval k chůzi, přesto ale představují vývojový článek mezi ještěry a dnešními hady.

OBRAZEM: Maturanti skládali písemnou zkoušku

Blansko - Slavnostně ustrojení studenti, napětí, roztančené propisovací tužky a šustění papíru. V úterý se studenti blanenského gymnázia vrhli do maturitních písemných zkoušek. Výběr témat byl pestrý.

No comment

Vybrané komentáře českých deníků z pondělí 7. dubna 2008

Tajemná chodba skrývá ruské nápisy z roku 1969

Milovice - AKTUALIZOVÁNO! Jeden z majitelů objektu v bývalém vojenském táboře v Milovicích objevil tajnou chodbu. Město si původně myslelo, že jde o hledanou nemocnici z období Rakouska – Uherska.

Australský farmář našel vesmírný odpad

Canberra/Kyrlyk, Rusko – Chovatel dobytka z odlehlé farmy na severu Austrálie nevěřil svým očím, když na svém pozemku našel velikou kouli zmačkaného kovu přímo v ohradě pro dobytek.

Jak důležitý může být plivanec od plivníka

Starý opuštěný dům, v němž by se nebála bydlet snad jen Addamsova rodina, trojice znesvářených dětských sourozenců a objev tajemného svazku, na němž stojí varování: Tuhle knihu nesmíš číst, neotoč už ani list. Takto slibně začíná rodinná fantazy Kronika rodu Spiderwicků, o níž se mluví jako o snímku, jenž má malým diváků zkrátit čekání na druhý díl Letopisů Narnie a šestého Harryho Pottera.

Žlutava bude mít znak i prapor

Žlutava - Žlutava na Otrokovicku bude mít nový obecní znak i prapor. Který ze tří návrhů heraldika Miroslava Pavlů z Kelče se stane vítězným, rozhodnou místní občané a poté zastupitelstvo.

Pečeť si uloží k Nobelově ceně

PLZEŇ - Má Nobelovu cenu za fyziku, ve čtvrtek dostal od plzeňského primátora Pavla Rödla Historickou pečeť města Plzně. Přijel si pro ni do rodného města společně se svou rodinou. „Obě vyznamenání budou vedle sebe ve skleněné vitríně u mě doma,“ usmíval se na radnici devětašedesátiletý profesor Peter Grünberg.

Solné jeskyně fungují v Havlíčkově Brodě půl roku

Havlíčkův Brod - Ještě před půl rokem znalo v Havlíčkově Brodě pojem „solná jeskyně“ jen malé množství lidí, kteří si zkušenost přivezli z lázní, většího města nebo dokonce ze zahraničí. Teď je všechno jinak. Broďáci mohou sami posoudit, zda a jaké pozitivní účinky má sůl (hlavně ta z Mrtvého moře) při dýchacích či kožních potížích – jeskyně jsou tu od podzimu hned dvě.

Archeolog Merta odhaluje minulost Brna

Brno - Jsou téměř vždycky tam, kde se něco staví. Brňané je potkávají ve městě skoro každý den. V parném létě i v mrazivých měsících neúnavně doplňují mozaiku bohaté historie města.

Nadměrná feminizace školství má více důvodů

Zlínský kraj - Lubomír Šušlík pracoval ve školství dvacet let a ani ve svých třiaosmdesáti letech se nepřestal o tento obor zajímat. Sleduje jeho vývoj a směr, kudy se výuka v dnešních školách ubírá.

Botanik vystavuje snímky orchidejí ze Ždánického lesa

Bučovice - Kruštíky, okrotice, střevíčníky, vstavače, bradáčky, pětiprstky, tořiče, hnědence a další české orchideje má v malíčku amatérský botanik Zdeněk Kežlínek z Bučovic. Jeden z druhů, a to kruštík Voethův dokonce jako první objevil na našem území.

Policie zajistila granátníky

Terezín - Mimořádný objev se podařil členům Klubu vojenské historie Terezín. V antikvariátu ve Spomyšli u Mělníka objevili dřevěné sousoší granátníků. Jsou přesvědčeni, že se jedná o historický majetek Terezína, který z města zmizel před 63 lety.

Jihočeští biologové objevili předchůdce malárie

České Budějovice - Předka parazitických prvoků, kteří způsobují malárii a toxoplazmózu, našli českobudějovičtí vědci spolu s kolegy z Austrálie, Skotska a USA. Z praktického hlediska může tento významný objev značně přispět k vývoji léků proti malárii.

Rozhovor s mladíkem, který prokoukl buňky

Vranovice, USA - Kluk zvesnice, který kácel přespolákům máju, učinil významný objev vAmerice. Teď už oTomáši Helikarovi zVranovic ví řada lékařských odborníků.

Student z Vranovic ohromil lékařský svět

Vranovice - Tomas Helikar, tohle jméno je spolu sdalšími třemi americkými vědci nyní skloňováno vmnoha významných světových médiích a odborných lékařských publikacích. Přinesli totiž světu objev vtom smyslu, že buňky mají “mozek” a vyvinuli ktomu isimulační software.

Obrovské jezero ve Výpustku: zatím jen v nákresu

O pohnuté historii jeskynního systému Výpustek by se dala napsat celá kniha. V 19. století byl považován za největší jeskyni na Moravě, aby pak ve století dvacátém prodělal serii zničujících proměn.

Unikátní objev: v knihovně našli dopis starý půl tisíciletí

Olomouc - Výjimečným nálezem vlastnoručního dopisu předního německého humanisty Willibalda Pirckheimera se může pochlubit Vědecká knihovna v Olomouci. Pracovník historických fondů Jiří Glonek našel téměř půl tisíciletí starý dopis při studiu různých vydání souboru map – Ptolemaiovy Geografie.

Dobré ráno o chytré hlavě

Tak to vidíte, jaké máme na Břeclavsku hlavičky. Tomáš Helikar z Vranovic dokázal nahlédnout buňkám pěkně pod kůži.