Nová Paka – Čtrnáctý ročník Houslové soutěže Josefa Muziky se uskuteční ve dnech 24. - 25. dubna v budově Gymnázia a SOŠPg v Nové Pace. Úroveň soutěže podtrhne přítomnost význačných houslových pedagogů, kteří se ujmou funkce porotců.
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE, FOTOGALERIE/ - Divadlo Milénium uvedlo v úterý 13. 4. premiéru rockové opery Oidipus Tyranus. Pod nejtvrdším hudebně-dramatickým dílem na české divadelní scéně jsou opět podepsání autoři Milan Steigerwald a Pavla Forest, kteří tak navazují na své úspěchy s rockoperou Antigona.
Praha – Když před pár lety přišli první nadšenci s přímým přenosem opery na plátně, kroutila většina filmové veřejnosti hlavou. Klasická operní díla a v kině? Nereálné, nerentabilní. Dnes, po řadě úspěšných přenosů z newyorské Metropolitní či moskevských scén, víme, že si své diváky našla. Dokonce poptávka často převyšuje nabídku. Společnost Aerofilms posílá do kin film o představení Zítra se bude… se Soňou Červenou v režii Jana Hřebejka.
Zlín /POHLEDEM REDAKTORKY/ – Je to jako dát si guláš se šesti nebo sushi. Obojí vám pohladí chuťové pohárky, ale každé prostě jinak. Na tak trochu „jiný“ koncert jsem si zašla také ve čtvrtek večer do zlínského Domuumění.
Plzeň - Plzeňané ho v posledních letech poznali především jako festivalového zpěváka, který hraje na společných pódiích s kapelami, jakými jsou třeba Kryštof či Divokej Bill.
Olomouc /FOTOGALERIE/ – Premiéru Verdiho opery La traviata uvede v pátek večer v devatenáct hodin Moravské divadlo v Olomouci. Příběh na motivy románu Dáma s kaméliemi spisovatele Alexandra Dumase nastudoval režisér Martin Otava.
Přerov – Nejméně tři romské rodiny se v posledních měsících vystěhovaly ze zchátralého ghetta ve Škodově ulici v Přerově, kterou vlastní soukromá společnost Opera Bohemia. Zajistit náhradní bydlení jim ale nepomohl majitel domů, ale město. Tvrdí to alespoň opoziční politici ze strany Společně pro Přerov, kteří prý pro svá slova mají důkazy. Podle platné kupní smlouvy je ale za zajištění náhradního ubytování zodpovědný pouze vlastník domů.
Přerov – Nejméně tři romské rodiny se v posledních měsících vystěhovaly ze zchátralého ghetta ve Škodově ulici v Přerově, kterou vlastní soukromá společnost Opera Bohemia.
Ústí nad Labem, Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Pět Severočechů, čtyři Ústečané a Tepličan, mají své role v rockové opeře Oidipus Tyranus. Světovou divadelní premiéru má v úterý 13. dubna v pražském divadle Milénium. Nejznámějším tu je Kamil Střihavka v roli boha všech bohů Apolona. V antickém dramatu podle Sofokla účinkující doprovodí živá kapela a orchestr. Drama jako rockovou operu zpracovali zpěvačka Pavla Forest (libreto) a Milan Steigerwald (hudba). Stejný autorský tým zinscenoval v Praze už zdařilou a úspěšnou rockovou operu Antigona. Z účinkujících Oidipa jsme zpovídali Josefa Šutaru (44), rodáka z Mostecka, dnes ústeckého zpěváka. Rockera a bluesmana, který přesvědčivě zazpívá i hit od Led Zeppelin. A muzikanta, na kterého sláva teprve čeká – byť se jí už dotknul jako zpěvák teplické skupiny Motorband. Zpíval i v metalové ústecké Bestile. Dál dělá ve fabrice, ale na profesionální kariéru má slušně „našlápnuto“.
Praha – Napjatě očekávaný galakoncert mexického tenoristy Davida Lomeliho, který poprvé přijel do jarní Prahy a do posledního místa dokázal vyprodat hlediště Státní opery Praha, naplnil očekávání i těch nejnáročnějších posluchačů.
Ústí nad Labem, Praha – Hudební slávu, štěstí, martyrium i dno už zná zpěvák, který stál v roce 2002 u druhého zrodu teplické metalové legendy Motorband.
Praha – Jedna velká neznáma. Takové je to vsoučasné době okolo Státní opery Praha (SOP). Zatím funguje jako státní příspěvková organizace. Praha ale měla o SOP zájem a také proto vloni uzavřela memorandum o spolupráci.
Brno /FOTOGALERIE/ - Jak to dopadne, když tři muži usilují o jednu ženu a ona váhá, kterého z nich si vybere? To divákům napoví komická opera Josepha Haydna Lékárník, kterou v páteční premiéře na jevišti Reduty uvede Národní divadlo Brno.
Opava – Výstava barevných linorytů Pavla Piekara byla včera zahájena v Obecním domě. Dnes na stejném místě se můžete s touto výtvarnou technikou seznámit. Od desíti hodin se průvodcem stane právě Pavel Piekar, a to v rámci festivalu Další břehy.
Ostrava/FOTOGALERIE/ - Úterní ranní chladné aprílové počasí moc na náladě nepřidalo. Před budovou ostravského Divadla Jiřího Myrona už bylo v tu dobu nezvykle živo. Několik desítek zájemců přišlo, aby si zakoupilo předplatné na příští divadelní sezonu Národního divadla moravskoslezského (NDM).
Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - Satelitní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku táhnou, ve všech sedmnácti kinech v České republice. Úspěch opera v přímém přenosu slaví i v jabloneckém kině Radnice. Na všechny zájemce se nedostane.
Plzeň - „Záleží mi na tom, abychom nenudili, nebyli akademičtí, nebyli obecní. Přeju si udělat představení živé, konkrétní a komunikativní. A s nádhernou hudbou v hlavní roli,“ vyslovila se režisérka Jana Kališová před premiérou své nové plzeňské inscenace opery Kouzelná flétna.
Nový Jičín – Slavná opera legendárního Giacoma Pucciniho Bohéma míří na Novojičínsko. Legendární hudební příběh ze života chudých pařížských umělců představí v Beskydském divadle tuto středu Slezské divadlo Opava.
Praha - Hlavní večerní čas na ČT2 bude patřit záznamu koncertu ze Svatováclavského hudebního festivalu. Program loňského ročníku Svatováclavského hudební festivalu nabídnul posluchačům lahůdku duchovní hudby, oratorium německého skladatele Georga Friedricha Händela La Resurrezione (Vzkříšení). V rozsáhlé skladbě se doma po dlouhé době představila skvělá sopranistka, sólistka Curyšské opery a rodačka z našeho regionu Martina Janková. Nenechte si tento svátek hudby ujít v pondělí 5. dubna na ČT2 ve 20:00 hodin.
Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Marie Stuartovna, Maxmilián a Perchta z Pernštejna nebo Ludvík XIV. Jak chodily tyto osobnosti historie ustrojené? To se snaží napovědět výstava Starý svět, která ve vacenovickém muzeu ukazuje kostýmy od dob gotiky po empír, a to jak šlechty a aristokracie tak i obyčejného lidu.
Ústí nad Labem - Slavnost ústeckého tance – 3. ročník efektní adrenalinově–hudební show Enjoy Dancing! (Vychutnej si tanec!) – hostilo v úterý Severočeské divadlo opery a baletu.
Plzeň - O zhruba osm set tisíc korun stouply vloni meziročně tržby plzeňského Divadla J. K. Tyla. Částka za vstupné se vyšplhala až téměř na třiadvacet a půl milionu korun. „Počet návštěvníků byl zhruba stejný. Každoročně jich máme kolem dvou set tisíc. Nárůst tržeb je daný především tím, že si lidé překvapivě vybírali představení, u nichž nebyly takové slevy,“ vysvětlil na pondělním jednání umělecké rady divadla jeho ředitel Jan Burian.
Liberec /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Za roli Marbuela v opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča získal Pavel Vančura Cenu Thálie 2009. Slavnostní předání proběhlo v přímém přenosu České televize 20. března. Operní pěvec Pavel Vančura má za sebou mnoho desítek rolí. Vše, co v minulosti dělal pro operu, považuje za přirozenou cestu, která byla nedávno oceněná Cenou Thálie. Jak se dá předpokládat, Pavel Vančura má krásně znějící hlas, i když hovoří. Jeho hlas je navíc hluboký a velmi silný, rezonující. A to natolik, že jsme během rozhovoru byli vykázáni z foyer Malého divadla v Liberci, kde jsme tento rozhovor zahájili, protože hlas operního zpěváka rušil divadelní zkoušku probíhající v sále divadla.
Liberec - Za roli Marbuela v opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča získal Pavel Vančura Cenu Thálie 2009. Slavnostní předání proběhlo v přímém přenosu České televize 20. března.
Plzeň - O zhruba osm set tisíc korun stouply vloni meziročně tržby plzeňského Divadla J. K. Tyla. Částka za vstupné se vyšplhala až téměř na třiadvacet a půl milionu korun.
Liberec - Za roli Marbuela v opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča získal Pavel Vančura Cenu Thálie 2009. Slavnostní předání proběhlo v přímém přenosu České televize 20. března.
Liberec - Držitel a finalista Thálie, Pavel Vančura a Rafael Alvarez, sólistka Národního divadla a mladý barytonista zazpívají v ďábelské opeře Charlese Gounoda.
Liberec - Držitel a finalista Thálie, Pavel Vančura a Rafael Alvarez, sólistka Národního divadla a mladý barytonista zazpívají v ďábelské opeře Charlese Gounoda.
Opava – V pondělí uplynulo 100 let od doby, kdy se narodil významný operní zpěvák Eduard Haken. Zemřel v lednu roku 1996. Významné výročí si připomenou také Opavané, ke kterým Haken více než deset let jezdil zpívat a opavské publikum jej milovalo.
Brno – Hned dvě příležitosti užít si vystoupení přední české sopranistky Evy Urbanové dostanou brněnští příznivci opery. Uznávaná umělkyně zazpívá nejprve v pátek v Janáčkově divadle na koncertě nazvaném Slavné operní modlitby, v sobotu se představí jako host v repríze inscenace Aida.
Jablonec n. N. – V sobotu se výjimečně už od 17.45 hodin uskuteční předposlední přímý přenos oblíbené série Metropolitan Opera: Live in HD v této sezoně.
Slavkov u Brna, Bučovice /FOTOGALERIE/ - Zaposlouchat se do opery, zažít atmosféru filmového festivalu nebo se na koňském hřbetě projet po slavkovském bojišti. I taková lákadla přichystalo vedení slavkovského zámku pro nadcházející turistickou sezonu.
Praha /FOTOGALERIE/ - Britský princ Charles s vévodkyní Camillou byli v neděli večer mezi diváky Stavovského divadla, kteří se ve Stavovském divadle zaposlouchali do Mozartovy opery Don Giovanni. Po představení se ještě sešli s dirigentem Robertem Jindrou a uměleckým šéfem opery Národního divadla Jiřím Heřmanem.