Jubilejní recitál Štefana Margity zaplnil ve čtvrtek sál Besedního domu ve Vyškově. Proslulý tenorista přitom slaví letos v srpnu své sedmdesáté narozeniny. Zpěvák diváky potěšil řadou známých písní, podívejte se na fotogalerii z koncertu.
Dostojevského Běsi, muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, klenot baletního repertoáru Giselle, Mannovu Smrt v Benátkách a mnohé další tituly připravuje na svých scénách v sezoně 2026/2027 Národní divadlo Praha. Nabídne výrazné osobnosti světového i českého divadla, známá díla v nových interpretacích i současné tituly s živými tématy. Deník přináší přehled toho, na co se v nové sezoně mohou lidé těšit.
Rocková opera Kladivo na pýchu složená v Klatovech měla velký úspěch, ale už brzo ji na prknech, co znamenají svět, vystřídá další klatovské dílo. Tím je Fantom z la Galette. První opera pocházela ze středověku, nyní diváky zavede do francouzského šantánu. A ti, kteří si myslí, že ví, co po prvním díle čekat, jsou na omylu. Půjde o zcela jiný žánr, hudbu, prostředí, scénu, rozhodně se mají diváci na co těšit. A jak už je známo, nebude chybět láska ani nenávist.
/OBRAZEM/ Národní divadlo moravskoslezské nabídne poprvé 12. února divákům v novodobé české premiéře dílo, které v hudební podobě přibližuje známý biblický příběh – operu MOJŽÍŠ A FARAON aneb Přechod Rudého moře od Gioacchina Rossiniho (1792–1868). Operní soubor NDM přizval poprvé ke spolupráci režiséra Vladimíra Johna. Světovou premiéru měla opera v roce 1827 a Rossini ji vytvořil ve stylu tehdy velmi populární grand opéry – velké francouzské opery. Hudební nastudování David Švec.
Možná se dá říci, že smrt byla pro Josefa Myslivečka vysvobozením. Jeho obličej v té době rozežíral vřed, způsobený zřejmě syfilisem. Situaci ještě zhoršila vážná nehoda kočáru, který ho převážel. Slavný český skladatel, jehož hudebnímu dílu tleskala celá Itálie a upřímně je obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart, zemřel 4. února 1781 v Římě. Opuštěný a bez peněz. Od jeho smrti uplynulo 245 let.
S pokorou a skromností, s nimiž vytvářela své operní postavy na plzeňské scéně, odešla i ze světa. Bez jediného týdne ve věku 87 let zemřela 1. února v Praze po kratší těžké nemoci Jaroslava Zamrazilová, emeritní sólistka opery Divadla J. K. Tyla v Plzni.
Divadlo J. K. Tyla připravuje mimořádnou událost. V sobotu 31. ledna se představí poprvé v Plzni operní dílo Josefa Myslivečka, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 18. století, v Itálii proslulého jako Il Boemo. Premiéra opery Tamerlán v režii Rocca, v hudebním nastudování Vojtěcha Spurného a v titulní roli s kontratenoristou Vojtěchem Pelkou přinese na jeviště Velkého divadla dílo, které patřilo k největším operním hitům tehdejší Itálie.
Moravské divadlo Olomouc uvede tento pátek v premiéře rockovou operu Evita v režii Marka Davida. Podle zástupců divadla bude provedení velkolepé - v jeden okamžik se na jevišti objeví více než 50 lidí, scénu nasvětlí 64 speciálně programovatelných LED světel a Evita se divákům představí v devíti různých převlecích.
Divadlo města Ústí nad Labem povede od února Martin Peschík. Dosavadní šéf opery uspěl ve výběrovém řízení a v pondělí 19. ledna o jeho jmenování rozhodli ústečtí radní.
Středověk hrou a výstava legendární stavebnice Merkur budou taháky letošní výstavní sezony na zámku v Holešově. Ačkoliv hlavní návštěvnický provoz začíná v dubnu, zámek nespí ani v zimě.
Český dirigent, který dělá své zemi i klasické hudbě to nejlepší jméno. Jeho šéfem je anglický král, loni ho státní cenou vyznamenal český prezident, byl vyhlášen dirigentem roku a před několika dny Umělcem roku - což je cosi jako Oscar klasické hudby. Šéfdirigent Bamberských symfoniků a hudební ředitel Královské opery v Londýně Jakub Hrůša však zůstává pevně nohama na zemi. „Beru to i jako uznání za to, že vedu kočovný život,“ říká s úsměvem v rozhovoru pro Deník.
Žáci 9. třídy se ve čtvrtek 15. ledna zúčastnili vzdělávací akce „Divadelní brány“, která proběhla v prostorách Divadla J. K. Tyla v Plzni. Celý program byl zaměřen na poznávání divadelního prostředí a jednotlivých profesí, jež se podílejí na vzniku divadelního představení.
Jihočeské divadlo uvede v sobotu premiéru opery Deník Anny Frankové. Příběh židovské oběti holokaustu mohou diváci zažít na komorní scéně Na Půdě jako monodrama. Hodinové představení odehraje a odzpívá jedna pěvkyně za doprovodu hudebníků a dirigenta. Skladatel Grigorij Samujlovič Frid emoce dívky skrývající se před deportací přenesl do opery, ve které zachytil její obavy a touhy, řekl Ondřej Hellebrant z marketingu Jihočeského divadla.
Jihočeské divadlo dlouhodobě a systematicky potvrzuje, že vztah k umění se rodí už v nejútlejším věku. Důkazem je mimo jiné mimořádný úspěch inscenace Mimi opera, která se 14. ledna dočká své 100. reprízy. Originální operní projekt pro děti od tří měsíců se tak stal nejen diváckým fenoménem, ale i symbolem citlivého přístupu divadla k malému divákovi.
Hlas jako zvon, podobou připomíná mladého herce Antonia Banderase, rozsah žánrů neskutečný, a tak není divu, že jezdí z koncertu na koncert. K vidění bude dokonce i v rockové opeře. Tak by se dal stručně představit mladý nadějný zpěvák ze Staňkova na Domažlicku, Jindřich Krstev, který zpíval i hymnu na plném fotbalovém stadionu před zápasem české reprezentace. Deník si s ním povídal o jeho cestě ke zpěvu, snech i plánech.
Návrat stříbrného pokladu, jedinečná opera i limitovaná edice svitavského piva. Svitavy se chystají na rok plný oslav, připomínat si budou 770 let od založení města.
Ve věku 60 let v pobotu po dlouhé nemoci zemřela operní pěvkyně Anda-Louise Bogza. Sopranistka, která se narodila v Rumunsku a žila v Praze, byla emeritní sólistkou opery Národního divadla a Státní opery. Za roli Minnie v opeře Giacoma Pucciniho La fanciulla del West – Děvče ze Západu obdržela Cenu Thálie za rok 2007. ČTK o jejím úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
Kdyby mohli hudební velikáni jako Giuseppe Verdi, Gustav Mahler či Johannes Brahms cestovat v čase, návštěva jejich oblíbené vídeňské opery by jim možná způsobila menší šok. První rakouská scéna teď totiž kromě té špičkové hudby produkuje také elektřinu ze solární elektrárny na střeše.
Filharmonii Hradec Králové čeká v příštím roce významná změna. Po osmiletém působení Švýcara Kaspara Zehndera stane od sezóny 2026/2027 na pozici šéfdirigenta český umělec Jiří Habart.
/FOTO, VIDEO/ Křišťál ze severu Čech září v těchto dnech v New Yorku, kde mělo na začátku října premiéru představení Masquerade, odvážné nastudování legendárního muzikálu Fantom opery od Andrewa Lloyda Webbera. V dílnách společnosti Preciosa v Kamenickém Šenově a Jablonci nad Nisou pro něj vznikly tisíce křišťálových ověsů pro ikonický lustr i miliony kamenů, které zdobí masky a kostýmy.
V logu slavné školy bojových pilotů amerického námořnictva, přezdívané Top Gun, je odjakživa v zaměřovači sovětský letoun MiG-21, jakožto nejrozšířenější stroj, se kterým se američtí piloti mohli setkávat při střetnutích na celém světě. Bojovat proti tomuto obávanému sovětskému stroji však americké piloty naučili až Izraelci.
První premiérou Divadla J. K. Tyla bude opera Jeníček a Mařenka německého skladatele Engelberta Humperdincka. Na plzeňské jeviště se vrací po 36 letech. Režisér Štěpán Pácl připravil rodinnou inscenaci, která propojuje překrásné melodie, hravost a humor s hlubšími tématy. Premiéra se odehraje 18. října ve Velkém divadle.
Hned pět umělců z Moravskoslezského kraje má šanci získat prestižní Cenu Thálie. Porota do užší nominace zařadila Petra Panzenbergera, Alžbětu Bartošovou, Lukáše Adama, Maidu Hundeling a Martina Javorského z Opavy, který doplňuje čtyři ostravské zástupce. Javorský se pod světla reflektorů dostal za operu Bohéma, jejíž příběh sleduje život mladých umělců v Paříži v 19. století.
První operní premiéra 107. sezony Národního divadla moravskoslezského je v mnoha ohledech mimořádná. Od 9. do 25. října uvede NDM poprvé v České republice dílo nejhranějšího operního skladatele současnosti a mistra hudebního minimalismu Philipa Glasse Proces. Nikoli ovšem v divadelním domě, ale v prostorách kostela svatého Václava, nejstarší funkční sakrální památky na území Ostravy.
Do této jubilejní sezóny vstupuje operní soubor v sobotu 4. října od 19 hodin slavnostním galakoncertem pro veřejnost, plným opery, operety a muzikálu.
Hity legendární švédské kapely ABBA budou znít 26. a 27. června příštího roku v lochotínském amfiteátru v Plzni. Představením, které bude náplní jubilejního desátého ročníku Noci s operou, se totiž stane slavný muzikál Mamma Mia!
/FOTO, VIDEO/ Červený koberec se objevil třetí srpnové úterý před libereckým Centrem RoSa. Tajemný Fantom opery se přenesl z Paříže do města pod Ještědem. Patronem akce se stal liberecký herec Martin Polách, kterého doprovázela jeho žena, pěvkyně Věra Poláchová.
Známé postavy a místa z předchozích dílů, ikonické předměty i recepty na sicilské speciality jsou součástí akční videohry Mafia: Domovina. Některé odkazy, takzvané easter eggy, jsou dobře skryté, zatímco jiné mohou hráči doslova potkat. Na první pohled však nemusí být zcela zřetelné.
Zahajovací koncert 27. ročníku festivalu v jaroměřickém chrámu svaté Markéty v sobotu 2. srpna večer patřil nejkrásnějším světovým operním áriím v podání strhujících zahraničních sólistů.
/FOTO, VIDEO/ Již 11. originální módní přehlídka seniorů v Centru RoSa zanesla diváky do tajemného světa Fantoma opery. Na červený koberec vyšla zhruba třicítka zralých modelek a modelů ve věku 60+, aby se společně inspirovali legendárním muzikálem Fantom opery a přenesli atmosféru pařížské opery do RoSy v pražských Kobylisích.
/VIDEO/ Internet obletěly záběry z čínské opery, která paroduje amerického prezidenta Donalda Trumpa. V nejnovějším provedení se na jevišti dohaduje čínské fiktivní dvojče Trumpa s dvojníkem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. A to je jen jedna ze scén, které představení nabízí.
Vyprodaná premiéra opery Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě zahájila ve čtvrtek 10. července jednadvacátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Součástí festivalového programu je také v sobotu a v neděli, na představení zbývají poslední nedělní vstupenky.
Alžběta Poláčková je přední česká sopranistka, vedle operní činnosti se věnuje i koncertnímu zpěvu a nahrávkám. V rámci Pocty Emě Destinnové na festivalu Třeboňská nocturna vystoupí 12. července 2025 od 19:30 na nádvoří Městského úřadu v Třeboni. Spolu s ní se představí barytonista Sungbin Kim z Korejské republiky, Komorní filharmonie Pardubice a slovenský dirigent Martin Leginus. Na programu zazní mimo jiné árie z oper Dvořáka, Mozarta, Smetany, Pucciniho, Bizeta a Leoncavalla.
V Divadle Antonína Dvořáka (DAD) v Ostravě začala kompletní modernizace horních jevištních technologií téměř za 90 milionů korun. Díky digitalizaci tahových jednotek a jejich řízení skončí v divadle ruční tahání kulis - všechny tahy budou motorové a řízené počítačem. Rekonstrukční práce zaberou více než čtyři měsíce, divadlo je uzavřené do konce října. Novinářům to sdělila mluvčí Národního divadla moravskoslezského Šárka Swiderová.
Velkolepou podívanou, v níž nechyběly honosné róby, historické automobily, desítky účinkujících, známé melodie ani působivý kankán, nabídla letošní Noc s operou. Ta v pátek v amfiteátru na Lochotíně v Plzni představila operetu Franze Lehára Veselá vdova. Ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava, který inscenaci režíroval, před začátkem představení prozradil, že příští rok se v rámci tradiční akce odehraje slavný muzikál Mamma Mia!
Hvězdu závěrečného koncertu letošního ročníku Mezinárodního Janáčkova festivalu Axelle Saint-Cirelovou překvapil billboard s její fotografií, který spatřila v Ostravě po svém příjezdu.
Operní opus Georga Friedricha Händela (1686–1759) o Caesarově tažení do Egypta a jeho vztahu s královnou Kleopatrou ovládne ostravské Divadlo Antonína Dvořáka na konci sezóny. Premiéra opery Julius Caesar v Egyptě (Giulio Cesare in Egitto) bude 19. června a po pouhých pěti představeních v Ostravě jsou v plánu ještě tři na festivalu ve Znojmě.
Hlas je dar, který se opotřebovává. Své o tom ví i Dagmar Pecková, která před pár lety definitivně opustila svět velké opery. Jak sama říká, každý mejdan jednou skončí. Árie už sice nezpívá, zato jde z jedné činoherní role do druhé.
Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v příští sezoně, která odstartuje v září, 12 premiér a pět obnovených inscenací. Provázet ji bude heslo Zažij divadlo ve všech barvách. Na diváky čeká například muzikál Sestra v akci, opera Psohlavci, balet La Bayadére nebo činohra Dogville podle filmu režiséra Larse von Triera.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos slaví 75. výročí a přináší do České republiky unikátní audiovizuální projekt „Inferno“. Tento jedinečný zážitek, který spojuje industriální filmové snímky a živou hudbu, se odehraje v ikonickém Trojhalí v Ostravě. Festival slibuje bohatý program s hvězdným obsazením a překvapivými hudebními spojeními.
Vyhlídka Pět prstů na hoře Krippenstein v rakouském pohoří Dachstein nabízí nezapomenutelné výhledy na Hallstatt a okolní alpské štíty. Tato oblíbená turistická atrakce, dostupná lanovkou z Obertraunu, láká návštěvníky nejen na panoramatické scenérie, ale i na prohlídky zdejších jeskyní.
Po deseti letech bude areálem na Bolfánku opět znít opera Rusalka, k níž libreto napsat Jaroslav Kvapil právě v okolí Bolfánku. Kromě čtyř představení jsou nachystány i další akce spojené s výročím nejvýznamnějšího chudenického rodáka.
/OBRAZEM/ Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za celoživotní přínos na galavečeru v Ostravě dostal hudební skladatel a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík. Mezi dalšími oceněnými za rok 2024 jsou například Petra Kocmanová a Petr Panzenberger v kategorii činohry. Výsledky vyhlásila pořádající společnost ProJantar. Ceny jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.
Znojmo a jeho okolí ožije v první polovině prázdnin hudebním festivalem, který za své existence získal věhlas nejen v České republice, ale i v zahraničí. Letos se koná po jednadvacáté. Koncerty vážné hudby si lidé užijí opět netradičních místech a ve spojení s vínem. Stejně jako loni, i letos se pořadatelé rozhodli pro dvě opery. Jedna z nich je určená dětem.
Hudební festival Znojmo, který se uskuteční 10. až 27. července ve Znojmě a okolí, má téma Láska a antika. Na atraktivních místech jako jsou nádvoří měšťanských domů, místa v přírodě, zámky nebo industriální hala zahrne téměř čtyři desítky koncertů a doprovodných akcí. Návštěvníci se také dočkají tradičního spojení hudby a vína. Novináře o tom informoval v Praze prezident festivalu Jiří Ludvík.
Noc s operou, která se letos odehraje v lochotínském amfiteátru 27. června, přinese poprvé operetu. A to ne ledajakou. Lehárova Veselá vdova patří k nejslavnějším dílům svého druhu. Diváci se tak po dramatických příbězích mohou těšit na večer plný romantiky, humoru a skvostné hudby, o které se říká, že perlí jako nejlepší šampaňské.
Zemřela pěvkyně Jitka Pavlová, bylo jí 87 let. Rodačka z Českých Budějovic působila v letech 1961 až 1998 v brněnské opeře. O jejím úmrtí informoval syn Václav Pecl. Poslední rozloučení s Pavlovou se uskuteční v brněnském krematoriu ve středu 16. dubna ve 12:30 hodin.
Jezírka u Chudenic, kde Jaroslav Kvapil načerpal inspiraci na libreto k nejznámější české opeře Rusalka, se dočkají obnovy. Nyní tam započaly práce a dokončení je plánováno během letošního roku.