Kroměříž – Nejen s husími hody je tradičně spojen svatý Martin: na Hanáckém náměstí v Kroměříži si ve středu připomněli další tradici, kterou je koštování svatomartinských vín.
Břeclavsko – Dvě jedenáctky vedle sebe neznačí nic jiného než středeční svatomartinské oslavy. Přesně v jedenáct hodin dopoledne odstartují program v Mikulově, Valticích a v Lednici. Na dalších místech si lidé vychutnají mladá vína a otřou ústa od pečené husy o víkendu.
Olomouc - Vyrazit si do centra Olomouce zabruslit, ochutnat svatomartinské víno a husu mohou od středy návštěvníci svatomartinských trhů. Oslavy, které se zde letos konají poprvé, zároveň odstartují provoz na kluzišti na Dolním náměstí.
/POZVÁNKA/ Na nedávném Opavském vinném trhu byla vylosována vinotéka, kterou ve středu 11. listopadu svou návštěvou poctí sv. Martin v rámci Svatomartinských slavností. Volba padla na Martina Boráka z Vinotéky U Sudu.
Lidečko – Nápěv a slova písně A já su cérka z Lidečka přitahují pozornost ke kulturnímu domu na návsi opěvované obce. Čertice vyzbrojené harmonikou, vozembouchem a zřejmě nevyčerpatelnou zásobou písniček rozdávají radost mezi stánky, které jsou před společenským centrem obce rozeseté.
Uherský Brod – Jedním z poslední pořadů pro Jaroslava Mikulíka jako ředitele Domu kultury v Uherském Brodě byl jeho autorský program Legendy moravského folkloru. Už třináctý ročník se nesl v duchu vzpomínání na nedávno zesnulého významného folkloristu Jaromíra Nečase a také ve znamení oslav. Osmdesátiny slaví Eliška Sušilová, sedmdesátiny Luboš Málek, šedesát let funguje soubor Olšavěnka a 30. výročí má Dům kultury v Uherském Brodě.
Kudlovice – Dlouhá léta si v obci krojovaní užívali mimo jiné i hodového veselí. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Jen ty letošní hody byly oproti všem předchozím v něčem naprosto jedinečné. Poprvé ve své historii totiž Kudlovice zažívaly hody, při nichž mohly vystavit vlastní znak a vlajku. Tyto neodmyslitelné symboly fungování mnoha obcí, se od soboty 7. listopadu staly nedílnou součástí také společenského života v Kudlovicích. Obec se jich totiž dočkala zcela poprvé za dobu svého trvání.
Tlumačov – Už tradiční Martinské hody chystají na nedělní dopoledne v Tlumačově. „Pořádáme je i proto, že kostel je zasvěcený svatému Martinovi a husu má obec částečně i ve svém znaku," informovala Renáta Nelešovská z tlumačovského Kulturního a informačního střediska. Martinské hody zahájí sváteční mší svatou v kostele, která začíná v 9 hodin, následuje od 10 hodin přátelské setkání na náměstíčku.
Břeclavsko – Sklenice naplněné svatomartinským vínem a voňavá husa láká na Břeclavsku každoročně davy lidí. Přesto, že příjezd svatého Martina všichni očekávají až příští týden, oslavy odstartují již v pátek.
Nový Hrozenkov - „Zvládneš okut aj čerta? Přivedl bych svoju robu," pokřikuje se smíchem na kováře jeden z početných obyvatel Nového Hrozenkova, kteří zavítali v sobotu odpoledne ke kostelu v centru městyse. Ukázka kutí koní je jedním z bodů bohatého programu Hodového jarmarku, který se tady koná.
Štítná nad Vláří – Jedenáctý ročník Medového odpoledne ve Štítné nad Vláří přilákal o víkendu na bohatý program a skvělou atmosféru více než šest stovek lidí.
Hluchov – Na šípkové, nebo se zelím? V Hluchově je to jedno, milovníci obou kombinací si totiž přijdou na své už od středy 28. října, kdy v místní restauraci na Sépce startují už tradiční zvěřinové hody.
Zlámanec – Na tři desítky krojovaných o tomto víkendu zaplavily ulice Zlámance. Konaly se tam totiž tradiční Slovácké hody s právem. Do kroje se letos neoblékli jen dospívající muži a ženy, ale také ti nejmenší.
Hradec Králové - Výroční koncert při příležitosti šedesáti let existence Hradecké cimbálové muziky se uskuteční v sobotu vpodvečer v budově Adalbertina. Od 18 hodin vystoupí v jeho velkém sále Hradecká cimbálová muzika a její hosté.
Moravská Nová Ves – Dýně na sladko i na slano ochutnají návštěvníci sobotní akce Víno a dýně v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Pořadatelé slibují nejrůznější dýňové speciality.
Hodonín – Pestré kroje i hlasové rozsahy Šohajky z Dolních Bojanovic přivítaly ve čtvrtek večer milovníky dechové hudby v zatepleném kulturním domě v Hodoníně. „Vážíme si toho, že jsme byli na prvním zahajovacím koncertě," řekl po úvodní písni Chodíme, chodíme kapelník a zpěvák dolnobojanovické kapely Vojtěch Ducháček.
Uherské Hradiště – Daleko snadnější život by zanedlouho mohly mít cimbálové muziky a folklorní soubory po čtvrtečním rozhodnutí Senátu. Ten totiž ve čtvrtek 22. října v prvním čtení schválil návrh novely zákona, jenž má osvobodit od autorských poplatků a s tím spojené administrativy všechny protagonisty folkloru a lidových písniček.
Praha, Uherské Hradiště - Senát Parlamentu ČR dnes v prvním čtení schválil návrh novely autorského zákona senátora Ivo Valenty. Návrh má osvobodit od autorských poplatků a s nimi spojené administrativy všechny protagonisty folkloru a lidových písniček.
Uherské Hradiště – Neomezená konzumace desítek druhů vín, ochutnávka narozeninového dortu, degustace speciálního koňaku i atmosféra podbarvená tóny cimbálové muziky, toho všeho si v sobotu 17. října večer užívala více než stovka návštěvníků oslavy tří let úspěšného fungování uherskohradišťské Galerie slováckých vín.
Hodonín – Další sezona druhého nejnavštěvovanějšího kulturního seriálu v Hodoníně odstartuje už tento čtvrtek. O první díl sedmadvacátého ročníku přehlídky dechových hudeb se postará v podlužáckých krojích vystupující Šohajka. „Samozřejmě že zahajovací koncert je pro posluchače dechovky lákavý. Dalšími taháky jsou vánoční Drietomanka a v únoru Kameníkovi muzikanti," upozornil ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.
Uherský Ostroh – Jeden pár stárků se postavil do čela víkendových hodů v Uherském Ostrohu. Chasa si při sobotní odpolední obchůzce s dechovou hudbou Blatnička vyzvedla stárka Filipa Zajíčka a následně i stárku Lenku Strachotovou.
Tupesy – Nejen krojem, ale i zvykoslovím slavili v sobotu v Tupesích už šestapadesáté takzvané císařské hody. Jejich symbolem byly opět bohatě zdobená práva, znázorňující strojenost hodů, ale i jejich mladí a svobodní nositelé.
Boršice – „Tak tu hody začínáme a všichni tě teď vyzýváme. Vyjdi stárku, vyjdi ven, vždyť tě čeká velký den!" zahájili hodový víkend v Boršicích u mladšího stárka Lukáše Brzici. Přišla si pro něj chasa, která čítala na sto krojovaných dospělých i dětí. Do kroku jí vyhrávala dechová hudba Boršičanka a místní cimbálová muzika Pentla.
Uherské Hradiště-Mařatice – Na pětadvacet párů krojovaných o víkendu zdobilo ulice městské části Uherského Hradiště Mařatice. Do čela císařských hodů se tam postavili mladší stárci Mirek Březina a Karolína Kuželová a jejich starší protějšky Lukáš Vandírek a Zuzka Milisová.
Kněždub – Převážný podíl ruční práce a poctivě vymíchané těsto. To je podle kněždubské kuchařky Ludmily Hruškové základ pro kvalitní hodové koláčky. Před blížící se slavností v obci je ve čtvrtek pekli zástupci chasy spolu s místními ženami. „Poručili napéct dvanáct set, my radši uděláme o sto navíc. Máme tvarohové a povidlové," řekla Ludmila Hrušková. Recept podle ní zůstává už léta stejný, tradiční. „Těsto mísí kluci ručně, potom se připraví máslo s moukou a těsto se ve směsi převálí," přiblížila. Hody v Kněždubu potrvají až do neděle.
Vysočina - Adventní období se u zpěváka Petra Bende každoročně váže na sérii vánočních koncertů. Projekt, se kterým zpěvák s kapelou objíždí sály měst po celé České republice, není žádnou novinkou. Vždyť letošní turné je v pořadí již devatenácté!
Hovězí – Výroční třinácté setkání zasloužilých hasičů Zlínského kraje hostil v pátek 9. října sál Kulturního domu v Hovězí. Slavnostního shromáždění se zúčastnilo několik desítek zasloužilých dobrovolných hasičů ze všech čtyř okresů kraje a také pozvaní hosté včetně krajského hejtmana Stanislava Mišáka.
Vysočina - Adventní období se u zpěváka Petra Bende každoročně váže na sérii vánočních koncertů. Projekt, se kterým zpěvák s kapelou objíždí sály měst po celé České republice, není žádnou novinkou. Vždyť letošní turné je v pořadí již devatenácté!
Pohořelice – Spolupráce města Pohořelice a tamní Základní umělecké školy dala vzniknout akci Folklorní den a babské hody. Událost plná muziky a dobrého jídla se uskuteční v sobotu.
Uherské Hradiště – Zachovávání tradičních rukodělných postupů a neúnavné předávání původních řemeslných technologií dalším generacím. Ocenění těchto vlastností se dočkali hned tři lidoví tvůrci.
Vsetín – Vzpomínkový pořad věnovaný valašskému hudci Zdeňku Kašparovi hostilo v pátek večer vsetínské kino Vatra. Koncert si nenechaly ujít desítky příznivců folkloru. Sál kina zaplnili takřka do posledního místa.
Popovice – Pouze jeden pár stárků stál letos navzdory tradici v čele Slováckých hodů s právem Popovicích. Průvod devatenácti párů krojovaných z hodové chasy v sobotu 3. října vedli sourozenci Jana a Aleš Hornovi.
Uherské Hradiště – Stánky plné tradičních dobrot slovácké kuchyně lákaly po celou sobotu 3. října stovky návštěvníků, kteří zamířili na druhý ročník Slováckého festivalu chutí a vůní. Ten se uskutečnil na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, kde na tři desítky stánků nabízely pestrý výběr nejrůznějších pokrmů a nápojů z naší oblasti.
Valtice – Další ročník Valtického vinobraní pořádá od pátku do soboty město Valtice ve spolupráci s tamní střední vinařskou školou. „Tato akce má u nás dlouholetou tradici. Koná se už od založení zdejší vinařské školy," připomněl hlavní pořadatel Lukáš Najbrt. Akce bude mít celkem tři centra.
Kyjovsko – Z Vacenovic přes Milotice a Skoronice do Vlkoše, opačným směrem nebo na přeskáčku vyráželi na trasu účastníci letošního čtrnáctikilometrového Burčákového putování napříč mikroregionem Nový Dvůr. I v dešti.
Topolná – Požehnáním práv v tamním kostele začaly hody v Topolné. Do jejich čela se postavily dva stárkovské páry. Role mladších stárklů se ujali Stanislav Čechmánek a Zuzana Viceníková a role starších stárků Jiří Hubáček a Jana Čaňová.
Plzeň - Velkolepé provedení Mozartova Requiem v katedrále sv. Bartoloměje, vystoupení sólistů zvučných jmen i netradiční spojení například s cimbálovou muzikou slibuje v nové koncertní sezoně Plzeňská filharmonie. Vedle koncertů ve čtyřech abonentních řadách nabídne mimořádné koncerty a výchovné pořady pro děti. Soubor absolvuje také výjezdní koncerty do regionu či turné po Německu a bude pořádat další ročník festivalu Smetanovské dny, řekla mluvčí filharmonie Soňa Kratochvílová.
Uherský Brod /ROZHOVOR/ – Sedmdesátiletý Lubomír Málek se narodil v Korytné. Po dlouhou dobu aktivně působil jako primáš cimbálové muziky Olšava, dnes se k muzikantům přidává příležitostně.
Broumov /FOTO/ - Tradiční zářijové trhy zakotvily v sobotu 12. září v broumovském klášteře. Čtyřiadvacet stánkařů a řemeslníků nabízelo své produkty návštěvníkům již od půl deváté ráno.