VÍME PRVNÍ/Ve čtvrtek 29. května se v Praze uskuteční 27. řádná Valná hromada Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Ze tří kandidujících jmen na ní bude zvolen nový předseda fotbalové asociace. Jak bude hlasovat sedmička delegátů z Kraje Vysočina?
Nárůst výdajů na dopravu a zachování jeho rozsahu a kvality. A také rostoucí rozdíl mezi reálnými náklady na zajištění veřejné dopravy a výnosy z jízdného. To jsou podle radních Středočeského kraje hlavní důvody, proč doporučili poprvé od roku 2022 zdražení jízdného v rámci systému Pražské integrované dopravy (PID). Pokud návrh schválí i krajští a pražští zastupitelé, měli by si cestující připlatit od 1. ledna příštího roku.
Dlouhých 65 let trvalo čekání Američanů na titul mistrů světa. Dočkali se ve švédském Stockholmu, kde ve finále MS v hokeji udolali Švýcary 1:0 po prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v 63. minutě Tage Thompson.
/PŘEHLEDNĚ Z HAVLÍČKOBRODSKA/ Cyklostezka v Chotěboři se začíná stavět po dvaceti letech příprav, Přibyslav volí severní variantu obchvatu a most u Habrů přináší dopravní komplikace. Přečtěte si náš pravidelný přehled událostí a dozvíte se víc.
‚Je to marný, je to marný, je to marný‘ dala by se popsat situace ohledně internetových podvodů hláškou ze známého českého filmu. Byť totiž neustále před takovými případy policisté varují a apelují na ostražitost, neubývá jich ani v Plzeňském kraji. A podvodníci si tak dál přicházejí na velké peníze, v jednom z případů, které policie teď zveřejnila, to bylo dokonce 1,7 milionu korun, část peněz přitom byla z úvěru, který si na popud podvodníků sjednal. Několikrát navíc poškození předali peníze pachatelům osobně.
Zářivě bílé, růžové, lososové nebo sytě rudé. Něžné květy pivoněk začínají v těchto dnech sklízet na rodinné farmě v Senici na Hané. Z úchvatných květin s omamnou vůní se těší zákazníci nejen na Hané, ale také v Brně, Praze a na Slovensku. Zdejší pivoňková farma je největší v tuzemsku a na trh každoročně dodává desítky tisíc kusů oblíbených květin.
Rekordní účast, kterou pořadatelé ani ve snu neočekávali, měl nejstarší pochod konaný bez přerušení v České republice, kterým je Horažďovická padesátka. Start byl jako tradičně na zámku v Horažďovicích a zájem byl obrovský. Jubilejní 60. ročník si tak připisuje rekord.
Na pražském Černém mostě začal v neděli 25. května dopoledne hořet byt. Jeden člověk se zranil a osmnáct lidí museli hasiči evakuovat. Hasiči v bytě posléze našli munici do ručních zbraní.
Před obchodním centrem Fórum u šikmého kostela vyrostlo v sobotu 24. května malé sportovní městečko se spoustou stánků nabízejících různé aktivity: běžecký pás, vytrvalostní hrazdu, míčový terč nebo světelnou pohybovku. Před pódiem se cvičilo, o kousek dál se míchaly zdravé nápoje, prodávala se trička, půjčovaly se běžecké boty světových značek a na medaile speciální technika vyznačovala dosažený čas.
Hokejisté Švýcarska si na mistrovství světa podruhé za sebou zahrají o zlaté medaile. V sobotu večer rázně utnuli dánské oslavy po historickém vítězství nad Kanadou a v neděli se pokusí o reparát loňského finále, kdy v Praze prohráli s Českem. Velkou zbraní jim v této snaze bude i brankář Leonardo Genoni, jenž se už včera zapsal do rekordních statistik historie šampionátu.
/FOTOGALERIE/ Na Slezskoostravském hradě se v sobotu uskutečnil první ročník SlezskaFestu, který navázal na sedmnáctiletou tradici Dne Slezské. Tradiční akci ve větším a bohatějším hávu si nenechala ujít spousta lidí. Příjemným zpestřením akce bylo promítání zápasu ostravského Baníku na půdě pražské Slavie.
Stará garda FK Postoloprty A vyhrála 34. ročník domácího turnaje starých gard, který se hrál jako Memoriál Václava Kladivy. Bylo to jeden z mnoha turnajů měsíc květnu, který tamní FK uspořádal.
Poporodní smutek, známý jako baby blues, krátkodobě prožívá většina novopečených maminek. U většiny žen záhy odezní bez potřeby léčby; postačí podpora okolí. Někdy však může přerůst v závažnější psychické problémy. V rámci pražské konference lékaři zdůraznili důležitost včasné pomoci – s tím, že prvním místem kontaktu by měly být ordinace praktického lékaře a gynekologa.
Rychlejší vlaky, ale kolik jich u nás zastaví? To je otázka, kterou si dávají cestující v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, kde probíhá modernizace železniční trati do Pohledu. Cestující se obávají, že kvůli rychlejším vlakům mohou přijít o některé důležité spoje, hlavně o víkendu. O to, jak bude vypadat budoucnost přibyslavské trati, se zajímal i Deník.
Sedminásobného mistra měli téměř na lopatkách, v rozhodujícím sedmém zápase play-off vedli 3:0. přesto nakonec slaví český hokejbalový titán. Kert Park otočil zápas ještě v normálním hracím čase, prodloužení si pak vynutil Marek Daníček, ale poslední slovo patřilo zkušeného Davidu Šperlovi. Kert se těší na „pražské“ finále s Hostivaří, Kladno může být po letech na svoje výkony v sezoně pyšné.
Na jaře poprvé ztratili a prohráli. Po závěrečném hvizdu utkání na umělé trávě pražského Újezdu si fotbalisté Neratovic zároveň i vydechli. Jejich hlavní konkurent v boji o postup do ČFL totiž zaváhal rovněž, když zcela nečekaně prohrál na hřišti o záchranu bojující Březové.
/NOVÉ FOTOGRAFIE A VIDEA/ V Pardubicích začaly přípravné práce na výstavbu největší hokejové haly na světě, která pojme až 26 tisíc diváků. Multifunkční aréna má být dokončena během necelých dvou a půl let a slibuje přinést do regionu nejen sportovní, ale i kulturní události. Místní obyvatelé jsou zvědaví na proměnu okolí, které se stane centrem dění.
Fotbalistům Hřebče se daří v zápasech, kde se od nich mnoho nečeká. Naopak duely, které by zvládnout měli, se jim nevedou. Další takovým byl domácí se Štětím. Soupeř dominoval a vyhrál 3:1, když domácí skórovali až v poslední minutě. ke všemu největší protivník Hřebče v boji o záchranu Březová nečekaně přehrál o postup bojující Meteor Praha.
Průběh byl trochu jiný, ale výsledky jsou si hodně podobné. A pro ragbisty Vyškova hodně kruté. V posledním vzájemném utkání v základní části extraligy prohráli doma s Tatrou Smíchov vysoko 17:55, v semifinále dnes na Tatře 15:52. Letošní extraligu by tak měli zakončit příští sobotu bojem o bronz se Slavií Praha na jejím hřišti. Ve druhém semifinále porazil Mountfield Říčany Slavii Praha 41:31.
Desítky rodin s dětmi i jednotlivci si v sobotu 24. května na pražském Vypichu připomněli návrat československých vojáků do vlasti na konci druhé světové války. Na akci s názvem Velký návrat si zájemci mohli prohlédnout ukázky dobové výzbroje a nebo zjistit, jak vypadal každodenní život na vojenském poli. Ve 14:00 vyjela v doprovodu policie do centra metropole kolona desítky dobových vojenských vozidel.
V Praze mají Jižní Město, které ve filmu Panelstory dokonale zachytila režisérka Věra Chytilová, v Přerově za totality vyrostla Velká Dlážka. Právě uprostřed panelového sídliště, jehož dominantou je bývalý hotelový dům Strojař, se v sobotu konal Den sousedů.
Po dvanácti neúspěšných pokusech se podařilo hokejistům USA postoupit do finále mistrovství světa. Nad domácími Švédy vyhráli ve Stockholmu 6:2 a v neděli si zahrají o titul proti Švýcarům, kteří přehráli druhý z domácích celků, když nad Dánskem vyhráli 7:0.
Dramatické osudy čtyř pamětníků z Domažlicka zaznamenali mladí badatelé ze tří škol na Domažlicku, a to v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Jde o vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Hrdinou dnešního příběhu je Jaroslav Bazika, jehož osudy zaznamenal autorský tým Gymnázia J. Š. Baara, a to ve složení: Michal Podestát, Lucie Baziková, Alexandra Hrachová a Tereza Lochmanová. Pedagogického vedení se ujala Mgr. Pavlína Vondrašová.
Už ho mají v Praze, Písku, Plzni, Krumlově, Šternberku, Brně, na Hané v Olomouci, Vyškově, tak proč ne i v Přerově. Řeč je o pitavalu, sbírce zajímavých kriminálních a soudních případů, jenž dostal svůj název podle francouzského právníka Françoise Gayota de Pitaval. Tady je jeden z mnoha příběhů, které se odehrály na Přerovsku před mnoha lety.
Symbolický návrat československých vojáků do vlasti připoměl v sobotu 24. května v Praze průjezd historické vojenské kolony. Akce nazvaná Velký návrat se koná u příležitosti 80. výročí osvobození Československa a návratu Československé samostatné obrněné brigády z druhé světové války.
Letní brigáda se na Hradecku sehnat stále dá, ale stále platí: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Nejčastěji se dá sehnat práce třeba ve skladu, doplňování zboží, ale také třeba prodej v různých stáncích. Nabídka brigád na Hradecku ale oproti loňsku mírně prořídla.
Nevím, kolik kostelů je v republice, kolik jich je na severu Čech, ten se šikmou věží zná snad každý. Římskokatolický arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven kolem roku 1318, v roce 1538 vyhořel, po zásahu bombou během druhé světové války byla věž vychýlena o dva metry. Dnes historickou stavbu svírá lešení, do akce Noc kostelů bylo zapsáno 1900 objektů.
Student Střední odborné školy ve Velešíně dosáhl mimořádného úspěchu v prestižní soutěži Haxagon, která prověřuje pokročilé dovednosti žáků v oblasti kyberbezpečnosti, operačních systémů a počítačových sítí. Do celostátního kola, které se konalo v úterý 20. května 2025 v Praze, postoupili z každého kraje dva nejlepší studenti.
Praha rozšiřuje využívání trolejbusů, které na vybraných linkách nahradí autobusy s naftovými motory. Tento krok má snížit hluk a emise, přičemž se jedná o moderní systém kombinující napájení z trolejového vedení s využitím baterií. Významnou etapu širšího plánu elektrifikace autobusových linek se musí podařit dokončit do června příštího roku, aby město nepřišlo o významné dotace.
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Prahy a Středočeského kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu.
/FOTOGALERIE, VIDEA/ Ve Slaném byly slavnostně položeny první Stolpersteine, které připomínají oběti holocaustu z řad místních obyvatel. Pietní akt, na němž se podílela i 3. základní škola, zdůraznil význam historické paměti a zapojení mladé generace do projektu Zmizelí sousedé.
Po druhé světové válce byl Jaroslav Houf, který založil firmu FoFiFo, velmi známou osobou Karlových Varů. Začínal tam jako poválečný zpravodaj, který zdokumentoval i rudoarmějce, kteří v květnu 1945 vykopali hroby pro své padlé ve Smetanových sadech. Jako fotograf byl přitom, když se plánovala nová podoba Evropy. Režimu se odmítl podrobit, byl vězněn a umřel za podivných okolností.
Místo pokřiku fanoušků startéry nákladních aut a rachot stavebních strojů. Tým fotbalistů nahradila parta dělníků v oranžových bundách. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku začala přestavba letního stadionu za desítky milionů korun.
Po téměř tříletém hledání vhodného dárce kostní dřeně pro Matěje ze Zlína přichází dobrá zpráva. Osmiletý chlapec našel dárkyni Američanku z německého registru a v tomto týdnu nastoupil do Motolské nemocnice v Praze ke transplantaci.
Kdy se chodí na screening karcinomu plic? Je určen především silným kuřákům ve věkovém rozmezí od 55 do 74 let. V rozhovoru pro Deník s moderátorem Jiřím Štraubem to řekla Martina Koziar Vašáková, mimo jiného odborný garant Programu časné detekce rakoviny plic v ČR. Rozhovořila se také o tom, jak velký vliv má kouření na výskyt rakoviny plic a jiných plicních onemocnění a proč nepodceňovat příznaky jako chronický kašel nebo dušnost. Celé interview si poslechněte ve videu.
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení Policie ČR otestovala funkčnost traumaplánu jednoho z největších zdravotnických pracovišť v Praze. Při cvičení Aktivní střelec si zdravotníci vyzkoušeli, jak se chovat během útoku. U jejich nácviku byl přítomen i fotoreportér Deníku.
V ráj pro milovníky medu a včelaření se v sobotu promění Národní zemědělské muzeum na Letné. Akce Jedu v medu nabídne návštěvníkům nejen ochutnávku medových specialit, ale také program zaměřený na včelařství a ochranu opylovačů.
/FOTO, VIDEO/ Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit nadcházející víkend? Podívejte se do našeho tradičního přehledu zajímavých akcí, které se o víkendu na území Prahy konají.
Naše gastrotoulky nás tentokrát zavedly na slavnou a mýty opředenou dálnici D1 spojující Prahu s Brnem. Přestože jsme cestu začali zklamáním na čerpací stanici u Průhonic a chvíli to vypadalo, že budeme mít až do Brna prázdné žaludky, nakonec se ukázalo, že „Babišovo“ odmítnutí stálo za to. V okolí Jihlavy jsme objevili poctivou kuchyni, která nám náladu výrazně spravila. Zavítali jsme do několika motorestů oblíbených i známými herci jako Jiří Lábus nebo Pavel Zedníček. A jedním z překvapení byla netradiční specialita – smažené uzené koleno s bramborovým salátem, která nás potěšila nejen chutí, ale i příznivou cenou.
Společnost CARTHAMUS a.s. plánuje výrazně rozšířit provoz v areálu Energobloku Domoradice. Nový kotel by spaloval upravený odpad nebo takzvané alternativní palivo v objemu až 80 tisíc tun ročně. Zároveň by zde vznikl nový turbogenerátor pro výrobu elektřiny a tepla. Po uvedení zařízení do provozu by došlo k úplnému ukončení spalování hnědého uhlí.
Za velkého zájmu médií i lovců autogramů se dnes odpoledne vrátili domů z mistrovství světa v Dánsku a Švédsku čeští hokejisté. Zklamání ze čtvrtečního vyřazení ve čtvrtfinále play off bylo na obhájcích loňského zlata stále patrné. Více než porážka se Švédy reprezentanty mrzela hlavně prohra na závěr skupiny proti USA, která národní tým na silné Seveřany poslala. Hlavní kouč Radim Rulík v rozhovoru s novináři uvedl, že by na střídačce rád pokračoval.
Ojedinělý projekt „SuperMost: Nová budoucnost pro přesunuté město“ pokročil do hlavní fáze. Mostečtí radní odsouhlasili start soutěžního dialogu na akci SuperPrior. Začíná se tak řešit nová náplň a rekonstrukce bývalého obchodního domu Prior. Cena stavby ještě není známa. Než dorazí na místo dělníci a těžká technika, uplynou minimálně ještě dva roky.
/FOTOGALERIE/ Evropský šampionát karatistů JKA se konal tentokrát v polovině května v Praze. Karatedo klub Tsunami Prachatice zde zastupoval Miroslav Hovorka a přivezl třetí a páté místo z kategorie juniors.
Po roce nucené pauzy se volnočasový areál Kasárna Karlín znovu otevírá veřejnosti. Brány se návštěvníkům otevřou v úterý 27. května, a to zatím v omezeném režimu – na nádvoří vyrostou stany s občerstvením a provizorními toaletami. Plnohodnotný provoz zatím brzdí stavební procesy.
Prahu čeká další omezení městské hromadné dopravy v centru. Tentokrát nepojedou tramvaje v sobotu 24. května v oblasti náměstí Republiky. Omezení se dotkne několika tramvajových linek.
Dvě osobní auta se srazila v pátek po jedenácté hodině dopoledne na kasárenské křižovatce, na hlavním tahu ze Znojma na Jihlavu. Na nezbytně nutnou dobu byl omezený provoz. Na pomoc zamířili záchranáři. Plné ruce práce měli během odpoledne i ve Znojmě.
Aktuálně po celé republice probíhá festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. V rámci festivalu ožije již tuto sobotu, 25. května, malebný areál zámku Liteň pestrým programem hudebních, tanečních i divadelních vystoupení ZUŠ Středočeského kraje.