/FOTOGALERIE/ V pátek 15. listopadu dopoledne se konala v Praze pieta u památníku Ruzyně 1939-1941, který připomíná popravené české vlastence během 1. stanného práva po příchodu Reinharda Heydricha.
Téměř padesát tisíc korun měsíčně by podle předpovědi ministerstva financí měl v příštím roce dostávat průměrný zaměstnanec v Česku. Podle některých odborníků na takovou částku nově dosáhnou kromě vysokoškolsky vzdělaných odborníků i další profese. Přidávat svým zaměstnancům se chystá většina firem.
Po bezbrankové remíze v Albánii se čeští fotbalisté přesunuli do Ostravy, kde přistáli v neděli chvíli po poledni. Následně se vydali do Olomouce, kde je čeká v úterý poslední duel Ligy národů.
Po bezbrankové remíze v Albánii se čeští fotbalisté přesunuli do Ostravy, kde přistáli v neděli chvíli po poledni. Následně se vydali do Olomouce, kde je čeká v úterý poslední duel Ligy národů.
Ještě loni v Brně tvořili jeden tým. Lubomír Růžička v roli hlavního kouče, Martin Vaněk jako jeho asistent. Jenže role už se změnily. Růžička vede pražskou Slavii, Vaněk po něm v Basketu přebral trenérské žezlo a v sobotu zdolal svého učitele. Brněnský klub si po dramatickém průběhu odvezl z hlavního města výhru 95:90. „S Růžou jsme spolupracovali čtyři roky, byl to pro mě speciální zápas,“ potvrdil Vaněk.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil na náměstí Jana Palacha v Praze spolu s dalšími členy horní komory památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Loni 21. prosince tam přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové, 25 lidí bylo zraněno. Vystrčil se senátory zařadili pietní akt do svého programu, protože 17. listopad podle něj není pouze o oslavách příchodu svobody, ale také o vyjádření soucitu a podpory, řekl následně novinářům.
Události 17. listopadu 1989 a dnů následných jsou obecně známy. Každý z nás, tehdy žijící, však toto období prožíval po svém, s vlastními postřehy a pocity. Sedmnáctého listopadu byl tehdy pátek, a zatímco na pražském Albertově začínalo shromáždění studentů, já jsem na Florenci nasedal do autobusu na pravidelnou cestu domů k rodičům na Moravu.
Česko si v neděli na řadě akcí po celé republice připomnělo revoluční události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu, i perzekuci studentů za nacistické okupace v roce 1939. K pietnímu místu na Národní třídě v Praze přicházely tisíce lidí včetně politiků, které ale vítal i pískot a nadávky jejich odpůrců. V Praze se konaly také protesty proti vládě či pomoci Ukrajině, policie u Národního muzea zajistila pět lidí kvůli podezření z přestupku. Oslavy vyvrcholily Koncertem pro budoucnost ve spodní části Václavského náměstí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pouze jediný tým zůstává po desátém kole ČEZ volejbalové extraligy mužů neporažený. K radosti pražských fanoušků jde o Lvy. „Bylo to dobré utkání s náročným začátkem pro nás. Naštěstí jsme se v průběhu druhého setu zlepšili na servisu, což bylo rozhodující,“ uvedl Stefan Thiel, jenž v duelu s Ostravou (3:1) pinkal tak bravurně, že obdržel cenu pro MVP. „Co to pro mě znamená? Především to, že musím zaplatit do píny,“ smál se 27letý nahrávač.
Sametová revoluce, klíčový moment v dějinách Československa, přinesla zásadní politické a ekonomické změny. Mezi listopadem a prosincem 1989 došlo k pádu komunistického režimu a přechodu k pluralitní demokracii. Podívejte se na archivní foto, jak tyto dny probíhaly na Svitavsku.
/VIDEO, FOTO/ Celá republika slavila v neděli výročí sametové revoluce, která proběhla 17. listopadu roku 1989. A samozřejmě nechyběla ani Praha, kde proběhl program Korzo Národní na Národní třídě, Albertově a Václavském náměstí. Návštěvníci se tak mohli těšit na koncerty, pietní akty a průvody, které připomněly významné historické události.
Česko oslavilo výročí sametové revoluce, která proběhla v roce 1989. Připomínkové akce se konaly i v Praze, kde byly k vidění koncerty, průvody, ale i demonstrace. Lidé vzpomínali i na události z roku 1939.
V naší pravidelné rubrice zveřejňujeme jména těch, kteří navždy opustili své blízké. Přinášíme vám přehled za poslední týden. Zarmouceným rodinám a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast.
Letos si připomínáme 35. výročí události, kterou nazýváme „Sametová“ či „Něžná“ revoluce. Při výročích této společenské změny rád vzpomínám na příhody z tohoto přelomového roku. Tentokrát bude opravdu drobná, pro mladé lidi neuvěřitelná, ale skutečně se stala a naprosto vystihuje absurditu doby.
V neděli 17. listopadu si připomínáme události, které výrazně ovlivnily (nejen) Českou republiku. V tento den se po celé republice, a především v centru Prahy, schází tisíce lidí, aby zavzpomínaly na to, co se na našem území stalo v roce 1939 a 1989. U příležitosti 35. výročí sametové revoluce jsme pro vás připravili kvíz, ověřte si, jak dobře znáte detaily z historie.
/FOTOGALERIE/ Už pětatřicet let uteklo od sametové revoluce v tehdejším Československu. Připomeňte si významný historický milník, jehož symbolem je 17. listopad 1989, prostřednictvím dobových snímků a vzpomínek pamětníků z Mělnicka.
17. listopadu 1989, tedy přesně před 35 lety, se v zemi začala bortit totalita. Ačkoliv se komunistické sevření zdálo být do té doby nezlomitelné, odvaha studentů, kteří se jako první rozhodli nebát se, spustila lavinu. V listopadových dnech se demonstrovalo jak v Praze, tak i v řadě dalších měst - včetně Domažlic.
V neděli 17. listopadu je tomu už třicet pěti let od násilného potlačení demonstrace na Národní třídě v Praze, které vedlo v tehdejším socialistickém Československu ke konci čtyřicetileté vlády komunistické strany. Vše začalo samozřejmě v Praze, ale ani Plzeň nezůstala pozadu. K větším akcím tu ale došlo až o několik dní později.
V neděli 17. listopadu si připomínáme 35. výročí listopadových událostí, které odstartovaly změny vedoucí k pádu totalitního režimu. Na dobových snímcích objektivem Járy Novotného je zachycena atmosféra v ulicích Tábora.
Sametová revoluce, která bývá nazývána také revolucí něžnou, bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení. Jak toto období prožívali lidé ve Strakonicích? Prohlédněte si dobové snímky a revoluční kalendář, který popisuje, jak ve Strakonicích začínala svoboda. Za poskytnuté materiály děkujeme Robertu Malotovi z Muzea středního Pootaví Strakonice.
V Sokolově se chystá ambiciózní projekt přeměny bývalého bunkru na moderní komunitní centrum. Bývalý kryt civilní obrany skrývá poměrně zachovalé technologie na přežití z dob minulých. Deník měl unikátní možnost do nich nahlédnout.
Na proměně některých žen dokáže kadeřnice Martina Odstrčilová dle svých slov doslova vykrvácet. Byly ale doby, kdy se díky tomu cítila zneužitá a využívaná. Změnila totiž ženám nejen účes, ale často i život, sblížila se s nimi, ale pak už o nich nikdy neslyšela. Na vztazích s klientkami si ale zakládá a vytváří si s nimi téměř rodinné pouto. Je vzácnost se k ní dostat, ale kdo nerespektuje její pravidla, může velmi rychle vypadnout z kola ven.
Praha pokračuje v elektrifikaci svých autobusových linek, přičemž linka č. 176 se promění na trolejbusovou linku č. 53. Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje vyhlásit zakázku na zhotovitele stavby ještě letos, s cílem zahájit práce v první polovině příštího roku. Víme, kudy linka povede.
Výstava "Na křídlech sdílené radosti" v Galerii Sokol přináší jedinečný pohled na XVII. všesokolský slet prostřednictvím fotografií Markéty Navrátilové a Václava Pancera. Návštěvníci mohou až do února 2025 obdivovat snímky, které zachycují kouzlo a atmosféru této tradiční akce.
/ROZHOVOR/ Před několika lety přišel s nápadem, na Miladě uspořádat běžecké závody. Později oslovil cyklisty, nový projekt označil Milada Tour. Letos, stejně jako v loňském roce tři akce přilákaly stovky sportovců z celé republiky. Michal Neustupa dovede jednat se sponzory, chválí každou aktivitu, kolem sebe vytvořil tým nadšenců, kteří tleskají všem v propoceném tričku. Do konce roku chystá v Ústí nad Labem dvě akce, v prosinci zimní běh na Miladě, koncem listopadu veřejnou besedu s olympioniky. Ve čtvrftek 14. listopadu seděl po vyučování ve svém kabinetu a odpovídal na otázky Deníku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Společně s Policií ČR zasahovali hasiči HZS hl. m. Prahy u incidentu v Krči. Právě tam v sobotu 16. listopadu chtěl vyskočit muž z okna bytového domu.
Česká informatická soutěž IT-SLOT letos slaví významný milník, neboť proběhla již popatnácté. Soutěž testuje znalosti žáků 8. a 9. tříd z informatiky, matematiky a logiky. Letos se do soutěže zapojilo rekordních 17 396 žáků z celé České republiky, přičemž Mladá Boleslav a okolí měly své úspěšné zástupce.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Naposledy přijeli čeští fotbalisté z Tirany s výpraskem. Nyní budou chtít porážku 0:3 napravit a navázat na měsíc staré domácí vítězství z Prahy. Nicméně v sobotu je čeká nepřátelská atmosféra, kdy domácí Albánii v Lize národů požene přes dvacet tisíc horkokrevných fanoušků.
Obří a svým pojetím výjimečná rekonstrukce objektu bývalé vojenské správy v centru Rokycan je mezi odborníky i laickou veřejností vnímána pečlivě. Komplex s neuvěřitelně proměněnou budovou, restaurací, wellness, fitness centrem, atd. se nyní dočkal dalšího ocenění.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje na začátku příštího roku zahájit stavbu další části dálnice D6 Praha – Karlovy Vary. A to úseku Knínice – Bošov, který naváže na hotovu část dálnice u Lubence na Podbořansku. Stavět osmikilometrový úsek D6 na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje chtějí čtyři uchazeči.
To, že Litomyšl sází na moderní architekturu, není nic nového. V posledních letech pro město navrhovali stavby přední čeští architekti. Nyní přichází světová špička Winy Maas z Nizozemí. Pro nový park Zdeňka Kopala navrhl unikátní obří zrcadlo The Door. Tím ale v Litomyšli rozhodně nekončí, jak prozradil při čtvrtečním setkání u objektu v parku. Nyní maluje pro nemocniční park moderní kapli.
Praha se připravuje na výroční oslavy sametové revoluce ze 17. listopadu roku 1989, které přinesou pestrý program Korzo Národní na Národní třídě, Albertově a Václavském náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, pietní akty a průvody, které připomenou významné historické události.
Modrou barvou bude ve středu 20. listopadu od 17 hodin zářit jedna z dominant Českých Budějovic, Vodárenská věž. Tři sta let stará stavba se zbarví do modra v rámci globální kampaně UNICEF Light Up Blue u příležitosti Světového dne dětí. Ten připomíná, že každé dítě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání.
Tentokrát zavítáme, milí čtenáři, do zcela jiného světa. Navštívíme sice naše hlavní město Prahu, ale zůstaneme „jen“ na hlavním nádraží a přeneseme se do světa černobílé velkoformátové fotografie.
Velkého uznání se dočkala svitavská triatlonová trenérka Ladislava Marková. Postoupila mezi finalisty letošního ročníku celostátního projektu Díky, trenére. Jeho organizátoři se touto formou snaží ocenit obětavou činnost trenérů a trenérek napříč celou republikou a sportovními odvětvími, propagovat jejich práci a upozornit širokou veřejnost na to, jak jsou právě tihle lidé v mládežnickém sportu a podpoře sportování nejmladších generací potřeba. Finálový den určený osmičce kvalifikovaných se konal na začátku listopadu v UNYP Areně v Praze.
Položením prvního kolejového napojení pro tramvaje v ulici Podolské nábřeží se v pátek 15. listopadu pochlubili budovatelé nového přemostění mezi výtoňským a zlíchovským břehem Vltavy. Takzvaný Dvorecký most by měl být dokončen v lednu roku 2026. Sloužit nemá autům s výjimkou vozidel záchranného systému; určen je pro městskou hromadnou dopravu (a to pro tramvaje i autobusy), pěší a cyklisty. Celková doba stavby přesáhne tři roky.
/FOTOGALERIE/ Lešetický Památník Vojna je ideálním místem, kam zajít vzpomínat na přelomové události před 35 lety: na 17. listopad 1989 a dny následující. Po Národní třídě a Albertově v Praze bývá právě Památník Vojna dalším vyhledávaným pietním místem v Čechách, kde si veřejnost připomíná výročí listopadových událostí roku 1989.
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Prahy a Středočeského kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu.
S blížícím se výročím 35 let od sametové revoluce přinášíme rozhovor o Občanském fóru, v němž před deseti lety pro Deník zavzpomínal na listopadové události Vítězslav Padevět.
Za 25,68 milionu Kč byla v pátek v Praze vydražena československá pětitisícová bankovka z roku 1919. Stala se tak nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci. Dosavadní rekord držela perforovaná verze téže státovky, která se v roce 2020 prodala za 14,52 milionu korun. O výsledku aukce v tiskové zprávě informovala společnost Bankovky.com, která platidlo vydražila pro svého klienta.
/VIDEO/ Masarykova vila, muzeum a galerie Fara, Strkovský zámek, kostel sv. Václava, občerstvení u řeky Sauna, městský úřad, památník voroplavby a další dominanty Plané nad Lužnicí na Táborsku nyní zdobí místní železniční podchod.
V neděli si připomeneme významný den historie naší republiky. Letos uplyne 35 let od sametové revoluce, listopadového převratu v roce 1989. Přečtěte si, jak na tehdejší události vzpomínají a jak si je připomínají lidé z našeho regionu.
/FOTO/ Luboš Kressa, významná postava třebíčského disentu, obdržel osvědčení o účasti ve třetím odboji. Proti komunistickému režimu se stavěl po celá osmdesátá léta. Nyní jeho životní cestu a umělecké aktivity připomíná výstava na zámku v Třebíči.
V noci na 17. listopad 1939 podnikla německá okupační správa Protektorátu Čechy a Morava jako odpověď na studentské nepokoje při pohřbu Jana Opletala razii proti vybraným vysokoškolským kolejím. Přes 1200 českých studentů skončilo v koncentračním táboře, odkud se téměř 20 už nikdy nevrátilo. Devět údajných strůjců nepokojů bylo popraveno.
Čtyři dekády nevyučovala kvůli komunistické zvůli původně dívčí škola v Odrách vedená řádovými sestrami. Výročí pádu totality tady oslavovali ve velkém, spojili ho s připomínkou svatořečení nynější patronky i představením nové ročenky mapující školní rok 2023/2024.