Mělnicko – Plesnivé pečivo, kousky vánočního cukroví a někdy i zapáchající zbytky obědů. To vše nacházejí strážci chráněných krajinných oblastí po celém Česku na místech, kam lidé chodí krmit živočichy z volné přírody. Zdánlivě dobré skutky přitom mohou skončit dlouhým a pomalým utrpením nebo dokonce smrtí zvířat.
Růžová – Základna UFO, mešita nebo obří krmítko pro ptáky. Takové hanlivé přezdívky si vysloužila vyhlídková věž rostoucí na Pastevním vrchu v obci Růžová na Děčínsku. Stavba lidi rozděluje na dva tábory ještě před samotným dokončením.
Střední Čechy – Hotovou oázou pro příznivce trampingu může nyní představovat muzeum v Jílovém na Praze-západ. Zájmem o romantický život táborníků, které krajina mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou lákala už před sto lety, je tato krajská organizace známá dlouhodobě. Vždyť původní verzi již dvakrát obměňované a aktualizované expozice nazvané Tramping a příroda v jižním okolí Prahy zde otevřeli již v roce 1987!
Biofyzik Martin Kubala z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum byl ve středu odpoledne zvolen novým děkanem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vrchlabí - Popularita skialpinismu rok od roku stoupá také v nejvyšších tuzemských horách. Populární sport, který se vyznačuje jízdou ve volném terénu, se znatelně rozšířil.
Havlíčkův Brod – Úspěšný rok 2017. Ten prožila havlíčkobrodská triatlonistka Sandra Pytlíková. Kvalifikovala se na Mistrovství světa Xterra na Havaji, což je světový šampionát v terénním triatlonu, kde skončila na parádním 11. místě. V Evropské Xterra tour zase obsadila druhé místo. „A to jen proto, že holčina přede mnou měla o závod víc,“ usmála se Pytlíková, která chce v letošním roce celý seriál vyhrát.
Benešovsko – Zima ještě neskončila, vlašimští ochránci přírody ale již v tuto chvíli přemýšlejí nad programem dětí během velkých prázdnin. "Český svaz ochránců přírody Vlašim přichystal pro děti celkem čtyři letní tábory. Prázdniny zahájí pobytový tábor na téma Cesta kolem světa, který se uskuteční od 1. do 14. července," podotkl Jiří Pavelka z vlašimské ČSOP. Následovat budou tři příměstské tábory v paraZOO. Ty se budou konat od 23. do 27. července, od 30. července do 3. srpna a poslední běh od 6. do 10. srpna.
Písecko - Záchrannou stanici živočichů v Makově u Čížové poprvé od jejího vzniku v roce 1993 navštívilo vloni více než 10 tisíc lidí. Pracovníci stanice pro ně zorganizovali 74 komentovaných prohlídek a ukázek kroužkování ptáků.
Proč by měl jíst chytře jen špičkový basketbalista, zamyslela se loni nad jídelníčkem svého manžela Tomáše Satoranského jeho manželka Anna. Na základě podrobných vyšetření mu totiž kluboví mágové doporučili různé kombinace ovoce, zeleniny a dalších ingrediencí. Především jde o saláty ze surovin, které v sobě skrývají přidanou hodnotu. Třeba takový rakytník má v sobě 25krát víc vitaminu C než pomeranč.
Jince- Své znalosti poměří děti a studenti z okolí Brd, především z Příbramska, v soutěži YPEF 2018 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této mezinárodní vědomostní soutěže o lesích, lesnictví a přírodě pro ně v Jincích zorganizují užv úterý 23. ledna lesní pedagogové Vojenských lesů a statků (VLS).
Rok 2017 se zapsal do historie Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Ošetřovatelé loni přijali rekordních 4134 zvířecích pacientů, z nichž většinu tvořili práci. Záchranáři se ale postarali i o 525 ježků a další osiřelá mláďata.
Jizerské hory - Teploty pod bodem mrazu tento týden vydrží zřejmě i přes den. Ve skiareálech začali o víkendu intenzivně s výrobou technického sněhu. Začne také sněžit.
Brněnsko - Procházeli jím paleolitičtí lovci, obchodníci s jantarem v době bronzové, švédská vojska při třicetileté válce i Napoleonova armáda. Místo, kde nyní stojí Kuřim, bylo už od pravěku významnou křižovatkou. Ucelená výstava o historii města však Kuřimi zatím chyběla.
Jizerské hory - Teploty pod bodem mrazu tento týden vydrží zřejmě i přes den. Ve skiareálech začali o víkendu intenzivně s výrobou technického sněhu. Začne také sněžit.
Příbramsku – Na čtyři stovky dobrovolníků, zejména amatérských ornitologů, se o víkendu vydaly sčítat vodní ptáky zimující v Česku. Cílem mezinárodní akce, do které se zapojují lidé na pěti kontinentech, je zjistit, jak opeřenci reagují na změny klimatu a mění své zvyky. Sčítání se letos konalo po třiapadesáté.
Velešín – Novou výstavu fotografií plnou neporušeného sněhu a horských panoramat si můžete prohlédnout v kavárně U Jakuba ve Velešíně. Představuje ji a současně i svoji činnost Velešínské družstvo loučkařů.
Uprostřed panenské přírody v centrálním Švédsku leží jezero Storsjön. Na rozlohu je až páté největší v zemi, ale co se týče tajemné pověsti, patří mu první příčka. Žije v něm totiž záhadný tvor.
Lišany - Dana Medřická je starostkou Lišan už 14 let. Svojí práci má ráda a bere ji i jako takový svůj koníček. Největší radost má z toho, že se jim podařilo vybudovat vše, co si na zastupitelstvu naplánovali. Její největší přání je, aby Lišany zůstali obcí a nestal se z nich satelit.
Ochutnat jídla vysoké gastronomie za přijatelnou cenu. To je hlavní náplň letos již devátého ročníku Grand Restaurant Festivalu, který se uskuteční v prestižních restauracích Maurerova výběru Grand Restaurat v celé České republice od 15. ledna do 28. února.
Znojmo – Portréty, fotky z toulek přírodou, ze zahraničních cest i další snímky vystavují členové znojemského fotoklubu. Výstavu nazvali Ohlédnutí. Spíše než za vlastní tvorbou se členové klubu ohlížejí za dlouhými roky, které vedl klub Jiří Lepš.
Liberec – Ve spolupráci s multikinem CineStar Liberec přinášíme přehled premiér a filmů, které lze aktuálně zhlédnout. Můžete se těšit na premiéru hned dvou filmů, a to Nejtemnější hodina a Zmenšování.
Pětadvacet let uplynulo od rozdělení Československa a v našem regionu nám tuto událost připomínají nejen patníky vymezující hranici mezi Českou a Slovenskou republikou v Bílých Karpatech, ale také trojice veskrze osiřelých pohraničních přechodů ve Starém Hrozenkově, Strání a Březové.
Rakovník /OBRAZEM/ - V Galerii Samson Cafeé v Rakovníku můžete vidět od 9. ledna výstavu Báječný svět od Vladimíry Kubičkové. Autorka výstavy fotila přírodu a památky mobilním telefonem. Chtěla tak ukázat, že na hezké fotky nepotřebujete nutně fotoaparát. Stačí nápad a chuť něco vytvořit.
/FOTOGALERIE, RECEPTY/ Na zimu-nezimu, kdy v minulých týdnech opakovaně padaly teplotní rekordy, reaguje příroda. Začínají pučet některé stromy a aktivnější jsou zpěvní ptáci i další druhy opeřenců. Nevídaně však přeje houbám.
Vyškovsko, Blanensko /INFOGRAFIKA/ – Hned jak děti dostanou začátkem února pololetní vysvědčení, můžou odložit aktovky do kouta. Následující týden jim totiž začínají jarní prázdniny. Rodiče si lámou hlavu, jak děti zabavit. Na výběr mají spoustu možností.
Vrchlabí - Robin Böhnisch byl posledních 14 let poslancem za ČSSD. Od začátku roku vede Krkonošský národní park. Připustil, že v budoucnu může dojít ke zpoplatnění vstupu na některá místa.
Ve svých sedmdesáti letech opustil náš hmotný svět, aby nastoupil cestu do výtvarného nebe opavský minimalista Dušan Chládek. Vystudovaného architekta a někdejšího žáka Miloše Kačírka zastihla smrt 4. ledna vprostřed příprav na svou velkou výstavu.
Objekty nalezené v městské krajině, jejich fotografie a texty inspirované nálezy i cestami za nimi tvoří výstavu nazvanou Kořeny, větve, šlahouny. Připravil ji výtvarník a významná postava české graffiti scény Epos 257. Od pátku bude přístupná v Trafo Gallery, která nyní sídlí v holešovické tržnici.
Vrchlabí - Už celou polovinu století má za sebou časopis Krkonoše – Jizerské hory, regionální měsíčník o přírodě a lidech, který vydává po celou dobu jeho existence Správa Krkonošského národního parku. Historicky první číslo mělo svou uzávěrku 10. února roku 1968.
Příznivci vědy a poznání, kteří rádi objevují okolní přírodu i daleký vesmír, mohou od poloviny ledna navštívit Pevnost poznání za nižší vstupné než obvykle.
CHKO Brdy - Za dva roky od jejího založení v roce 2016 byla v CHKO Brdy udělána opatření pro přírodu za téměř 7,5 milionu korun z dotací Ministerstva životního prostředí Programu péče o krajinu.
/ROZHOVOR/ Stačila jedna cesta na černý kontinent a Afrika ho „dostala“. Kadaňský cestovatel Martin Šíl za 15 let procestoval JAR, Namibii, Zambii, Zimbabwe, Svazijsko, Mozambik a Botswanu, o nichž také píše, točí snímky a vypráví na přednáškách. Přispívá do časopisů 100 + 1 a Příroda, přeložil do češtiny sbírku křováckých legend, kterou chce navíc díky spolupráci s kadaňským kreslířem nabídnout nakladatelství i jako komiks.
Horní Jiřetín /FOTO/ - Čtyři velké kontejnery plné odpadků. To je výsledek prvního letošního úklidu kolem revírních vod, který absolvovaly tři desítky dobrovolníků z mostecké organizace Českého rybářského svazu (ČRS).