Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Ilustrační foto

Spor o autobusy v Krkonoších. Park žádá kratší sezónu, kraj se brání

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) usiluje o omezení autobusového provozu na trase Horní Mísečky – Zlaté návrší. Důvodem je ochrana citlivé přírody v nejpřísněji chráněných částech hor. Sezonu autobusového spojení chce Správa zkrátit o celý měsíc – místo obvyklého 1. června navrhuje zahájení až od 1. července, a to do 1. listopadu.

Ilustrační foto

Vrchlabské Muzeum Krkonoš opět otevřeno. Chystá se však další uzavírka

Po týdenní technické přestávce se dnes znovu otevřelo Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí. Provoz byl přerušen od 7. do 14. dubna kvůli pravidelné údržbě. Návštěvníci se však nemusejí obávat žádných změn – vstupné zůstává stejné, potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V rámci cyklu naučných vycházek „Pojďte s námi do přírody“ jsme tentokrát zamířili na Chebsko, do přírodní lokality zvané jáma Zelená.

Vzácní obojživelníci našli nový domov v jezírkách u strategických jílů

V rámci cyklu naučných vycházek „Pojďte s námi do přírody“ jsme tentokrát zamířili na Chebsko, do přírodní lokality zvané jáma Zelená. Nenápadné místo skrývá překvapivě bohatý život a stalo se domovem vzácných a chráněných druhů obojživelníků. Na výpravě nás doprovodili Jiří Mařík z Českého svazu ochránců přírody a Jiří Brabec z chebského muzea.

Stovky malých dětí si v neděli užily Velikonoční stezku podél říčky Hloučely. 13. dubna 2025

Deset velikonočních zastavení u Hloučely. Stezku prošly stovky dětí

Slunečné počasí lákalo v neděli do přírody. Potvrdila to i hojná účast na Velikonoční stezce podél Hloučely. Procházka biokoridorem v Prostějově zaujala nadstandardní počet lidí. Naučnou a zábavnou stezku s 10 stanovišti v okolí Bistra U Matesa prošlo na 200 dětí.

Nový významný objev z laboratoří Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Ostravští vědci objevili parazita, který vymyslel evoluční fintu

Objev mezinárodního týmu vědců pod vedením Ostravské univerzity rozšiřuje naše znalosti o jednobuněčných organismech. U mikroskopického parazita žijícího v těle much vědci popsali unikátní buněčné složky, které mu umožňují přežít v extrémních podmínkách. Své závěry nyní zveřejnili v prestižním vědeckém časopise PNAS.

Z cesty teplických studentů do Norska.

Cesta teplických studentů do Norska

Ve středu 2. dubna 2025 se výprava z teplického gymnázia složená z deseti studentů a dvou učitelek vydala do Norska v rámci projektu Erasmus+. Strávili tam příjemný týden se studenty a učiteli ze školy Numedal videregående skole v městečku Nore. Navázali tak na předchozí setkání, které proběhlo v Teplicích v březnu. Každý den byl plný aktivit a zážitků, každý den si užili. Posuďte sami.

Dolní Lhota nechala pro své občany vybudovat novou naučnou stezku, 9. dubna 2025.

Naučná stezka nejen pro děti: Dolní Lhota nabízí nový způsob, jak poznávat les

Dolní Lhota nechala pro své občany vybudovat novou naučnou stezku. Tvoří ji sedmnáct stanovišť, které návštěvníkům přibližují nejen fauna a flóru okolního lesa, ale také koloběh vody nebo problém sucha a kůrovce. Kromě textů a barevných ilustrací obsahují tabule navíc interaktivní prvky a QR kódy odkazující na bezplatnou aplikaci Lesní svět. Využívají ji hlavně děti, v lese potkáte ale i běžce, cyklisty, maminky s kočárky nebo pejskaře.

Den Země v Zajakurech: 40 dobrovolníků vyčistilo okolí od odpadků a křoví

Dobrovolníci na Jičínsku uklízeli přírodu. Našli autosedačky i záchody

V sobotu 29. března 2025 se v osadě Zajakury na Jičínsku uskutečnil již pátý ročník úklidové akce Den Země, kterou pořádali místní občané pod záštitou dobrovolnické iniciativy Ukliďme Česko. Akce se setkala s velkým zájmem, když se na ní sešlo 33 občanů Zajakur a 7 dobrovolníků z Příchvoje, kteří se rozhodli přispět k úklidu okolní přírody.

Již brzy najdeme v Ostravě unikátní plochu s mokřady a tůněmi.

Procházky mezi mokřady a tůněmi v Ostravě-Hrabové po unikátní stezce

Unikátní plochu s mokřady a tůněmi budou moci již letos využívat lidé v Ostravě-Hrabové. Neprostupný, v době podmáčení nepřístupný veřejný prostor, se aktuálně proměňuje pod taktovkou společnosti Ostravských městských lesů a zeleně v místo relaxační. Díky množství rozličných edukačních a hracích prvků, sem budou jistě hojně a rády směřovat rodiny s nejmenšími, ale možná zaujme i pedagogy pro výuku dětí v přírodě.

Myslivost a příroda na Výstavišti Kroměříž, duben 2024.

Na výstavě Myslivost a příroda v Kroměříži bude i přehlídka loveckých psů

Výstaviště v Kroměříži bude o víkendu patřit desátému ročníku výstavy Myslivost a příroda. K dostání budou věci potřebné pro pobyt v přírodě. Návštěvníci si také prohlédnou expozici africké zvěře a výstavu stovek trofejí zvěře ulovené loni na Kroměřížsku. K vidění budou trofeje muflonů, srnců, daňků a jelenů, sdělila pracovnice výstaviště Michaela Ohlídalová.

Knihovna zve na událost plnou přírody, pohybu a kreativity.

Knihovna zve na událost plnou přírody, pohybu a kreativity

V neděli 13. dubna se v depozitáři Knihovny Ústeckého kraje uskuteční akce Ruce v hlíně, hlava v oblacích. Program bude zaměřen na přírodu, zahrádkaření, pohyb a kreativitu. Návštěvníci se mohou těšit například na přednášku o semenaření, cvičení jógy, kreativní dílny a SWAP rostlin, semínek a sazenic.  

Památky a příroda Českého lesa.

V Českém lese chtějí udržitelný turismus, lákají na přírodu i památky

Český les, který se rozprostírá na Domažlicku a Tachovsku, láká na mnohé zajímavosti. Nejen o nich, ale i o novinkách, plánech a také o tom, v čem nechtějí v Českém lese dopadnout stejně jako některé části sousední Šumavy, jsme si během rozhovoru povídali s ředitelkou Destinační společnosti Český les Lenkou Křížkovou.

Zaječí mimino.

Malé zajíce loví na jaře kočky: Ušatá mimina od Mělníka jsou odchována na lahvi

/VIDEO, FOTO/ Malí zajíci přicházejí ve volné přírodě na svět už v zimě. V pelechu neboli pekáči v polích, na loukách nebo krajích lesů nejsou v bezpečí. Loví je kočky a se zaječími miminy se pak někdy chodí chlubit domů. Taková mláďata, pokud nejsou vážně poraněna, pak mají šanci přežít. Alespoň najde-li se člověk, který je ochotný jim každé tři hodiny, ve dne v noci, nabídnout lahvičku s mlékem. Jako Jaroslava Tichá z Mělnického spolku ochránců zvířat.

Zřícenina hradu Zvířetice.

Jaro klepe na dveře. Mladoboleslavsko láká na výlety pro celou rodinu

/FOTO/ Po měsících šedých dnů, ranních mlh a mrazivých teplot je to konečně tady. Jaro se probudilo a s ním přichází i chuť znovu vyrazit ven, nadechnout se čerstvého vzduchu a nasát sluneční paprsky. Slunce svítí čím dál výš a počasí konečně přeje nejen procházkám, ale i celodenním výletům.

Soutěžte s námi o titul Jarní dítě Deníku a zachyťte krásu jara na fotografii

Zachyťte úsměv a radost z jara: Fotosoutěž Jarní dítě Deníku je tady

Jaro je tu a s ním přichází čas radosti, nových začátků a nekonečných zážitků! Máte doma malého objevitele či zahradnici, roztomilé miminko nebo veselého rošťáka? Tak právě pro ně tu máme soutěž Jarní dítě Deníku! Vyfoťte své dítě, jak si užívá jarní kouzlo – ať už při prvních slunečných dnech, sázení květin nebo veselém běhání v přírodě a získejte pro něj originální titul Jarní dítě Deníku. Těšit se můžete i na hodnotné ceny a památku v novinách. Připojte se k nám a podělte se o radost z tohoto kouzelného období!

Dana Lancová, ředitelka Mateřské školy v Miskovicích.

V Miskovicích mají školku s vlastní keramickou pecí a logopedickou místností

/ROZHOVOR, FOTO/ Mateřská škola v Miskovicích, vedená ředitelkou Danou Lancovou, se pyšní unikátními prvky, které obohacují vzdělávací proces. Školka nabízí nejen logopedickou místnost, ale i vlastní keramickou pec, což podporuje kreativitu a rozvoj dětí. Důraz je kladen na prožitkové učení v přírodě, které posiluje psychickou i fyzickou odolnost dětí.

Zámek Žďár rozezní tóny klasiky. Vystoupí Bella Adamova a Johanna Haniková.

Zámek Žďár rozezní tóny klasiky. Vystoupí Bella Adamova a Johanna Haniková

Ve čtvrtek 3. dubna pokračuje na Zámku Žďár série koncertů klasické hudby s podtitulem „hudba a příroda“. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na Písňový večer v podání Belly Adamové a Johanny Hanikové, který se uskuteční od 19 hodin ve Freskových sálech. Již tradičně bude koncertu předcházet i diskuse s vystupujícími umělci, která začíná v 18 hodin. Tématem diskuse tentokrát budou Proměny inspirace přírody v duši básníků a skladatelů.

Zámek Žďár rozezní tóny klasiky. Vystoupí Bella Adamova a Johanna Haniková.

Zámek Žďár rozezní tóny klasiky. Vystoupí Bella Adamova a Johanna Haniková

/FOTO/ Ve čtvrtek 3. dubna pokračuje na Zámku Žďár série koncertů klasické hudby s podtitulem „hudba a příroda“. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na Písňový večer v podání Belly Adamové a Johanny Hanikové, který se uskuteční od 19 hodin ve Freskových sálech. Již tradičně bude koncertu předcházet i diskuse s vystupujícími umělci, která začíná v 18 hodin. Tématem diskuse tentokrát budou Proměny inspirace přírody v duši básníků a skladatelů.

Stromky už jsou na svých místech

Vánoční stromky z hradeckého náměstí už zakořeňují zpátky v lese

Několik desítek malých vánočních stromků, které během loňských vánočních trhů ozdobily děti z hradeckých škol, zamířilo zpět do přírody. V těchto dnech zapouští kořeny hned na několika lokalitách v Hradci Králové. S návratem do přírody stromkům opět pomohly děti. Díky této iniciativě přibyde v hradeckých lesích více než šest desítek nových stromů.

Jarní květy Šumavy, jak je zachytil náš objektiv nedaleko Českých Žlebů na Prachaticku.

Rozkvetlá Šumava: Jaro se nevzdává ani po sněhové nadílce

I když v noci na pondělí pokryla vyšší partie Šumavy nová vrstva sněhu, příroda se jara nevzdává. U Českých Žlebů pod Žlebským vrchem se porosty probouzejí do barevné palety kvetoucích rostlin. Tuto nádhernou podívanou jsme pro vás zachytili ve videu, které přináší atmosféru rozkvetlé Šumavy. Nechte se unést krásou jarní přírody a sledujte náš příspěvek.

Extrakt z listů ginkga zlepšuje průtok krve v mozku a podporuje paměť i koncentraci.

Chytrá droga z přírody: Zlepšuje paměť a bojuje s demencí

Možná jste si někdy přáli, abyste mysleli a reagovali rychleji a naučili se více věcí za kratší dobu. Starší lidé zase touží po tom, aby neztráceli paměť a rozum jim dobře sloužil až do pozdního věku. Je řada cest, jak k těmto cílům dospět. Jednou z nich by mohl být extrakt z listů stromu Ginkgo biloba. I když jeho účinky ještě nejsou plně prozkoumány, podle řady odborníků patří mezi takzvané chytré drogy, které prospívají našemu mozku.

Na náměstí Republiky v Pardubicích plete tento týden košíkář Tomáš Moravec obří koš na velikonoční kraslice. Přijďte se podívat na velikonoční výzdobu města. Později budou ozdobeny i Tyršovy sady.

Kam o víkendu na Pardubicku? Hudební legendy, úklid, zatmění a tajuplná stezka

Víkend na Pardubicku slibuje pestrý program pro všechny věkové kategorie. Od pomoci přírodě během akce Ukliďme Česko, přes kulturní zážitky jako koncert Davida Kollera, legendárních kapel Turbo a Argema, až po tematické plesy. Pro rodiny s dětmi je připravený program v centru Sféra, výlety do přírody nebo tajuplná noční stezka v Pohádkové zahradě. A pro milovníky vesmíru je tu i pozorování částečného zatmění Slunce. Ať už máte rádi přírodu, kulturu nebo vědu, v našich tipech si každý najde to své.

Academia Film Olomouc, ilustrační foto.

Olomouc centrem světového filmu: AFO nabídne tyhle dokumentární pecky

Centrem světové vědecké kinematografie se díky mezinárodnímu festivalu Academia Film Olomouc (AFO) stane od úterý 22. do neděle 27. dubna hanácká metropole. Z více než šesti stovek přihlášených snímků z 61 zemí světa vybrala programová rada 67 nejlepších. Ty se budou ucházet o finanční odměnu a cenu v podobě originálního skleněného krasohledu od předního sklářského výtvarníka Martina Hlubučka.