Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Harasov na Kokořínsku. Ilustrační foto.

Budoucnost trampingu na Kokořínsku je nejistá. Řeší jí pracovní skupina

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj začala oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pijavka lékařská patří v České republice ke kriticky ohroženým druhům.

Pijí lidem krev, jsou slizcí. Proč jsou tvorové z bahna na operačních sálech

Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.

Vladimír Galčík má bohaté zkušenosti se sbíráním trilobitů. Rád poradí i dalším podobným nadšencům.

Sbírat trilobity a další zkameněliny můžete i v Praze. Zkušený lovec ví, kam jít

Sbírání zkamenělin je koníčkem, který propojuje historii s dobrodružstvím v přírodě. Řada lidí přitom neví, že i v okolí Prahy se nachází několik fascinujících lokalit, které nabízejí rozmanité bohatství fosilních nálezů. Vladimír Galčík nejenže zkameniliny rád a úspěšně sbírá, ale také ho těší se o své zkušenosti dělit s ostatními lidmi. Přestože je samoukem, má neuvěřitelný přehled.    

Stezka Českem pro školy

Stezka Českem pro školy: Aktivní pohyb a vzdělávání v terénu

Spolek Stezka Českem společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Klubem českých turistů (KČT) ve středu 29. ledna představily nový projekt pro školy a školská zařízení navazující na oficiální přechod České republiky, Stezku Českem. V jejím duchu, nastavení a dle jejích hodnot se od letošního roku mohou na Stezku Českem vydat také školy se svými žáky, účastníci zájmového vzdělávání, kluby, kroužky jakékoli další organizované skupiny dětí a mladých lidí.

Co všechno víte o jižních Čechách? Víte například, kde se nachází tento zámek? Zkuste si naše kvízy.

KVÍZY: Jižní Čechy. Znáte je? Zkuste si kvízy o památkách, cestování a přírodě

Od divokých koutů parku Šumava až po oblast, které se říká Česká Kanada, se rozkládá Jihočeský kraj. V redakci pro vás pravidelně připravujeme jihočeské fotokvízy zaměřené na témata jako hrady, zámky, památky, cestování, příroda a mnoho dalších. Pojďte si je vyzkoušet a zjistit, co vám říkají jižní Čechy. V kvízech navíc určitě objevíte nějaký ten zajímavý tip na výlet.

Webeditor Vyškovského deníku Jakub Dostál.

Černé skládky na Vyškovsku? Neobhajitelná bezohlednost vůči přírodě

/KOMENTÁŘ/ Své rozhořčení dali najevo někteří obyvatelé Ivanovic na Hané po ohlášení černé skládky u Ivanovického rybníka v blízkosti města. K nálezu došlo v neděli, zástupci tamní radnice přitom něco v podobném rozsahu nepamatují. Reakcím lidí se skutečně nelze divit, podobné chování je neakceptovatelné.

V pořadí 14. narozeniny oslavil tygr Rocky v sobotu 25. ledna ve 13 hodin ve svém výběhu v Zoo Tábor.

Pruhované narozeniny. Maskot táborské zoo Rocky slavil flákotou

/OBRAZEM, VIDEO/ V táborské zoo se konala oslava 14. narozenin tygra ussurijského, který je považován za maskota zahrady. Návštěvníci měli možnost sledovat, jak si majestátní šelma užívá speciální krmení a dozvěděli se více o životě tohoto ohroženého druhu.

Gorily nížinné jsou ve volné přírodě kriticky ohroženým druhem. Chová je Zoo Praha.

Přijde svět o gorily nebo nosorožce? Tisíce zvířat jsou na pokraji vyhynutí

Pouze na desítky jedinců se počítají některé druhy zvířat na světě. Tisícům hrozí v řádu několika let vyhynutí, některá lze vidět už téměř jen v zoologických zahradách. Mezi kriticky ohrožená zvířata ve volné přírodě patří gorila nížinná či nosorožec bílý severní. O záchranu těchto i mnoha dalších druhů se snaží odborníci.

Rozhledna Hlavatice

Rozhledna Hlavatice: Brána do Českého ráje, která vás ohromí

/TIP NA VÝLET/ Pokud hledáte místo, které vám nabídne úchvatné výhledy na Český ráj a okolní krajinu, rozhodně byste neměli minout rozhlednu Hlavatice. Tento skvostný výletní cíl se nachází nedaleko Turnova a je ideálním místem pro každého, kdo miluje přírodu, historii a nezapomenutelné panoramatické pohledy.

Šediváčkův long je svátkem nejen domácích musherů. Náročný závod vede po trasách Orlických hor.

Krušný bivak? S prasklým zipem spacáku. Dal jsem si k sobě psa a bylo to dobré

Také jste propadli dobrodružstvím Jacka Londona, nádheře zasněžené krajiny a psích spřežení? Někoho okouzlí severské příběhy, příroda, jiní do toho, jak se říká, skočí „rovnýma nohama“, protože to prostě mají tak nějak osudem předurčeno. Lásku k přírodě a mushingu mají v krvi. Jako Stanislav Kučera. „Zabývám se tím odmalička. Já jsem se do toho narodil,“ říká s úsměvem jeden ze tří synů Pavla Kučery, zakladatele a ředitele jednoho z nejnáročnějších závodů psích spřežení v Evropě, který se tradičně odehrává v Orlických horách.

Zima v České ráji

Český ráj v zimě láká na klid a krásu. Region nabízí sport i kulturu

Zima v Českém ráji nabízí nejen krásné procházky a klidné chvíle v přírodě, ale také řadu možností pro aktivní odpočinek a kulturní vyžití. Tento malebný region je v zimních měsících mnohem klidnější, což ho činí ideálním místem pro ty, kteří hledají únik od každodenního shonu a chtějí si užít ticho spící přírody a nádherných skalních měst.

Nová radnice v německé Saské Kamenici (Chemnitz)

Kam vyrazit v roce 2025? Jeďte do Kamenice či do Gdaňsku, radí prestižní portály

S příchodem roku 2025 je načase začít plánovat letošní cestovatelské zážitky a dovolené. Také prestižní světové portály zabývající se cestováním už přinášejí první seznamy top míst, kam se letos vydat. Deník je prošel a vybral z nich ty destinace, které jsou pro Čechy nejblíže či nejsnadněji dostupné. Není třeba za nimi cestovat daleko. Mezi tipy jsou totiž i místa na Slovensku, v Německu a Polsku. 

Encephalartos woodii je jedna z nejvzácnějších rostlin na světě

Píchoš Woodův je nejosamělejší rostlina světa. Nevěstu mu hledá i AI

První cykasy se vyvinuly asi před 300 miliony let. Přežily zkázu dinosaurů i pět dob ledových. Encephalartos woodii, česky píchoš Woodův, je druh cykasu, který je považován za jednu z nejvzácnějších rostlin na světě. Ve volné přírodě byl v roce 1895 nalezen pouze jeden známý exemplář.

Samice třesavky velké s vajíčky, která nosí ve svých klepítkách

Třesavky velké se lidé často štítí. V domácnosti je přitom velmi užitečná

Navzdory pořekadlu o tom, že pavouci přinášejí štěstí, se v našich domácnostech pozitivnímu přijetí zrovna netěší. Jedním z těchto nezvaných hostů je třesavka velká. I přes nelichotivou přezdívku „záchodový pavouk“ se jedná o velmi zajímavý druh hmyzu. Jinde než v lidských obydlích totiž v Česku nežije. Odvděčit se za to umí rolí výjimečně užitečného tvora. Třesavka uklidí, co sami ani nevidíme.

Oblastní galerie Liberec.

Galerie v Liberci představuje plány na rok 2025. Čeká nás umělecký maraton

Oblastní galerie Liberec zahájí rok výstavou maďarské umělkyně Zsófie Keresztes, jejíž sochy z mozaiky a textilií budou k vidění od 27. února. „Její výjimečný umělecký styl je přímo dechberoucí a v její tvorbě je skryto mnoho významů, o nichž bychom měli přemýšlet. Stěžejními motivy výstavy jsou ženské tělo, příroda a lidské vztahy,“ uvedla kurátorka Tea Záchová. Ve stejný den začne i výstava keramiky a porcelánu z ateliéru Milana Pekaře z pražské UMPRUM.

Silvestrovský ohňostroj na Ovčárně v Jeseníkách

Ohňostroj přímo v srdci Jeseníků? Provozovatel chaty se omluvil, chystá se zákaz

K oslavám příchodu nového roku tradičně patřily ohňostroje i vypouštění nejrůznějších rachejtlí. V posledních letech však od nich obce pomalu upouštějí. Odůvodňují to obavami o blaho zvířat či znečištěním přírody. Právě uprostřed přísně chráněné přírody Jeseníků se přitom na silvestra konal velký ohňostroj.

Kříženec vlka nebo rysice Máša. Záchranná stanice Drosera přijala stovky zvířat.

Kříženec vlka nebo rysice Máša. Záchranná stanice Drosera přijala stovky zvířat

Záchrannou stanicí handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě prošlo za loňský rok na 470 zvířat. Zhruba všechna se podařilo vrátit zpět do přírody, pár jich na stanici muselo zůstat. Každým rokem se stává, že zdejší rodinu zvířat pro svůj hendikep vždy někdo rozšířil či je schopen návratu do přírody mnohem později. Zakladatelem stanice je Vladimír Tomáš Smolík, který v tomto zařízení zachraňuje zvířata již úctyhodných 19 let. V rozhovoru pro Deník prozradil, jaký byl z pohledu stanice loňský rok a zároveň nastínil co je čeká.

Ilustrační foto.

Kněžna Libuše, horníci i příroda. Libušín hledá inspiraci pro své nové logo

Město Libušín hledá kreativní návrhy na nové logo, které by reprezentovalo jeho jedinečný charakter. Inspiraci mohou navrhovatelé čerpat z historie, přírody či současného života. "Vaše nápady mohou pomoci vytvořit moderní a nadčasový symbol města. Přispějte svým návrhem do konce ledna," vyzývá zájemce Městský úřad Libušín na svých webových stránkách. 

V údolí Jablonečku začala revitalizace. V jejím rámci vznikají umělecké projekty, jako je právě probíhající instalace Zelená agora – sloupy pro Jabloneček.

FOTO: Obří sloupy přitahují pozornost k zaniklé obci Ralska. Vznikly 3D tiskem

/VIDEO/ V údolí Jablonečku, zaniklé osady ležící mezi listnatými lesy Ralska, probíhá zásadní proměna. Území, které bylo desítky let ponecháno svému osudu, se mění v kulturní krajinu. V rámci revitalizace tu vznikají umělecké projekty, jako je právě probíhající instalace nazvaná Zelená agora – sloupy pro Jabloneček. V budoucnu má areál sloužit jako luxusní rekreační resort, avšak v souladu s přírodou.

V roce 2024 Záchranná stanice ARCHA přijala a ošetřila bez mála tři tisícovky divokých zvířat.

ARCHA v Liberci: Rekordní rok plný dramatických záchran divokých zvířat

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa, provozovaná Zoo Liberec, dosáhla v loňském roce rekordního počtu ošetřených zvířat. S počtem téměř 3 tisíc přijatých jedinců a 565 výjezdy k odchytům v nouzi se stanice stala klíčovým pomocníkem v ochraně místní fauny. 

Klasika na zámku: Beethoven, Janáček a Smetana zazní na žďárském zámku. Na snímku Terézia Hledíková

Klasika na zámku: Beethoven, Janáček a Smetana zazní na žďárském zámku

Na žďárském zámku se 6. února představí houslistka Terézia Hledíková a klavírista Lukáš Klánský s programem Vítání jara. Koncert propojí klasickou hudbu s přírodními motivy a nabídne díla Beethovena, Janáčka a Smetany. Před samotným koncertem mohou zájemci navštívit i diskuzi s umělci.

Bohumil Rosenkranz

Bohumil Rosenkranz: V Boleslavi jsem doma, ale jižní Čechy mě okouzlily

/FOTO/ Letošní první výstavou v mladoboleslavském paláci Templ se stala výstava fotografií Bohumila Rosenkranze. Výstava, která byla zahájena slavnostní vernisáží s více než stovkou návštěvníků ve středu 8. ledna, nese název Krajina nejen jihočeská. Známý fotograf zde představuje téměř pět desítek fotografií přírody, část z nich je věnována třeba výlovu rybníka Rožmberk. Výstava potrvá do 8. února a otevřena je od úterý do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Naučná stezka Zbirožské vyhlídky.

TOP 5 zimních výletů na Rokycansku: Objevte zajímavá místa regionu

I během zimy můžete na Rokycansku objevovat zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu. Můžete se vydat do rezervace za divokými zvířaty nebo obdivovat nádherné vyhlídky na Zbirožsku. Deník přináší ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko výběr pěti turistických cílů, které stojí za návštěvu právě v tomto období.

Bílý lev Gandalf je nepřehlédnutelným novým obyvatelem táborské zoologické zahrady.

Tamaríni a nové opice obohatí Zoo Tábor. Rok 2025 přinese změny i vzácné druhy

Táborská zoologická zahrada, největší soukromá zoo v Česku, připravuje na letošní rok několik významných novinek. K radosti návštěvníků se do zoo vrátí tamaríni žlutorucí, drobní primáti oblíbení pro svou hravost a eleganci. Jejich návrat není jedinou připravovanou změnou – zoo plánuje rozšířit svou zvířecí rodinu o nový druh opic, které dosud nechovala.

Čertovy hlavy na Kokořínsku. Ilustrační foto.

O dopadech trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj má jednat pracovní skupina

Dopady trampingu včetně využívání a odstraňování tábořišť v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj posoudí pracovní skupina expertů. "Tramping má v oblasti tradici, ale místy přerostl v kempování porušující zákon o ochraně přírody," uvedla Karolína Šůlová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Proto vznikla pracovní skupina. Její první jednání bude do konce ledna.

Slezský dům v Karlově Studánce. Mnohým bude tato budova povědomá. Objevila se totiž ve snímku S tebou mne baví svět.

Voucher Jeseníky. Top 11 míst, které vás při pobytu na horách uchvátí

Krásná přírodní místa, jako je údolí Bílé Opavy či zajímavé stavby, které svým významem přesahují region. Nejen je můžete snadněji navštívit s využitím speciálních voucherů, které zlevnily pobyt v Jeseníkách až o tisíce korun. K dostání jsou od začátku ledna. Po těch určených pro dovolenou v Olomouckém kraji se jen zaprášilo, k mání jsou aktuálně (v pondělí 6. ledna v poledne) ještě vouchery pro pobyty v Moravskoslezském kraji. 

Ptačí hodinka startuje. Sčítání ptáků odhaluje neobvyklé zimní hosty

Vysočina v obležení ptáků. Vzácné i exotické opeřence odhalí lednové sčítání

/FOTO, VIDEO/ I v zimě má příroda co nabídnout. Při Ptačí hodince se na Vysočině objevili jak vzácní brkoslavové severní, tak otužilí ptáci, kteří místo cesty na jih zůstali v tuzemsku. Nezvyklé lednové hosty i jejich zvyklosti mapuje tradiční sčítání, které nabízí jedinečnou šanci spatřit druhy, jež jinak zůstávají skryté. Jaké zajímavé ptáky pozorovali lidé vloni? Co dát do krmítka a jak se akce zúčastnit? Dozvíte se v článku.