Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Kontakt se zvířaty a přírodou nabízí dětem Lesní klub Farma u Kosího potoka

Kontakt se zvířaty a přírodou nabízí dětem Lesní klub Farma u Kosího potoka

Lesní klub Farma u Kosího potoka od září tohoto roku rozšířil svou kapacitu o skupinku pro děti od 1,5 let. Většinu času tráví děti venku, v panenské přírodě Sekerských Chalup nedaleko Mariánských Lázních. Rozsáhlé zázemí klubu nabízí dětem nepřeberné množství aktivit, mezi které patří i chov domácích zvířat. Vnitřní prostory jsou rekonstruované, děti tak mají více prostoru a také pohodlí, především v podobě stabilního tepla z podlahového topení. Na financování rekonstrukce se částečně podílelo i město Mariánské Lázně.

Vyhlášení výsledků knižního festivalu Šumava Litera ve Vimperku.

Letošní Šumava Litera je minulostí, knižní ceny jsou uděleny

V sobotu večer ve Vimperku vyvrcholil 10. ročník mezinárodní literární festival Šumava Litera. Při závěrečném galavečeru 10. ročníku odborná porota udělila řadu cen. Jubilejního soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se v Městském kulturním středisku ve Vimperku, který je od počátku hostitelským městem Šumavy Litery a také ji finančně podporuje.

Beskydská Brána: Moderní domy v náručí beskydské přírody ve výstavbě i prodeji.

Beskydská Brána: Moderní domy v náručí beskydské přírody ve výstavbě i prodeji

/FOTOGALERIE/ V malebné obci Ostravice, obklopené kouzelnou přírodou Beskyd, na úpatí Lysé hory s výhledy na vrcholy Smrku vzniká komorní projekt Beskydská Brána. Ten nabízí 27 domů harmonizujících s přírodním rázem krajiny, a to v bezprostřední blízkosti dvou renomovaných golfových hřišť, Golf & Ski Resort Ostravice a Prosper Golf Resort Čeladná. Moderní domy mají soukromé zahrady a velmi kvalitní standard včetně tepelného čerpadla vzduch-voda a přípravu na fotovoltaiku.

Ilustrační foto.

V Kopřivnici byl vysazen strom Zdeňka Buriana

Nadace Partnerství vysadila v kopřivnickém sadu E. Beneše strom, který připomíná místního malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Mertasekvoje na počest významného kopřivnického rodáka byla součástí Aukce pro přírodu.

Ředitelka národního parku Ursula Schuster a zaměstnankyně národního parku Nicole Graf-Kilger a Sabine Eisch byly spolu s učitelkami z partnerských mateřských škol a lesními průvodci potěšeny pozitivním výsledkem výročního setkání.

Od sousedů: Školky spolupracují s národním parkem

Nejen v lese se něco děje, jak hlasitě předvedly děti z mateřské školy svatého Oswalda s písničkou. Ale především v partnerských mateřských školách národního parku. To se ukázalo na prvním výročním setkání v Hans-Eisenmann-Haus v Neuschönau. Všichni zúčastnění mohli udělat mimořádně pozitivní bilanci spolupráce.

Zachraňuje srnčata před posečením. Někdy vstávám i ve tři, popisuje dobrovolnice

Zachraňuje srnčata před posečením. Někdy vstávám i ve tři, popisuje dobrovolnice

„Ještě mám energii. Nemám žádné děti, a tak můžu přírodě nějak pomoci.“ To tvrdí devětadvacetiletá Nikola Krausová, jež dokázala jako první v Karlových Varech dát dohromady tým lidí, který v době senosečí vyhání srnčata z luk. Bezmocným mláďatům pomáhá žena druhým rokem a za tu dobu jich zachránila desítky. 

Vřes obecný je krásná trvalka, vhodná na zahradu i do truhlíků. Svými květy dokáže rozzářit podzimní dny.

Krásná trvalka barevně rozzáří truhlík i v zimě. Ale nenaleťte při koupi

Na jeho magické schopnosti už dnes nevěříme, i když léčebný potenciál vřes rozhodně má. Vřes obecný je ale především krásná trvalka, vhodná na zahradu i do truhlíků. Jemné bílé, růžové a fialové květy tohoto keříku dokáží rozzářit barvami i nevlídné podzimní dny. Paletu barev doplňují odrůdy s listy ve zlatožlutých odstínech. A jak je to se zářivě červeným, oranžovým, limetkově zeleným, žlutým nebo modrým vřesem, na který můžete narazit v obchodech? Zklameme vás, o dílo přírody nejde.

Lípa, ilustrační foto

Lipová alej v Josefově bojuje v soutěži o titul nejoblíbenější Alej roku

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky bylo nominovaných do 14. ročníku ankety Alej roku. V Královéhradeckém kraji o titul nejoblíbenější Alej roku 2024 soutěží tři aleje. Lipová alej v Josefově je jednou z nich. Chcete ji podpořit? Hlasování je už v plném proudu na webu Alej roku, a to až do 29. ledna příštího roku.

Malý muflonek dostal jméno Muffin. Přišel o matku a pečují o něj v poděbradské záchranné stanici na Huslíku.

Dojemný příběh malého muflončete: Přišlo o matku a pomoc hledalo u lidí ve vsi

Dostal jméno Muffin. Na světě je maximálně tři dny, je to klučičí mládě muflona a už má za sebou nejtěžší zkoušku svého života. Pravděpodobně přišel o matku, tak se rozhodl, že vyhledá pomoc přímo u lidí. A vydal se za nimi do nejbližší vesnice Češov na Jičínsku, kde si to zamířil přímo do jednoho z domů.

Kočičí ráj Lenky Koblížkové.

Po 23 letech v policejní službě žena utekla do přírody. Staví kočičí ráj

Po letech v náročné profesi si Lenka Koblížková začala plnit sny. Bývalá policistka chová desítky mainských mývalích koček. Svým mazlíčkům se rozhodla za Kláštercem nad Ohří postavit voliéru. Dům, zahrada a kočičí voliéra se tak staly jejím malým rájem, kde nachází klid i smysl v tom, co dělá.

Tábor Klenoty u Manětína. Tak tady to všechno před třiceti lety začalo, říká Ivana Loukotová

Začala s pořádáním táborů pro své děti. Časem přibylo tisíc dalších

Jak sama říká, bez dětí si svůj život už ani neumí představit. Ivana Loukotová jich měla donedávna jako učitelka kolem sebe každoročně od září do června stovky. A hned první den prázdnin, v době své dovolené a bez nároku na odměnu, pak s dalšími vyráží do přírody, kde pro ně už více než třicet let úspěšně organizuje dobrodružné dětské tábory. Rukama jí tam prošlo bezmála tisíc dětí. Díky téhle obětavé a záslužné práci ji Iva Kotková z Plzně nominovala do projektu Dobrá duše Deníku.

Výstava obrazů proběhne v Galerii Výtvarného centra Chagall v Brušperku.

Expozice v Brušperku: Když architekt, kurátor a galeristka spolu vystavují

Barevné poetické výjevy inspirované surrealismem, vedle toho kompozice trav jako snové vidění přírody, světa a nevšedních zátiší či kytic v několika ročních obdobích… Tři naprosto rozdílné autory nabídne výstava obrazů, která začíná už dnes, v pátek 8. listopadu v 17 hodin v Galerii Výtvarného centra Chagall v Brušperku.

Stěhování dvou lvů z obce Studnice na Jindřichohradecku do Zoo Tábor se uskutečnilo ve čtvrtek 7. listopadu.

Lvi z Hradecka jsou v království zvířat v Táboře. Lidé je uvidí, až si zvyknou

/VIDEO/ „Lepší místo pro své miláčky jsem si nemohla přát,“ říká chovatelka šelem z Jindřichohradecka Iva Lapková Zelinová, která své lvy darovala táborské zoo. Putovat z jejího chovu u Studnic, místní části Lodhéřova, mají do nových výběhů na Větrovech v dohledné době i její dvě pumy. Všechna svá zvířata darovala řediteli Evženovi Korcovi a věří, že jdou do dobrých rukou.

Lipová alej dětí - u Jána

Královéhradecký kraj má tři želízka v ohni. Hlasujte pro alej z Jičínska!

Anketa Alej roku, pořádaná organizací Arnika, vstupuje do svého 14. ročníku s 60 nominovanými alejemi z celé České republiky. V Královéhradeckém kraji soutěží tři výjimečné aleje o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. Hlasování, které probíhá od 6. listopadu 2024 do 29. ledna 2025, nabízí veřejnosti možnost podpořit své favority a zvýšit povědomí o významu alejí pro krajinu a společnost.

Lev Gandalf. Foto: Zoo Tábor/Václav Kučera

Zoo Tábor se pyšní světovým unikátem. Gandalf bílý přicestoval i s kamarádkou

/VIDEO/ V přírodě žije pouze v jižní Africe, podle posledních odhadů asi 13 jedinců. O něco vyšší počet kusů bílých lvů je chován v zajetí, na různých místech světa v zoologických zahradách. Od čtvrtečního odpoledne 7. listopadu i v té táborské na Větrovech. Podívejte se na příjezd jedinečné kočkovité šelmy.

Ilustrační foto.

Ve středu v Kopřivnici proběhne povídání o včelách

Město Kopřivnice zve všechny občany a milovníky přírody na zajímavou přednášku o včelách, jejich významu v přírodě a jedinečných produktech, které nám poskytují. Akce s názvem Povídání o včelách proběhne ve středu 13. listopadu od 15.30 hodin v 10. patře kopřivnické radnice.

Projekt by měla společnost Archatt dokončit do dvou let.

Pardubický zámek se otevře přírodě. Kraj investuje do nového centra miliony

Bývalé výstavní sály galerie na pardubickém zámku se promění v moderní návštěvnické centrum s rozsáhlým zázemím a zcela novou přírodovědnou expozicí Východočeského muzea. Stavební práce, které začaly tento měsíc, potrvají dva roky a jsou součástí projektu „Zámek Pardubice – vybudování návštěvnického centra a stálých expozic.“ Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na 70 milionů korun.

Předškolní děti mateřské školy vyjely poslední říjnový týden na školu v přírodě na Bublavu

Krásný týden na Bublavě

Předškolní děti naší mateřské školy vyjely poslední říjnový týden na školu v přírodě na Bublavu do penzionu Švejk.

Škola se proměnila v les. Žáci poznávali stromy, zvířata i myslivost.

Lesníci a myslivci obsadili ZŠ Resslova v Hlinsku. Děti zažily den plný přírody

V pátek 25. října zažila Základní škola Resslova v Hlinsku neobyčejný den. Tato škola s dlouhou a bohatou historií, která je více než stodvacetiletá, otevřela své dveře a pozvala k návštěvě lesníky z firmy Diecézní lesy HK s r. o., zaměstnance z Ústavu hospodářské úpravy lesů z Hradce Králové, myslivce ze spolku Chrast-Skála a studenty Střední lesnické akademie Trutnov.

Petr Šašek je dlouholetým organizátorem Orientačních jízd Rokycanskem. Ve svém volném čase také nezištně pečuje o obnovu přírody v evropsky významné lokalitě Rokycanské mokřady

Když jízdy off-roadů pomáhají. Muž spojuje lásku k motorismu s ochranou mokřadů

Když se Petr Šašek z Rokycan před dvaceti lety rozhodl uspořádat pro pár kamarádů sranda závod automobilových veteránů, netušil, že se z akce časem stane vyhlášená Orientační jízda Rokycanskem. Řidič z povolání je také dobrou duší Rokycanským mokřadů, kde pomáhá se záchranou vzácných obojživelníků a obnovou tamní přírody. 

Petr Šašek je dlouholetým organizátorem Orientačních jízd Rokycanskem. Ve svém volném čase také nezištně pečuje o obnovu  přírody v evropsky významné lokalitě Rokycanské mokřady.

Jízdy veteránů i péče o mokřady. Petr Šašek spojuje lásku k motorismu s ochranou

Všechno začalo před více než 20 lety, kdy se Petr Šašek z Rokycan rozhodl uspořádat pro pár svých kamarádů sranda závod automobilových veteránů. Z akce, kterou řidič z povolání organizuje nezištně a ve svém volném čase, se stala vyhlášená Orientační jízda Rokycanskem, které se pravidelně účastní přes sto vozidel. Petr Šašek je také dobrou duší bývalého vojenského cvičiště, evropsky významné lokality Rokycanské mokřady, kde pomáhá se záchranou vzácných obojživelníků a obnovou tamní přírody.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku.

Je správné zálohovat petky i plechovky, i když za ně připlatíme? Hlasujte

Vláda navrhuje, aby byly plechovky a plastové lahve povinně zálohovány, čímž vzroste jejich cena. Aby lidé ušetřili, budou je muset vracet zpět do prodejen. Návrh, který prosazuje ministr životního prostředí Petr Hladík, vyvolal bouřlivou diskuzi, a Deník se na něj proto zaměřil v další sérii unikátního projektu Černá a bílá. V aktuálním díle přinášíme stručné shrnutí hlavních argumentů, které zatím v debatě padly. Zapojte se i vy. Hlasujte v anketě a pište nám své názory.

Skalní vyhlídka Paličník.

Liberecko v barvách podzimu. Vydejte se za dechberoucími výhledy do přírody

Podzimní Liberecko se stává lákadlem pro turisty díky svým úchvatným výhledům a malebným procházkám. Ať už plánujete výlet během svátku 28. října nebo podzimních prázdnin, přinášíme vám deset tipů na nejkrásnější vyhlídky v okolí. Od rozhleden po skalní útvary, každý z těchto míst nabízí jedinečný pohled na přírodní krásy regionu.

Martina Neumannová (uprostřed) předala šek na 1000 eur Hildegard Stolperové z útulku pro ženy za přítomnosti Christiana Bindera z Národního parku.

Od sousedů: Martina vystavuje Lesní vlny na Mauthu, dary věnuje útulku

Na aktuální výstavě „Waldwogen“ (Lesní vlny) v Informačním centru Národního parku Mauth stojí v popředí nejen četná umělecká díla Martiny Neumannové, ale také hlavní starost umělkyně: chce finančně podpořit ženský útulek v Pasově. Výtěžek z prodaných obrazů proto půjde přímo této organizaci.

Čápi bílí tradičně migrují do Afriky, kde nacházejí teplejší klima a dostatek potravy.

Čapí vzdor v Klabavě. Pár ignoruje volání Afriky a zůstává doma na komíně

Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Svátek Řehoře se slaví 12. března a to začíná období, kdy se do Česka obvykle vrací čápi z teplých krajin. Tam odlétají obvykle koncem srpna a během teplého září. V Klabavě na Rokycansku však na svém komíně zůstává jeden pár čápů i nyní, kdy se kalendář přehoupl do druhé půlky října. Své letošní tři potomky už přitom čapí partneři z hnízda pryč vyslali.

Výlov Bohdanečského rybníka.

Bohdanečský rybník vydá své poklady. Výlov nabídne rybí hody a další program

Na státní svátek 28. října se uskuteční výlov Bohdanečského rybníka. Návštěvníci mohou ochutnat rybí speciality a také pozorovat ptáky. Po ránu je možné zahlédnout i lovícího orla mořského. Bohdanečský rybník prošel revitalizací, která přírodě prospěla, začali tu ve velkém  hnízdit například racci chechtaví.