Po několika letech se opět Veverušáci scházejí se Strážcem přírody, ale v jiném složení. Před necelými deseti lety toto setkání absolvovali naši kamarádi, kteří již k nám na školu nechodí. Dnes jsme to zase my, Veverušáci, děti z 2. oddělení školní družiny, kteří se setkávají se Strážcem přírody panem Ondřejem Vítkem.
Město Chrudim požádá o dotaci na Dům přírody Železných hor, který chce postavit v městských lesích Podhůra. Náklady odhaduje na 92 milionů korun, finanční podpora může být až 90 procent. Stavební povolení má radnice od roku 2014. ČTK to řekl místostarosta Zdeněk Kolář.
Čtyři mláďata kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy se loni a na začátku letošního roku narodila po předchozí několikaleté pauze v Zoologické zahradě Olomouc. Porod zhruba 70 kilogramů těžkých mláďat byl bez problémů, a to i díky měkké podestýlce, kterou ošetřovatelé předem připravili, aby žirafí novorozenci spadli do měkkého. Novinářům to řekla zooložka Eliška Veselá. Olomoucká zoo nyní chová 14 žiraf Rothschildových a patří mezi jejich největší chovatele v Česku.
Blíží se jarní prázdniny, ideální čas na objevování méně známých, ale o to zajímavějších míst. Liberecko je obklopeno přírodou a nabízí mnoho krásných lokalit, která zatím neobjevily davy turistů. Pokud hledáte klidná a zajímavá místa, kde si užijete přírodu, historii i dobrodružství, vydejte se na některý z těchto pěti tipů.
/FOTO, VIDEO/ Zatímco město Most jedná řadu let se státem o získání pozemků v rekreační části jezera Most, zalesněná svažitá oblast na východě už změnila majitele. Je to výsledek jedné z nejpozoruhodnějších majetkových transakcí od roku 1989, která umožní zvýšit biodiverzitu v krajině postižené v minulém století masivní těžbou uhlí. Rekultivované území o rozloze 251 hektarů koupila díky Evropské unii a milovníkům přírody nevládní ochranářská organizace, která letos začne s vědci a brigádníky vytvářet lidem celoročně přístupný největší ptačí park svého druhu v ČR.
Přírodovědec, entomolog a hudebník Dan Bárta se v nové dokumentární sérii Krajina Dana Bárty vydává zmapovat problémy české přírody a hledat způsoby, jak je řešit. Šestidílný cyklus, který volně navazuje na první řadu Češi zachraňují, odstartoval ve středu 19. února na ČT2. Diváci během vysílání nahlédli například do milovické rezervace velkých kopytníků, kde se kamery zaměřily na zubry, divoké koně i šakaly.
Svou profesi má osmapadesátiletý herec Igor Bareš bezpochyby rád, ovšem na vlastní kůži cítí, že by potřeboval více odpočívat. Nejraději by trávil času v přírodě s manželkou, dětmi a zvířaty, ke kterým má celý život hodně blízko.
Dan Bárta, známý přírodovědec a hudebník, se v nové dokumentární sérii Krajina Dana Bárty zaměřuje na klíčové problémy české krajiny. Ve spolupráci s odborníky zkoumá změny v přírodě a hledá řešení pro její ochranu. Tato šestidílná série, která navazuje na úspěšný cyklus Češi zachraňují, odhalí divákům aktuální ekologické výzvy a nabídne inspiraci pro ochranu biodiverzity.
Jen pár minut od Zlína se nachází restaurace Na Pinduli. Na její terase můžete pozorovat okolní kopce, pasoucí se krávy a ovce a připadáte si jako v jiném světě. „Výhled obdivuje každý. Nedotčená příroda bez komínů či průmyslu, jenom lesy a louky. Takové romantické místo kousek za městem,“ usmívá se majitelka Hana Pilíková.
I když si na oficiální příchod jara podle kalendáře musíme počkat až do 20. března, příroda už pomalu naznačuje, že se blíží. První sněženky vykukují ze země a přinášejí naději na teplejší dny. Tyto něžné kvítky jsou jedním z prvních poslů jara a často se objevují už během února, když teploty dovolí.
Milovická rezervace, kde vedle sebe žijí pratuři, divocí koně a zubři, inspirovala popularizátory vědy k vytvoření jedinečné dětské knihy. Pratuří pohádky přibližují mladým čtenářům nejen fascinující příběhy ze života těchto zvířat, ale také přírodu samotnou.
Tři fotbalisté a kamarádi se rozhodli investovat do Chaty Stříbrný potok - penzion U tří kopaček, který se stal oblíbeným místem pro sportovní soustředění i relaxaci. Bývalý pionýrský tábor ve Stříbrné na Kraslicku změnili k nepoznání. Ale tím nekončí. Plánované je rozšíření o saunu a vířivky, které má zvýšit komfort pro všechny hosty. Díky klidnému prostředí a přátelské atmosféře přitahuje nejen herce a další návštěvníky, ale také mnohé sportovní kluby z Čech i zahraničí. Jedním z nich byl při naší návštěvě i německý fotbalový klub TSV Graupa.
Lidé ze Sokolovska mají stále velký zájem o bydlení nedaleko města, ale zároveň v panenské přírodě. Pro ty mohou být dobrou zprávou plány březovské radnice, která již roky usiluje o rozvoj bydlení. Jednou z možností je nově chystaná lokalita Štambach. I v dnešní době totiž stále platí převis poptávky po podobných stavebních parcelách. Březové se podařilo provést směnu s lesy ČR a může se vrhnout na přípravu stavebního povolení. V lokalitě Štambach se plánuje zasíťování a příprava 22 stavebních parcel.
/FOTOGALERIE/ Lesní školka Včelka sídlí v Ostravě-Výškovicích, nedaleko Bělského lesa. Její zázemí tvoří malý dřevěný domek se dvěma místnostmi, venkovní budka s ekologickou toaletou a rozlehlá zahrada. V čem se liší od standardních státních školek?
V úterý 11. února 2025 od 10 hodin bude českobudějovická katedrála sv. Mikuláše plná lidí. Lidé se zde při zádušní mši naposledy rozloučí s oblíbeným knězem, Mons. Václavem Habartem, emeritním jindřichohradeckým proboštem, bývalým diecézním generálním vikářem (v letech 1999-2001) a kanovníkem Katedrální kapituly u sv. Mikuláše, kde jako pomocný duchovní do posledních dnů vypomáhal. Zemřel v neděli 2. února ve věku 84 let.
Sokolov, zřejmě jako jediné město v kraji, přispívá každému svému školákovi tři tisíce korun na výlety, školy v přírodě či adaptační pobyty tříd. Překvapením je, že ne všichni rodiče ho využijí. Na výlet své dítě prostě nepošlou. I přesto jde z městské kasy na tuto aktivitu přes pět milionů korun. S nápadem přišli v Sokolově po kovidové epidemii v roce 2021. Navrhla ho místostarostka Renata Oulehlová s tím, že se děti při epidemii dlouho neviděly a bylo by dobré, kdyby se adaptovaly na nějakém pobytu, nejlépe v přírodě. Vyšlo to, a tento bonus vydržel dodnes. Měl však různá omezení, která se postupně rozvolňovala. Nyní přišly školy s dalším požadavkem. Vedení města v něm nevidí problém. Konečné slovo budou mít zastupitelé.
Poznejte jižní Čechy v našich kvízech. Otestujte své znalosti o památkách, přírodě a turistických zajímavostech tohoto malebného kraje. Čekají na vás hádanky o historických skvostech, chráněných oblastech i tipy na výlety, které vás možná překvapí. Kolik toho víte o jižních Čechách? Zjistěte to hned teď.
Necelých dvanáct kilometrů na sever od Hranic, proti proudu říčky Veličky najdeme malé městečko s bohatou historií, spoustou památek a krásnou přírodou. Tentokrát, milí čtenáři, zavítáme do centra celé oblasti, kterou tak často společně navštěvujeme, do města Potštát.
Konec ledna přinesl na Blanensko oteplení. Námraza, která obalovala přírodu hlavně ve vyšších nadmořských výškách, roztála, ale podle čtenářky Jožky Klusákové bylo stále co obdivovat. „Mechy a lišejníky, je krásná procházka po lese," napsala nám a připojila tyto krásné fotografie z Benešova, za které moc děkujeme.
Hlasování v soutěži Alej roku 2024 skončilo a díky vaší podpoře jsme Tanaberskou alej dostali na 6. místo v celé ČR z 59 přihlášených alejí! K tomu jsme vyhráli 1. místo v Plzeňském kraji!
Před deseti lety přijelo do bývalého vojenského prostoru v Milovicích první stádo divokých koní. Tehdy málokdo tušil, že se tato událost stane milníkem nejen pro ochranu přírody v Česku, ale i v celé Evropě. Dnes je milovická rezervace nejen domovem divokých koní, ale také zubrů a zpětně šlechtěných praturů a patří k mezinárodně uznávaným příkladům úspěšné obnovy krajiny.
Žáci 3. A a 3. B Základní školy Kadaňská Chomutov se vydali na poučný výlet do Přírodovědného centra v Žatci. Během návštěvy se ponořili do fascinujícího světa přírodních jevů, jako jsou bouřky a světelné znečištění. Objevili, jak tyto fenomény ovlivňují nejen přírodu, ale i naše zdraví.
Pracovní skupina řešící dopady trampingu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj začala oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.
Sbírání zkamenělin je koníčkem, který propojuje historii s dobrodružstvím v přírodě. Řada lidí přitom neví, že i v okolí Prahy se nachází několik fascinujících lokalit, které nabízejí rozmanité bohatství fosilních nálezů. Vladimír Galčík nejenže zkameniliny rád a úspěšně sbírá, ale také ho těší se o své zkušenosti dělit s ostatními lidmi. Přestože je samoukem, má neuvěřitelný přehled.
Spolek Stezka Českem společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Klubem českých turistů (KČT) ve středu 29. ledna představily nový projekt pro školy a školská zařízení navazující na oficiální přechod České republiky, Stezku Českem. V jejím duchu, nastavení a dle jejích hodnot se od letošního roku mohou na Stezku Českem vydat také školy se svými žáky, účastníci zájmového vzdělávání, kluby, kroužky jakékoli další organizované skupiny dětí a mladých lidí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tisíce dobrovolníků mladých i těch o něco starších a stovky tun sesbíraných odpadků. K tomu hektolitry čaje, kávy či dalších nealkoholických nápojů a obrovské množství svačin a obědů. Ale hlavně, nekonečné množství chuti pomoci přírodě a tím také sami sobě.
Jesenické Priessnitzovy lázně jsou nejstaršími vodoléčebnými lázněmi na světě. Za svou existenci a proslulost vděčí geniálnímu rodákovi, který objevil pozitivní vliv teplých i studených zábalů na lidský organismus. Zhruba 200 let se v podhůří Jeseníků léčí lidé prakticky jen s pomocí vody.
Nadace Agel a Tomáš Berdych splnili sen hendikepované fanynce. Nikol Vlochová se setkala s kapitánem daviscupového týmu při zápasech s Koreou v Ostravě-Porubě a i díky jeho pomoci bude moci v létě zažít radost z kempování v přírodě.
Od divokých koutů parku Šumava až po oblast, které se říká Česká Kanada, se rozkládá Jihočeský kraj. V redakci pro vás pravidelně připravujeme jihočeské fotokvízy zaměřené na témata jako hrady, zámky, památky, cestování, příroda a mnoho dalších. Pojďte si je vyzkoušet a zjistit, co vám říkají jižní Čechy. V kvízech navíc určitě objevíte nějaký ten zajímavý tip na výlet.
Hlavním cílem nastupujícího ředitele národního parku Podyjí Pavla Müllera zůstane ochrana krás Podyjí. Mezi další patří například rozvoj práce s veřejností či vzdělávání turistů. Ti by se podle něj neměli strážců přírody bát, ale měli by se u nich ujistit, že se v přírodě chovají správně. Müller to řekl v rozhovoru s ČTK.
/KOMENTÁŘ/ Své rozhořčení dali najevo někteří obyvatelé Ivanovic na Hané po ohlášení černé skládky u Ivanovického rybníka v blízkosti města. K nálezu došlo v neděli, zástupci tamní radnice přitom něco v podobném rozsahu nepamatují. Reakcím lidí se skutečně nelze divit, podobné chování je neakceptovatelné.
V Městské knihovně v Dobrušce se uskuteční v sobotu 1. února 2025 od 15.00 vernisáž výstavy Inspirováno přírodou. Ta představí obrazy, klobouky a čelenky od Jitky Ptatschek a pletené a háčkované výrobky od Renaty Zoubkové.
Mnohokrát zářila Beáta Kaňoková na červeném koberci. Kdo by ale myslel, že je hvězda seriálů Zlatá labuť či Pan profesor zhýčkaná herečka, byl by na omylu. Beáta si na velký luxus příliš nepotrpí a nejraději odpočívá v přírodě, třeba i pod stanem. Stejně tak to má i její milovaný partner.
/OBRAZEM, VIDEO/ V táborské zoo se konala oslava 14. narozenin tygra ussurijského, který je považován za maskota zahrady. Návštěvníci měli možnost sledovat, jak si majestátní šelma užívá speciální krmení a dozvěděli se více o životě tohoto ohroženého druhu.
Pouze na desítky jedinců se počítají některé druhy zvířat na světě. Tisícům hrozí v řádu několika let vyhynutí, některá lze vidět už téměř jen v zoologických zahradách. Mezi kriticky ohrožená zvířata ve volné přírodě patří gorila nížinná či nosorožec bílý severní. O záchranu těchto i mnoha dalších druhů se snaží odborníci.
Malebná osada Pulčín usazená ve valašských kopcích u Francovy Lhoty skrývá přírodní krásu v podobě ledopádů. Každoročně je jezdí obdivovat návštěvníci z širokého okolí. Výjimečná podívaná, kterou v zimě nabízí zdejší kouzelná příroda láká ke návštěvě doslova davy turistů.
/TIP NA VÝLET/ Pokud hledáte místo, které vám nabídne úchvatné výhledy na Český ráj a okolní krajinu, rozhodně byste neměli minout rozhlednu Hlavatice. Tento skvostný výletní cíl se nachází nedaleko Turnova a je ideálním místem pro každého, kdo miluje přírodu, historii a nezapomenutelné panoramatické pohledy.
Také jste propadli dobrodružstvím Jacka Londona, nádheře zasněžené krajiny a psích spřežení? Někoho okouzlí severské příběhy, příroda, jiní do toho, jak se říká, skočí „rovnýma nohama“, protože to prostě mají tak nějak osudem předurčeno. Lásku k přírodě a mushingu mají v krvi. Jako Stanislav Kučera. „Zabývám se tím odmalička. Já jsem se do toho narodil,“ říká s úsměvem jeden ze tří synů Pavla Kučery, zakladatele a ředitele jednoho z nejnáročnějších závodů psích spřežení v Evropě, který se tradičně odehrává v Orlických horách.
Prakticky po celém území České republiky budou ve velkém množství vznikat fotovoltaické elektrárny. Jak na tuto skutečnost reaguje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Aplikaci BioLog si může nainstalovat každý. Pomůže pak odborníkům s podrobným sledováním české přírody. Například s mapováním nepůvodních druhů rostlin. Kontrolovat může i výskyt veverek obecných nebo čápa černého.
Zima v Českém ráji nabízí nejen krásné procházky a klidné chvíle v přírodě, ale také řadu možností pro aktivní odpočinek a kulturní vyžití. Tento malebný region je v zimních měsících mnohem klidnější, což ho činí ideálním místem pro ty, kteří hledají únik od každodenního shonu a chtějí si užít ticho spící přírody a nádherných skalních měst.
/FOTOGALERIE/ Nové mládě mohou vidět návštěvníci Zoo Hodonín. Jde o gibona lar, opici menšího vzrůstu. Zatím není jasné, zda je to samec, či samice. Matka si mládě pečlivě střeží. V úterý o aktuálním přírůstku informoval mluvčí zoo Ivo Cencinger.
S příchodem roku 2025 je načase začít plánovat letošní cestovatelské zážitky a dovolené. Také prestižní světové portály zabývající se cestováním už přinášejí první seznamy top míst, kam se letos vydat. Deník je prošel a vybral z nich ty destinace, které jsou pro Čechy nejblíže či nejsnadněji dostupné. Není třeba za nimi cestovat daleko. Mezi tipy jsou totiž i místa na Slovensku, v Německu a Polsku.
První cykasy se vyvinuly asi před 300 miliony let. Přežily zkázu dinosaurů i pět dob ledových. Encephalartos woodii, česky píchoš Woodův, je druh cykasu, který je považován za jednu z nejvzácnějších rostlin na světě. Ve volné přírodě byl v roce 1895 nalezen pouze jeden známý exemplář.
Navzdory pořekadlu o tom, že pavouci přinášejí štěstí, se v našich domácnostech pozitivnímu přijetí zrovna netěší. Jedním z těchto nezvaných hostů je třesavka velká. I přes nelichotivou přezdívku „záchodový pavouk“ se jedná o velmi zajímavý druh hmyzu. Jinde než v lidských obydlích totiž v Česku nežije. Odvděčit se za to umí rolí výjimečně užitečného tvora. Třesavka uklidí, co sami ani nevidíme.
Zimní krajina na Žďársku se proměnila v malebné umělecké dílo, když se obloha rozzářila v odstínech růžové a fialové. Jemná vrstva sněhu a ojíněné stromy vytvářejí kontrast, který láká k obdivu. Podívejte se na fotografie od naší čtenářky.