V Pardubickém kraji přibývá požárů v přírodě. Od 1. do 18. března evidují hasiči 19 požárů polního porostu a trávy, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.
Na Červenokostelecku se postupně probouzí jaro. Je to nádherné období, kdy se krajina chystá k životu a příroda postupně ožívá. Podívejte se na snímky, které zachytil Patrik Rosa.
Jaro se blíží a s ním i nový život a barvy, které brzy rozzáří Liberec a jeho okolí. Už nyní můžete plánovat procházky po místních parcích a zahradách – od staletých lip v Parku Budyšínská až po exotické dřeviny u Zoologické zahrady. Každý kout města slibuje jedinečné zážitky. Připravili jsme pro vás tipy na nejkrásnější parky, kde si brzy budete moci užít klidné chvíle a kouzelné západy slunce.
Časové okno pro sbírání medvědího česneku je poměrně krátké, nejlepší je totiž před rozkvetením, tedy zhruba na přelomu března a dubna. Na Liberecku je hned několik míst, kam se pro oblíbenou a zdravou rostlinu můžete vypravit. Je potřeba mít ale na paměti, že jeho trhání v chráněných oblastech je zakázané a hrozí za něj pokuta. Podívejte se na mapu, kam můžete na medvědí česnek kolem Liberce vyrazit beztrestně.
Vladimír Kořen patří mezi nejoblíbenější české popularizátory vědy a přírody. Společně s Marošem Kramárem již léta moderuje pořad Zázraky přírody, kde seznamuje diváky se zajímavými poznatky a provádí zábavné experimenty. Kromě toho působí Vladimír Kořen jako pedagog a v loňském roce mu vyšla kniha Řeka zázraků. Rád se účastní i besed se svými fanoušky. Ta nejbližší se koná v pátek 21. března ve zlínském Hotelu Baltaci Atrium.
Projekt Floating cabins přináší inovativní využití rybníků v jižních Čechách. Plovoucí chatky hostům zaručují nevšední zážitky a zároveň podporují udržitelné rybářské hospodaření, které zlepšuje kvalitu vody a biodiverzitu. Tento unikátní koncept ubytování se tak právem nedávno zařadil i do projektu Amazing Places a láká milovníky klidu a přírody z celé republiky.
Na Červenokostelecku se postupně probouzí jaro. Je to nádherné období, kdy se krajina chystá k životu a příroda postupně ožívá. Podívejte se na snímky, které zachytil Patrik Rosa.
V minulém týdnu se vyjasnilo, kde chtějí těžaři za Poštornou kutat písek a kudy ho hodlají vozit do města, jinou zajímavou zprávou byly termíny pro obchvat v Břeclavi, které padly v rozhovoru s generálním ředitelem ŘED Radkem Mátlem. Uplynulých sedm dnů nabídlo řadu důležitých zpráv. Připomeňte si je s Břeclavským deníkem.
Ve dnech 13. až 17. ledna se žáci 2. a 5. ročníků Základní školy Křižná Valašské Meziříčí zúčastnili zimního pobytu v přírodě. Tento týden žáci strávili na Horní Bečvě U Sachovy studánky, kde si všichni užívali krásné sněhové podmínky a zimní atmosféru valašské přírody.
Bolševník, křídlatka nebo netýkavka. To jsou obecně známé druhy rostlin, které se invazivně šíří v české přírodě. Podle biologů je ale podobných druhů mnohem více. Pěstují se v zahradách a parcích, odkud se volně šíří do okolí. A některé mohou působit i zdravotní problémy.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Tam dole u říčky Vrchlice, ve stínu stromů, stojí jurta vybavená elektřinou, kamny i splachovacími toaletami. Děti tu dostávají extra dávku samostatnosti, přírody, pohybu a dobrodružství. Školka v zahradě nabízí dětem respektující péči už dvanáct let. Momentálně pod vedením Lucie Sádlové.
Že dnešní děti sedí celé dny na mobilu, se nelíbilo Milošovi Tomkovi z Hradce Králové. A tak začal vyrábět zábavné lesní hry, které děti nalákají ven a nabídnou jim podobné zážitky, jako znají z digitálního světa. Z bývalého strojaře se tak stal lesním vizionářem. Založil projekt Lesní svět, který z české krajiny dělá interaktivní naučné stezky.
Bolševník, křídlatka nebo netýkavka jsou mediálně známé druhy rostlin, které se invazivně šíří do české přírody. Podle biologů je ale podobných druhů mnohem více. Pěstují se v zahradách a parcích, odkud se volně šíří do okolí. Ohrožují tak druhovou rozmanitost přírody. A některé, podobně jako bolševník, mohou působit i zdravotní problémy.
S příchodem jara se jižní Čechy stávají ideálním místem pro ty, kteří chtějí načerpat energii a posílit své zdraví pobytem v přírodě. A právě jižní Čechy nabízejí nespočet možností, jak si tyto přínosy dopřát – od pěších výletů až po návštěvy vyhlídek a historických památek.
V Jablonci nad Nisou roste zájem o novou lesní školku, která nabídne alternativní vzdělávání v přírodě. Na informativní schůzku dorazily desítky rodičů, přestože stavba školky teprve začala. Otevření je plánováno na září, kdy školka přivítá děti ve věku od tří do šesti let. Město je připraveno školku rozšířit, pokud bude zájem pokračovat.
Axolotl mexický je velmi zajímavý živočich, kterému se přezdívá vodní dráček, chodící či tygří mlok. Zvláštní je nejen svým roztomilým vzhledem, ale i mimořádnou schopností regenerovat poraněné či úplně ztracené tkáně. I proto je axolotl už více než 100 let předmětem zkoumání vědců, kteří se snaží přijít na to, jak to dělá. Chtějí totiž, aby k něčemu podobnému uměli přimět i lidské tělo.
Jaro už klepe na dveře a co může být lepšího, než se vydat do přírody, na kulturní akci nebo si užít nějakou zábavu? Nymbursko nabízí pestrý výběr aktivit, které potěší každého. Ať už jste milovníky turistiky, čokolády nebo komedie, tento víkend si určitě najdete něco pro sebe.
Rekonstrukce na pardubickém zámku pokračuje v plném proudu. Zatímco v paláci vzniká společenský sál pro 250 lidí a doprovodné zázemí, v areálu hospodářských budov nabírá obrysy budoucí návštěvnické centrum a přírodovědná expozice. Jakým tempem stavební práce probíhají a co dalšího oba projekty nabídnou? Reportér Deníku zjistil podrobnosti přímo z místa.
Objevování méně známých, ale neméně krásných míst může být skvělým způsobem, jak si užít přírodu a zároveň ji chránit. Udržitelná turistika podporuje návštěvy lokalit mimo nejvytíženější trasy a pomáhá rozložit turistický ruch, aby příroda netrpěla nadměrnou zátěží. Právě takové výlety nabízí nová mobilní aplikace EPU, která propojuje cestování s poznáváním přírody a historie.
Stádo divočáků se v pondělí 10. března prohánělo v ulicích Jindřichova Hradce. Přes sociální platformu Whatsapp a následně i ve facebookové skupině Jindřichův Hradec se začala i šířit videa, jak bourají do plotu v ulici Na Výsluní a běží u sídliště Vajgar podél plechového plotu.
Dvě ženy, stejné jméno a překvapivá podoba – to je příběh Markét Vaňkových, které stojí v čele Brna a Horní Cerekve. Přestože je dělí sto kilometrů a odlišné kariérní dráhy, jejich životy se nyní nečekaně protnuly. Co obě dámy říkají na tuto kuriózní situaci a co je spojuje kromě jména?
Když se řekne recyklace, většině lidí se vybaví papír, plast nebo sklo. Asociace společenské odpovědnosti ale posunula hranice udržitelnosti ještě dál. Sešit vyrobený ve spolupráci s ruční papírnou Papyrea tak vznikl z netradiční suroviny - trusu divokých koní, kteří žijí v rezervaci v Milovicích na Nymbursku.
Když se řekne recyklace, většině lidí se vybaví papír, plast nebo sklo. Jenže Asociace společenské odpovědnosti společně s ruční papírnou Papyrea posunuly hranice udržitelnosti ještě dál. Výsledkem jejich spolupráce je sešit vyrobený z netradiční suroviny – trusu divokých koní, kteří žijí v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru letošního roku by se už neměl opakovat. Nově se má totiž mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Zábavu i poučení mají najít návštěvníci v plánovaném Domě přírody Soutok, který má vzniknout v prostorách břeclavského zámku. Právě díky vzniku nové chráněné krajinné oblasti Soutok od 1. července a plánovanému domu přírody může získat zchátralý zámek nové využití. Architekti ze studia Capacity Expo představili návrhy, jak by mohly prostory do budoucna vypadat.
Jaro s sebou kromě radosti z probouzející se přírody a teplého počasí přináší i plno nástrah. Týkají se alergií na pyly, klíšťat nebo proměnlivého počasí. Deník shrnuje, na co si dávat pozor, čemu lze předejít a co je dobré příliš neprovokovat.
Záchranná stanice na Huslíku se plní mláďaty nejrůznějších zvířat. Je to neklamný signál příchodu jara a pro zvířecí záchranáře z Poděbrad prakticky každoroční rituál.
/FOTO/ Na Žďársku se příroda probouzí k životu, když březen přinášejí jarní teploty a rozkvétající sněženky a bledule. Údolí Chlebského potoka láká milovníky bledulí, zatímco slunce a prodlužující se dny zvou k procházkám v přírodě.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru roku, který byl ochranáři kritizovaný, by se už neměl opakovat. Nově se mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru letošního roku by se už neměl opakovat. Nově se má totiž mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Safari Park ve Dvoře Králové slaví další úspěch v ochraně ohrožených druhů! Po příznivých teplotách posledních dnů se mládě bonga horského, narozené 13. ledna, poprvé podívalo do venkovního výběhu. Spolu s matkou a starší sestrou se začíná seznamovat s novým prostředím, což je pro tuto kriticky ohroženou antilopu velký krok.
V Sále Jana Kašpara proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů patnáctého ročníku soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje. Téměř devět stovek dětí a studentů z celého regionu se zapojilo do této výtvarné soutěže, která se zaměřuje na ekologická témata a kontrast mezi nedotčenou přírodou a lidskou činností.
Teprve tříměsíční Dorien Komáček z Buchlovic byl nejmladším účastníkem tradiční turistické akce Zimní přírodou, která se o prvním březnovém víkendu konala ve Vřesovicích. Pochod na pomezí Kyjovska a Uherskohradišťska si nenechalo ujít 310 lidí z 74 měst a obcí včetně výprav ze Slovenska a Rakouska.
Dnes, 3. března, si připomínáme Světový den divoké přírody, který nám připomíná nezastupitelnou hodnotu přírodních ekosystémů a biologické rozmanitosti naší planety. K této iniciativě se připojuje i Krkonošský národní park (KRNAP), který zdůrazňuje jedinečnost a význam krkonošské přírody - ostrova arktické divočiny uprostřed Evropy.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jednadvacátý ročník akce Zimní přírodou se výrazně zapsal do dějin turistiky jednadvacátého století v Podchřibí. Na jednu ze tří tras zlákal nejen účastníky z Rakouska, ale především do Vřesovic na Hodonínsku zavítala nebývale početná výprava, kterou spojují rodinné vazby.
Jedním z nejpozoruhodnějších tvorů naší planety je bezesporu ptakopysk. Jde totiž o ptáka, ještěra i savce zároveň. Dodnes tak nepřestává udivovat vědce i laickou veřejnost. Tento výtečný plavec vypadá roztomile, člověku však umí velmi bolestivě ublížit.
I když se zima ještě úplně nevzdala své vlády, příroda už dává jasné signály, že se blíží jaro. Sněženky už nejen vykukují ze země, ale rozkvetly ve své plné kráse. Tyto poslové jara se začaly objevovat na zahradách, v parcích i na lesních mýtinách, což je neklamný důkaz toho, že se příroda probouzí k životu. Přestože se o víkendu dočkáme proměnlivého počasí, výhled na příští dny naznačuje postupné oteplování.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na Kladensku se chystá pestrý víkend plný kulturních a vzdělávacích akcí pro všechny věkové kategorie. Od folkového koncertu kapely Na plotě v Buštěhradu, přes výstavu drobného zvířectva ve Velvarech, až po oslavy Světového dne divoké přírody v Zooparku Zájezd. Nechybí ani tradiční Czech Powwow na Kladně a další zajímavé akce, které slibují zábavu i poučení.
Centrální část chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky by si podle Společnosti přátel Jeseníků zasloužila status národního parku, aby tamní unikátní příroda byla lépe chráněna. Petici za vznik národního parku na čtvrtině území CHKO Jeseníky v roce 2011 podpořilo patnáct a půl tisíce lidí, jednání s úřady ale poté kvůli změně vlády a rozsáhlé kůrovcové kalamitě vyzněla do ztracena.
Nejstarší známá ptačí samice žijící ve volné přírodě se z vejce vyklubala zřejmě v roce 1951 na Midwayských ostrovech. Když ji bylo asi pět let, začali ji sledovat ornitologové. Dostala jméno Wisdom a za svůj život odchovala několik desítek mláďat. Nyní samička albatrosa laysanského nadělila vědcům i všem milovníkům přírody obří překvapení. Má další mláďátko. Ve svých 74 letech.
Obtížný až extrémní. Tak komentovali v Záchranné stanicí pro volně žijící živočichy ZO ČSOP Nový Jičín v Bartošovicích rok 2024. Přijali zde oproti tomu předloňskému o více než osm stovek zvířat více, jak v rozhovoru informoval vedoucí zařízení Petr Orel. Důvod? Lidská činnost čím dál, tím více ovlivňuje volně žijící zvířata.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ještě neukončila prošetřování zásahů, které státní podnik Povodí Odry dělá na řece Olši mezi Jablunkovem na Frýdecko-Místecku a státní hranicí s Polskem.
Šedesát osm mladých lidí si v úterý 25. února v Táboře převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.
Královédvorský Safari Park a energetická skupina ČEZ upozorňují na kritické ohrožení tučňáků brýlových. Jejich populace v přírodě klesla pod 20 tisíc jedinců.
Liberec a jeho okolí jsou rájem pro milovníky přírody a turistiky. Po náročném výšlapu však přijde vhod i chvíle odpočinku s šálkem kvalitní kávy. Objevte útulné kavárny mimo rušné centrum, které nabízejí nejen skvělou kávu, ale i klidné prostředí blízko turistických tras. Přinášíme tipy na místa, kde si po výletu můžete vychutnat zasloužený relax.
Každý první čtvrtek v měsíci patří na Zámku Žďár klasické hudbě. V rámci koncertní série Hudba a příroda se 6. března od 19 hodin ve Freskových sálech uskuteční večer s názvem Inspirace přírodou v české hudbě. Vystoupí pěvecké trio Drei Engel s klavíristou Jiřím Havrlantem. Programu bude předcházet od 18 hodin diskuse s umělci.
/FOTO/ Dne 5. února proběhlo v prostorách Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno slavnostní vyhlášení vítězů a vyhodnocení mezinárodní výtvarné a literární soutěže Kladenská veverka. V letošním roce se konal již 35. ročník a tématem soutěže byla Ochrana přírody a životního prostředí.