Národní park Bavorský les udělal z hlediska dostupnosti opět velký krok kupředu. Za přítomnosti mnoha čestných hostů bylo v pátek 27. září otevřeno srdce nového návštěvnického centra „Naturerlebnis Wistlberg“ u Finsterau: Kavárna národního parku.
Hořeček nahořklý, dříve běžná bylina luk, pastvin a mezí, je dnes kriticky ohrožený druh. V přírodě ho můžete spatřit jen vzácně. Jsou ale i výjimky, jako třeba Podvrdy na Přeloučsku. Na terasách bývalého jílového lomu tam letos vykvetly tisíce hořečků.
Studio DreamWorks Animation zase jednou překvapilo. Do kin vstupuje jeho animovaná novinka Rozzum v divočině a je na co se dívat a nad čím přemýšlet i jihnout. Žádná agresivní animace, vulgární slovník ani podbízivý doják, ale chytře a empaticky napsaný scénář a okouzlující animace. Navíc mile připomene čapkovské Rossumovy roboty zaskočené propukajícími city. Hrdinka se totiž jmenuje Rozzum, zkráceně Roz, a také ona užasle sleduje, co s ní pouto k jednomu mrňavému tvorovi dělá.
Čtyřicet dva dívek a chlapců z okresů Freyung-Grafenau a Regen mělo v Národním parku Bavorský les čtyři dny možnost poznat divočinu na vlastní kůži. Krátce poté, co děti zahájily šestý školní rok, obdržely v Hans-Eisenmann-Haus v Neuschönau osvědčení o účasti. Pro některé z nově kvalifikovaných Junior Rangers však dobrodružství zdaleka nekončí.
Zoufalá situace, pocity marnosti a beznaděje. S podobnou nástrahou přírody se zvířecí záchranáři desítky let nesetkali. Někteří hovoří o jistém druhu apokalypsy. Mladé jiřičky a vlaštovky z poslední snůšky, které neodletěly včas do tepla, uhynuly. Zabil je hlad, déšť a zima.
Dlouholetý fotograf Deníku Jaroslav Sýbek převzal v pondělí 16. září dopoledne v obřadní síni radnice Cenu města České Budějovice. Ocenění získal z rukou primátorky Dagmar Škodové Parmové.
Kateřina Juríková vystudovala ekonomickou fakultu a několik let po absolvování vysoké školy působila v oboru. Její životní dráha ale začala nabírat úplně jiný směr. Roli v tom sehrálo čekání na vytoužené miminko. Dnes je Kateřina maminkou dvou dětí. Všechno, co jí k tomu pomohlo, od masáží přes jógu až po práci s univerzální životní energií reiki, teď předává lidem, kteří chtějí změnit svůj život a hledají tu správnou cestu. Je také spoluautorkou populárně-naučné Nejlepší knihy o miminku.
Titul Volkswagen Firma roku 2024 v Plzeňském kraji získala společnost Amitia, která se v Plzni věnuje řešením založeným na umělé inteligenci. Mezi živnostníky vybojovala titul MONETA Živnostník roku 2024 Plzeňského kraje Anna Hones provozující ekologickou farmu na Horské Kvildě.
Letošní dobrovolníci, kteří se účastní Dobrovolnického ekologického roku a Spolkové dobrovolné služby v Národním parku Bavorský les, chtějí strávit rok prací pro přírodu a životní prostředí. Po vzrušujících úvodních týdnech jsou nyní připraveni pustit se do práce.
/FOTO, VIDEO/ Zvířata a vše kolem jejich chovu, květiny, věci pro zahradu, váš dům, ale také zdravá výživa a řemesla. To vše nabízí tradiční výstava Člověk v přírodě. Na lounském výstavišti začal v pátek, lidé se mohou přijít podívat na legendární expozici až do neděle.
O víkendu od 20. září do 22. září bude nachystána spousta akcí na které můžete vyrazit na Mostecku i v okolí. Máte chuť na buřty? Stavte se na Hněvíně. Pokud chcete celodenní program, můžete se podívat na Night ride fest nebo pouť v Mariánských Radčicích. Jako každou sobotu jsou i tuto Výpěstkové trhy u Magistrátu v Mostě. Pokud nevíte kam zajít večer, zkuste recitál Martina Pošty.
Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.
Potkávají se na různých akcích a rivalita mezi nimi nepanuje. Naopak, oslovují se "pane kolego" a navzájem se ctí. Heřmanoměstecký fotograf Jan Kočičák Kočí známý svými černobílými fotografiemi nemohl chybět na vernisáži výstavy "Kodla CR", tedy Jindřicha Balouse a jeho ženy Květy.
/ANKETA/ Už jen týden a budeme volit nejen nové krajské zastupitele, ale také senátory. Deník položil několika osobnostem z Plzeňského kraje dvě otázky: Koho byste si přáli za hejtmana? Kdo hejtmanem nakonec bude? Podívejte se, jak respondenti odpovídali.
Druhý zářijový víkend na Prachaticku nabídne trh v Prachaticích i dny kulturního dědictví. Památky v Prachaticích budou zpřístupněny zdarma a výjimečně bude možné zajít také do sklepů Prachatického muzea. Ve Vimperku začíná festival filmů o přírodě NaturVision, připravují se vycházky do přírody, například na vrchol Luzný. Ve Zdíkově chystají středověké slavnosti. Tak vybírejte z tipů Deníku, možností, jak strávit víkend, je mnoho.
Akva Tera, pobočka plzeňské zoo, představila nové mořské akvárium. Je v něm zhruba 2500 litrů vody a je přes dva a půl metrů dlouhé. „Vystavujeme zde zhruba 15 druhů mořských ryb, především z Tichého a Indického oceánu. Kromě ryb tam jsou i další velice zajímaví živočichové, korály nebo ostnokožci, jako jsou ježovky, hadice a hvězdice," řekl Deníku chovatel z Akva Tery Jiří Doksanský.
Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.
Regionální muzeum v Chrudimi ve čtvrtek 12. září v 17 hodin otevře slavnostní vernisáží výstavu Příroda očima Jindřicha a Květy Balousových. Z různých kulturních, společenských a sportovních akcích je zná snad každý, pravidelně totiž dokumentují prostřednictvím fotografií a videí dění v Chrudimi i okolí.
Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.
Etapový cyklistický závod Okolo jižních Čech přilákal pozornost nejen sportovních fanoušků, ale i místních obyvatel. Zatímco závodníci chválili krásnou krajinu a organizaci, někteří obyvatelé upozorňovali na nepořádek, který po závodě zůstal. Jak se organizátoři vypořádali s těmito výtkami?
Trojice letošních čápat, která vyrostla v hnízdě uvnitř voliéry Zooparku Chomutov, se nyní těší novému životu ve volné přírodě. Mláďata z Chomutova byla společně s čápaty z dalších českých zoo, konkrétně z Hluboké a Dvora Králové, vypuštěna do přírody v oblasti Safari Parku ve Dvoře Králové.
V rámci repatriačního programu byly v minulých týdnech ve spolupráci se Zoo Hluboká vypuštěny na jihu Čech kriticky ohrožené kachny. Devatenáct jedinců druhu polák malý původem ze Dvora Králové a také ze Zoo Ostrava.
Ve čtvrtek 12. září Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří zahájí výstavu obrazů a fotografií Václava Suchopárka a Václava Andrše s názvem Kouzlo přírody. Tito dva tvůrci přinášejí na světlo krásu přírody skrze své umělecké vnímání. Jeden prostřednictvím štětců, druhý skrze objektiv fotoaparátu.
Svitavsko nabízí zajímavou krajinu. Pokud se na ni rozhlédnete z vyvýšeného místa, pak je výhled ještě lepší. Podívejte se tedy na výběr pěti vyhlídek v okrese, kde na vás takový zážitek může čekat.
Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české, potažmo evropské přírodě. Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy. V případě Zoo Hluboká také třeba o sysly obecné.
Pestrobarevné květiny, chutné ovoce a zelenina, včelařské produkty, králíci a další drobné zvířectvo. Na to vše a mnohem více láká 3. ročník Zahrádkářské výstavy, kterou až do soboty hostí Česká beseda Český Dub. A hned první den se dveře netrhly, obdivovat plody spolkové činnosti dorazily i děti z místní základní školy.
Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.
Nově vznikající projekt ve chválkovické pevnosti přináší do Olomouce neotřelý způsob podpory zdravého životního stylu. Historické prostředí pevnosti z poloviny 18. století má být využíváno pro pořádání edukačních programů pro všechny věkové skupiny. Děti se zde mají naučit trávit čas v přírodě a dospělí se zase více věnovat pohybu.
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe, známé jako ekologický Oskar, získal na vyhlášení vítězů koncem srpna na Ekofestivalu v Brně projekt společnosti Česká krajina s názvem Rezervace velkých kopytníků.
Rokycansko je proslulé svými přírodními scenériemi a vyhlídkami. Deník proto ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko přináší pět nejkrásnějších míst, odkud můžete z výšky obdivovat krásy přírody.
Již popětadvacáté Hnutí DUHA uspořádalo tradiční velkou exkurzi napříč národními parky podél obou stran české a německé hranice. Naučná a zážitková výprava do divoké přírody se uskutečnila poslední prázdninový týden v počtu pětadvaceti lidí pod podvedením dlouholetého nestora ochrany šumavské divoké přírody, Jaromíra Bláhy.
Z výpravy za dvěma rybníky, které nikdy nenavštívila, ač celý život bydlíopodál, se stala nakonec výpravou k rybníkům pěti. Marie Fantová z Boru se s námi podělila o svoje zážitky.
Závěr léta v Českém středohoří již tradičně patří oslavám pestré přírody starých pastvin, které společně se sady a vinicemi po staletí dotvářely podobu zdejší krajiny. Ochranu tohoto unikátního přírodního prostředí lze jen obtížně zajistit bez lidí, kteří v okolí pastvin žijí a hospodaří, ale i těch, kteří je navštěvují během svých výletů. Jak se o pastviny pečuje, jakých rostlin a živočichů jsou domovem, jak se liší od intenzivně využívaných pastvin a jaké přínosy poskytují, to vše se návštěvníci mohou dozvědět na dalším ročníku Slavností pastvin na Hlinné.
Naše mateřská škola se dočkala dalšího velkého úspěchu v oblasti environmentální výchovy. Tentokrát jsme získali prestižní ocenění Zelená škola Olomouckého kraje.
OBRAZEM/Ve středu 28. srpna probíhala pravidelná údržba areálu Kamencového jezera, která zahrnuje celoroční péči o okolní přírodu. Součástí této údržby bylo také odstranění náletových dřevin a rákosí podél břehu jezera, které slouží jako vhodné místo pro hnízdění divokých kachen. Ty jsou už dlouhá léta součástí jezera. Čištění a údržba jsou nezbytná pro zachování biologické rovnováhy a zajištění bezpečného prostředí pro místní faunu.
/FOTO, VIDEO/ Toužíte po cyklistickém dobrodružství plném historických památek a malebné přírody? Trasa z Pacova do Želiva je tím pravým cyklovýletem. Tento úsek vás zavede do srdce Vysočiny, kde čekají kouzelné vesničky, historické skvosty a klidná příroda.
Sedm čápů bílých po úspěšné léčbě Záchranné stanice Pasíčka na Chrudimsku získalo svobodu, když byli vypuštěni zpět do volné přírody. Letošní rok je provázela velká smůla.
Už dlouho pořádně nezapršelo a v přírodě je to znát. Začíná ji trápit sucho a kvůli tomu hrozí nebezpečí vzniku požáru. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká celého Jihomoravského kraje až do odvolání. Významnější srážky přitom nejsou v dohledu ani první školní týden.
S radostnou novinkou pro maminky malých dětí přicházejí v Prostiboři. Od 1. října zde začne fungovat Lesní klub U Rybníčku. Malá vesnička tak opět dokazuje, že je schopna nových velkých věcí. Díky netradiční dětské školce se tak stane další obcí v České republice, která nabídne dětem a jejich rodičům vzdělávání založené na přírodní pedagogice.
Lesnicko-myslivecký dětský den, který se konal v sobotu 24. srpna, se stal hezkým zážitkem pro všechny milovníky přírody, od těch nejmenších až po dospělé. Od desáté hodiny ranní do dvou odpoledne se les v okolí Chacholic proměnil v místo plné dobrodružství, zábavy a učení, které přilákalo rodiny z širokého okolí. Akci pořádalo myslivecké sdružení Chrast - Skála ve spolupráci s Diecézními lesy Hradec Králové. Jejím cílem bylo přiblížit návštěvníkům krásy a tajemství přírody prostřednictvím pestrého programu.
Hliníkové plechovky se derou na pozici nejoblíbenějšího nápojového obalu. Platí to u nealkoholických nápojů i u piva, u něhož postupně dotahují klasické „lahváče“. I když se dá vypitá plechovka skvěle recyklovat a téměř celá použít na výrobu plechovky nové, drtivá většina se jich v České republice bezúčelně vyhodí. Systém zálohování, podobný jako u skleněných lahví, by přitom velmi rychle a efektivně přeměnil vysbírané plechovky na nové.
Spolek Zlatý špendlík, který sdružuje nadšence zdravého životního stylu a lásky k přírodě, pořádal o víkendu 24. a 25. srpna na Chomutovsku další ze svých akcí. Členové se sešli, aby objevili další místo, přespali zde a ráno se otužili v ledové říčce.
Želva nádherná, původem z Ameriky, se kvůli neukázněným chovatelům usadila i v českých vodách. Tento invazivní druh, který se snadno přizpůsobil místnímu klimatu, představuje hrozbu pro přírodu. Negativně ovlivňuje hnízdění vodních ptáků a navíc je velmi žravá.
Až na daleké Azory, též Azorské ostrovy, se vypravila s přáteli čtenářka Deníku. Ostrovy s panenskou přírodou jsou souostroví a zámořské autonomní území Portugalska.
S nádherným babím létem můžete zažít nespočet dobrodružství. Deník přináší ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko výběr pěti méně známých, ale o to více atraktivních míst, která stojí za návštěvu. „Vydejte se na cesty a objevte krásy tohoto regionu,“ vybízí ředitelka destinační společnosti Dagmar Fillo.
Landart neboli krajinné umění, hudba, divadlo i další kulturní počiny. To vše v jedinečných kulisách ruin i vzácné přírody. A k tomu třeba nový poesiomat i osmdesátiny poslední rodačky. Krušnohorský festival Königsmühle dává druhý život zaniklé vesnici. Letošní ročník je naplánován na pátek 23. a sobotu 24. srpna.