Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Cesta vody v ostravském Bělském lese má své kouzlo i během podzimu.

VIDEO: Cesta vody v Bělském lese: Terapie přírodou

Ostravský Bělský les je ostrovem přírody mezi sídlišti. A díky unikátní Cestě vody nabízí i krásné lákadlo navíc. Čtenářka Yveta Hrubá ji prošla, aby poodhalila krásu zdejších zákoutí v podzimním hávu. Za příspěvek, fotky i video děkujeme.

Výtvarné centrum Chagall zve na výstavu Markéty Zlesákové.

Výtvarnice Markéta Zlesáková hledá inspirace na N. Zélandu. Vystavuje v Ostravě

/ROZHOVOR/ Výtvarnici Markétu Zlesákovou velmi fascinuje pralesní vegetace, kterou ztvárňuje ve svých obrazech. Inspirace pro její tvorbu pochází z uměleckého pobytu na Novém Zélandu a v Tongánském království, což ovlivnilo její tvůrčí proces a přineslo nové dimenze do jejích malířských děl. Využívá různé malířské techniky k vyjádření svého uměleckého vizuálu, který přenáší diváky do světa přírody a klidu. Od 10. října představí tato - letos osmačtyřicetiletá pražská rodačka, která žije a tvoří v Červené Hoře na Náchodsku – v ostravském Výtvarném centru Chagall svojí tvorbu. Vernisáž se koná v 17 hodin.

Eva Nevrlá vyrábí pod značkou Filcové království edukativní pomůcky z ručně malovaného filcu.

Maluje na filc a vyrábí z něj pomůcky do škol. Ty první vznikly v posteli

Co se stane, když spojíte lásku k přírodě, šití a kreslení? Vznikne z toho projekt Filcové království, který vymyslela Eva Nevrlá z Mohelnice. Kreativní umělkyně vyrábí z ručně malovaného filcu edukativní pomůcky, pomocí kterých učí děti ve školách lásce k přírodě. Pod jejíma rukama vznikají především hmyzí pomůcky, dokáže však vyrobit i lidské tělo i vesmírnou soustavu.

Vánoce pro zvířátka na Huslíku 2023

V Ekocentru Huslík se konají podzimní slavnosti a vzdělávací programy

V sobotu 5. října se v Ekocentru Huslík uskuteční podzimní slavnosti s pestrým programem pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku záchranné stanice, tvořivé dílny a dokonce vypuštění uzdraveného zvířete zpět do přírody. Ekocentrum nabízí i vzdělávací kurzy pro učitele a pravidelné kroužky pro děti zaměřené na přírodu a ekologii.

Od pařezu k Velikonočnímu ostrovu. Netradiční cesta za poznáním přírody

Od pařezu k Velikonočnímu ostrovu. Netradiční cesta za poznáním přírody

Poprvé v životě jsem vykopal pařez. Vítězství? Ne. Kdo má něco společného s přírodou, ten to slovo nepoužívá. Pochopil jsem ho. Smrk má kořeny do boku, takže ne do hloubky. Vlastně je potřeba odhalit ty kořeny, uříznout, a pak to tělo kořenu je volné. Volné, ale těžké, prasecky těžké na slabocha proChora. Prostě s ním nehnu.

Školáci z Mařatic vyrazili za pokladem

Školáci z Mařatic vyrazili za pokladem

Děti z 1. a 2. ročníku Základní školy T. G. Masaryka se těšily na poslední zářijový pátek, kdy pro ně jejich starší spolužáci ze 4. a 5. ročníku přichystali dobrodružnou hru Hledání ztraceného pokladu. Nejmladší žáci vyrazili do nedalekého areálu Parku Rochus a cestou pozorovali okolní podzimní přírodu.

Z besedy s moderátorem a popularizátorem vědy Vladimírem Kořenem v rámci cyklu Zručské křeslo pro hosta.

Moderátor, který žije zázraky přírody: Vladimír Kořen v křesle pro hosta

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vladimír Kořen je veřejnosti znám především jako moderátor oblíbeného pořadu České televize Zázraky přírody, který od roku 2009 poutá diváky jedinečnou kombinací vědeckých experimentů a humoru. Ve Zručském křesle pro hosta jej ve středu 25. září přivítalo 200 nadšených diváků, kteří se těšili, že poznají i jiné stránky jeho osobnosti.

Ježci přijatí do stanice Huslík jsou často ve špatném stavu. Foto: Luboš Vaněk

Smutný rekord na Huslíku. Pečují o nejvíce zvířat v historii záchranné stanice

Před několika dny převzali v Záchranné stanici na Huslíku do své péče pěnici černohlavou, která narazila do okna a v důsledku toho má porušený nervový systém. Tento pták byl v pořadí číslo 2 500. Právě tolik zraněných, vysílených a jinak ohrožených zvířat už letos přijali ve stanici do své péče. Což je rekordní počet za dobu existence Huslíku.

Ekofilm v Brně oslaví 50 let. Zaměří se především na životní prostředí

Ekofilm v Brně oslaví 50 let. Nabídne debaty o životním prostředí i koncert

Mezinárodní filmový festival Ekofilm letos slaví své 50. výročí a kromě filmových projekcí nabídne také řadu doprovodných akcí. Festival se uskuteční v Brně od 1. do 6. října a návštěvníci se mohou těšit na zajímavé diskuse, koncerty i aktivity pro rodiny. Hlavním tématem letošního ročníku je obnova přírody a ochrana životního prostředí.

Návod na krásný podzimní věnec. Je zadarmo, všechno potřebné najdete v přírodě

Vřes, malé i větší šišky, lískové oříšky, různé větvičky, kaštany či žaludy, planá jablíčka, jeřabiny a také spousta zajímavě zbarvených listů. To jsou věci, na které v těchto dnech narazíte na procházce v přírodě nebo v městském parku. Co s nimi? Jste-li alespoň trochu zruční, můžete si, třeba společně s dětmi, vyrobit svůj vlastní podzimní věnec. Nápadům se meze nekladou. Jako základ poslouží i věnec vyrobený z proutí, nebo si můžete pořídit speciální korpus.

Třída 7.A a 7.B se svými „úlovky“.

ClenUp: Mezinárodní mise ZŠ Kontešince

V pondělí 23. 9. 2024 si žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy Český Těšín Kontešinec uspořádali projektový den s názvem „CleanUp: Mezinárodní mise“, který se nesl v duchu mezinárodních dní.

Dospělci macaráta jeskyního dosahují velikosti kolem 20 až 25 centimetrů včetně ocasu, vzácně mohou dorůst i 35 centimetrů.

Podivuhodný tvor z hlubin země: Malý dráček má jen 25 cm, ale žije 100 let

V hlubinách temných jeskyní Dinárského krasu se ukrývá jedno z nejpodivuhodnějších stvoření naší planety – macarát jeskynní neboli olm. Tento tajemný tvor přezdívaný jako lidská ryba svým vzhledem i způsobem života fascinuje vědce i laiky po celém světě. Češi to k němu mají přibližně šest až osm hodin autem.

Národní park Bavorský les otevřel kavárnu Národního parku Wistlberg: Zleva architekt Werner Pauli, nájemce Bernhard Fuchs, Johannes Pain, vedoucí odboru na ministerstvu životního prostředí, ředitelka národního parku Ursula Schuster, Johannes Dick, zaměstn

Od sousedů: Kavárna národního parku u Finsterau se otevírá

Národní park Bavorský les udělal z hlediska dostupnosti opět velký krok kupředu. Za přítomnosti mnoha čestných hostů bylo v pátek 27. září otevřeno srdce nového návštěvnického centra „Naturerlebnis Wistlberg“ u Finsterau: Kavárna národního parku.

Rozzum v divočině, animovaný hit konce roku

Rozzum v divočině připomene Čapka. Aspiruje na animák roku

Studio DreamWorks Animation zase jednou překvapilo. Do kin vstupuje jeho animovaná novinka Rozzum v divočině a je na co se dívat a nad čím přemýšlet i jihnout. Žádná agresivní animace, vulgární slovník ani podbízivý doják, ale chytře a empaticky napsaný scénář a okouzlující animace. Navíc mile připomene čapkovské Rossumovy roboty zaskočené propukajícími city. Hrdinka se totiž jmenuje Rozzum, zkráceně Roz, a také ona užasle sleduje, co s ní pouto k jednomu mrňavému tvorovi dělá. 

Junior Rangers, čestní hosté a strážci národního parku pózují pro skupinovou fotografii v lesní dílně Hans-Eisenmann-Haus.

Od sousedů: Bavorský park má čtyři desítky nových Junior Rangers

Čtyřicet dva dívek a chlapců z okresů Freyung-Grafenau a Regen mělo v Národním parku Bavorský les čtyři dny možnost poznat divočinu na vlastní kůži. Krátce poté, co děti zahájily šestý školní rok, obdržely v Hans-Eisenmann-Haus v Neuschönau osvědčení o účasti. Pro některé z nově kvalifikovaných Junior Rangers však dobrodružství zdaleka nekončí.

Jiřičky a vlaštovky hynou ve velkém.

Měly hlad a umíraly zimou. Počasí zabíjelo mladé jiřičky po stovkách

Zoufalá situace, pocity marnosti a beznaděje. S podobnou nástrahou přírody se zvířecí záchranáři desítky let nesetkali. Někteří hovoří o jistém druhu apokalypsy. Mladé jiřičky a vlaštovky z poslední snůšky, které neodletěly včas do tepla, uhynuly. Zabil je hlad, déšť a zima.

Fotograf Jaroslav Sýbek získal v pondělí 16. září od primátorky Dagmar Škodové Parmové Cenu města České Budějovice.

Cenu města získal fotograf Deníku Jaroslav Sýbek

Dlouholetý fotograf Deníku Jaroslav Sýbek převzal v pondělí 16. září dopoledne v obřadní síni radnice Cenu města České Budějovice. Ocenění získal z rukou primátorky Dagmar Škodové Parmové.

Velký zlom v životě Kateřiny Juríkové nastal po přestěhování do Strašic.

Ekonomie a energie: Terapeutka reiki ze Strašic o hledání životní rovnováhy

Kateřina Juríková vystudovala ekonomickou fakultu a několik let po absolvování vysoké školy působila v oboru. Její životní dráha ale začala nabírat úplně jiný směr. Roli v tom sehrálo čekání na vytoužené miminko. Dnes je Kateřina maminkou dvou dětí. Všechno, co jí k tomu pomohlo, od masáží přes jógu až po práci s univerzální životní energií reiki, teď předává lidem, kteří chtějí změnit svůj život a hledají tu správnou cestu. Je také spoluautorkou populárně-naučné Nejlepší knihy o miminku.

Deset mladých lidí z celého Německa stráví rok v Národním parku Bavorský les v rámci Dobrovolnického ekologického roku a Spolkové dobrovolné služby.

Od sousedů: Dobrovolníci stráví rok v parku prací pro přírodu

Letošní dobrovolníci, kteří se účastní Dobrovolnického ekologického roku a Spolkové dobrovolné služby v Národním parku Bavorský les, chtějí strávit rok prací pro přírodu a životní prostředí. Po vzrušujících úvodních týdnech jsou nyní připraveni pustit se do práce.

Opékání buřtů

Víkend na Mostecku: Pouť, opékání buřtů nebo hraní her

O víkendu od 20. září do 22. září bude nachystána spousta akcí na které můžete vyrazit na Mostecku i v okolí. Máte chuť na buřty? Stavte se na Hněvíně. Pokud chcete celodenní program, můžete se podívat na Night ride fest nebo pouť v Mariánských Radčicích. Jako každou sobotu jsou i tuto Výpěstkové trhy u Magistrátu v Mostě. Pokud nevíte kam zajít večer, zkuste recitál Martina Pošty. 

Jak bezpečně trávit čas v lese

Jak bezpečně trávit čas v lese?

Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.

Pohádková stezka v Areálu lesních her v Prachaticích.

Tipy Deníku na víkend: Organizátoři nebo odkládají akce na jiný termín

Druhý zářijový víkend na Prachaticku nabídne trh v Prachaticích i dny kulturního dědictví. Památky v Prachaticích budou zpřístupněny zdarma a výjimečně bude možné zajít také do sklepů Prachatického muzea. Ve Vimperku začíná festival filmů o přírodě NaturVision, připravují se vycházky do přírody, například na vrchol Luzný. Ve Zdíkově chystají středověké slavnosti. Tak vybírejte z tipů Deníku, možností, jak strávit víkend, je mnoho. 

Nové akvárium v plzeňské Akva Teře.

Patnáct druhů ryb, 2500 litrů vody. Prohlédněte si nové akvárium v Akva Teře

Akva Tera, pobočka plzeňské zoo, představila nové mořské akvárium. Je v něm zhruba 2500 litrů vody a je přes dva a půl metrů dlouhé. „Vystavujeme zde zhruba 15 druhů mořských ryb, především z Tichého a Indického oceánu. Kromě ryb tam jsou i další velice zajímaví živočichové, korály nebo ostnokožci, jako jsou ježovky, hadice a hvězdice," řekl Deníku chovatel z Akva Tery Jiří Doksanský.

Řeka Bečva

Bečvě se má vrátit její přírodní ráz. Ministři podepsali průlomové memorandum

Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.

Detaily flóry a fauny jsou dechberoucí.

Balousovi zvěčnili krásy přírody. Chrudimské muzeum hostí jejich díla

Regionální muzeum v Chrudimi ve čtvrtek 12. září v 17 hodin otevře slavnostní vernisáží výstavu Příroda očima Jindřicha a Květy Balousových. Z různých kulturních, společenských a sportovních akcích je zná snad každý, pravidelně totiž dokumentují prostřednictvím fotografií a videí dění v Chrudimi i okolí.

Řeka Bečva

Bečvě se má vrátit její přírodní ráz. Ministři podepsali průlomové memorandum

Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.

Čápata z chomutovského zooparku, která byla vypuštěna do volné přírody.

Ze zooparku do divočiny. První odchovaná čápata míří do volné přírody

Trojice letošních čápat, která vyrostla v hnízdě uvnitř voliéry Zooparku Chomutov, se nyní těší novému životu ve volné přírodě. Mláďata z Chomutova byla společně s čápaty z dalších českých zoo, konkrétně z Hluboké a Dvora Králové, vypuštěna do přírody v oblasti Safari Parku ve Dvoře Králové.

Kriticky ohroženému druhu kachny - polákovi malému - pomáhají i v ostravské zoo.

Také ostravská zoo pomáhá polákům malým

V rámci repatriačního programu byly v minulých týdnech ve spolupráci se Zoo Hluboká vypuštěny na jihu Čech kriticky ohrožené kachny. Devatenáct jedinců druhu polák malý původem ze Dvora Králové a také ze Zoo Ostrava.

Leták na výstavu obrazů a fotografií Kouzlo přírody.

Klášterec zve na uměleckou cestu přírodou. Výstava potrvá do listopadu

Ve čtvrtek 12. září Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří zahájí výstavu obrazů a fotografií Václava Suchopárka a Václava Andrše s názvem Kouzlo přírody. Tito dva tvůrci přinášejí na světlo krásu přírody skrze své umělecké vnímání. Jeden prostřednictvím štětců, druhý skrze objektiv fotoaparátu.

Rozhledna Pastýřka

To je pohled! Podívejte se na 5 vyhlídek na Svitavsku

Svitavsko nabízí zajímavou krajinu. Pokud se na ni rozhlédnete z vyvýšeného místa, pak je výhled ještě lepší. Podívejte se tedy na výběr pěti vyhlídek v okrese, kde na vás takový zážitek může čekat.

Hlubocká zoo nedávno vypustila do přírody jižních Čech několik kriticky ohrožených kachen odchovaných v českých zoo.

Hlubocká zoo pomáhá kriticky ohroženým kachnám. Nedávno je vypustila do přírody

Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české, potažmo evropské přírodě. Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy. V případě Zoo Hluboká také třeba o sysly obecné.

Zahrádkářská výstava a přehled spolkové činnosti v Českém Dubu.

Od jablek po králíky. Českodubská výstava ukazuje rozmanitost místních spolků

Pestrobarevné květiny, chutné ovoce a zelenina, včelařské produkty, králíci a další drobné zvířectvo. Na to vše a mnohem více láká 3. ročník Zahrádkářské výstavy, kterou až do soboty hostí Česká beseda Český Dub. A hned první den se dveře netrhly, obdivovat plody spolkové činnosti dorazily i děti z místní základní školy.