Následující víkend na Blanensku nabídne například pohádkovou trasu v Moravském krasu. Děti se mohou těšit na nadpozemské postavy i úkoly. Na pestrý program láká také FestKaťák. Lidé si užijí bohatou kuchyni i hudební program.
Následující víkend na Znojemsku nabídne například Jevišovickou šedesátku. Lidé vyrazí na turistický závod, který kombinuje noční a denní trasu. Na pestrý program láká také dobšické vinobraní nebo o týden odložený OkroberFeZt. Vepřové hody si užijí lidé v Podmolí.
V Jizerských horách začíná přestavba zchátralého objektu v Mariánskohorských Boudách na moderní informační středisko. Tento projekt, který se stane součástí sítě Dům přírody, kombinuje tradiční horskou architekturu s inovativními technologiemi pro udržitelnou energetickou soběstačnost.
Cestovatel a jachtařský instruktor Tomáš Kůdela se tradičně vydává poznávat krajiny na plachetnici, ale ve své přednášce Norsko: ztraceni mezi fjordy ukáže pohled na severskou přírodu nejen z mořské hladiny, ale i z výšky.
Ostravský Bělský les je ostrovem přírody mezi sídlišti. A díky unikátní Cestě vody nabízí i krásné lákadlo navíc. Čtenářka Yveta Hrubá ji prošla, aby poodhalila krásu zdejších zákoutí v podzimním hávu. Za příspěvek, fotky i video děkujeme.
/ROZHOVOR/ Výtvarnici Markétu Zlesákovou velmi fascinuje pralesní vegetace, kterou ztvárňuje ve svých obrazech. Inspirace pro její tvorbu pochází z uměleckého pobytu na Novém Zélandu a v Tongánském království, což ovlivnilo její tvůrčí proces a přineslo nové dimenze do jejích malířských děl. Využívá různé malířské techniky k vyjádření svého uměleckého vizuálu, který přenáší diváky do světa přírody a klidu. Od 10. října představí tato - letos osmačtyřicetiletá pražská rodačka, která žije a tvoří v Červené Hoře na Náchodsku – v ostravském Výtvarném centru Chagall svojí tvorbu. Vernisáž se koná v 17 hodin.
Co se stane, když spojíte lásku k přírodě, šití a kreslení? Vznikne z toho projekt Filcové království, který vymyslela Eva Nevrlá z Mohelnice. Kreativní umělkyně vyrábí z ručně malovaného filcu edukativní pomůcky, pomocí kterých učí děti ve školách lásce k přírodě. Pod jejíma rukama vznikají především hmyzí pomůcky, dokáže však vyrobit i lidské tělo i vesmírnou soustavu.
Další z šťastných konců si připsala Záchranná stanice živočichů Makov. Po téměř půlročním léčení se podařilo vypustit zpátky do přírody uzdraveného výra velkého.
V sobotu 5. října se v Ekocentru Huslík uskuteční podzimní slavnosti s pestrým programem pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku záchranné stanice, tvořivé dílny a dokonce vypuštění uzdraveného zvířete zpět do přírody. Ekocentrum nabízí i vzdělávací kurzy pro učitele a pravidelné kroužky pro děti zaměřené na přírodu a ekologii.
Poprvé v životě jsem vykopal pařez. Vítězství? Ne. Kdo má něco společného s přírodou, ten to slovo nepoužívá. Pochopil jsem ho. Smrk má kořeny do boku, takže ne do hloubky. Vlastně je potřeba odhalit ty kořeny, uříznout, a pak to tělo kořenu je volné. Volné, ale těžké, prasecky těžké na slabocha proChora. Prostě s ním nehnu.
Národní park Šumava má smysl. Turisté mají pozitivní dopad na život lidí v něm. Osm z deseti z nich se považuje za milovníky přírody. To řekl průzkum agentury PPM Factum.
Děti z 1. a 2. ročníku Základní školy T. G. Masaryka se těšily na poslední zářijový pátek, kdy pro ně jejich starší spolužáci ze 4. a 5. ročníku přichystali dobrodružnou hru Hledání ztraceného pokladu. Nejmladší žáci vyrazili do nedalekého areálu Parku Rochus a cestou pozorovali okolní podzimní přírodu.
Navzdory nepřízni počasí se Zahradní slavnost, zábavně vzdělávací akce mateřské školy v chomutovské ulici Alešova pro rodiče s dětmi, dne 30. září přeci jenom uskutečnila.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vladimír Kořen je veřejnosti znám především jako moderátor oblíbeného pořadu České televize Zázraky přírody, který od roku 2009 poutá diváky jedinečnou kombinací vědeckých experimentů a humoru. Ve Zručském křesle pro hosta jej ve středu 25. září přivítalo 200 nadšených diváků, kteří se těšili, že poznají i jiné stránky jeho osobnosti.
Před několika dny převzali v Záchranné stanici na Huslíku do své péče pěnici černohlavou, která narazila do okna a v důsledku toho má porušený nervový systém. Tento pták byl v pořadí číslo 2 500. Právě tolik zraněných, vysílených a jinak ohrožených zvířat už letos přijali ve stanici do své péče. Což je rekordní počet za dobu existence Huslíku.
Na pestrou nabídku rukodělných výrobků od místních řemeslníků a umělců, včetně keramiky, šperků a domácích marmelád se mohou těšit lidé v sobotu 5. října. Tradiční akce v Domě přírody Žďárských vrchů nabídne i prodejní výstavu drátenic a vystoupení folklórního souboru.
Mezinárodní filmový festival Ekofilm letos slaví své 50. výročí a kromě filmových projekcí nabídne také řadu doprovodných akcí. Festival se uskuteční v Brně od 1. do 6. října a návštěvníci se mohou těšit na zajímavé diskuse, koncerty i aktivity pro rodiny. Hlavním tématem letošního ročníku je obnova přírody a ochrana životního prostředí.
Vřes, malé i větší šišky, lískové oříšky, různé větvičky, kaštany či žaludy, planá jablíčka, jeřabiny a také spousta zajímavě zbarvených listů. To jsou věci, na které v těchto dnech narazíte na procházce v přírodě nebo v městském parku. Co s nimi? Jste-li alespoň trochu zruční, můžete si, třeba společně s dětmi, vyrobit svůj vlastní podzimní věnec. Nápadům se meze nekladou. Jako základ poslouží i věnec vyrobený z proutí, nebo si můžete pořídit speciální korpus.
V pondělí 23. 9. 2024 si žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy Český Těšín Kontešinec uspořádali projektový den s názvem „CleanUp: Mezinárodní mise“, který se nesl v duchu mezinárodních dní.
V hlubinách temných jeskyní Dinárského krasu se ukrývá jedno z nejpodivuhodnějších stvoření naší planety – macarát jeskynní neboli olm. Tento tajemný tvor přezdívaný jako lidská ryba svým vzhledem i způsobem života fascinuje vědce i laiky po celém světě. Češi to k němu mají přibližně šest až osm hodin autem.
Mýval severní je dalším živočichem, který rozšířil zvířecí osazenstvo táborské zoologické zahrady. Nový domov v Táboře letos získal už druhý mývalí samec, který patří podle Evropské unie k invazivním druhům.
Národní park Bavorský les udělal z hlediska dostupnosti opět velký krok kupředu. Za přítomnosti mnoha čestných hostů bylo v pátek 27. září otevřeno srdce nového návštěvnického centra „Naturerlebnis Wistlberg“ u Finsterau: Kavárna národního parku.
Hořeček nahořklý, dříve běžná bylina luk, pastvin a mezí, je dnes kriticky ohrožený druh. V přírodě ho můžete spatřit jen vzácně. Jsou ale i výjimky, jako třeba Podvrdy na Přeloučsku. Na terasách bývalého jílového lomu tam letos vykvetly tisíce hořečků.
Studio DreamWorks Animation zase jednou překvapilo. Do kin vstupuje jeho animovaná novinka Rozzum v divočině a je na co se dívat a nad čím přemýšlet i jihnout. Žádná agresivní animace, vulgární slovník ani podbízivý doják, ale chytře a empaticky napsaný scénář a okouzlující animace. Navíc mile připomene čapkovské Rossumovy roboty zaskočené propukajícími city. Hrdinka se totiž jmenuje Rozzum, zkráceně Roz, a také ona užasle sleduje, co s ní pouto k jednomu mrňavému tvorovi dělá.
Čtyřicet dva dívek a chlapců z okresů Freyung-Grafenau a Regen mělo v Národním parku Bavorský les čtyři dny možnost poznat divočinu na vlastní kůži. Krátce poté, co děti zahájily šestý školní rok, obdržely v Hans-Eisenmann-Haus v Neuschönau osvědčení o účasti. Pro některé z nově kvalifikovaných Junior Rangers však dobrodružství zdaleka nekončí.
Zoufalá situace, pocity marnosti a beznaděje. S podobnou nástrahou přírody se zvířecí záchranáři desítky let nesetkali. Někteří hovoří o jistém druhu apokalypsy. Mladé jiřičky a vlaštovky z poslední snůšky, které neodletěly včas do tepla, uhynuly. Zabil je hlad, déšť a zima.
Dlouholetý fotograf Deníku Jaroslav Sýbek převzal v pondělí 16. září dopoledne v obřadní síni radnice Cenu města České Budějovice. Ocenění získal z rukou primátorky Dagmar Škodové Parmové.
Kateřina Juríková vystudovala ekonomickou fakultu a několik let po absolvování vysoké školy působila v oboru. Její životní dráha ale začala nabírat úplně jiný směr. Roli v tom sehrálo čekání na vytoužené miminko. Dnes je Kateřina maminkou dvou dětí. Všechno, co jí k tomu pomohlo, od masáží přes jógu až po práci s univerzální životní energií reiki, teď předává lidem, kteří chtějí změnit svůj život a hledají tu správnou cestu. Je také spoluautorkou populárně-naučné Nejlepší knihy o miminku.
Titul Volkswagen Firma roku 2024 v Plzeňském kraji získala společnost Amitia, která se v Plzni věnuje řešením založeným na umělé inteligenci. Mezi živnostníky vybojovala titul MONETA Živnostník roku 2024 Plzeňského kraje Anna Hones provozující ekologickou farmu na Horské Kvildě.
Letošní dobrovolníci, kteří se účastní Dobrovolnického ekologického roku a Spolkové dobrovolné služby v Národním parku Bavorský les, chtějí strávit rok prací pro přírodu a životní prostředí. Po vzrušujících úvodních týdnech jsou nyní připraveni pustit se do práce.
/FOTO, VIDEO/ Zvířata a vše kolem jejich chovu, květiny, věci pro zahradu, váš dům, ale také zdravá výživa a řemesla. To vše nabízí tradiční výstava Člověk v přírodě. Na lounském výstavišti začal v pátek, lidé se mohou přijít podívat na legendární expozici až do neděle.
O víkendu od 20. září do 22. září bude nachystána spousta akcí na které můžete vyrazit na Mostecku i v okolí. Máte chuť na buřty? Stavte se na Hněvíně. Pokud chcete celodenní program, můžete se podívat na Night ride fest nebo pouť v Mariánských Radčicích. Jako každou sobotu jsou i tuto Výpěstkové trhy u Magistrátu v Mostě. Pokud nevíte kam zajít večer, zkuste recitál Martina Pošty.
Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.
Potkávají se na různých akcích a rivalita mezi nimi nepanuje. Naopak, oslovují se "pane kolego" a navzájem se ctí. Heřmanoměstecký fotograf Jan Kočičák Kočí známý svými černobílými fotografiemi nemohl chybět na vernisáži výstavy "Kodla CR", tedy Jindřicha Balouse a jeho ženy Květy.
/ANKETA/ Už jen týden a budeme volit nejen nové krajské zastupitele, ale také senátory. Deník položil několika osobnostem z Plzeňského kraje dvě otázky: Koho byste si přáli za hejtmana? Kdo hejtmanem nakonec bude? Podívejte se, jak respondenti odpovídali.
Druhý zářijový víkend na Prachaticku nabídne trh v Prachaticích i dny kulturního dědictví. Památky v Prachaticích budou zpřístupněny zdarma a výjimečně bude možné zajít také do sklepů Prachatického muzea. Ve Vimperku začíná festival filmů o přírodě NaturVision, připravují se vycházky do přírody, například na vrchol Luzný. Ve Zdíkově chystají středověké slavnosti. Tak vybírejte z tipů Deníku, možností, jak strávit víkend, je mnoho.
Akva Tera, pobočka plzeňské zoo, představila nové mořské akvárium. Je v něm zhruba 2500 litrů vody a je přes dva a půl metrů dlouhé. „Vystavujeme zde zhruba 15 druhů mořských ryb, především z Tichého a Indického oceánu. Kromě ryb tam jsou i další velice zajímaví živočichové, korály nebo ostnokožci, jako jsou ježovky, hadice a hvězdice," řekl Deníku chovatel z Akva Tery Jiří Doksanský.
Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.
Regionální muzeum v Chrudimi ve čtvrtek 12. září v 17 hodin otevře slavnostní vernisáží výstavu Příroda očima Jindřicha a Květy Balousových. Z různých kulturních, společenských a sportovních akcích je zná snad každý, pravidelně totiž dokumentují prostřednictvím fotografií a videí dění v Chrudimi i okolí.
Snaha o obnovu přirozeného charakteru řeky Bečvy, zadržení vody v krajině a ochrana proti povodním. Takové jsou hlavní důvody vzniku memoranda, které v pondělí stvrdili svými podpisy v Olomouci zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, Olomouckého kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Povodí Moravy.
Etapový cyklistický závod Okolo jižních Čech přilákal pozornost nejen sportovních fanoušků, ale i místních obyvatel. Zatímco závodníci chválili krásnou krajinu a organizaci, někteří obyvatelé upozorňovali na nepořádek, který po závodě zůstal. Jak se organizátoři vypořádali s těmito výtkami?
Trojice letošních čápat, která vyrostla v hnízdě uvnitř voliéry Zooparku Chomutov, se nyní těší novému životu ve volné přírodě. Mláďata z Chomutova byla společně s čápaty z dalších českých zoo, konkrétně z Hluboké a Dvora Králové, vypuštěna do přírody v oblasti Safari Parku ve Dvoře Králové.
V rámci repatriačního programu byly v minulých týdnech ve spolupráci se Zoo Hluboká vypuštěny na jihu Čech kriticky ohrožené kachny. Devatenáct jedinců druhu polák malý původem ze Dvora Králové a také ze Zoo Ostrava.
Ve čtvrtek 12. září Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří zahájí výstavu obrazů a fotografií Václava Suchopárka a Václava Andrše s názvem Kouzlo přírody. Tito dva tvůrci přinášejí na světlo krásu přírody skrze své umělecké vnímání. Jeden prostřednictvím štětců, druhý skrze objektiv fotoaparátu.
Svitavsko nabízí zajímavou krajinu. Pokud se na ni rozhlédnete z vyvýšeného místa, pak je výhled ještě lepší. Podívejte se tedy na výběr pěti vyhlídek v okrese, kde na vás takový zážitek může čekat.
Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české, potažmo evropské přírodě. Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy. V případě Zoo Hluboká také třeba o sysly obecné.
Pestrobarevné květiny, chutné ovoce a zelenina, včelařské produkty, králíci a další drobné zvířectvo. Na to vše a mnohem více láká 3. ročník Zahrádkářské výstavy, kterou až do soboty hostí Česká beseda Český Dub. A hned první den se dveře netrhly, obdivovat plody spolkové činnosti dorazily i děti z místní základní školy.