Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Z natáčení v Rokytnici v Orlických horách. Hlavní hrdinové Jakub Barták a Kanwar Šulc.

Filmaři se v lednu vracejí na Rychnovsko, dotáčet budou Útěk. I v Rychnově

/FOTO, VIDEO/ Už se pomalu stmívá a za okny zahradní chatky nad koupalištěm v Rokytnici v Orlických horách bliká „policejní maják“. Uvnitř panuje napětí, odehrává se tu malé drama, nečekané setkání malého chlapce s mladíkem, pro něž se stala úkrytem, oba jsou na útěku. Policejní maják je ve skutečnosti jen blikající modré světlo a drama je naštěstí jen filmové. David Laňka natáčel před pár týdny v Orlických horách nový rodinný film Útěk a v lednu se filmaři do regionu vracejí, aby dotočili scény na dalších místech.

Když nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek může ptákům zachránit i život

Co dát v mrazech ptákům do krmítka? Pomáhejte opatrně, některé krmení zabíjí

Déle trvající mráz a sněhová pokrývka komplikují život i ptákům, kteří si za příznivějších podmínek umí najít v přírodě potravu sami. Pomoc lidí a potravu, kterou jim sypou do krmítek, proto uvítají. Čím ptáky správně přikrmovat? Proč nejsou vhodné zbytky z kuchyně? A víte, že pro malé ptáky velikosti čížka může být i jediné zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelnou dávkou?

Mládě vzácné poštolky rudonohé.

V Česku unikátní. Záchranáři z Rajhradu měli v péči vzácnou poštolku rudonohou

/INFOGRAFIKA/ Vzácná poštolka rudonohá se dostala loni do péče Záchranné stanice pro dravé ptáky v Rajhradě. „Tento kriticky ohrožený druh dravce je v Evropě velice vzácný. Asi nejčastěji hnízdí v Maďarsku. Loni se v České republice podařilo nají tři hnízda poštolek," zmínil vedoucí rajhradské stanice Jaroslav Sedláček.

Jamajku si Jana Joukalová z Olomouce oblíbila natolik, že tam vozí přátele i turisty

Holku z Hané uchvátila Jamajka. Teď vozí do Karibiku turisty

Obrovský zážitek, který se jen těžko popisuje slovy. Tak na první návštěvu Jamajky vzpomíná Jana Joukalová z Olomouce. Exotický ostrov v Karibském moři si během několika pobytů oblíbila natolik, že tam začala vozit své přátele i turisty.

Děti 1. – 3. oddělení vyrazily do přírody, aby se přesvědčily o tom, že v našem blízkém okolí ptáčci opravdu jsou.

Podívejte se: Žáci Základní školy Beroun - Závodí se zapojili do Ptačí hodinky

/FOTOGALERIE/ Ptačí hodinka je celosvětový projekt, do kterého je zapojeno mnoho lidí, dětí i organizací, které mají zájem o přírodu a chtějí pro ni něco udělat. Jde o vědecký výzkum, který mohou provádět všichni i bez předchozích zkušeností, kteří chtějí pomoc přírodě. Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické každoroční sčítání ptáků na krmítku, ale i mimo něj. 

První letošní akcí ve Farmaparku U Toma bylo Zvířátkohraní pro malé děti

Děti se dozvěděly jak krmit klokany a kdo je nebezpečný daňkům

Ledce u Plzně jsou jen několik kilometrů severně od západočeské metropole, ale mrazivé počasí neslibovalo v neděli příliš velkou návštěvu v tamním jindy oblíbeném farmaparku. Přesto se u jeho pokladny začaly už během dopoledne scházet početné skupinky návštěvníků, především rodin s malými dětmi.

Jamajku si Jana Joukalová z Olomouce oblíbila natolik, že tam vozí přátele i turisty

Olomoučanku uchvátila Jamajka. Vozí tam kamarády i turisty

Obrovský zážitek, který se jen těžko popisuje slovy. Tak na první návštěvu Jamajky vzpomíná Jana Joukalová z Olomouce. Exotický ostrov v Karibském moři si během několika pobytů oblíbila natolik, že tam začala vozit své přátele i turisty.

Krtek. Ilustrační snímek

Přemnožení krtků nehrozí. V přírodě jim ubývá potrava, tvrdí odbornice

Ačkoli krtek obecný dnes patří mezi nejběžnější savce, nepatří mezi škůdce, který by dělal velké hospodářské škody nebo u něj hrozilo přemnožení. Tento druh čeká podle expertů v budoucnosti řada výzev. „Kvůli vysychání krajiny a nedostatku potravy může mít krtek v budoucnu problém,“ říká v rozhovoru pro Deník odbornice Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR Alena Fornůsková.

Cestovatel Ervín Dostálek ve Skandinávii.

Skandinávie: Královská cesta, peřeje divoké řeky a zásoby z domova

/FOTO/ Tou je zřejmě, jak uvedla nedávno v rozhovoru ultramaratonkyně a herečka Poláčková, destinace při švédské skandinávské turistické trase Kungsleden. Při ní lze poznat přírodu a hory švédského Laponska na vlastní kůži. Umožňuje to třeba i šestidenní pochod za polárním kruhem po této švédské Královské cestě – Kungsleden, nejznámější značené turistické ve Skandinávii. Jde se po ní 6 dní po chatách z Abiska k nejvyšší švédské hoře Kebnekaise. A na ni je plánován sedmý den výstup. Osmý den pak slouží k přesunu zpět „do civilizace“ a pak i do (zejména železnou rudou známé) Kiruny, z níž se devátý den odlétá domů.

Vzdělávací kolečko

Liga lišky Bystroušky bavila děti ve Výchovném ústavu v Místě

Když jsme ve čtvrtek 28. prosince přijeli do Výchovného ústavu v Místě u Chomutova za ředitelkou PhDr. Věrou Smolíkovou, se kterou jsme se sešli již včera, přírodovědná aktivita Liga lišky Bystroušky z databáze přírodovědných her spolku Srdcem k přírodě již byla v plném proudu.

Na opravenou cestu na Šerlich kraj 1. prosince vyslal kontrolní autobus.

O solení cesty na Šerlich se stále rozhoduje. Místní se bojí vlivu na přírodu

Lidé v Orlických horách netrpělivě čekají na rozhodnutí ochránců přírody o solení silnice z Deštného v Orlických horách na Šerlich. Část z nich se obává vlivu soli na přírodu v nejvyšších partiích pohoří. Připomínky má místní spolek i obec Deštné. Správní řízení se kvůli kritice posulo o několik týdnů.

I přes ptačí chřipku na hnízdišti v Teplicích zaznamenali ochránci přírody úspěšné vyvedení třech hnízd, celkem osm mláďat.

Co přinesl rok 2023 pro CHKO Broumovsko? Ptačí chřipku sokolů i uhynulou vlčici

/ROZHOVOR, FOTO/ Broumovsko je chráněnou krajinnou oblastí od roku 1991. Již přes tři desítky let ochránci přírody pečují o území podle platného plánu péče s cílem ochránit a obnovit hodnoty přírody a krajiny. Jejich úkolem je zlepšení stavu vzácných přírodních stanovišť. Co přinesl letošní rok jsme se zeptali vedoucí oddělení Správy CHKO Broumovsko Hany Heinzelové a kolegů Petra Kuny a Petra Kafky.

Novou dvojici mláďat jihoamerických šelem se podařilo rozmnožit po pěti letech a nyní se jedná o první vrh nově sestaveného páru těchto obtížně chovatelných divokých psů

Rok mláďat. Ta z Česka zachraňují ohrožené druhy z celého světa

Rok 2023 se stal v mnoha zoologických zahradách rokem, kdy přišla na svět dlouho očekávaná mláďata. Bohatými přírůstky se mohly chlubit samice kopytníků, ale prázdno nebylo ani v příbytcích šelem. České zahrady také díky péči a novým mláďatům pomohly rozšířit řady ohrožených druhů zvířat z mnoha kontinentů. Jsou nadějí pro jejich záchranu ve volné přírodě. 

Samička sambara skvrnitého.

FOTO: V liberecké zoo se po celý rok radovali z nových přírůstků. Podívejte se

Mládě supa hnědého, vzácný sambar skvrnitý či mládě osináků afrických patřily k přírůstkům, které se narodili v liberecké zoologické zahradě během tohoto roku.  Zatímco některá zvířata zde zůstanou, jiná budou po odchování vypuštěna do živé přírody. K první polovině prosince přibylo v zoo pod Ještědem 272 přírůstků. Pojďte si prohlédnout ta nejvýznamější zvířata. 

Mokřady Jablonné jsou unikátním projektem, kde organizace Čmelák na zanedbaném místě plném skládek vybudovala soustavu devíti různě velkých tůní.

Organizace Čmelák děkuje 600 dobrovolníkům za fyzicky náročnou práci v kraji

Sekání a hrabání luk, čištění tůní, opravy oplocenek nebo sázení stromků - to jsou hlavní z mnoha aktivit, kterým se v tomto roce věnovalo bezmála 600 dobrovolníků po celém Libereckém kraji u organizace Čmelák. „Jejich činnost je naprosto nezbytná pro udržení a rozvoj cenných přírodních lokalit,“ uvedla organizace Čmelák ve své tiskové zprávě.

Cítíte, jak se vás zmocňuje stres? Existují způsoby, které pomáhají nastupující stres rychle odbourat

Jak se zbavit stresu? Šesti jednoduchými způsoby jej odbouráte do pěti minut

Hlavně žádný stres! Snadno se to říká, ale i když se snažíte řešit věci s klidem, občas se pár nezdarů sejde: nepříjemnost v zaměstnání, rozbitá pračka, pocit, že nic nestíháte… A tlak předvánočního období situaci rozhodně nezlepšuje. Snadno se tedy může stát, že najednou ucítíte, jak vám buší srdce, potí se vám dlaně a nevíte, jak dál. Existují však aktivity, které pomáhají nastupující stres rychle odbourat. Možná některá z nich pomůže i vám. Proč je stres škodlivý? Jak mu předcházet? A jak se ho zbavit?

Na opravenou cestu na Šerlich kraj 1. prosince vyslal kontrolní autobus.

Solit, nebo nesolit? Spor o silnici na Šerlich hýbe horami. Rozhodne se za týden

Když se krajští silničáři rozhodli požádat o výjimku a solit čtyřkilometrový úsek horské silnice číslo 311 z Deštného v Orlických horách na Šerlich, obyvatelé z okolí i tamní chalupáři začali protestovat. Obávají se poškození vzácné horské přírody a pochybují, že je tam takové opatření potřeba. Správa Chráněné krajinné oblasti Orlické hory však s krátkodobým solením souhlasí.

Každý šperk je naprostý originál. „Líbí se mi představa, že má každý možnost vybrat si stejně unikátní kousek, jako je on sám,“ říká talentovaná umělkyně

Okouzlila by i Legolase. Mladá umělkyně tvoří šperky jako ze světa elfů

Při pohledu na Barboru Šiňorovou si už jistě nejeden člověk položil otázku, jestli přeci jen neexistují lesní víly. Éterická mladá žena totiž působí, jako by pocházela z jiného, něžnějšího, světa. A stejný dojem jako ona sama vyvolávají v pozorovateli i šperky a doplňky, které vytváří.

Jiří Červenka odpovídal na otázky dětí z pátých tříd.

Ašské lesy odměnily nejlepší sběrače

Přes dvě tuny kaštanů nasbíraly děti ze Základní školy Okružní Aš. Vedení firmy Ašské lesy odměnilo nejpilnější děti sladkostmi. Škola si pochvaluje přirozené vedení dětí k lásce k přírodě.

„Tady držím v ruce svou novou knihu. Bylo to dva dny před porodem. Takže se mi v červenci vlastně narodila dvě miminka,“ říká Tereza

Až po roce v bolestech našla psycholožka cestu k uzdravení. Teď radí, jak na to

Všichni pořád někam spěcháme. Když ne doslova, tak alespoň v hlavě, kde se sami honíme neodbytnými myšlenkami. Výsledkem všeobecného kultu rychlosti a zaneprázdněnosti je pak soustavný stres. A ten každému způsobuje řadu duševních i tělesných potíží. Co takhle dát si předsevzetí, že to v novém roce už budeme dělat jinak, a tím se uzdravíme? Toto radí svým klientům psycholožka Tereza Škorupová z Ostravy, která si sama prošla těžkou nemocí. Ta jí ukázala cestu k uzdravení.

Vyhlášení vítězů 19. ročníku projektu Dětský čin roku.

Mladí hrdinové. V Praze se uskutečnilo vyhlášení projektu Dětský čin roku

Vítězové 19. ročníku projektu Dětský čin roku byli vyhlášeni na Staroměstské radnici ve čtvrtek 7. prosince. Od patronů převzali ocenění za své hrdinské činy, za které mohou být vzorem nejen pro své vrstevníky, ale i pro dospělé. Ze sedmi soutěžních kategorií tři ovládly děti ze Středočeského kraje. 

Proso i pšenice přiláká hejna vrabců.

Chcete přilákat ke krmítku více ptáků? Odborník radí, co do něj nasypat

Do krmítek dávají lidé ledacos. Ovšem o tom, že jsou některé potraviny pro ptáčky nevhodné, není pochyb. Pak jsou tu také potraviny, které ptákům prospívají a rádi se jimi nechají přilákat právě do vašeho krmítka. Tedy pokud jim je nabídnete. Odkdy ptáky přikrmovat, které druhy ptáků můžete v zimě v krmítku spatřit a co do krmítka nasypat, aby se to u vás druhy jen hemžilo? Poradí vám i Libor Šejna, vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov.

Ilustrační foto

V okolí přezimovacích obůrek zavládne klid

Jelen lesní je největší savec Krkonoš. Na české straně hor žije přibližně 650 jedinců. Pokud v zimě nemá ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince do 30. dubna.

Zimní táboření na Policku má 60letou historii. Tak ideální sněhové podmínky jako letos jim příroda ale nenadělila už deset let.

Dočkali se! K 60. výročí Zimního táboření na Hvězdě nadělila příroda sníh a mráz

Svou vstřícnou tvář po dlouhých deseti letech ukázala příroda táborníkům, pro něž sníh a mráz tvoří ty správné podmínky. První tři prosincové dny budou patřit jubilejnímu 60. ročníku Zimního táboření na Hvězdě, které pořádá polický Klub přátel turistiky. Podle organizátora Petr Scholze totiž takto výborné zimní podmínky byly před deseti lety, kdy zimní táboření slavilo půl století.