Žáci Základní školy Zdíkov a žáci německé školy v Hohenau se opět setkali. Díky projektu Sportovní den v přírodě a finanční podpory Fondu budoucnosti prožili společné chvíle zdravého sportování, pobytu v přírodě a dalšího navazování nových přátelství se svými vrstevníky ze zahraničí.
Miloslav Nevrlý je spisovatel, tulák, milovník přírody a skaut. Za tři dny na přelomu října a listopadu dostal státní vyznamenání od prezidenta, oslavil devadesátku a pokřtil novou knihu.
Idylické pláže, dobrodružné putování, dechberoucí příroda či pozoruhodné památky. Rozmanitý ostrov Srí Lanka vybízí k načerpání energie. Češi od letošního podzimu nově doletí do země v Indickém oceánu přímo z Prahy. Za deset hodin.
Zatímco je akutálně v kurzu budování stezek v kurunách stromů či visutých mostů, v Jevišovicích na Znojemsku zvou místní i turisty zpátky na zem. Berou to jako návrat ke kořenům, a to doslova. Nově totiž vybudovali, díky dotaci z Jihomoravského kraje, naučnou stezku údolím Jevišovky.
Původně rozestavěnou hrubou stavbu koupili v roce 2017. Zaujala je zejména lokalita v srdci Novohradských hor. Přestavba „k dokonalosti“ tak, aby objekt opisoval představy majitelky Veroniky Nemravové, trvala asi dva roky. Nyní chalupa Svébohy patří díky své jedinečnosti i do projektu Amazing Places. Podívejte s Deníkem na místo a přečtěte si příběh dřevostavby.
/FOTO, VIDEO/ Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka v Boru u Skutče na Chrudimsku je třetí největší v Česku a ročně ošetří 1800 poraněných tvorů. Na rozdíl od jiných stanic má k dispozici velkou rozletovou voliéru pro dravce, která slouží i pro "přespolní" opeřence. Ale její kapacita už nestačí, zranění ptáci do azylu Pasíček totiž míří ze všech koutů republiky. Aby mohla záchranná stanice dál bez omezení fungovat, potřebuje postavit nové rehabilitační voliéry. K realizaci projektu za 20 milionů korun jí chybí milion korun. Na konto veřejné sbírky platfotmy donio.cz však peníze přibývají pomalu.
Na jaře zavítají návštěvníci do Domu přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou. Podporu na jeho vybudování nyní navýšil Jihomoravský kraj. Rozhodli o tom krajští radní. Zatím putovalo na stavbu deset milionů korun, navýšení je o 1,4 miliony.
Se svými zářivými barvami a výraznými skvrnami jsou mezi brouky nepřehlédnutelné. V létě berušky nadšeně vítáme, protože nás zbavují otravných zahradních škůdců. Na podzim nás už ale mšice netrápí, zato berušky, které při hledání úkrytu před zimou vtrhnou do našich domovů, jsou rázem nevítaným hostem. Co dělají berušky v zimě? Jak vypadá kousnutí od berušky? A dá se zbavit slunéčka východního, které je u nás vetřelcem?
V Kladenské střední a vyšší zdravotnické škole byli v pondělí odpoledne slavnostně oceněni vítězové 34. ročníku výtvarné a literární soutěže Kladenská veverka. Letošním tématem klání byla Ochrana přírody a životního prostředí.
Překvapivý pohled se naskytl o víkendu příchozím k rybníku Prádlo nedaleko Boru na Tachovsku. V bahně po výlovu vypuštěného rybníka, okolo dřevěné lávky a na dřevěné plošině, kterou je lávka vedoucí doprostřed rybníka zakončena, se povalují prázdné patrony z brokovnice s nápisem Klatovské rybářství. Kdosi zde střílel a plastové obaly od brokových nábojů neodklidil, přestože na lávce stačilo se sehnout, obaly sebrat a odnést.
Projekt Pavly Studenské s názvem Balanční hřiště pro radost se stal vítězem letošního čtvrtého ročníku participativního rozpočtu města Vsetín. Smyslem záměru je vybudování dřevěného balančně-lezecko-překážkového hřiště v přírodě, které umožní rozvíjet všestranné pohybové dovednosti dětí. Radnice nyní ve spolupráci s autorkou vítězného projektu vybírá nejvhodnější lokalitu k umístění hřiště.
Zrušme KRNAP! je název krátkometrážního dokumentárního filmu, který u příležitosti 60. výročí založení našeho nejstaršího národního parku natočil přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka se svým týmem. Slavnostní premiéra proběhla v pražském kině MAT za přítomnosti náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře, předsedy Svazku měst a obcí Jana Sobotky a dalších významných hostů.
Hradeckým rybářům kazí náladu nepůvodní druhy živočichů narušující přirozenou biologickou rovnováhu v příměstských rybnících. Narazili na ně i při předvánočních výlovech. Lidé do tamních vod pouštějí nejčastěji sumečky americké a želvy nádherné.
Hradeckým rybářům kazí náladu nepůvodní druhy živočichů narušující přirozenou biologickou rovnováhu v příměstských rybnících. Narazili na ně i při předvánočních výlovech. Lidé do tamních vod pouštějí nejčastěji sumečky americké a želvy nádherné.
Z původně zanedbaného místa plného černých skládek vybudovala nezisková organizace Čmelák harmonické místo pro lidi i přírodu. Soustava osmi různě velkých tůní, zamokřené oblasti i lužní olšový les včetně dvou potoků jsou v Jablonném na Liberecku ukázkou zadržování vody na šesti hektarech krajiny tam, kde si to příroda sama žádá. Svůj nový domov zde našlo mnoho druhů vzácných a ohrožených rostlin a živočichů.
Během podzimního kola úklidů kampaně Ukliďme svět uklidilo přes šest tisíc dobrovolníků více než 10 tun odpadu. Úklidy však pokračují dál a my vítáme každého dobrovolníka. Můžete se přidat k některému z úklidů na mapě nebo si registrujte vlastní akci pomocí jednoduchého formuláře. Možná je i zpětná registrace.
Příroda a její obyvatelé ji fascinovaly již od útlého věku. Ester Hotová z Brna sbírá nejen staré i nové encyklopedie s nádhernými ilustracemi s tematikou přírody, ale také mrtvé brouky, motýly, kosti, a dokonce mumie. Kromě postupného vytváření klasické sbírky z nich dělá kontroverzní umělecká díla, především takzvané shadowboxy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Během podzimního kola úklidů kampaně Ukliďme svět uklidilo přes 6 000 dobrovolníků více než 10 tun odpadu. Úklidy však pokračují dál a my vítáme každého dobrovolníka. Můžete se přidat k některému z úklidů na mapě nebo si registrujte vlastní akci pomocí jednoduchého formuláře. Možná je i zpětná registrace.
Rudě žhnoucí polární záře, která se začátkem minulého týdne objevila nad Českou republikou, připomněla některé tajemné jevy popisované v kronikách. Máme-li věřit zápiskům dávných českých kronikářů, například Kanovníka vyšehradského či Mnicha sázavského, pak naši předci vídali na obloze obludy podobné draku. Šlo o přírodní úkazy podobné tomu z minulého týdne? Nebo se mytický svět opravdu protnul s realitou?
Jsme rozděleni. Pořád se hledáme. O mnohá témata se hádáme do krve. Spory jsou užitečné, pokud vedou k řešení. K řešení nevede, když se místo důvodů užívá demagogie. Deník chce hrát vždycky fér a pro vás. Proto na této straně přinášíme shrnutí argumentů obou stran sporů, které nenechávají nikoho lhostejným. Hledáme nezaujatě, na základě poctivé analýzy. Prosím, vyberte si. Budeme rádi, když nám své důvody napíšete na e‑mailovou adresu nazory@denik.cz.
Velmi dobře připraven na klimatickou změnu, tedy na oteplování, extrémní sucho či přívalové deště, je v Praze developerský projekt Green Port ve Strašnicích; v okolí to pak platí pro permafarmu Jagava na Mladoboleslavsku. Upozornilo na to ministerstvo životního prostředí v souvislosti s výsledky letošní soutěže Adapterra Awards. Hlavní město pak ještě oceňuje další projekt, který stojí za pozornost: hospodaření s vodou v Toulcově dvoře.
/FOTO/ Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i čas pořídit si nové kalendáře na rok následující. V Poděbradech je nyní k dostání místní stolní kalendář s názvem Rok v poděbradské přírodě. V každém týdnu kalendáře naleznou jeho majitelé aktuální fotografii rostliny, živočicha nebo krajiny z okolí.
/FOTO/ Září je obvykle měsíc, kdy naplno probíhají různá managementová opatření. Většinou jde o sekání a hrabání luk a dalších biotopů, vyřezávání náletů a sběr odpadků. Nejinak tomu bylo také v případě Českého ochránců přírody Klenice, které pomohly desítky dobrovolníků.
Děti ve školních lavicích během hodin přírodopisu získávají spoustu informací o živé i neživé přírodě. Myslíte si, že byste v pohodě v testu o přírodě uspěli? Ověřte si své znalosti z přírodopisu pro žáky II. stupně základních škol.
/FOTO, VIDEO/ Blanenská přehrada Palava je v teplých měsících v obležení plavců. Na podzim tu ale narazíte už jen sem tam na rybáře zachumlaného v zimní bundě. Po hladině plave hejno kačen a přes hráz občas přejde pár lidí na procházce. Jít si zaplavat? Br, do takové ledárny, máte rozum? Petra Hromádková z Blanska to má nastavené jinak. Jak se začne voda v závěru roku ochlazovat, je ve svém živlu.
Slavnostně byla otevřena 28. října 1983 jako Stanice pro záchranu dravců a sov. Už před tím ale tehdejší personál pečoval v provizorních podmínkách o celkem 263 zvířat. Zejména dravců a sov, ale byla tu také volavka popelavá, ťuhýk obecný, havran polní, labuť a ježek. Málokdo tehdy tušil, že zařízení v Bartošovicích bude jednou nejstarším svého druhu ve střední Evropě.
Není nejkrásnější ani nejdelší, zřejmě nebylo svědkem zásadních historických událostí. Přesto je lipové stromořadí v Jeronýmově ulici v Lounech pro místní občany velmi důležité. Brání ho před plánovaným vykácením peticemi a nově ho nominovali i do prestižní soutěže Alej roku. O titul usiluje také kaštanová alej v Kryrech na Podbořansku.
/FOTO/ Stávající přírodní rezervace Na Hranicích se dočkala rozšíření o pětadvacet hektarů cenných porostů. Její součástí jsou nově bučiny na svazích západního břehu Jizery u obce Rakousy na Semilsku, kde se zachoval pás přírodě blízkého lesa.
Mnoho lidí hmyz nesnáší. Mají z něj husí kůži a obavy. V nelibosti jsou pak zvláště vosy a sršni. Luděk Šulda je ale chová. Mají prý nezastupitelné místo v přírodě a pro člověka mohou být užitečné.
Pardubice chtěly znovu zprovoznit most Červeňák, který je v přírodní lokalitě bývalého vojenského prostoru. Pardubičtí radní chtěli lidem usnadnit návštěvu této přírodní lokality. Cestu do divoké přírody nedaleko centra města by zájemcům zjednodušil právě most Červeňák. Místo zpřístupnění ale na mostě vyrostla bariéra a lidé na most nesmí. Podle radnice by bylo velmi nebezpečné se po mostě pohybovat. Most může kdykoliv spadnout.
Výjimečné řešení spojující kraj města s okolní přírodou, které dalo letos v Litomyšli vzniknout unikátnímu prostoru pojmenovaném Park Zdeňka Kopala, získalo v polovině září významnou cenu pro architektonická a krajinářská díla z Česka i Slovenska.
Domácí výroba věnců se nemusí týkat jen adventních, po jejichž aranžmá sahá dnes už nejedna hospodyňka. Vyrobit doma lze totiž i dušičkové věnce, které v obchodech mohou přijít i na stovky korun. Zkušené květinářky a zahradnice potvrzují, že to není žádná věda a lidé si mnohdy vystačí s tím, co najdou i běžně v přírodě.
/FOTOGALERIE/ Do podzimních barev se postupně převléká Podzámecká zahrada v Kroměříži. Stejně jako ve zbylých ročních obdobích, i na podzim je vyhledávaným místem nejen pro rodinnou procházku a odpočinek v přírodě.
Naučná stezka Bludovská stráň na Šumpersku je ve zbrusu novém kabátu. Obnovená naučná stezka, kterou vytvořil i rekonstruoval Český svaz ochránců přírody Bludov v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, byla slavnostně otevřena o uplynulém víkendu.
Naučná stezka Bludovská stráň na Šumpersku je ve zbrusu novém kabátu. Obnovená naučná stezka, kterou vytvořil i rekonstruoval Český svaz ochránců přírody Bludov v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, byla slavnostně otevřena o uplynulém víkendu.
/FOTOGALERIE/ Malý a žádná sláva na pohled za dvě stovky, velký hezky nazdobený za sedm set i více korun. Dušičkové věnce jsou na trzích i v květinářstvích v bohaté nabídce, jejich ceny ale stále stoupají. Přitom stačí v podzimní přírodě natáhnout ruku - a máte spoustu materiálu zadarmo. Co ještě potřebujete k domácí výrobě? Korpus na věnec, který stojí kolem třiceti korun, tavnou pistoli a hodně nadšení i trošku trpělivosti. Inspirujte se.
/FOTOGALERIE/ Malý a žádná sláva na pohled za dvě stovky, velký hezky nazdobený za sedm set i více korun. Dušičkové věnce jsou na trzích i v květinářstvích v bohaté nabídce, jejich ceny ale stále stoupají. Přitom stačí v podzimní přírodě natáhnout ruku - a máte spoustu materiálu zadarmo. Co ještě potřebujete k domácí výrobě? Korpus na věnec, který stojí kolem třiceti korun, tavnou pistoli a hodně nadšení i trošku trpělivosti. Inspirujte se.
Tady to vypadá jako bydliště osadníků na obydlené planetě hluboko ve vesmíru. A nebo na klínku pizzy. Něco podobného napadá mnohé poté, co spatří záběry lokality Garden City v Brøndby nedaleko dánského hlavního města Kodaň. Zvláště při pohledu shora, kdy sestava do kruhů umístěných domů vypadá jako scéna vystřižená ze sci-fi filmu.
Overseas Higway je symbolem americké technické vyspělosti a ukázkou toho, že dálnici lze postavit doslova na moři. Najdete ji na Floridě. Její výstavba stála neskutečné peníze i desítky životů.
Blíží se další ročník festivalu Snow Film Fest. Od 20. října do 31. prosince se uskuteční již dvanáctý ročník tohoto filmového festivalu, který přinese osm snímků od českých i zahraničních autorů. Stejně jako každý rok se promítání koná ve více než stovce kin, kaváren a kulturních domů po celé České republice a na Slovensku.
Říká, že snem jejich dětí je mít doma zoologickou zahradu. Jejím snem je ukončit psí a kočičí bezdomovectví. To říká v rozhovoru Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka společnosti Mars pro střední Evropu, která žije s rodinou v Praze a většinu volného času tráví v přírodě, miluje hory.
Chtěli bychom mít skromný domek za Prahou, do kterého bychom mohli utéci před shonem velkoměsta. S takovou vizí zavítal do pražské architektonické kanceláře noblesní pár. Pro svůj relax nepotřeboval nic velkého, ale za to útulně vypadajícího a účelně zařízeného.
Největší expozice o Krkonoších na světě! Tímto přídomkem se pyšní nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš, které se veřejnosti otevře 1. listopadu. Představí návštěvníkům příběh Krkonoš, a to s ohledem na jedinečnou přírodu i ve vztahu k soužití přírody a člověka.
Děti se dozvěděly spoustu zajímavých a hlavně užitečných informací o přežití v přírodě. Například jak se zorientovat v neznámém prostředí a najít sever bez použití kompasu. Vojáci žákům také ukázali, jak poskytnout první pomoc. Nabitý program tvořily přednášky i názorné ukázky, během kterých si děti vše mohly vyzkoušet v praxi.
Slunce, voda, pára, lokomotiva, mikroskop, meziplanetární těleso a další výjevy, vše obklopené zeleným listovím. Neobvyklá výmalba vzniká na zdi podél příjezdové komunikace k branám do areálu nových továrních hal na Ostrově u Stříbra. Street art mohou vidět nejen přijíždějící zaměstnanci, ale také řidiči jedoucí od Ostrova k Heřmanově Huti.
VIDEO/ Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS) a s vojáky ze 7. mechanizované brigády na základní školu ve Všechovicích a na základní školu v Úsově. Děti z obou škol se dozvěděly, jak je důležité táhnout za jeden provaz, jak přežít v přírodě nebo jak se stát profesionálním vojákem.