Pestrobarevné květiny, chutné ovoce a zelenina, včelařské produkty, králíci a další drobné zvířectvo. Na to vše a mnohem více láká 3. ročník Zahrádkářské výstavy, kterou až do soboty hostí Česká beseda Český Dub. A hned první den se dveře netrhly, obdivovat plody spolkové činnosti dorazily i děti z místní základní školy.
Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.
Nově vznikající projekt ve chválkovické pevnosti přináší do Olomouce neotřelý způsob podpory zdravého životního stylu. Historické prostředí pevnosti z poloviny 18. století má být využíváno pro pořádání edukačních programů pro všechny věkové skupiny. Děti se zde mají naučit trávit čas v přírodě a dospělí se zase více věnovat pohybu.
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe, známé jako ekologický Oskar, získal na vyhlášení vítězů koncem srpna na Ekofestivalu v Brně projekt společnosti Česká krajina s názvem Rezervace velkých kopytníků.
Rokycansko je proslulé svými přírodními scenériemi a vyhlídkami. Deník proto ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko přináší pět nejkrásnějších míst, odkud můžete z výšky obdivovat krásy přírody.
Již popětadvacáté Hnutí DUHA uspořádalo tradiční velkou exkurzi napříč národními parky podél obou stran české a německé hranice. Naučná a zážitková výprava do divoké přírody se uskutečnila poslední prázdninový týden v počtu pětadvaceti lidí pod podvedením dlouholetého nestora ochrany šumavské divoké přírody, Jaromíra Bláhy.
Z výpravy za dvěma rybníky, které nikdy nenavštívila, ač celý život bydlíopodál, se stala nakonec výpravou k rybníkům pěti. Marie Fantová z Boru se s námi podělila o svoje zážitky.
Závěr léta v Českém středohoří již tradičně patří oslavám pestré přírody starých pastvin, které společně se sady a vinicemi po staletí dotvářely podobu zdejší krajiny. Ochranu tohoto unikátního přírodního prostředí lze jen obtížně zajistit bez lidí, kteří v okolí pastvin žijí a hospodaří, ale i těch, kteří je navštěvují během svých výletů. Jak se o pastviny pečuje, jakých rostlin a živočichů jsou domovem, jak se liší od intenzivně využívaných pastvin a jaké přínosy poskytují, to vše se návštěvníci mohou dozvědět na dalším ročníku Slavností pastvin na Hlinné.
Naše mateřská škola se dočkala dalšího velkého úspěchu v oblasti environmentální výchovy. Tentokrát jsme získali prestižní ocenění Zelená škola Olomouckého kraje.
OBRAZEM/Ve středu 28. srpna probíhala pravidelná údržba areálu Kamencového jezera, která zahrnuje celoroční péči o okolní přírodu. Součástí této údržby bylo také odstranění náletových dřevin a rákosí podél břehu jezera, které slouží jako vhodné místo pro hnízdění divokých kachen. Ty jsou už dlouhá léta součástí jezera. Čištění a údržba jsou nezbytná pro zachování biologické rovnováhy a zajištění bezpečného prostředí pro místní faunu.
/FOTO, VIDEO/ Toužíte po cyklistickém dobrodružství plném historických památek a malebné přírody? Trasa z Pacova do Želiva je tím pravým cyklovýletem. Tento úsek vás zavede do srdce Vysočiny, kde čekají kouzelné vesničky, historické skvosty a klidná příroda.
Sedm čápů bílých po úspěšné léčbě Záchranné stanice Pasíčka na Chrudimsku získalo svobodu, když byli vypuštěni zpět do volné přírody. Letošní rok je provázela velká smůla.
Už dlouho pořádně nezapršelo a v přírodě je to znát. Začíná ji trápit sucho a kvůli tomu hrozí nebezpečí vzniku požáru. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká celého Jihomoravského kraje až do odvolání. Významnější srážky přitom nejsou v dohledu ani první školní týden.
S radostnou novinkou pro maminky malých dětí přicházejí v Prostiboři. Od 1. října zde začne fungovat Lesní klub U Rybníčku. Malá vesnička tak opět dokazuje, že je schopna nových velkých věcí. Díky netradiční dětské školce se tak stane další obcí v České republice, která nabídne dětem a jejich rodičům vzdělávání založené na přírodní pedagogice.
Lesnicko-myslivecký dětský den, který se konal v sobotu 24. srpna, se stal hezkým zážitkem pro všechny milovníky přírody, od těch nejmenších až po dospělé. Od desáté hodiny ranní do dvou odpoledne se les v okolí Chacholic proměnil v místo plné dobrodružství, zábavy a učení, které přilákalo rodiny z širokého okolí. Akci pořádalo myslivecké sdružení Chrast - Skála ve spolupráci s Diecézními lesy Hradec Králové. Jejím cílem bylo přiblížit návštěvníkům krásy a tajemství přírody prostřednictvím pestrého programu.
Hliníkové plechovky se derou na pozici nejoblíbenějšího nápojového obalu. Platí to u nealkoholických nápojů i u piva, u něhož postupně dotahují klasické „lahváče“. I když se dá vypitá plechovka skvěle recyklovat a téměř celá použít na výrobu plechovky nové, drtivá většina se jich v České republice bezúčelně vyhodí. Systém zálohování, podobný jako u skleněných lahví, by přitom velmi rychle a efektivně přeměnil vysbírané plechovky na nové.
Spolek Zlatý špendlík, který sdružuje nadšence zdravého životního stylu a lásky k přírodě, pořádal o víkendu 24. a 25. srpna na Chomutovsku další ze svých akcí. Členové se sešli, aby objevili další místo, přespali zde a ráno se otužili v ledové říčce.
Želva nádherná, původem z Ameriky, se kvůli neukázněným chovatelům usadila i v českých vodách. Tento invazivní druh, který se snadno přizpůsobil místnímu klimatu, představuje hrozbu pro přírodu. Negativně ovlivňuje hnízdění vodních ptáků a navíc je velmi žravá.
Až na daleké Azory, též Azorské ostrovy, se vypravila s přáteli čtenářka Deníku. Ostrovy s panenskou přírodou jsou souostroví a zámořské autonomní území Portugalska.
S nádherným babím létem můžete zažít nespočet dobrodružství. Deník přináší ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko výběr pěti méně známých, ale o to více atraktivních míst, která stojí za návštěvu. „Vydejte se na cesty a objevte krásy tohoto regionu,“ vybízí ředitelka destinační společnosti Dagmar Fillo.
Landart neboli krajinné umění, hudba, divadlo i další kulturní počiny. To vše v jedinečných kulisách ruin i vzácné přírody. A k tomu třeba nový poesiomat i osmdesátiny poslední rodačky. Krušnohorský festival Königsmühle dává druhý život zaniklé vesnici. Letošní ročník je naplánován na pátek 23. a sobotu 24. srpna.
Ministr životního prostředí Petr Hladík byl hostem podcastu Deníku speciál Země živitelka, kde hovořil o finančních podporách pro majitele pozemků, kde mohou zasadit stromy, vybudovat mokřad či jezírko, o dotacích na vytváření krajinných prvků pro zadržování vláhy v krajině a zvyšování druhové pestrosti. Podívejte se na náš podcast Deníku natáčený v Českých Budějovicích při jubilejním padesátém ročníku Země živitelky.
Ministr životního prostředí Petr Hladík byl hostem podcastu Deníku speciál Země živitelka, kde hovořil o finančních podporách pro majitele pozemků, kde mohou zasadit stromy, vybudovat mokřad či jezírko, o dotacích na vytváření krajinných prvků pro zadržování vláhy v krajině a zvyšování druhové pestrosti. Podívejte se na náš podcast Deníku natáčený v Českých Budějovicích při jubilejním padesátém ročníku Země živitelky.
/FOTO/ Impozantní skalní město proslavené pohádkou Třetí princ, desítky kilometrů stezek a cyklotras, úchvatná příroda, řada kulturních i sakrálních památek nebo spousta možností vyžití a zážitků pro děti. To je Broumovsko se svým hlavním klenotem, národní přírodní rezervací Adršpašsko-teplické skály.
Landart neboli krajinné umění, hudba, divadlo i další kulturní počiny. To vše v jedinečných kulisách ruin i vzácné přírody. A k tomu třeba nový poesiomat i osmdesátiny poslední rodačky. Krušnohorský festival Königsmühle dává druhý život zaniklé vesnici. Letošní ročník je naplánován na pátek 23. a sobotu 24. srpna.
V rámci speciálního cyklu komentovaných prohlídek „Národní park exkluzivně“ se v sobotu 24. srpna opět uskuteční zajímavé pohledy do nedotčené přírody národního parku. Lesní průvodce Hans Meier vezme zájemce na vzrušující putování přírodou a časem.
Fascinují Vás netopýři a chtěli byste se o nich dozvědět více? Hledáte způsob, jak dětem zpestřit závěr prázdnin? Přijďte do Domu přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní a objevte fascinující svět netopýrů prostřednictvím bohatého a zábavného programu pro celou rodinu.
Při pobytu venku se někdy nevyhnete situaci, kdy si musíte začít hledat vhodné místečko, na kterém vykonáte malou potřebu. Jenže kde? Může se čůrat do rybníka, jezera či moře? Jaká rizika s sebou nese močení v přírodě či na veřejných toaletách a proč se nestačí „okapat“? Jak se může čůrání v přírodě vymstít, ukazuje také zkušenost paní Blanky z Plzně.
/PŘEHLED/ Chalupa u Sněhurky, postel na stromě nebo středověká tvrz. I tak může vypadat netradiční dovolená na Vysočině. Ovšem někdy tomu odpovídá i cena. Turista může za noc zaplatit dva tisíce korun i víc, přesto jsou netradiční hotely v mnoha případech už zamluvené měsíce dopředu.
Na dobrodružnou cestu spojenou s kempováním v přírodě se lidé stále častěji vydávají obyčejným osobním autem. I na malém prostoru můžete pohodlně přenocovat, zároveň si zachováte nenápadnost a flexibilitu, kterou vám obytný vůz ani dodávka neposkytne.
Návštěvníci Znojma i dalších míst v okolí láká na Znojemsko nejen příroda Národního parku Podyjí, ale i víno i památky. Kdo se vydá na výlety na kole, najde zde trasy pro nenáročné, které lze zdolat i v parném horku. Aktivnější povahy si mohou vybrat náročnější trasy, ale cíl pokaždé stojí za to. Deník pro zájemce vybral deset míst, která by turista neměl minout.
/FOTO, VIDEO/ Již od roku 1934 se lidé z Rychnova nad Kněžnou a okolí i návštěvníci Orlických hor osvěžují na koupališti ve Včelném. Areál leží uprostřed přírody, stranou od městského ruchu. A přesto je dobře dosažitelný. Od jara prochází obnovou a nový provozovatel má velké plány.
Dětská stezka plná soutěží, čtyři turistické trasy nádhernou přírodou Českého středohoří. Velké i malé turisty opět láká Opárenská kecka, letos už popáté.
Originální obrazy na dřevě ztvárňující spojení člověka s přírodou zdobí prostor pokladny záchranné Stanice Pavlov. Prodejní výstavu tu připravila malířka z Vysočiny Alena Spruijtová, která darovala stanici obraz s názvem Modlitba za život. Peníze z jeho aukce půjdou na výstavbu nových rehabilitačních voliér a léčebného centra ve stanici.
Ručička teploměru se vyšplhala na Pelhřimovsku na teplotu třiceti stupňů Celsia a město zeje prázdnotou. V ulicích se objeví pouze odvážní turisté a lidé, kteří vyrazili pro zmrzlinu, která je v teplých dnech ochladí. Místní, kteří nejsou v práci, mizí k vodě nebo do přírody.
Zhruba před třemi měsíci se vylíhla dvě mláďata černým čápům v Záchranné stanici živočichů Makov. V úterý 13. srpna je pracovníci stanice vypustili do volné přírody, aby mohla čápata v nejbližší době zamířit na zimoviště do Afriky.
Již tradiční zábavná hra pro malé i velké cestovatele „Za pověstmi Českého ráje“ v letošní sezoně nabízí hráčům za razítka nasbíraná na turistických cílech nové odměny a drobnou úpravu v pravidlech hry.
Až na daleké Azory, též Azorské ostrovy, se vypravila s přáteli čtenářka Deníku Lucie Šavlová. Ostrovy s panenskou přírodou jsou souostroví a zámořské autonomní území Portugalska.
Tři, dva jedna, leť! Z podhradí Kunětické hory na Pardubicku ve čtvrtek vylétlo do volné přírody hned 12 vyléčených opeřenců. Záchranná stanice Pasíčka takto vypustila 8 poštolek, 3 sovy a 1 káně.
Svobody se ve čtvrtek dočkalo dvanáct vyléčených ptáků: osm poštolek, tři sovy a jedno káně. Pod Kunětickou horou je vypustili do volné přírody pracovníci Záchranné stanice Pasíčka společně se zástupci Nadace ČEZ a Miroslavem Krčilem, radním Pardubického kraje.
Dokola se opakující třicítky ve městě neblaze dopadají zejména na staré lidi, nemocné či malé děti. Ohrožené jsou vedrem i těhotné či kojící ženy. Vedra vedou k nemocem, někdy i úmrtím. Trpí tím také lidská psychika, tropické teploty totiž některé lidi odsuzují k tomu být doma.
V televizi už to nevypadá tak děsně jako při úvodním domácím duelu s Táborskem, i zblízka je plocha zelenější, ale hrát fotbal na Letné je pořád složité. I když fotbalisté Zlína před vlastním publikem dvakrát vyhráli 1:0, hřiště jim rozhodně nepomáhá, což ukázal i pondělní televizní duel se Sigmou Olomouc B.
Bude vám dodávka standardních rozměrů stačit k pohodlnému cestování a kempování? Přinášíme všechna pro a proti, která vám pomohou udělat správné rozhodnutí, zda Volkswagen California Ocean je pro vás to pravé obytné auto.
Čtyřiatřicetiletý Václav Šponer z Horšovského Týna na Domažlicku vystudoval pedagogickou školu, věnuje se ale výchově dravých ptáků a sov. Těch má dnes zhruba čtyři desítky, od malých kulíšků až po orly. Vidět ho spolu s jeho svěřenci v akci můžete u vodního hradu Švihov na Klatovsku. Před jedním z vystoupení si s ním Deník povídal například o tom, jak náročné je ptáky vycvičit či kolik již utrpěl zranění.