/VIDEO, FOTO, ANKETA/ Rovný huňatý zelený pažit jako na věhlasných fotbalových stadionech, nebo naopak minimální údržba a povolení uzdy směrem k přírodě? Města a obce se pomalými krůčky dostávají do bodu, kdy se odpověď na otázku ohledně sekání travnatých porostů stává nerozluštitelným rébusem. Jaká panuje situace na Ústecku?
/VIDEO/ Zcela nový přírodní park Ploštiny se v pátek oficiálně otevřel na okraji Lužic. Je tak lehce dostupný i pro obyvatele sousedního Hodonína. Nové místo pro relaxaci i procházky přírodou se nachází mezi cyklostezkou vedoucí do okresního města a areálem Cihelny s oblíbeným místem nejen pro koupaní, Lužákem.
/VIDEO, FOTO/ Jsou malé, najdete je zpravidla ve vesnicích. Disponují mnoha bonusy, jedním z nich je zdravé a krásné prostředí mnohdy přímo v přírodě. Řeč je o menších základních školách, takzvaných malotřídkách, které se oproti městským vzdělávacím institucím liší v nespočtu ohledech. Přežijí do budoucna?
Plná zážitků byla středa 19. června v chomutovské Mateřské škole Blatenská. S programem o myslivosti nás navštívil tatínek Jáchyma. Přiblížil nám svět lesních zvířat a lesní přírody.
Aby se z krásné šumavské přírody v okolí Lipna nad Vltavou mohli těšit i budoucí generace, přichází tamní rodinný areál s udržitelnými projekty, které podpoří jak přírodu, tak místní podnikatele. Co to znamená v praxi? Např. zkrácení dodavatelských řetězců na minimum, ekologický způsob dopravy po destinaci nebo návrat starého šumavského plemene ovcí.
Děti, ze základní školy Chomutov, Hornická, strávily červnový týden v DL Masarykové v Bukovanech u Příbrami. Zde na ně čekal pestrý program plný sportovních aktivit, rukodělných činností a vzdělávacích výletů. Navštívily hornické muzeum, učily se přežít v přírodě a vyzkoušely si canisterapii.
Zooparku Zájezd na Kladensku se podařilo dosáhnout významného úspěchu v chovu kriticky ohrožené želvy barmské. V úterý 28. května se vylíhla čtyři mláďata, která nyní nabírají sílu v zázemí a vede se jim skvěle. Chovatelé v příštích měsících očekávají další přírůstky.
Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a mnozí rodiče na poslední chvíli přemýšlí, kdo bude hlídat jejich ratolesti. Mimo babiček, dědečků či pobytových táborů, mohou využít i příměstské tábory, které se v posledních letech těší velké oblibě. Místa se však rychle plní, většinou jsou už přijímání pouze náhradníci, zájemci by si tak měli s přihláškou pospíšit. Redakce přináší výběr zajímavých tipů napříč okresem.
Návštěvnost Sněžky zůstává enormní, v některých dnech tam zavítá 10 až 12 tisíc turistů. Neukázněných návštěvníků podle Správy Krkonošského národního parku v posledních letech dramaticky ubylo díky nasazení ochranných sítí. Na letní sezonu nicméně ochránci přírody posílí strážní službu za výpomoci policistů.
Mláďata kriticky ohrožené želvy barmské se v Zooparku Zájezd vylíhla v úterý 28. května. Čtyři želvičky nyní nabírají sílu v zázemí a vede se jim skvěle. Navíc chovatelé očekávají, že další mláďata tohoto téměř vyhubeného druhu by se měla líhnout v příštích měsících.
FSC ČR zahájilo jedenáctý ročník fotografické soutěže „Mysli na lesy“, která patří mezi největší environmentální fotosoutěže v ČR. Hlavním tématem letošního ročníku je podpora šetrné spotřeby výrobků ze dřeva a přírodě blízkého lesního hospodaření.
I když je zvyklý spíš na rockovou skupinu za zády, na nové desce Tajný místa zpěvák Petr Kolář ukázal, že jeho hlasu sedí i akustické, subtilnější verze písní s menší nástrojovou sestavou. Album je inspirováno úspěchem stejnojmenného turné, které Kolář absolvoval v loňském roce a díky zájmu posluchačů ho protáhl i do letoška.
Vědci zaznamenali nový druh vegetariánské piraně v brazilské části Amazonky. Ryby známé jako pacu zaujaly odborníky vzhledem těla, které vypadá jako Sauronovo oko, a tím si vysloužily i své jméno. Výzkumníkům se podařilo objevit také další druhy. Nová studie má pomoci s popsáním biodiverzity v jihoamerické řece.
Děti zažily skvělou zábavu i poučení o přírodě v Řečici na dětském Myslivecko-zemědělském dni. Konal se v sobotu 15. června v Řečici u Radešínské Svratky. Za příspěvek děkujeme Evě Kincové.
Kroužek dětí Poznáváme Janov – přírodu i místo se v uplynulém školním roce věnoval intenzivnímu poznávání svého okolí a přírody. S využitím všech smyslů mapovali přírodu kolem, zjišťovali problémy i hodnoty Janova nad Nisou, co se lidem líbí a nelíbí. Významným bodem programu byl víkend v Krkonoších, kde se děti skrze různé hry a putování dozvěděly historii tamních lesů a vývoj krajiny, který je v Jizerkách velmi podobný. Během tohoto pobytu děti navázaly na své předchozí poznatky a začaly přemýšlet o tom, co by chtěly v Janově změnit nebo vylepšit.
Je libo výlet do nepoznaných míst Šumavy, jihu Čech nebo jiných částí republiky, kde to nevypadá jako na Karlově mostě? Nová aplikace do mobilního telefonu EPU dokáže najít méně známé turistické trasy. A tomu se ještě turista dozví zajímavosti o okolní přírodě a při svačině může zodpovědět kvízové otázky.
Je libo výlet do nepoznaných míst Šumavy, jihu Čech nebo jiných částí republiky, kde to na první pohled nevypadá jak na Karlově mostě? Méně známé turistické trasy od pátku 14. června dokáže najít nová aplikace do mobilního telefonu EPU. A tomu se ještě turista dozví zajímavosti o okolní přírodě a při svačině si může odpovídat na kvízové otázky.
/ROZHOVOR/ Začátek letošního června je deštivý, dá se ale očekávat, že již brzy přijde skutečné léto a teploty budou lákat k vodě. Pravidelný monitoring šestnácti vodních ploch napříč krajem zahájili krajští hygienici v pondělí 10. června. Mluvčí Krajské hygienické stanice kraje Vysočina (KHS) Jana Böhmová poskytla Deníku při té příležitosti následující rozhovor.
Už v sobotu 15. června se na dolnověstonickém náměstí lidem otevře návštěvnické středisko Chráněné krajinné oblasti Pálava. Dům přírody Pálavy, který vznikl rekonstrukcí památkově chráněné barokní budovy ze šestnáctého století, vyšel na dvaasedmdesát milionů korun.
Ostravská ZOO v rámci repatriačního projektu letos vypustí ve Francii do volné přírody dvě mladé samičky orlosupa bradatého, jejichž letošní odchov se v Ostravě vydařil.
Ještě před dvaceti lety by to bylo neuvěřitelné. A přece. Naděje, že i průmyslová města z ekologicky znevýhodněných regionů mohou být příkladem v péči o přírodu, se proměnila v realitu.
Rok 2024 byl vyhlášen „Rokem motýlů“. A tak si myslíme, že všichni milovníci přírody by se o motýlech mohli něco dovědět, ale i se s nimi ve volné přírodě potkat. Motýli jsou druhem hmyzu a jejich vývoj je velice zajímavý. Jsou součástí potravního řetězce i inspirací v umění.
„Kvůli tomu víčku se nedá z lahve normálně napít.“„Vždyť se akorát tak pobryndám.“ „Kdo takovou kravinu vymyslel?“ To jsou časté reakce lidí na nová víčka u nápojových PET lahví. Víčka jsou totiž nyní k lahvím přichycena mnohem pevněji než v minulosti. Zatímco asi před rokem se k novince uchýlili jen někteří výrobci, nyní už jsou nová víčka téměř na všech petkách s nápoji. Má to důvod.
Turistický region Jizerské hory se z velké části rozkládá v území chráněné krajinné oblasti. Přírodní bohatství a pestrost je nepochybně lákadlem pro mnohé turisty a zachování přírodního dědictví pro budoucí generace je proto jedním z hlavních cílů Turistického regionu. Aktivně podpořit ochranu přírody se rozhodly Visit Jizerky už v loňském roce. Chráněná krajinná oblast Jizerské hory slavila 55. výročí od svého vyhlášení a věnovat se tématu přírody se více než nabízelo.
Nová venkovní výstava věnovaná publikaci "Příroda Berouna mezi Českým krasem a Křivoklátskem" nyní zdobí Palackého ulici v Berouně. Návštěvníkům nabízí možnost nahlédnout do obsahu knihy prostřednictvím výstavních panelů, které představují ukázky z pěti hlavních kapitol. Tato expozice je dostupná až do začátku září a je skvělou příležitostí pro milovníky přírody a regionální historie.
Ochránci přírody dnes v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. ČTK to řekl David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.
Před lety se přestěhovali do Kanady a propadli kouzlu dálkových trailů a životu v přírodě. Řeč je o Tereze a Lubošovi Kopeckých, manželském páru, který stojí za projektem Czech The Mountains. O životě plném adrenalinu, výzev a lásky k horám Tereza napsala i několik knih.
Když Števo Hložek přemýšlel o svém studentském projektu, zaujala ho při brouzdání internetem webová stránka zabývající se bezúdržbovými mechárii. Inspiroval se a vytvořil přírodu ve skle, o kterou se nemusíte prakticky vůbec starat.
Ačkoli patří mezi poměrně hojné pavouky, mnoho lidí dokáže překvapit i vyděsit. Exoticky působící křižák pruhovaný není původním českým pavoukem, už několik desítek let je však součástí naší přírody. Lidé s arachnofobií však mohou zůstat v klidu, doma se jim nezabydlí. Potkat ho je možné především na loukách s vysokou trávou, mezi jejímiž stébly spřádá sítě. Živí se totiž převážně sarančaty.
/ROZHOVOR/ Postel a teplé domácí jídlo jako největší luxus, veškerý majetek na zádech a denně desítky kilometrů pešky, jako největší odměna nedotknutelná příroda, návrat k počátkům, žití tady a teď či poznání sama sebe a svých limitů, tomu se dobrovolně a opakovaně vystavují manželé Tereza a Luboš Kopečtí.
Pro chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les v červnu vrcholí jarní akce k jejímu 50. výročí. AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les pořádá oslavu v pátek 7. června odpoledne na Lesním Mlýně v Mariánských Lázních, kde je společenské setkání s konferencí pro veřejnost, a v úterý 25. června odpoledne vernisáž výstavy „Slavkovský les v obrazech“ v areálu Sv. Linharta v Karlových Varech. Jak společně nejlépe oslavit chráněné území než přímo v přírodě.
První den školy v přírodě v Perninku. V pondělí 3. 6. jsme zahájili první den školandy v krásném prostředí našich Krušných hor. Odjezd byl naplánován na devátou hodinu ranní a na místo jsme přijeli krátce po desáté hodině.
Když se na začátku února dostala do Záchranné stanice živočichů Makov osleplá srnka, která vykazovala jasné příznaky otravy řepkou, téměř nikdo v její záchranu nevěřil. Přesto udělala během prvních pár týdnů pokroky a dostala se z ohrožení života. Ani potom ale naděje na její vypuštění do volné přírody nevypadala reálně. Stalo se však nemožné! Před několika dny byla srna puštěna na svobodu.
Dokumentární film Skály, voda, život - Krajina Labských pískovců režiséra Jiřího Petra je možné zhlédnout na YouTube. Premiéra se uskutečnila loni začátkem října a těšila se velkému zájmu veřejnosti.
Letní vzduch Svahové je prozářen kreativitou a nadšením, protože tento týden hostíme 22. ročník Uměleckého sympozia Svahová. Tento nezaměnitelný festival spojuje dřevosochaře a malíře, aby společně vytvářeli krásu a inspiraci ve spojení s okolní přírodou. Jedná se o událost, která každý rok přináší nové nápady a umělecké díla, která oslavují spojení mezi člověkem a krajinou.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Vystavěním Českého Hobitína v Šedivinách u Kounova v Orlických horách, odkud pochází, si Svatoslav Hofman splnil svůj dětský sen. Na splnění toho dalšího si musel počkat. Milovník Tolkienových příběhů se stal spolutvůrcem filmu zasazeného do tohoto jedinečného prostředí. Zatímco režie a postu scénáristy filmového příběhu Stíny Kraje se ujal jeho spolužák Jaroslav Kejzlar, on sám poskytl kulisy a postavil se za kameru. Do dalšího projektu se už pustil sám, jak prozradil v rozhovoru pro Deník.
Slezsko je s rodem Lichtenštejnů úzce spjato už od 17. století. Významný rod zde spravoval velké množství lesů a památek, které lidé navštěvují dodnes. O historii rodu, udržitelnosti a působení Lichtenštejnů v nejrůznějších sektorech se v podcastu rozpovídal mluvčí Nadace knížete z Lichtenštejna Michal Růžička.
Ze Záchranné stanice živočichů Makov v jižních Čechách dorazila další dobrá zpráva. Uzdravená orlice se po náročné tříměsíční rekonvalescenci vrátila do přírody. Její pohyb nově ohlídá vysílačka.
Když v roce 1999 připravoval na tehdejším plzeňském výstavišti unikátní výstavu Návrat dinosaurů, možná ještě netušil, že pravěcí ještěři jej budou provázet minimálně dalších 25 let. Během té doby postavil Jiří Machálek se svým týmem deset DinoParků v pěti zemích Evropy.
/VIDEO/ Další dobrá zpráva dorazila ze Záchranné stanice živočichů Makov. Uzdravená orlice se po tříměsíční rekonvalescenci vrátila do přírody. Její pohyb ohlídá vysílačka.
Český zahrádkářský svaz každoročně vyhlašuje soutěž pro žáky základních škol ve znalostech o přírodě. Také letos Územní sdružení ČZS Rychnov nad Kněžnou (okresní výbor) uspořádal zahrádkářskou soutěž s názvem Mladý zahrádkář, která se uskutečnila ve středu 29. května 2024 v Domě dětí a mládeže v Rychnově nad Kněžnou. Zúčastnili se jí žáci ze základní školy Častolovice, Vamberk a Skuhrov.
Populární moderátor Vladimír Kořen příjemně šokoval okolí, když vydal knihu povídek nazvanou Řeka zázraků. Překvapil i svého kolegu z pořadu Zázraky přírody Maroše Kramára. Vladimír Kořen v povídkách líčí třeba svůj kolaps, který byl důsledkem působení v politice, nebo se vyznává z lásky k rybám, své ženě a dětem. O svém literárním počinu a o tom, co za ním stálo, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
Zlatá srnčí trofej jako vrcholná myslivecká a přírodovědná soutěž má dlouholetou tradici. V roce 2024 se v České republice koná již 54. ročník této soutěže. Soutěž vyhlašuje Českomoravská myslivecká jednota pro všechny děti, které mají zájem o myslivost, přírodu a její ochranu. V Benátkách nad Jizerou tato soutěž měla dlouholetou tradici, kdy se zde pravidelně pořádala místní kola včetně těch okresních. V letošním roce se tato soutěž po delší odmlce opět vrátila do tohoto města.
Otevřený je od víkendu Dům přírody v Hodoníně. Stojí v místní části Bažantnice a jeho podobu ovlivnila katastrofa v podobě tornáda, které tuto lokalitu poničilo před necelými třemi lety. Dům je zaměřený na přírodu Hodonínské Dúbravy.
Ta pravá cestovatelská idyla nečeká v evropských kempech praskajících ve švech, nýbrž v přírodě, daleko od lidí. Než zmizíte z civilizace, seznamte se s omezeními, s nimiž je třeba počítat, i s nepsanými pravidly slušného táborníka.
Poznejte tajemství Tisovských rybníků a jejich křídlatých obyvatel. Ochutnávka přírodních krás a ornitologických zajímavostí čeká na všechny, kdo se připojí k sobotní exkurzi.
Další liberecké mládě orlosupa bradatého míří do volné přírody. Tentokrát bude vypuštěno ve španělské horské oblasti Maestergo. Tříměsíční ptáče odcestovalo v neděli 26. května a týden na to bude ve Španělsku vypuštěno do volné přírody.
/FOTO, VIDEO/ Zaniklá obec Jabloneček nedaleko Ralska částečně opět ožije. Vznikne tam nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou. O projektu za téměř miliardu korun nemají místní obyvatelé žádné informace.