Několik desítek dobrovolníků či vodohospodářů se zapojilo o uplynulém víkendu do každoročního čištění okolí jedné z nejvýznamnějších vodárenských nádrží v regionu - Slezské Harty. Dobrovolníci zde naplnili dva velkoobjemové kontejnery odpadu.
Láska k cestování, objevování a kráse přírody se snoubila s touhou tvořit srdcem. Tak vznikla severočeská značka RaJOn, která odráží hrdost k vlasti a obdiv k městům, historii a kultuře. Prvním motivem se stal Ještěd.
Český les, který se rozprostírá na Domažlicku a Tachovsku, láká na mnohé zajímavosti. Nejen o nich, ale i o novinkách, plánech a také o tom, v čem nechtějí v Českém lese dopadnout stejně jako některé části sousední Šumavy, jsme si během rozhovoru povídali s ředitelkou Destinační společnosti Český les Lenkou Křížkovou.
/OBRAZEM, VIDEO/ V srdci Slepičích hor se nachází unikátní dřevostavby KuŘíp, které lákají návštěvníky na klid a relaxaci v přírodě. Tento projekt nabízí moderní ubytování s rustikálním nádechem. Hosté si mohou užít wellness, koupací jezírko a kouzlo novohradského pramene.
Částkou 5,3 milionu korun podpoří Zlínský kraj v letošním roce opatření na zmírnění dopadů sucha v lesích. Dotaci rozdělí mezi desítku žadatelů, kteří prostředky využijí na své projekty zaměřené mimo jiné na zdržování vody v krajině.
/VIDEO, FOTO/ Malí zajíci přicházejí ve volné přírodě na svět už v zimě. V pelechu neboli pekáči v polích, na loukách nebo krajích lesů nejsou v bezpečí. Loví je kočky a se zaječími miminy se pak někdy chodí chlubit domů. Taková mláďata, pokud nejsou vážně poraněna, pak mají šanci přežít. Alespoň najde-li se člověk, který je ochotný jim každé tři hodiny, ve dne v noci, nabídnout lahvičku s mlékem. Jako Jaroslava Tichá z Mělnického spolku ochránců zvířat.
/FOTO/ Po měsících šedých dnů, ranních mlh a mrazivých teplot je to konečně tady. Jaro se probudilo a s ním přichází i chuť znovu vyrazit ven, nadechnout se čerstvého vzduchu a nasát sluneční paprsky. Slunce svítí čím dál výš a počasí konečně přeje nejen procházkám, ale i celodenním výletům.
Jaro je tu a s ním přichází čas radosti, nových začátků a nekonečných zážitků! Máte doma malého objevitele či zahradnici, roztomilé miminko nebo veselého rošťáka? Tak právě pro ně tu máme soutěž Jarní dítě Deníku! Vyfoťte své dítě, jak si užívá jarní kouzlo – ať už při prvních slunečných dnech, sázení květin nebo veselém běhání v přírodě a získejte pro něj originální titul Jarní dítě Deníku. Těšit se můžete i na hodnotné ceny a památku v novinách. Připojte se k nám a podělte se o radost z tohoto kouzelného období!
/ROZHOVOR, FOTO/ Mateřská škola v Miskovicích, vedená ředitelkou Danou Lancovou, se pyšní unikátními prvky, které obohacují vzdělávací proces. Školka nabízí nejen logopedickou místnost, ale i vlastní keramickou pec, což podporuje kreativitu a rozvoj dětí. Důraz je kladen na prožitkové učení v přírodě, které posiluje psychickou i fyzickou odolnost dětí.
Ve čtvrtek 3. dubna pokračuje na Zámku Žďár série koncertů klasické hudby s podtitulem „hudba a příroda“. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na Písňový večer v podání Belly Adamové a Johanny Hanikové, který se uskuteční od 19 hodin ve Freskových sálech. Již tradičně bude koncertu předcházet i diskuse s vystupujícími umělci, která začíná v 18 hodin. Tématem diskuse tentokrát budou Proměny inspirace přírody v duši básníků a skladatelů.
Milovická rezervace velkých kopytníků přivítala novou posilu. Zubří samice ze Zooparku Chomutov byla vypuštěna do největšího stáda zubrů v České republice. Přesun zvířete je součástí širšího úsilí o obnovu populace zubrů, kteří byli na počátku 20. století ve volné přírodě vyhubeni.
/FOTO/ Ve čtvrtek 3. dubna pokračuje na Zámku Žďár série koncertů klasické hudby s podtitulem „hudba a příroda“. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na Písňový večer v podání Belly Adamové a Johanny Hanikové, který se uskuteční od 19 hodin ve Freskových sálech. Již tradičně bude koncertu předcházet i diskuse s vystupujícími umělci, která začíná v 18 hodin. Tématem diskuse tentokrát budou Proměny inspirace přírody v duši básníků a skladatelů.
Láska k cestování, objevování a kráse přírody se snoubila s touhou tvořit srdcem. Tak vznikla severočeská značka, která odráží hrdost k vlasti a lásku k městům, historii a kultuře. Prvním motivem se stala dominanta Liberce.
Několik desítek malých vánočních stromků, které během loňských vánočních trhů ozdobily děti z hradeckých škol, zamířilo zpět do přírody. V těchto dnech zapouští kořeny hned na několika lokalitách v Hradci Králové. S návratem do přírody stromkům opět pomohly děti. Díky této iniciativě přibyde v hradeckých lesích více než šest desítek nových stromů.
Den Země připadá až na 22. dubna, ve Višňové jsme ho uspořádali o měsíc dřív, a to 26. března. Tento den by měl učit žáky nejen neplýtvat potravinami, vodou, šetřit energiemi, ale upozorňovat na ekologické hrozby, učit je recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí.
I když v noci na pondělí pokryla vyšší partie Šumavy nová vrstva sněhu, příroda se jara nevzdává. U Českých Žlebů pod Žlebským vrchem se porosty probouzejí do barevné palety kvetoucích rostlin. Tuto nádhernou podívanou jsme pro vás zachytili ve videu, které přináší atmosféru rozkvetlé Šumavy. Nechte se unést krásou jarní přírody a sledujte náš příspěvek.
/FOTO, VIDEO/ Dokončení instalace nového CT skeneru ve Vyškově, probouzení přírody v regionu, posun u rychlejší trati nebo pokus o rekord v tanci Hanácké besedy. Také uplynulý týden byl na Vyškovsku pestrý na novinky a zajímavosti. Prohlédněte si náš pravidelný souhrn.
Možná jste si někdy přáli, abyste mysleli a reagovali rychleji a naučili se více věcí za kratší dobu. Starší lidé zase touží po tom, aby neztráceli paměť a rozum jim dobře sloužil až do pozdního věku. Je řada cest, jak k těmto cílům dospět. Jednou z nich by mohl být extrakt z listů stromu Ginkgo biloba. I když jeho účinky ještě nejsou plně prozkoumány, podle řady odborníků patří mezi takzvané chytré drogy, které prospívají našemu mozku.
Koněpruské jeskyně v Českém krasu otevírají své brány pro návštěvníky již tuto sobotu 29. března. Akce "Jarní probouzení Domu přírody" slibuje interaktivní zážitky a oslavu prvních narozenin Domu přírody Českého krasu.
Škola v přírodě – den 1. Dnešní den začal loučením s rodiči u autobusu. Někteří z nás se nemohli dočkat, jiní byli trochu nervózní, ale jakmile jsme vyrazili směrem do Mariánské, nadšení postupně převládlo. Cesta ubíhala rychle a než jsme se nadáli, dorazili jsme na místo.
Víkend na Pardubicku slibuje pestrý program pro všechny věkové kategorie. Od pomoci přírodě během akce Ukliďme Česko, přes kulturní zážitky jako koncert Davida Kollera, legendárních kapel Turbo a Argema, až po tematické plesy. Pro rodiny s dětmi je připravený program v centru Sféra, výlety do přírody nebo tajuplná noční stezka v Pohádkové zahradě. A pro milovníky vesmíru je tu i pozorování částečného zatmění Slunce. Ať už máte rádi přírodu, kulturu nebo vědu, v našich tipech si každý najde to své.
Centrem světové vědecké kinematografie se díky mezinárodnímu festivalu Academia Film Olomouc (AFO) stane od úterý 22. do neděle 27. dubna hanácká metropole. Z více než šesti stovek přihlášených snímků z 61 zemí světa vybrala programová rada 67 nejlepších. Ty se budou ucházet o finanční odměnu a cenu v podobě originálního skleněného krasohledu od předního sklářského výtvarníka Martina Hlubučka.
Blanensko o víkendu ožije hudbou i dobrovolnickými aktivitami. Kulturní program přinese koncert, na kterém zazní dynamická hudba v podání výrazné interpretky současné scény. Milovníci přírody a komunitních akcí se zase mohou zapojit do organizovaného úklidu veřejných prostranství.
Už o uplynulém víkendu se pustili do úklidu v rámci kampaně Ukliďme Česko v Kaplici. Chvályhodnou snahu zdokumentovala Růžena Šandová za Stranu zelených Kaplice.
Marmoška na hermoška. Tak nazvali Niky a Jakub Zeťovi jeden z produktů vznikajících pod jejich značkou Lesotéka. Tihle dva nadšenci do přírody se netají tím, že mnohé suroviny opravdu sbírají v lese.
Na umělecké scéně existují díla, která zaujmou nejen svou velikostí a technickou náročností, ale také symbolikou a příběhem. Jedním z takových je největší malba moře na plátně v České republice. Obraz vytvořil malíř Oleksandr Bezuglov, známý také pod uměleckým jménem Alex Gabriel. Pozoruhodný počin byl zapsán do České databanky rekordů.
/PŘEHLED/ Poslední březnový víkend přinese na Hodonínsko i do dalších jihomoravských regionů řadu akcí, které stojí za návštěvu. Podívejte se na výběr Deníku. V Hodoníně to vypadá na skvělá vína, v Mikulčicích pak na protančený večer.
Agama vousatá je velmi oblíbený chovný australský plaz. Na atraktivitě tomuto pouštnímu dráčkovi přidává i jeho prehistorický vzhled. Díky své klidné povaze, nenáročnosti a schopnosti rychle si zvyknout na člověka, patří agamy k populárním terarijním zvířatům. Domácí dráček je ideální i pro začínající chovatele.
Lesní rezervace Ščúrnica v nejsevernější části Bílých Karpat se opět rozšířila. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zde v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupil další dva pozemky o celkové výměře 3,3 hektaru.
Pardubický kraj vyhlásil soutěž na dodávku nové expozice přírody pro Východočeské muzeum v Pardubicích. Projekt, jehož odhadní cena činí téměř 12 milionů korun, zahrnuje tesařské a zámečnické práce, elektroinstalace a montáž interaktivních prvků. Expozice má být dokončena v roce 2027 a je součástí širšího plánu revitalizace zámku, který podpoří i Evropská unie.
Agentura ochrany přírody a krajiny připravila další exkurzi. Tentokráte se přes tři desítky zájemců vydalo na na zajímavou vycházku s badatelem a spisovatelem Zdeňkem Procházkou, který je provedl bývalým panstvím Malovců z Malovic a jeho sklářskou historií.
Na jedné straně sucho na největší české řece, na druhé okamžik, když Labe zaplavilo nábřeží. Dva extrémy. Obě fotografie byly ve výběru mezi nejlepšími během minulého ročníku soutěže. Další právě začal a lidé už mohou posílat své fotografie.
Patnáctý ročník festivalu dokumentů o cestování, dobrodružství i divoké přírodě s názvem Expediční kamera nabídne ve středu 2. dubna kino Hvězda v Uherském Hradišti.
Jaký proces musí odpadní voda projít, než se může bezpečně vrátit zpět do přírody? Tuto otázku si mohli návštěvníci zodpovědět během Dne otevřených dveří na čistírnách odpadních vod, které uspořádala Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS), a. s.
Liška, přirozený je predátor a myslivci i lidmi neoblíbený plenitel hnízd a kruníků. Výjimkou, potvrzující pravidla je ochočená liška Coco. Stala se tváří projektu Fox savior - liščí zachránce a pomohla získat potřebné finance. Na co? Na termovizní dron za 150 tisíc korun.
Balneoterapie je jednou z nejstarších léčebných metod. Pacientům ulevuje díky využívání přírodních zdrojů v nejrůznějších formách. Při balneoterapii se používají minerální vody, přírodní plyny nebo třeba rašelinové a slatinné koupele i zábaly. Pomoci může například při léčbě bolestí kloubů a páteře či neurologických onemocněních.
/VIDEO/ Jaro na Znojemsku udeřilo v plné síle. V lesích kvetou nejen bledule, ale i například i jaterník podléška. Letos se ale první kytky objevily o tři týdny později než loni.
O vedoucím expozice Akva - Tera v centru Plzně Jiřím Doxanském se dá doslova říct, že svou prací žije. Chov zvířat a příroda byly jeho velkým koníčkem už od dětství. I když se vyučil automechanikem, vždycky ho to táhlo ke studenokrevným živočichům. V roce 2000 nastoupil do plzeňské zoo jako chovatel v teráriu a po roce se dostal do Akva - Tery. Je to také jeho zásluha, že expozice založená před více než 60 lety stále zůstává v centru Plzně.
Dvacet let od svého vzniku si připomíná Chráněná krajinná oblast Český les, která se rozkládá na pomezí Čech a Bavorska. Její správci proto na letošek připravili pro veřejnost řadu akcí, které přinesou zábavu i poučení.
V Pardubickém kraji přibývá požárů v přírodě. Od 1. do 18. března evidují hasiči 19 požárů polního porostu a trávy, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.