Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Martina Neumannová (uprostřed) předala šek na 1000 eur Hildegard Stolperové z útulku pro ženy za přítomnosti Christiana Bindera z Národního parku.

Od sousedů: Martina vystavuje Lesní vlny na Mauthu, dary věnuje útulku

Na aktuální výstavě „Waldwogen“ (Lesní vlny) v Informačním centru Národního parku Mauth stojí v popředí nejen četná umělecká díla Martiny Neumannové, ale také hlavní starost umělkyně: chce finančně podpořit ženský útulek v Pasově. Výtěžek z prodaných obrazů proto půjde přímo této organizaci.

Čápi bílí tradičně migrují do Afriky, kde nacházejí teplejší klima a dostatek potravy.

Čapí vzdor v Klabavě. Pár ignoruje volání Afriky a zůstává doma na komíně

Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Svátek Řehoře se slaví 12. března a to začíná období, kdy se do Česka obvykle vrací čápi z teplých krajin. Tam odlétají obvykle koncem srpna a během teplého září. V Klabavě na Rokycansku však na svém komíně zůstává jeden pár čápů i nyní, kdy se kalendář přehoupl do druhé půlky října. Své letošní tři potomky už přitom čapí partneři z hnízda pryč vyslali.

Výlov Bohdanečského rybníka.

Bohdanečský rybník vydá své poklady. Výlov nabídne rybí hody a další program

Na státní svátek 28. října se uskuteční výlov Bohdanečského rybníka. Návštěvníci mohou ochutnat rybí speciality a také pozorovat ptáky. Po ránu je možné zahlédnout i lovícího orla mořského. Bohdanečský rybník prošel revitalizací, která přírodě prospěla, začali tu ve velkém  hnízdit například racci chechtaví.

Foto archiv Láskočas - fotograf Radek Šviderský

Nejžádanější svatby v MS kraji? Trend drží venkovní obřady v Beskydech

Svatební agentury i budoucí novomanželé se pomalu připravují na svatební sezonu 2025. Atraktivní místa pro obřad i hostinu jsou často zamluvené i rok dopředu, a tak je potřeba si s plánováním pospíšit. Jaké lokality jsou v kraji nejvíce preferované a která místa jsou skvosty na vzestupu?

Martin Kovařík u Srnčí studánky

Dobrá duše Martin Kovařík pečuje o lesní studánky nejen v Ašském výběžku

Kdo by neměl rád přírodu? Ať už žijeme na vsi nebo ve městě, čas od času v ní každý z nás dobíjí baterky. Procházíme se v parcích, lesích či kolem pramínků, osvěžíme se a jdeme dál. Martin „Matyn“ Kovařík se na takových místech také zastaví, ale jeho počínání, které mu vyneslo přízvisko Studánkový král, je jiné než u většiny z nás.

Žaneta Tomášková z Litvínova ve svém volnu čistí města a jejich okolí od nepořádku

S pytlem v ruce. Ze začátku jsem se styděla, vypráví bojovnice s nepořádkem

Patří k nejpracovitějším dobrovolníkům v ČR a možná v celé v Evropě. Ve svém volnu a zdarma třináct let čistí města a jejich okolí od nepořádku. S pytlem v ruce pomáhá dokonce i na dovolené v cizině. Žaneta Tomášková z Litvínova má prostě ráda přírodu. Svým nadšením pro dobrou věc navíc strhla spoustu lidí.

Ranní dvojitá duha

Dvojitá duha a východ slunce. Kouzla přírody očima naší čtenářky

Naše věrná čtenářka Hana Polická opět potěšila sérií nádherných fotografií, které zachycují jedinečné momenty české krajiny. Ať už jde o magický západ slunce, či vzácnou dvojitou duhu, její snímky ukazují, jak nevyčerpatelně fascinující příroda může být. Hana své fotografie vždy doplní osobním komentářem, který ještě více přibližuje krásu zachycených okamžiků.

Slavnostní otevření Lesní mateřské školy sv. Františka ve Svítkově.

V Pardubicích otevřeli novou mateřskou školu. Vyrostla v lese

Ve Svítkově byla otevřena Lesní mateřská škola svatého Františka. Zaměřuje se na pobyt dětí v přírodě i na rozvoj jejich duchovní stránky. Projekt, podpořený Oblastní charitou Pardubice, vznikl i díky úsilí manželů Dvořákových a dobrovolníků.

Krkonošské útulny táhnou. Nemají ale sloužit jako hotely zdarma.

Krkonošské útulny táhnou. Nemají ale sloužit jako hotely zdarma

O tom, jak může být počasí vrtkavé, a to zejména na horách, ví téměř každý, kdo někdy putoval přírodou. V jednu chvíli svítí slunce, vzápětí přijde slejvák. Útulna, která se poutníkovi po pár promočených kilometrech zjeví, může působit skoro jako spása. V Krkonoších je takových, které nabízejí úkryt, hned několik.

Skupinka exmoorských koní na stávající pastvině Staré vinice v Havraníkách.

Koně z Exmooru pomáhají přírodě v Podyjí. V Havraníkách přibude další pastvina

Další lokalita, kde se budou pást exmoorští koně, vznikne v Podyjí na Znojemsku. Nové útočiště najdou koně nedaleko Havraníků na ploše o velikosti přibližně sto hektarů převážně lesnatého terénu. V Podyjí tak budou nyní celkem tři pastviny. První dvě byly založeny v roce 2018 právě u Havraníků a také na bývalé střelnici u Mašovic.

V honitbách Milovice a Stratov bylo během uplynulých dvou týdnů vypuštěno celkem 200 bažantích slepic.

V Milovicích a Stratově byly vypuštěny bažantí slepice na podporu chovu

V honitbách Milovice a Stratov bylo během uplynulých dvou týdnů vypuštěno celkem 200 bažantích slepic z odchovu Mysliveckého spolku Stratov. Tento projekt má za cíl podporu populace bažantů v regionu. Bažantí slepice jsou určeny výhradně k chovu, nikoliv k lovu. Město Milovice se na projektu podílí dlouhodobou finanční podporou a oceňuje práci místních myslivců.

Rodiče v Pelhřimově vysadí stromy na památku pro své děti; Zdroj: Se souhlasem města

Rodiče v Pelhřimově vysadí stromy na památku pro své děti

Za své potomky vysadí rodiče v Pelhřimově stromky. Město připravuje třiadvacátý ročník oslavy Dne dřeva a stromů. Akce se uskuteční ve středu třiadvacátého října od patnácti hodin. Rodiče při ní vysadí stromky pro své děti, které se narodily od prvního října 2023 do třicátého letošního září.

Jaké jsou trendy v tramping? Přečtete si článek.

Moderní tuláci mění ešus, kanady a rum za kávovary a pohodlné boty

Tramping jako součást českého kulturního dědictví prochází výraznou proměnou. Zatímco dříve stačil spacák a ešus, dnešní tuláci přírodou často vyžadují komfort a moderní vybavení. Měnící se potřeby a preference potvrzují aktuální čísla outdoorových obchodů, která odráží rostoucí zájem o outdoorové produkty, jako jsou cestovní kávovary či funkční prádlo.

Ilustrační foto.

Lesní mysl. Úterní vycházka lesem a cvičení v Kopřivnici

Potřebujete zpomalit a načerpat novou energii? Zveme Vás na procházku lesem, která bude protkaná krátkými cvičeními nefyzické povahy zaměřenými na relaxaci, vnitřní zklidnění, obnovení sil a zlepšení nálady. Sraz bude v úterý 15. října v 9 a v 15 hodin na parkovišti u koupaliště.

Plakát aktivity.

Vychozeno v Lašské bráně Beskyd. Nový projekt představí výhody ploggingu

Počátkem října 2024 byl v regionu Lašská brána Beskyd představen projekt Vychozeno s příznačným podtitulem: Vyčisti nejen hlavu. Spojuje turistiku, běh či procházky v nádherné krajině Lašské brány Beskyd se sběrem drobného odpadu nalezeného v přírodě. Zapojit se do ploggingu, jak je zdravý pohyb kombinovaný se sběrem drobného odpadu v přírodě celosvětově nazýván, je snadnější i díky praktickým krabičkám, které jsou k vyzvednutí u partnerů projektu.

Znovuotevření přilákalo více než 50 návštěvníků, kteří se sešli u úvodního panelu v neděli po poledni. Všichni si užili komentovanou prohlídku stezky i s ukázkami odlovu živočichů z tůní. Děti se bavily přírodovědnými úkoly.

Naučná stezka Cech svatého Víta otevírá po třinácti letech své brány

V neděli 13. října ochránci přírody slavnostně otevřeli obnovenou naučnou stezku Cech svatého Víta. Naučná stezka tak opět zve všechny milovníky přírody k procházce a poznávání její rozmanitosti – a také k zamyšlení nad tím, jak důležitou roli hrají v ochraně přírody lidské zásahy.

Kouzlo kamenů: Fotograf zachytil krásu neživé přírody

Kouzlo kamenů: Fotograf zachytil krásu neživé přírody

Když jsem přemýšlel, které zajímavé místo vám, milí čtenáři, tentokrát přiblížit, napadlo mě vybrat pár fotografií, které nejsou sice pořízeny na jednom konkrétním místě, přesto však mají své kouzlo. Ukazují tu neživou, pro někoho možná méně zajímavou, přesto však krásnou a nedílnou součást naší přírody.

Kouzlo kamenů: Fotograf zachytil krásu neživé přírody

Kouzlo kamenů: Fotograf zachytil krásu neživé přírody

Když jsem přemýšlel, které zajímavé místo vám, milí čtenáři, tentokrát přiblížit, napadlo mě vybrat pár fotografií, které nejsou sice pořízeny na jednom konkrétním místě, přesto však mají své kouzlo. Ukazují tu neživou, pro někoho možná méně zajímavou, přesto však krásnou a nedílnou součást naší přírody.

Ovčí den na Chaloupkách.

Ovčí den: na Chaloupkách oslavily podzim celé rodiny, podívejte

V neděli 29. září se v ekocentru Chaloupky v Kněžicích uskutečnila oblíbená akce Ovčí den, která přilákala mnoho návštěvníků z blízkého i širokého okolí. Počasí už bylo velmi podzimní, ale to nic nebránilo tomu si užít krásný den plný zábavy, tvořivosti a oslav usínající přírody.

V sobotu 19. října se ve Velkých Karlovicích chystá čtvrtá, závěrečná akce 12. ročníku – běžecký závod Běhej Valachy. Jako hosté dorazí olympionici a beachvolejbaloví mistři světa Ondřej Perušič a David Schweiner.

Netradiční souboj Perušič vs. Schweiner. Kdo z nich uspěje na Běhej Valachy?

/ROZHOVOR/ Závod Běhej Valachy bude mít příští sobotu (19. října) ve Velkých Karlovicích letos velmi atraktivní hosty. Na závěrečnou akci letošního seriálu Datart Valachy tour dorazí beachvolejbaloví mistři světa, účastníci nedávné olympiády v Paříži Ondřej Perušič a David Schweiner, s nimiž mohou zájemci poměřit síly a zasoutěžit si o volejbalové ceny.

Cesta vody v ostravském Bělském lese má své kouzlo i během podzimu.

VIDEO: Cesta vody v Bělském lese: Terapie přírodou

Ostravský Bělský les je ostrovem přírody mezi sídlišti. A díky unikátní Cestě vody nabízí i krásné lákadlo navíc. Čtenářka Yveta Hrubá ji prošla, aby poodhalila krásu zdejších zákoutí v podzimním hávu. Za příspěvek, fotky i video děkujeme.

Výtvarné centrum Chagall zve na výstavu Markéty Zlesákové.

Výtvarnice Markéta Zlesáková hledá inspirace na N. Zélandu. Vystavuje v Ostravě

/ROZHOVOR/ Výtvarnici Markétu Zlesákovou velmi fascinuje pralesní vegetace, kterou ztvárňuje ve svých obrazech. Inspirace pro její tvorbu pochází z uměleckého pobytu na Novém Zélandu a v Tongánském království, což ovlivnilo její tvůrčí proces a přineslo nové dimenze do jejích malířských děl. Využívá různé malířské techniky k vyjádření svého uměleckého vizuálu, který přenáší diváky do světa přírody a klidu. Od 10. října představí tato - letos osmačtyřicetiletá pražská rodačka, která žije a tvoří v Červené Hoře na Náchodsku – v ostravském Výtvarném centru Chagall svojí tvorbu. Vernisáž se koná v 17 hodin.

Eva Nevrlá vyrábí pod značkou Filcové království edukativní pomůcky z ručně malovaného filcu.

Maluje na filc a vyrábí z něj pomůcky do škol. Ty první vznikly v posteli

Co se stane, když spojíte lásku k přírodě, šití a kreslení? Vznikne z toho projekt Filcové království, který vymyslela Eva Nevrlá z Mohelnice. Kreativní umělkyně vyrábí z ručně malovaného filcu edukativní pomůcky, pomocí kterých učí děti ve školách lásce k přírodě. Pod jejíma rukama vznikají především hmyzí pomůcky, dokáže však vyrobit i lidské tělo i vesmírnou soustavu.

Vánoce pro zvířátka na Huslíku 2023

V Ekocentru Huslík se konají podzimní slavnosti a vzdělávací programy

V sobotu 5. října se v Ekocentru Huslík uskuteční podzimní slavnosti s pestrým programem pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku záchranné stanice, tvořivé dílny a dokonce vypuštění uzdraveného zvířete zpět do přírody. Ekocentrum nabízí i vzdělávací kurzy pro učitele a pravidelné kroužky pro děti zaměřené na přírodu a ekologii.

Od pařezu k Velikonočnímu ostrovu. Netradiční cesta za poznáním přírody

Od pařezu k Velikonočnímu ostrovu. Netradiční cesta za poznáním přírody

Poprvé v životě jsem vykopal pařez. Vítězství? Ne. Kdo má něco společného s přírodou, ten to slovo nepoužívá. Pochopil jsem ho. Smrk má kořeny do boku, takže ne do hloubky. Vlastně je potřeba odhalit ty kořeny, uříznout, a pak to tělo kořenu je volné. Volné, ale těžké, prasecky těžké na slabocha proChora. Prostě s ním nehnu.

Školáci z Mařatic vyrazili za pokladem

Školáci z Mařatic vyrazili za pokladem

Děti z 1. a 2. ročníku Základní školy T. G. Masaryka se těšily na poslední zářijový pátek, kdy pro ně jejich starší spolužáci ze 4. a 5. ročníku přichystali dobrodružnou hru Hledání ztraceného pokladu. Nejmladší žáci vyrazili do nedalekého areálu Parku Rochus a cestou pozorovali okolní podzimní přírodu.

Z besedy s moderátorem a popularizátorem vědy Vladimírem Kořenem v rámci cyklu Zručské křeslo pro hosta.

Moderátor, který žije zázraky přírody: Vladimír Kořen v křesle pro hosta

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vladimír Kořen je veřejnosti znám především jako moderátor oblíbeného pořadu České televize Zázraky přírody, který od roku 2009 poutá diváky jedinečnou kombinací vědeckých experimentů a humoru. Ve Zručském křesle pro hosta jej ve středu 25. září přivítalo 200 nadšených diváků, kteří se těšili, že poznají i jiné stránky jeho osobnosti.

Ježci přijatí do stanice Huslík jsou často ve špatném stavu. Foto: Luboš Vaněk

Smutný rekord na Huslíku. Pečují o nejvíce zvířat v historii záchranné stanice

Před několika dny převzali v Záchranné stanici na Huslíku do své péče pěnici černohlavou, která narazila do okna a v důsledku toho má porušený nervový systém. Tento pták byl v pořadí číslo 2 500. Právě tolik zraněných, vysílených a jinak ohrožených zvířat už letos přijali ve stanici do své péče. Což je rekordní počet za dobu existence Huslíku.

Ekofilm v Brně oslaví 50 let. Zaměří se především na životní prostředí

Ekofilm v Brně oslaví 50 let. Nabídne debaty o životním prostředí i koncert

Mezinárodní filmový festival Ekofilm letos slaví své 50. výročí a kromě filmových projekcí nabídne také řadu doprovodných akcí. Festival se uskuteční v Brně od 1. do 6. října a návštěvníci se mohou těšit na zajímavé diskuse, koncerty i aktivity pro rodiny. Hlavním tématem letošního ročníku je obnova přírody a ochrana životního prostředí.

Návod na krásný podzimní věnec. Je zadarmo, všechno potřebné najdete v přírodě

Vřes, malé i větší šišky, lískové oříšky, různé větvičky, kaštany či žaludy, planá jablíčka, jeřabiny a také spousta zajímavě zbarvených listů. To jsou věci, na které v těchto dnech narazíte na procházce v přírodě nebo v městském parku. Co s nimi? Jste-li alespoň trochu zruční, můžete si, třeba společně s dětmi, vyrobit svůj vlastní podzimní věnec. Nápadům se meze nekladou. Jako základ poslouží i věnec vyrobený z proutí, nebo si můžete pořídit speciální korpus.

Třída 7.A a 7.B se svými „úlovky“.

ClenUp: Mezinárodní mise ZŠ Kontešince

V pondělí 23. 9. 2024 si žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy Český Těšín Kontešinec uspořádali projektový den s názvem „CleanUp: Mezinárodní mise“, který se nesl v duchu mezinárodních dní.

Dospělci macaráta jeskyního dosahují velikosti kolem 20 až 25 centimetrů včetně ocasu, vzácně mohou dorůst i 35 centimetrů.

Podivuhodný tvor z hlubin země: Malý dráček má jen 25 cm, ale žije 100 let

V hlubinách temných jeskyní Dinárského krasu se ukrývá jedno z nejpodivuhodnějších stvoření naší planety – macarát jeskynní neboli olm. Tento tajemný tvor přezdívaný jako lidská ryba svým vzhledem i způsobem života fascinuje vědce i laiky po celém světě. Češi to k němu mají přibližně šest až osm hodin autem.