Spolky sdružené v koalici SOS Český ráj žádají zrušení souhlasného stanoviska k posouzení vlivu stavby nové silnice I/35 mezi Turnovem a Jičínem na životní prostředí. Tvrdí, že proces byl nekvalitní, nelegitimní a v době pandemie nezákonný. Kvůli obavám o přírodu a krajinu se obracejí na ministra životního prostředí Petra Hladíka.
V ostravské zoo je aktuálně 14 kolouchů a i když se může zdát, že zůstali ve výběhu osamocení, rozhodně nejsou opuštění. Mláďata letos vyvedla polovina druhů jelenů, které jsou zde chovány.
Dva měsíce prázdnin jsou pro děti velkou úlevou a dobou radovánek. Pro rodiče jsou to ale manévry mezi vlastní dovolenou a hlavně peněženkou. Naštěstí je Česko otevřenou zemí, kde není vždycky zapotřebí peněz, aby rodina strávila společný den na zajímavém výletě. V přehledu Deníku poradíme, kam se dá v každém regionu vyrazit, aby to nebyl jen výšlap odnikud nikam, ale cíl s příslibem dobrodružství a soutěživé zábavy.
V teplých letních dnech často prodlužujeme procházky se svými psími parťáky. Leckdy přitom zamíříme i do míst, kam se běžně nedostaneme – třeba do volné přírody. Kdy jindy a kde jinde by si psi měli pořádně zaběhat a odpočinout, než právě v letní krajině? Je to ale skutečně tak jednoduché? Ne vždy se totiž na domácí zvířata vztahuje právo na volný pohyb přírodou.
Letní výstavní program Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře zahájí expozice Kláry Stodolové, Jakuba Janovského a Libora Fáry, které ukazují tři různé umělecké přístupy. Stodolová zachycuje ve svých akvarelech bezprostřední prožitek tance i svobodný pohyb v přírodě a zároveň její pozorování. Janovský zkoumá křehkost lidského bytí prostřednictvím fiktivních a pomíjivých staveb i melancholických pohledů na anonymní dětské hrdiny. Výstava při příležitosti 100. výročí narození Libora Fáry přibližuje umělcovu grafickou a typografickou tvorbu. Vernisáže jsou plánovány na 21. června, informovala Alena Sedláčková z galerie.
V termínu od 9. do 13. června společně zavítali žáci 3. A a 5. B ZŠ Mirošov na týdenní školu v přírodě do oblíbené Zelené Lhoty. Děti rozšířily své cestovatelské portfolium o spoustu nových míst.
Kdo budete mít cestu kolem Městského úřadu v Černošíně, nakoukněte do vstupního prostoru. V přízemí je nainstalovaná nová výstava, která zde zůstane až do konce letních prázdnin.
Už téměř tři týdny letní přípravy mají za sebou hokejisté Komety a stihli toho už dost. Kromě tradičních tréninků v posilovně nově pravidelně chodí do gymu kondičního kouče Tomáše Hrona, kde pilují i box, prověřili je také schody ve Schodové ulici, kde dřeli část středečního dne. Zároveň se však hráči s osmi stovkami dětí ze základních škol zúčastnili už devátého ročníku EKO Dne s Kometou, společně pomohli vysbírat přibližně 400 kilogramů odpadu.
Není jen kuchařkou a tanečnicí. Čtyřiatřicetiletou Chili Ta Thuy brzy uvidíme i jako moderátorku nového pořadu, který bude úzce spjat s přírodou. Čím je starší, tím více ji vyhledává. Aktuálně se blíž k ní i přestěhovala.
Opakuje se to rok co rok. Myslivci, ochránci přírody a další odborníci donekonečna říká: „Narazili jste ve volné přírodě na mládě? Nechte ho být!“ Stále znovu ale přinášejí zbytečně lidé do záchranných stanic ptáčata, zajíčky a další mláďata. Mluvčí Českého svazu ochránců přírody dokonce radí: neodhánějte ani predátora od napadeného mláděte.
Ostravská zoologická zahrada v tomto týdnu spojila hrochy. K dvanáctileté samici a její pětileté dceři poprvé pustila šestiletého samce, který do zoo přicestoval loni v listopadu. Chovatelé už zaznamenali pokusy o páření. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
Obec Josefov na Sokolovsku byla od středečního odpoledne na nohou. Až ve čtvrtek odpoledne se podařilo uspat a odchytit uprchlou šelmu, pumu americkou. Po odchytu začnou veterináři a další orgány státní správy zjišťovat, zda je v chovu všechno v pořádku a okolnosti útěku. Není to ale poprvé, kdy někomu šelma a dokonce přímo puma z chovu utekla. Při setkání s uprchlou šelmou hrozí lidem potencionálně riziko, podle odborníků je nutné hlavně zachovat klid.
Milovníci pěší turistiky a panenské přírody mají nový důvod zamířit do srdce Brd. Ve středu 11. června byla slavnostně otevřena nová vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz, která nabízí výjimečný pohled na hladinu této historické přehrady. Vyhlídková terasa vznikla díky spolupráci Povodí Vltavy, Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko a Klubu českých turistů a je dostupná po nově vyznačené zelené turistické trase.
Z Konstantinových Lázní se můžete vydat na různé procházky a jedna z nich vás zavede do Hradišťského lomu, kde panuje krásná příroda a je tam také možnost koupání i občerstvení. Pozorovat můžete i ryby.
Milovníci přírody, turisté a všichni obdivovatelé brdské krajiny mají důvod k radosti. Dnes, 11. června 2025 se v 11 hodin uskuteční slavnostní otevření nové vyhlídkové terasy na vodním díle Láz, která nabídne jedinečný pohled na hladinu i hráz této historické nádrže. Terasa se nachází na pravém břehu vodárenské nádrže a je výsledkem snahy přiblížit krásy chráněného území veřejnosti, aniž by došlo k narušení jeho ekologického významu.
Soužití obcí v ochranném pásmu Národního parku Podyjí s jeho správou není podle oslovených starostů bez problémů. Za největší potíž považují to, že se zástupci Správy parku vyjadřují ke každému, i drobnému stavebnímu záměru, a často jim to trvá měsíce. Nezdají se jim ani zákazy chodit pěšky či na jezdit na kole na mnohých cestách parkem. Žádný nezpochybnil samotnou existenci parku a jeho úlohu pro ochranu přírody. ČTK mluvila se třemi z nich. Ředitel NP Podyjí poukázal na to, že postup správy odpovídá zákonu.
Smutná zpráva přišla v úterý 10. června z Miroslavi. Zesnul doktor Julius Klejdus, milovník přírody a vášnivý ornitolog. Bylo mu dvaasedmdesát let. O úmrtí informovali zástupci města na sociálních sítích.
Je to láska k toulkám přírodou, k objevování jejích pokladů a u někoho i geny, které tak nějak předurčily, že dotyčný půjde ve šlépějích svých předků. A to doslova. Platí to i u Michala Houdka z Rychnova nad Kněžnou, který patří ke značkařům Českého klubu turistů. Každoročně našlapou ve svém volnu řadu kilometrů nejen pro potěšení, ale vybaveni štětci, barvami i různým nářadím, aby ostatním ukázali cestu a nezabloudili na ní.
Naturpark Sparbach v srdci Vídeňského lesa nabízí návštěvníkům šlechtickou romantiku, volně se pohybující divoká prasátka a toulky za lesní moudrostí. Rozprostírá se pouhých dvacet kilometrů od metropole našich jižních sousedů a je nejen oázou klidu a přírody, ale také místem s bohatou historií spojenou s rodem Lichtenštejnů. Stále je v majetku této šlechtické rodiny. Co je v parku k vidění, se dozvíte v dalším dílu miniseriálu Deníku - Hospodář Lichtenštejn.
U našich nejbližších sousedů můžete s obytným autem strávit dovolenou snů, v níž bude od každého něco – kousek adrenalinu, klidné přírody i vodních radovánek. Ať už je vám bližší vysokohorská turistika, toulky panenskou krajinou nebo lenošení u bazénu, Slovensko má odpověď. Místní autokempy a kempy vítající obytné vozy i karavany a jsou navíc stále lépe vybavené – s moderním sociálním zázemím, dostatkem přípojek, restauracemi i aktivitami pro celou rodinu.
Že drony můžou létat jen díky vrtulím? Kdepak! Budoucnost patří robotům s křídly, kteří se pohybují podobně jako ptáci nebo hmyz. Vědec Matěj Karásek z Jablonce nad Nisou se už více než deset let věnuje vývoji unikátních dronů, které nelétají díky vrtulím, ale právě pomocí mávání křídel. Inspiroval se přírodou. Dnes s týmem Flapper Drones nabízí své výtvory univerzitám po celém světě. Nově předvádí i fascinující vzdušné show.
Pátek a sobota patří v Trutnově akci nazvané České lesnické dny. Dvoudenní výstava je sice zaměřená na lesnictví a myslivost, účastní se jí lesnické firmy, školy, správci a vlastníci lesů, ale rozhodně to není akce jen pro odborníky. Naopak! Drtivá většina programu je připravená tak, aby přilákala zejména laickou veřejnost.
/FOTO/ Mladý liberecký pár spojil síly a rozhodl se zkrášlit město pod Ještědem a zároveň potěšit kolemjdoucí. Společně malují různorodé motivy na kamínky, které pak rozmisťují po městě a na instagramový profil umístí jeho fotku a nápovědu, v jaké lokalitě se nachází.
Všechno začalo džungarským křečíkem, kterého dostal Jiří Trávníček ve čtyřech letech. Vášeň pro přírodu a zvířata, zejména pro plazy, probudili v budoucím řediteli Zoologické a botanické zahrady města Plzně jeho rodiče. S areálem na Lochotíně pak spojil celý svůj profesní život. Hned po promoci se stal vedoucím tehdy ještě samostatné botanické zahrady, před skoro 30 lety začal šéfovat zoologické. Ta se za tu dobu proměnila v moderní areál s bohatou kolekcí zvířat.
V pátek až sedmadvacet, v sobotu až pětadvacet, neděle už chladnější. Předpověď počasí pro střední Čechy na nadcházející dva dny nevylučuje koupání, byť bude sluníčko zalézat za mraky a bez přeháněk se to asi neobejde. Voda je také dost studená, což ovšem otužilé plavce nemůže odradit. Jaká je ale její kvalita? Hygienici prověřili přírodní koupaliště v Bělé pod Bezdězem a písník v Bakově nad Jizerou.
Asi mnohé z nás oslovila poezie filmu Zlatí úhoři podle nádherné knížky Oty Pavla. Je již dlouhodobou tradicí, že dobrovolníci ze závodu Knaufinsulation v Krupce, ve spolupráci s teplickou organizací Českého rybářského svazu, pořádají pro děti z Arkádie setkání u vody, rybářské závody. Letos to bylo 29. května, kdy se ráno na revíru, značeném jako „Osmička“ v Novosedlicích, všichni sešli, aby si užili rybaření, pobyt v přírodě a mohli také vnímat pestrý život kolem vody i ve vodě.
/VIDEO, FOTO/ Bouřlivá noc, kterou si mnozí mohli splést s oslavami příchodu nového roku, zasáhla Kutnohorsko i další části středních Čech ve středu 4. června kolem půlnoci. Místo petard a ohňostrojů ale za světelné a zvukové efekty mohla příroda sama. Přišla totiž silná bouřka s intenzivními blesky, hromy, lijákem a někde dokonce i s krupobitím.
Silné emoce, výjimečné hudební výkony a jednoznačný vzkaz na podporu ochrany divoké přírody zazněly 3. června v Lucerna Music Baru, kde se uskutečnil benefiční koncert DIVOČINA – Koncert pro národní parky. Akce, která zaplnila klub do posledního místa, spojila umělce, ochránce přírody, politiky i širokou veřejnost – a jasně podpořila nejen stávající národní parky, ale i vznik nového Národního parku Křivoklátsko.
Zvířata Vietnamu, jejich krása i ohrožení, inspirovala žáky z různých škol k úžasným výtvorům v rámci kampaně Vietnamazing, do které se Zoo Jihlava zapojila spolu s dalšími evropskými zoo. Děti spojily tvořivost, znalosti i empatii.
/FOTO/ Neuvěřitelných sedmdesát let! Přesně tolik je letos letnímu táboru v Kamenci, který se koná s železnou pravidelností a bez jediné přestávky už od roku 1955. Prázdninová dobrodružství v Orlických horách už prožilo několik generací táborníků. Potkali zde nové kamarády, podnikli mnoho zajímavých aktivit v přírodě, učili se spolupracovat i být zodpovědní, zažili spoustu legrace. Letošní táborové jubileum si zaslouží oslavu. Uskuteční se v červenci a zváni jsou všichni bývalí táborníci.
/FOTO/ Neuvěřitelných sedmdesát let! Přesně tolik je letos letnímu táboru v Kamenci, který se koná s železnou pravidelností a bez jediné přestávky už od roku 1955. Prázdninová dobrodružství v Orlických horách už prožilo několik generací táborníků. Potkali zde nové kamarády, podnikli mnoho zajímavých aktivit v přírodě, učili se spolupracovat i být zodpovědní, zažili spoustu legrace. Letošní táborové jubileum si zaslouží oslavu. Uskuteční se v červenci a zváni jsou všichni bývalí táborníci.
Poutavě napsaná a plná kouzelných ilustrací je nová kniha s názvem V remízku je divočina. Unikátní koncept populárního ochránce přírody Jiřího Beneše ze Šternberka, který v roce 2023 náhle zemřel ve svých 36 letech, se nedávno podařilo dokončit. Originální knižní novinka právě přichází do prodeje.
Nová naučná ministezka byla slavnostně otevřena nedaleko Michlovy Huti na Vimpersku. Vybudoval ji Český svaz ochránců přírody Šumava v rámci programu Blíž přírodě.
S neobvyklým případem se setkali ochranáři z Pražské zvířecí záchranky: ve spolupráci s majitelem boudy pomáhali mladé lišce, která vnikla do kůlny a uvízla tam; nakonec se ještě zaklínila za uloženými zimními pneumatikami. Zvíře se podařilo v pořádku vyprostit a vypustit zpět do přírody.
Sauna v zimě, včelí domek v létě. Jedna dřevěná stavba, dvě tváře. A k tomu radost z vlastní práce. Tvůrce z Plzně Jiří Štrunc neustále vylepšuje svůj nápad, zahrnující zdraví, přírodu i kutilství. Tento projekt může získat pozornost všech, kdo hledají zpomalení, propojení s přírodou i kreativní výzvu.
Danielu Plachou to od dětství táhlo k přírodě a zvířatům. Absolventka fakulty biologie na vysoké škole vystřídala několik zaměstnání, až před necelými devíti lety sebrala odvahu a poslala životopis do plzeňské zoo, kde hledali ošetřovatele afrických kopytníků. Mezi zebrami a antilopami strávila osm let, teď ji mohou návštěvníci zahrady potkávat u malých savců. Doslova zvěřinec má i doma, kde se stará o tři psy, slepice, králíky a kozy, a také se zapojila do programu na záchranu sýčka obecného.
Již devátým rokem se přírodní Zahrada 7krás v Heřmanově zapojuje do celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad, která každoročně přináší možnost nahlédnout do výjimečných zahradních projektů po celé zemi. Letošní víkend proběhne ve znamení přírody, literatury a zážitků pro celou rodinu.
Atraktivní souboje hřebců divokých koní o klisny sledují jihočeští vědci v milovické rezervaci velkých kopytníků. Po dokončení rezervace v roce 2021 je její plocha pro dva harémy dostatečně rozlehlá a také množství klisen je větší, než by zvládl v rámci jednoho stáda udržet pohromadě jeden hřebec.
Jizerka, Bílý Štolpich, Jedlová či Josefův důl představují krátký výčet oblíbených míst, které se nacházejí v Jizerských horách. Ty skrývají další kouzla přírody, které budou už popatnácté odhalovat svým objektivem amatérští fotografové v rámci soutěže Zaostřeno na Jizerky.
Kosení trávy, přednášky, noční exkurze i posezení u ohně. To vše nabídnou třetí Slavnosti Libuňky, které se uskuteční od 30. května do 1. června 2025 v kempu Sedmihorky a přilehlých mokřadech Českého ráje. Víkendová akce pro veřejnost spojuje práci pro přírodu s poznáním a odpočinkem.
Z hlubokých lesů Vysočiny přichází zpráva o dobrodružství, které si zaslouží pozornost všech milovníků přírody a oddílových soutěží. Pětadvacátá Přední hlídka Royal Rangers Žďársko se letos vůbec poprvé zapojila do mezioddílové soutěže Hořcová výzva, pořádané Asociací turistických oddílů mládeže.
Je tady dalši tip pro milovníky procházek v přírodě. Lázně Čeladná - areál zasazený v nádherné přírodě s obrovským parkem. V těchto lázních se několikrát léčil samotný Oldřich Nový.
Hudba, pohyb, příroda i psí objetí – tak vypadalo sobotní zahájení lázeňské sezony v Lázních Bělohrad. Areál u minigolfu v Bažantnici přilákal stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Nechyběly koncerty, workshopy, canisterapie, regionální trh ani prohlídka běžně nepřístupných Dětských lázní.
Jaro je tu a s ním přichází čas radosti, nových začátků a nekonečných zážitků! Máte doma malého objevitele či zahradnici, roztomilé miminko nebo veselého rošťáka? Tak právě pro ně tu máme soutěž Jarní dítě Deníku! Vyfoťte své dítě, jak si užívá jarní kouzlo – ať už při prvních slunečných dnech, sázení květin nebo veselém běhání v přírodě a získejte pro něj originální titul Jarní dítě Deníku. Těšit se můžete i na hodnotné ceny a památku v novinách. Připojte se k nám a podělte se o radost z tohoto kouzelného období!
Týden byl plný událostí, kvůli kterým je dle mého názoru Mateřídouška výjimečná. Hlavně "mateřídouškoví lidé" - naši klienti, jejich rodiny, všichni zaměstnanci. Každý jeden k této výjimečnosti přispívá svým dílem.