
V Kaplici a okolí je už uklizeno, odpadky po druhých sbíralo 11 dobrovolníků
Už o uplynulém víkendu se pustili do úklidu v rámci kampaně Ukliďme Česko v Kaplici. Chvályhodnou snahu zdokumentovala Růžena Šandová za Stranu zelených Kaplice.
Už o uplynulém víkendu se pustili do úklidu v rámci kampaně Ukliďme Česko v Kaplici. Chvályhodnou snahu zdokumentovala Růžena Šandová za Stranu zelených Kaplice.
Marmoška na hermoška. Tak nazvali Niky a Jakub Zeťovi jeden z produktů vznikajících pod jejich značkou Lesotéka. Tihle dva nadšenci do přírody se netají tím, že mnohé suroviny opravdu sbírají v lese.
Na umělecké scéně existují díla, která zaujmou nejen svou velikostí a technickou náročností, ale také symbolikou a příběhem. Jedním z takových je největší malba moře na plátně v České republice. Obraz vytvořil malíř Oleksandr Bezuglov, známý také pod uměleckým jménem Alex Gabriel. Pozoruhodný počin byl zapsán do České databanky rekordů.
/PŘEHLED/ Poslední březnový víkend přinese na Hodonínsko i do dalších jihomoravských regionů řadu akcí, které stojí za návštěvu. Podívejte se na výběr Deníku. V Hodoníně to vypadá na skvělá vína, v Mikulčicích pak na protančený večer.
Agama vousatá je velmi oblíbený chovný australský plaz. Na atraktivitě tomuto pouštnímu dráčkovi přidává i jeho prehistorický vzhled. Díky své klidné povaze, nenáročnosti a schopnosti rychle si zvyknout na člověka, patří agamy k populárním terarijním zvířatům. Domácí dráček je ideální i pro začínající chovatele.
Lesní rezervace Ščúrnica v nejsevernější části Bílých Karpat se opět rozšířila. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zde v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupil další dva pozemky o celkové výměře 3,3 hektaru.
Pardubický kraj vyhlásil soutěž na dodávku nové expozice přírody pro Východočeské muzeum v Pardubicích. Projekt, jehož odhadní cena činí téměř 12 milionů korun, zahrnuje tesařské a zámečnické práce, elektroinstalace a montáž interaktivních prvků. Expozice má být dokončena v roce 2027 a je součástí širšího plánu revitalizace zámku, který podpoří i Evropská unie.
Agentura ochrany přírody a krajiny připravila další exkurzi. Tentokráte se přes tři desítky zájemců vydalo na na zajímavou vycházku s badatelem a spisovatelem Zdeňkem Procházkou, který je provedl bývalým panstvím Malovců z Malovic a jeho sklářskou historií.
Na jedné straně sucho na největší české řece, na druhé okamžik, když Labe zaplavilo nábřeží. Dva extrémy. Obě fotografie byly ve výběru mezi nejlepšími během minulého ročníku soutěže. Další právě začal a lidé už mohou posílat své fotografie.
Prachovské skály, úchvatný pískovcový skalní komplex, jsou jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Českého ráje.
Patnáctý ročník festivalu dokumentů o cestování, dobrodružství i divoké přírodě s názvem Expediční kamera nabídne ve středu 2. dubna kino Hvězda v Uherském Hradišti.
Jaký proces musí odpadní voda projít, než se může bezpečně vrátit zpět do přírody? Tuto otázku si mohli návštěvníci zodpovědět během Dne otevřených dveří na čistírnách odpadních vod, které uspořádala Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS), a. s.
Liška, přirozený je predátor a myslivci i lidmi neoblíbený plenitel hnízd a kruníků. Výjimkou, potvrzující pravidla je ochočená liška Coco. Stala se tváří projektu Fox savior - liščí zachránce a pomohla získat potřebné finance. Na co? Na termovizní dron za 150 tisíc korun.
Balneoterapie je jednou z nejstarších léčebných metod. Pacientům ulevuje díky využívání přírodních zdrojů v nejrůznějších formách. Při balneoterapii se používají minerální vody, přírodní plyny nebo třeba rašelinové a slatinné koupele i zábaly. Pomoci může například při léčbě bolestí kloubů a páteře či neurologických onemocněních.
Bývalý arcibiskupský zámeček v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, který byl 40 let prázdný, dostane nové využití.
/VIDEO/ Jaro na Znojemsku udeřilo v plné síle. V lesích kvetou nejen bledule, ale i například i jaterník podléška. Letos se ale první kytky objevily o tři týdny později než loni.
O vedoucím expozice Akva - Tera v centru Plzně Jiřím Doxanském se dá doslova říct, že svou prací žije. Chov zvířat a příroda byly jeho velkým koníčkem už od dětství. I když se vyučil automechanikem, vždycky ho to táhlo ke studenokrevným živočichům. V roce 2000 nastoupil do plzeňské zoo jako chovatel v teráriu a po roce se dostal do Akva - Tery. Je to také jeho zásluha, že expozice založená před více než 60 lety stále zůstává v centru Plzně.
Dvacet let od svého vzniku si připomíná Chráněná krajinná oblast Český les, která se rozkládá na pomezí Čech a Bavorska. Její správci proto na letošek připravili pro veřejnost řadu akcí, které přinesou zábavu i poučení.
V Pardubickém kraji přibývá požárů v přírodě. Od 1. do 18. března evidují hasiči 19 požárů polního porostu a trávy, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.
Na Červenokostelecku se postupně probouzí jaro. Je to nádherné období, kdy se krajina chystá k životu a příroda postupně ožívá. Podívejte se na snímky, které zachytil Patrik Rosa.
Vyděšená srnka uvízla v bazénu v Mokošíně na Přeloučsku. Promrzlé zvíře z ledové vody zachránili hasiči. Srnku vypustili zpět do přírody.
Jaro se blíží a s ním i nový život a barvy, které brzy rozzáří Liberec a jeho okolí. Už nyní můžete plánovat procházky po místních parcích a zahradách – od staletých lip v Parku Budyšínská až po exotické dřeviny u Zoologické zahrady. Každý kout města slibuje jedinečné zážitky. Připravili jsme pro vás tipy na nejkrásnější parky, kde si brzy budete moci užít klidné chvíle a kouzelné západy slunce.
Časové okno pro sbírání medvědího česneku je poměrně krátké, nejlepší je totiž před rozkvetením, tedy zhruba na přelomu března a dubna. Na Liberecku je hned několik míst, kam se pro oblíbenou a zdravou rostlinu můžete vypravit. Je potřeba mít ale na paměti, že jeho trhání v chráněných oblastech je zakázané a hrozí za něj pokuta. Podívejte se na mapu, kam můžete na medvědí česnek kolem Liberce vyrazit beztrestně.
Vladimír Kořen patří mezi nejoblíbenější české popularizátory vědy a přírody. Společně s Marošem Kramárem již léta moderuje pořad Zázraky přírody, kde seznamuje diváky se zajímavými poznatky a provádí zábavné experimenty. Kromě toho působí Vladimír Kořen jako pedagog a v loňském roce mu vyšla kniha Řeka zázraků. Rád se účastní i besed se svými fanoušky. Ta nejbližší se koná v pátek 21. března ve zlínském Hotelu Baltaci Atrium.
Projekt Floating cabins přináší inovativní využití rybníků v jižních Čechách. Plovoucí chatky hostům zaručují nevšední zážitky a zároveň podporují udržitelné rybářské hospodaření, které zlepšuje kvalitu vody a biodiverzitu. Tento unikátní koncept ubytování se tak právem nedávno zařadil i do projektu Amazing Places a láká milovníky klidu a přírody z celé republiky.
Na Červenokostelecku se postupně probouzí jaro. Je to nádherné období, kdy se krajina chystá k životu a příroda postupně ožívá. Podívejte se na snímky, které zachytil Patrik Rosa.
V minulém týdnu se vyjasnilo, kde chtějí těžaři za Poštornou kutat písek a kudy ho hodlají vozit do města, jinou zajímavou zprávou byly termíny pro obchvat v Břeclavi, které padly v rozhovoru s generálním ředitelem ŘED Radkem Mátlem. Uplynulých sedm dnů nabídlo řadu důležitých zpráv. Připomeňte si je s Břeclavským deníkem.
Ve dnech 13. až 17. ledna se žáci 2. a 5. ročníků Základní školy Křižná Valašské Meziříčí zúčastnili zimního pobytu v přírodě. Tento týden žáci strávili na Horní Bečvě U Sachovy studánky, kde si všichni užívali krásné sněhové podmínky a zimní atmosféru valašské přírody.
Bolševník, křídlatka nebo netýkavka. To jsou obecně známé druhy rostlin, které se invazivně šíří v české přírodě. Podle biologů je ale podobných druhů mnohem více. Pěstují se v zahradách a parcích, odkud se volně šíří do okolí. A některé mohou působit i zdravotní problémy.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Tam dole u říčky Vrchlice, ve stínu stromů, stojí jurta vybavená elektřinou, kamny i splachovacími toaletami. Děti tu dostávají extra dávku samostatnosti, přírody, pohybu a dobrodružství. Školka v zahradě nabízí dětem respektující péči už dvanáct let. Momentálně pod vedením Lucie Sádlové.
Že dnešní děti sedí celé dny na mobilu, se nelíbilo Milošovi Tomkovi z Hradce Králové. A tak začal vyrábět zábavné lesní hry, které děti nalákají ven a nabídnou jim podobné zážitky, jako znají z digitálního světa. Z bývalého strojaře se tak stal lesním vizionářem. Založil projekt Lesní svět, který z české krajiny dělá interaktivní naučné stezky.
Bolševník, křídlatka nebo netýkavka jsou mediálně známé druhy rostlin, které se invazivně šíří do české přírody. Podle biologů je ale podobných druhů mnohem více. Pěstují se v zahradách a parcích, odkud se volně šíří do okolí. Ohrožují tak druhovou rozmanitost přírody. A některé, podobně jako bolševník, mohou působit i zdravotní problémy.
S příchodem jara se jižní Čechy stávají ideálním místem pro ty, kteří chtějí načerpat energii a posílit své zdraví pobytem v přírodě. A právě jižní Čechy nabízejí nespočet možností, jak si tyto přínosy dopřát – od pěších výletů až po návštěvy vyhlídek a historických památek.
V Jablonci nad Nisou roste zájem o novou lesní školku, která nabídne alternativní vzdělávání v přírodě. Na informativní schůzku dorazily desítky rodičů, přestože stavba školky teprve začala. Otevření je plánováno na září, kdy školka přivítá děti ve věku od tří do šesti let. Město je připraveno školku rozšířit, pokud bude zájem pokračovat.
Axolotl mexický je velmi zajímavý živočich, kterému se přezdívá vodní dráček, chodící či tygří mlok. Zvláštní je nejen svým roztomilým vzhledem, ale i mimořádnou schopností regenerovat poraněné či úplně ztracené tkáně. I proto je axolotl už více než 100 let předmětem zkoumání vědců, kteří se snaží přijít na to, jak to dělá. Chtějí totiž, aby k něčemu podobnému uměli přimět i lidské tělo.
Jaro už klepe na dveře a co může být lepšího, než se vydat do přírody, na kulturní akci nebo si užít nějakou zábavu? Nymbursko nabízí pestrý výběr aktivit, které potěší každého. Ať už jste milovníky turistiky, čokolády nebo komedie, tento víkend si určitě najdete něco pro sebe.
Rekonstrukce na pardubickém zámku pokračuje v plném proudu. Zatímco v paláci vzniká společenský sál pro 250 lidí a doprovodné zázemí, v areálu hospodářských budov nabírá obrysy budoucí návštěvnické centrum a přírodovědná expozice. Jakým tempem stavební práce probíhají a co dalšího oba projekty nabídnou? Reportér Deníku zjistil podrobnosti přímo z místa.
Objevování méně známých, ale neméně krásných míst může být skvělým způsobem, jak si užít přírodu a zároveň ji chránit. Udržitelná turistika podporuje návštěvy lokalit mimo nejvytíženější trasy a pomáhá rozložit turistický ruch, aby příroda netrpěla nadměrnou zátěží. Právě takové výlety nabízí nová mobilní aplikace EPU, která propojuje cestování s poznáváním přírody a historie.
Stádo divočáků se v pondělí 10. března prohánělo v ulicích Jindřichova Hradce. Přes sociální platformu Whatsapp a následně i ve facebookové skupině Jindřichův Hradec se začala i šířit videa, jak bourají do plotu v ulici Na Výsluní a běží u sídliště Vajgar podél plechového plotu.
Dvě ženy, stejné jméno a překvapivá podoba – to je příběh Markét Vaňkových, které stojí v čele Brna a Horní Cerekve. Přestože je dělí sto kilometrů a odlišné kariérní dráhy, jejich životy se nyní nečekaně protnuly. Co obě dámy říkají na tuto kuriózní situaci a co je spojuje kromě jména?
Když se řekne recyklace, většině lidí se vybaví papír, plast nebo sklo. Asociace společenské odpovědnosti ale posunula hranice udržitelnosti ještě dál. Sešit vyrobený ve spolupráci s ruční papírnou Papyrea tak vznikl z netradiční suroviny - trusu divokých koní, kteří žijí v rezervaci v Milovicích na Nymbursku.
Když se řekne recyklace, většině lidí se vybaví papír, plast nebo sklo. Jenže Asociace společenské odpovědnosti společně s ruční papírnou Papyrea posunuly hranice udržitelnosti ještě dál. Výsledkem jejich spolupráce je sešit vyrobený z netradiční suroviny – trusu divokých koní, kteří žijí v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru letošního roku by se už neměl opakovat. Nově se má totiž mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Zábavu i poučení mají najít návštěvníci v plánovaném Domě přírody Soutok, který má vzniknout v prostorách břeclavského zámku. Právě díky vzniku nové chráněné krajinné oblasti Soutok od 1. července a plánovanému domu přírody může získat zchátralý zámek nové využití. Architekti ze studia Capacity Expo představili návrhy, jak by mohly prostory do budoucna vypadat.
Jaro s sebou kromě radosti z probouzející se přírody a teplého počasí přináší i plno nástrah. Týkají se alergií na pyly, klíšťat nebo proměnlivého počasí. Deník shrnuje, na co si dávat pozor, čemu lze předejít a co je dobré příliš neprovokovat.
Záchranná stanice na Huslíku se plní mláďaty nejrůznějších zvířat. Je to neklamný signál příchodu jara a pro zvířecí záchranáře z Poděbrad prakticky každoroční rituál.
/FOTO/ Na Žďársku se příroda probouzí k životu, když březen přinášejí jarní teploty a rozkvétající sněženky a bledule. Údolí Chlebského potoka láká milovníky bledulí, zatímco slunce a prodlužující se dny zvou k procházkám v přírodě.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru roku, který byl ochranáři kritizovaný, by se už neměl opakovat. Nově se mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Patnáctiminutový silvestrovský ohňostroj u chaty Ovčárna pod Pradědem ze závěru letošního roku by se už neměl opakovat. Nově se má totiž mají zpřísnit pravidla na řadě míst Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Safari Park ve Dvoře Králové slaví další úspěch v ochraně ohrožených druhů! Po příznivých teplotách posledních dnů se mládě bonga horského, narozené 13. ledna, poprvé podívalo do venkovního výběhu. Spolu s matkou a starší sestrou se začíná seznamovat s novým prostředím, což je pro tuto kriticky ohroženou antilopu velký krok.