Zatímco pomyslnou královnou loňské Ptačí hodinky se stala sýkora koňadra, lidé pozorovali i výrazně vzácnější opeřence. V Moravskoslezském kraji v minulém ročníku hlásili i druhy, které by měly zimovat daleko na jihu.
/VIDEO/ Policisté na Litoměřicku pátrali v uplynulých dnech po dvou seniorech. Oba odešli z domova neznámo kam a oba se je podařilo relativně v pořádku najít.
Správa Národního parku Bavorský les zahajuje nové kolo příjmu žádostí pro podniky, které by se chtěly stát partnery národního parku. Zájemci se mohou přihlásit do konce února 2025, aby se stali součástí výhodné sítě a získali přímou linku do národního parku.
Novým ředitelem Správy Národního parku Podyjí se stane Pavel Müller, absolvent Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a projektový manažer ze soukromé mezinárodní společnosti. Do funkce nastoupí 1. února 2025.
Devátý ročník staroročního procházkového výletu "Kolomutské šlápoty" zavedl 30. prosince 2024 kolomutské občany na Naučnou stezku Přírodní rezervace Vrch Baba.
V létě narazila v amerických horách na medvěda. V Česku herečka Veronika Khek Kubařová nejčastěji vyráží do Krkonoš. Chodí na horské túry, zajímá ji ochrana přírody a zlobí se kvůli poházeným odpadkům v národním parku. V Krkonoších má také svoje oblíbená místa, která zůstávají tajná. Jedno přesto Deníku prozradila.
Kriticky ohrožená filipínská prasata, vzácný hrošík liberijský nebo první české mládě vombata. To je jen malý výčet mláďat, která letos přišla na svět. Zoologické zahrady napříč republikou tak mají za sebou víc než úspěšný rok.
„Jak na Nový rok, tak po celý rok“, tak zní heslo jubilejního 50. ročníku tradičního výstupu na Ještěd, který se uskuteční první lednový den v novém roce. Za jeho organizací stojí oddíl turistiky KČT – TJ Lokomotiva Liberec. Zájemci se mohou registrovat od 8.30 do 10.30 na konečné tramvajové stanici v Horním Hanychově. Poté je čeká zhruba pětikilometrová trasa, která je po modré turistické značce dovede na vrchol Ještědu ve výšce 1012 m n. m. Výstup se koná za každého počasí a organizátoři doporučují použití turistických hůlek.
Výsledek odhodlání a lásky k přírodě Šárky Šímové je její projekt s názvem Osada Šárka. Po úspěšné kariéře fotografky a podnikatelky se rozhodla vytvořit místo, kde mohou lidé uniknout městskému shonu. Osada nabízí klidné útočiště s možností kempování a relaxace, což z ní dělá ideální destinaci pro milovníky přírody.
Klub českých turistů (KČT) v Hlinsku pořádá pro všechny milovníky přírody a pohybu tradiční akci Silvestr na Chrudimce, která se uskuteční v pondělí 30. prosince. Tento již 41. ročník se koná v rámci projektu „Novoroční čtyřlístek“, který podporuje dobročinné aktivity. V archivu Deníku máme fotky staré i deset let. Poznáte se na nich?
Učitelka Iveta z Prachatic si splnila sen, soutěžila v Peče celá země. Královna marmelád Josefína z Prachatic boduje s luxuní pochutinou už mnoho let a rozšířila počet cen. Spisovatelka Petra z Prachatic vydala hororový román a už připravuje další. V lesích na Libíně se promenádil kamzík, kterého nachytala fotopast. Na úředníky z vimperské radnice se snesla kritika řidičů za vybírání pokut na úsekových radarech. To několik příběhů roku 2024. Pojďme si je společně připomenout.
Karlovarský deník vám přináší nejlepší tři příběhy roku z Karlovarska. Patří mezi ně článek o bývalém strojvůdci Milanu Čapkovi, který přežil srážku vlaků u Perninku. Ta se stala 7. července 2020 a osmatřicetiletý muž se stále léčí. Měl ale větší štěstí než dva lidé, kteří tehdy zemřeli. Zranilo se tehdy 24 lidí. Další příběh přibližuje Nikolu Krausovou, která v Karlovarském kraji pomáhá přežit bezradným srnčím mláďatům během senoseče. A třetí je o Jiřím Karbusovi, dnes uznávaném fotografovi, který se specializuje na kytovce. Může za to delfínka Malinká, se kterou se společně se svou partnerkou Kateřinou Hamšíkovou seznámil před dvaceti lety v Irsku. Od té doby jsou nerozluční přátelé.
Město Skuteč řeší velký problém: Musí zlikvidovat starou ekologickou zátěž v lokalitě Horka u Skutíčka. Tam kdysi bývala skládka místní společnosti Velamos, která se zabývala výrobou jízdních kol a později součástek na bicykly. K přírodě se ve své době chovala velmi bezohledně.
Slepá žena zachránila psa, dalšímu zraněnému psíkovi razili policisté cestu k veterináři, majitel Horního hradu památku už léta opravuje, zachráněný vlk Bubla nebo řidička, která se jako zázrakem nezabila při autohavárii. To všechno jsou příběhy, které chytily čtenáře Deníku za srdce. Připomeňte si je.
Záchranná stanice na Huslíku u Poděbrad za rok 2024 zachránila více než 3 tisíce zvířat, což je rekordní počet v její historii. Tento smutný nárůst je výsledkem stále většího vlivu člověka na přírodu, jak uvedl vedoucí stanice Luboš Vaněk. V tomto článku se podíváme na několik vybraných příběhů, které ukazují, jak cenná je pomoc záchranářů pro zraněná a opuštěná zvířata.
/VIDEO/ Sedm odchovaných káňat lesních vypustila liberecká záchranná stanice Archa letos v červenci do volné přírody. Všechna se po nějakém čase rozletěla do nových lovišť. Až na jedno. Jedno z káňátek se asi po měsíci vrátilo a začalo hlasitě žadonit o jídlo. Dokonce se zdálo, že by se úplně nejraději procpalo skrz mříže zpět do voliéry ke svým rodičům.
V létě narazila v amerických horách na medvěda, kterému se dívala zblízka do očí. Stihla se před ním schovat do srubu. V Česku herečka Veronika Khek Kubařová nejčastěji vyráží do Krkonoš. Říká, že je tam jako doma. Chodí na horské túry, zajímá ji ochrana přírody, zlobí se kvůli poházeným odpadkům, kapesníkům a nepořádku v národním parku. Turisty vyzývá k zodpovědnému chování. „Když už nás je tolik, kteří se chceme do horské přírody podívat, měli bychom se podle toho opravdu chovat,“ podotkla. V Krkonoších má svoje oblíbená místa, která zůstávají tajná. Jedno přesto Deníku v rozhovoru prozradila.
Stejně jako každý rok tak i letos v adventním čase desítky návštěvníků navštívily Záchrannou stanici pro volně žijící zvířata v Jaroměři, kam přinášeli krmení a další potřeby pro chovance tohoto zařízení. Během dne si děti i dospělí mohli projít stanici, poznat zblízka příběhy zvířat, kterým zde pomohli, a zároveň se dozvěděli, jak mohou přispět k jejich návratu do přírody.
Spolek Čmelák pokračuje ve své misi obnovy přírody na Ještědském hřebenu, kde rozšiřuje lokalitu Nový prales o další 1,5 hektaru. Již 20 let zde přetváří smrkové porosty na smíšené lesy, čímž podporuje biodiverzitu a návrat přírody. Nyní nabízí veřejnosti možnost stát se patronem a přispět k dalšímu rozvoji tohoto unikátního projektu.
Spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko může v příštím roce počítat s příspěvkem Středočeského kraje více než milion korun. Nejde přitom o dotaci, kraj totiž patří mezi zakládající členy spolku. K zajímavým cílům v lokalitě patří vedle kouzelné přírody například příbramská Svatá Hora nebo zámky v Rožmitálu pod Třemšínem a Dobříši.
/ROZHOVOR/ Srbský volejbalista Lazar Bajandić prožívá první sezónu v zahraničí a přiznává, že odloučení od rodiny je těžké, ale česká příroda a sníh mu to vynahrazují. Jak se adaptoval pětadvacetiletý smečař na život v Karlových Varech, co říká na konkurenci v týmu Karlovarska a jak plánuje strávit Vánoce? To vše a více v našem článku.
Co kdyby váš vánoční dárek vážil téměř tunu a pomáhal nejen obdarovanému, ale i přírodě? Přesně to nabízí možnost symbolicky adoptovat jednoho z majestátních zubrů, kteří obývají milovickou rezervaci. Tento dar se může stát nezapomenutelným překvapením pod vánočním stromečkem.
/FOTO/ Krásu naší vlasti tvoří bohatství hor, údolí, lesů, řek, potoků i potůčků… Vše, co vytvořila sama příroda. Ta za tisíciletí ztvárnila prostředí, v němž došlo i k vytvoření lidských děl, jako jsou turistické cesty, přehrady, horské chalupy, sportovní horská střediska.
Co se týče močení v přírodě, ženy to mají odjakživa mnohem těžší než muži. Pro ně je vykonání malé potřeby jednoduché – zkrátka jen rozepnou poklopec a problém je vyřešen. Ženy ale musí jít při čůrání do podřepu, což obzvlášť v zimním období za třeskutých mrazů, větrů a chumelenic není zrovna jednoduché. A právě proto není od věci natrénovat metodu dvou prstů do písmene „V“. S ní mohou ženy močit i na lyžích, a to dokonce bez obnažení.
V dnešním příspěvku se z kraje kolem Potštátu posuneme ještě dál a také trochu výše a podíváme se do okolí Kozlova. Ten s nadmořskou výškou 620 metrů je nejvýše položenou obcí okresu Olomouc a necelé tři kilometry od něj také najdeme vůbec nejvyšší bod okresu, Fidlův kopec, jehož vrchol dosahuje 680 m. n. m.
V 19. ročníku prestižních podnikatelských soutěží byli oceněni nejlepší živnostníci a firmy z České republiky. Mezi vítězi v kategoriích MONETA Živnostník roku 2024 a Volkswagen Firma roku 2024 se objevily osobnosti a společnosti, které svou prací, inovacemi a odhodláním výrazně přispívají k rozvoji českého podnikatelského prostředí.
Vánoce se blíží a pro milovníky regionální historie, přírody či kultury Mladoboleslavska může být kniha ideálním dárkem pod stromeček. Přinášíme výběr inspirativních publikací, které nadchnou nejen lokální patrioty, ale také zájemce o minulost a krásy tohoto kraje.
Je to krasavice. Chlouba olomoucké zoo, mladá samice levharta mandžuského, se už představila veřejnosti. Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Zoo na Svatém Kopečku je v chovu těchto klenotů lesů na Dálném východě úspěšná – doposud se zde podařilo odchovat 12 mláďat.
Vánoce se nezadržitelně blíží, a s nimi i příležitost udělat radost nejen svým blízkým, ale i přírodě. Pokud hledáte způsob, jak přispět k ochraně naší krajiny, máme pro vás skvělý tip – hlasujte v anketě Alej roku a podpořte alej, která vás oslovuje.
Zatímco příroda v Národním parku Bavorský les v zimě odpočívá, v návštěvnických zařízeních je během vánočních prázdnin spousta nabídky. Tým ekologické výchovy připravil skvělý program s mnoha zajímavými a kreativními zážitky ze zimní přírody.
Vánoce se nezadržitelně blíží, a s nimi i příležitost udělat radost nejen svým blízkým, ale i přírodě. Pokud hledáte způsob, jak přispět k ochraně naší krajiny, máme pro vás skvělý tip – hlasujte v anketě Alej roku a podpořte alej, která vás oslovuje.
Chvíle zklidnění a ztišení čekají na ty, kteří v sobotu 7. prosince dorazí do Záchranné stanice a Ekocentra na Huslíku u Poděbrad. Zdejší zvířata, která mají ochránci přírody v péči, se po roce znovu dočkají Vánoc. Připraven bude ozdobený stromeček, kam dorazivší mohou odkládat dárky nejčastěji v podobě dobrého krmení, ze kterých budou mít zdejší svěřenci v příštích dnech a týdnech radost.
Karlova Studánka - jméno, které evokuje čistotu, klid a léčivou sílu přírody. Tato malebná horská obec zasazená do srdce Jeseníků je místem, kde se snoubí bohatá historie s osvědčenými lázeňskými procedurami. Pokud někdo hledá únik od každodenního shonu a touží po regeneraci těla i duše, Karlova Studánka je pro něj ideální destinací.
Chválkovický SFort v Olomouci ožívá novými programy, které spojují přírodu, vzdělání a jedinečné zážitky. Nabídka kurzů je již dostupná a zaměřuje se na široké spektrum zájemců – od veřejnosti přes školy až po firmy. Historické prostory pevnosti jsou navíc k dispozici k pronájmu, což z nich činí ideální místo pro firemní akce nebo jiné události.
Druhý adventní víkend přinese na Blanensku několik předvánočních akcí. V pátek se můžete těšit na S čerty jsou žerty, který se koná v Domě přírody Moravského krasu. V Boskovicích zase vystoupí oblíbená skupina Rybičky 48. Dále zazpívá i Jakub Děkan - Band a pop-rocková skupina Street69.
Písařův rybník, ležící v přírodním parku Český les nedaleko obce Tři Sekery na Chebsku, prošel rozsáhlou obnovou. Investice ve výši skoro jednoho milionu korun přinesla nejen stabilizaci hráze a modernizaci technických prvků, ale i nový potenciál pro turistické a cyklistické výlety.
V Bílovci se už loni rozhodli, že vánoční svátky oslaví s úctou k přírodě. A tak i letos bude v parku před kostelem svatého Mikuláše na Slezském náměstí rozsvícen poněkud netradiční vánoční strom.
Ralsko je území v severních Čechách, které se nachází nedaleko města Česká Lípa. Je spojováno hlavně s rozsáhlým vojenským výcvikovým prostorem, který zde existoval po dlouhá desetiletí. Tento armádní areál byl po roce 1992 zrušen a území začalo procházet výraznými změnami. Týkají se také lokality Jabloneček. Ta má ambice stát se vyhledávaným místem pro rekreaci.
Válka na Ukrajině způsobila obrovské škody nejen na lidských životech a infrastruktuře, ale také na tamní přírodě. Jednou z nejvýraznějších ztrát je pokles populace zubrů evropských v Národním přírodním parku Zalissja, který se nachází v blízkosti Kyjeva. Počet těchto majestátních zvířat se během konfliktu snížil z původních více než dvaceti na pouhých třináct jedinců. Zásadním problémem je navíc ztráta všech samců v tomto stádě.
V Zoo Ostrava proběhla výměna hroších samců. Do Ostravy byl dovezen hroch z německé zoo v Karlsruhe, z Ostravy byl odvezen samec do zoo v Berlíně. Důvodem výměny byla „obnova krve“ a zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči. Transport proběhl bez komplikací, oba hroši jsou již na místě a v pořádku.
/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE, VIDEO/ Je půlka listopadu a na koberci v krsovické školce leží vycpaný bažant, hlava kance a skupina chlapců zkouší, komu nejvíce sluší srnčí paroží. Hajný kutnohorských městských lesů Jan Plávek jim trpělivě vysvětluje, k čemu parůžky zvířatům slouží a názorně ukazuje vábničkami, jak různou zvěř poznají po hlase.
Miroslav Vaculík z Vřesovic na Hodonínsku je duší tamního odboru Klubu českých turistů, který organizuje pětici velkých akcí. Tím ovšem jeho aktivity nekončí. Vaculík láká do malebného prostředí Chřibů nové turisty, včelaří a pěstuje ovoce. A je jednou z Dobrých duší z Deníku.
Organizace FSC ČR zveřejnila výsledky jedenáctého ročníku fotografické soutěže „Mysli na lesy“. Do soutěže bylo přihlášeno téměř tři a půl tisíce fotografií od více než tisíce autorů, kteří svými snímky pomáhají rozšířit povědomí o důležitosti šetrné spotřeby výrobků ze dřeva a přírodě blízkého hospodaření v lesích.
Moderní venkovní učebna pro ekologickou výuku otevřela své brány v Ostravě-Radvanicích. Prostor s názvem Archimedes bude sloužit zdejším školákům k objevování přírody.
Láká nové turisty do malebného prostředí Chřibů, zároveň včelaří a pečuje o ovoce na své zahradě. Miroslav Vaculík z Vřesovic na Hodonínsku je duší tamního odboru Klubu českých turistů, stojí za pěticí velkých akcí, i s charitativním podtextem. A je také Dobrou duší z Deníku.
Zlínská zoo pokračuje ve snaze chránit ohrožené druhy ptáků. Ve čtvrtek 20. listopadu odeslali chovatelé do Bulharska dvě mláďata supů – samce supa hnědého a samici supa bělohlavého. Oba dravci, odchovaní v zoo, se po adaptaci a roční přípravě připojí k divoké populaci v pohoří Stará Planina.
Ve čtvrtek 7. listopadu jsme na Základní škole Žerotínova ve Valašském Meziříčí oslavili Den prázdných tříd. Některé třídy se vydaly ven, aby prožily netradiční výuku v přírodě.