Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Oblastní galerie Liberec.

Galerie v Liberci představuje plány na rok 2025. Čeká nás umělecký maraton

Oblastní galerie Liberec zahájí rok výstavou maďarské umělkyně Zsófie Keresztes, jejíž sochy z mozaiky a textilií budou k vidění od 27. února. „Její výjimečný umělecký styl je přímo dechberoucí a v její tvorbě je skryto mnoho významů, o nichž bychom měli přemýšlet. Stěžejními motivy výstavy jsou ženské tělo, příroda a lidské vztahy,“ uvedla kurátorka Tea Záchová. Ve stejný den začne i výstava keramiky a porcelánu z ateliéru Milana Pekaře z pražské UMPRUM.

Silvestrovský ohňostroj na Ovčárně v Jeseníkách

Ohňostroj přímo v srdci Jeseníků? Provozovatel chaty se omluvil, chystá se zákaz

K oslavám příchodu nového roku tradičně patřily ohňostroje i vypouštění nejrůznějších rachejtlí. V posledních letech však od nich obce pomalu upouštějí. Odůvodňují to obavami o blaho zvířat či znečištěním přírody. Právě uprostřed přísně chráněné přírody Jeseníků se přitom na silvestra konal velký ohňostroj.

Kříženec vlka nebo rysice Máša. Záchranná stanice Drosera přijala stovky zvířat.

Kříženec vlka nebo rysice Máša. Záchranná stanice Drosera přijala stovky zvířat

Záchrannou stanicí handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě prošlo za loňský rok na 470 zvířat. Zhruba všechna se podařilo vrátit zpět do přírody, pár jich na stanici muselo zůstat. Každým rokem se stává, že zdejší rodinu zvířat pro svůj hendikep vždy někdo rozšířil či je schopen návratu do přírody mnohem později. Zakladatelem stanice je Vladimír Tomáš Smolík, který v tomto zařízení zachraňuje zvířata již úctyhodných 19 let. V rozhovoru pro Deník prozradil, jaký byl z pohledu stanice loňský rok a zároveň nastínil co je čeká.

Ilustrační foto.

Kněžna Libuše, horníci i příroda. Libušín hledá inspiraci pro své nové logo

Město Libušín hledá kreativní návrhy na nové logo, které by reprezentovalo jeho jedinečný charakter. Inspiraci mohou navrhovatelé čerpat z historie, přírody či současného života. "Vaše nápady mohou pomoci vytvořit moderní a nadčasový symbol města. Přispějte svým návrhem do konce ledna," vyzývá zájemce Městský úřad Libušín na svých webových stránkách. 

V údolí Jablonečku začala revitalizace. V jejím rámci vznikají umělecké projekty, jako je právě probíhající instalace Zelená agora – sloupy pro Jabloneček.

FOTO: Obří sloupy přitahují pozornost k zaniklé obci Ralska. Vznikly 3D tiskem

/VIDEO/ V údolí Jablonečku, zaniklé osady ležící mezi listnatými lesy Ralska, probíhá zásadní proměna. Území, které bylo desítky let ponecháno svému osudu, se mění v kulturní krajinu. V rámci revitalizace tu vznikají umělecké projekty, jako je právě probíhající instalace nazvaná Zelená agora – sloupy pro Jabloneček. V budoucnu má areál sloužit jako luxusní rekreační resort, avšak v souladu s přírodou.

V roce 2024 Záchranná stanice ARCHA přijala a ošetřila bez mála tři tisícovky divokých zvířat.

ARCHA v Liberci: Rekordní rok plný dramatických záchran divokých zvířat

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa, provozovaná Zoo Liberec, dosáhla v loňském roce rekordního počtu ošetřených zvířat. S počtem téměř 3 tisíc přijatých jedinců a 565 výjezdy k odchytům v nouzi se stanice stala klíčovým pomocníkem v ochraně místní fauny. 

Klasika na zámku: Beethoven, Janáček a Smetana zazní na žďárském zámku. Na snímku Terézia Hledíková

Klasika na zámku: Beethoven, Janáček a Smetana zazní na žďárském zámku

Na žďárském zámku se 6. února představí houslistka Terézia Hledíková a klavírista Lukáš Klánský s programem Vítání jara. Koncert propojí klasickou hudbu s přírodními motivy a nabídne díla Beethovena, Janáčka a Smetany. Před samotným koncertem mohou zájemci navštívit i diskuzi s umělci.

Bohumil Rosenkranz

Bohumil Rosenkranz: V Boleslavi jsem doma, ale jižní Čechy mě okouzlily

/FOTO/ Letošní první výstavou v mladoboleslavském paláci Templ se stala výstava fotografií Bohumila Rosenkranze. Výstava, která byla zahájena slavnostní vernisáží s více než stovkou návštěvníků ve středu 8. ledna, nese název Krajina nejen jihočeská. Známý fotograf zde představuje téměř pět desítek fotografií přírody, část z nich je věnována třeba výlovu rybníka Rožmberk. Výstava potrvá do 8. února a otevřena je od úterý do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Naučná stezka Zbirožské vyhlídky.

TOP 5 zimních výletů na Rokycansku: Objevte zajímavá místa regionu

I během zimy můžete na Rokycansku objevovat zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu. Můžete se vydat do rezervace za divokými zvířaty nebo obdivovat nádherné vyhlídky na Zbirožsku. Deník přináší ve spolupráci s Destinační společností Rokycansko výběr pěti turistických cílů, které stojí za návštěvu právě v tomto období.

Bílý lev Gandalf je nepřehlédnutelným novým obyvatelem táborské zoologické zahrady.

Tamaríni a nové opice obohatí Zoo Tábor. Rok 2025 přinese změny i vzácné druhy

Táborská zoologická zahrada, největší soukromá zoo v Česku, připravuje na letošní rok několik významných novinek. K radosti návštěvníků se do zoo vrátí tamaríni žlutorucí, drobní primáti oblíbení pro svou hravost a eleganci. Jejich návrat není jedinou připravovanou změnou – zoo plánuje rozšířit svou zvířecí rodinu o nový druh opic, které dosud nechovala.

Čertovy hlavy na Kokořínsku. Ilustrační foto.

O dopadech trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj má jednat pracovní skupina

Dopady trampingu včetně využívání a odstraňování tábořišť v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj posoudí pracovní skupina expertů. "Tramping má v oblasti tradici, ale místy přerostl v kempování porušující zákon o ochraně přírody," uvedla Karolína Šůlová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Proto vznikla pracovní skupina. Její první jednání bude do konce ledna.

Slezský dům v Karlově Studánce. Mnohým bude tato budova povědomá. Objevila se totiž ve snímku S tebou mne baví svět.

Voucher Jeseníky. Top 11 míst, které vás při pobytu na horách uchvátí

Krásná přírodní místa, jako je údolí Bílé Opavy či zajímavé stavby, které svým významem přesahují region. Nejen je můžete snadněji navštívit s využitím speciálních voucherů, které zlevnily pobyt v Jeseníkách až o tisíce korun. K dostání jsou od začátku ledna. Po těch určených pro dovolenou v Olomouckém kraji se jen zaprášilo, k mání jsou aktuálně (v pondělí 6. ledna v poledne) ještě vouchery pro pobyty v Moravskoslezském kraji. 

Ptačí hodinka startuje. Sčítání ptáků odhaluje neobvyklé zimní hosty

Vysočina v obležení ptáků. Vzácné i exotické opeřence odhalí lednové sčítání

/FOTO, VIDEO/ I v zimě má příroda co nabídnout. Při Ptačí hodince se na Vysočině objevili jak vzácní brkoslavové severní, tak otužilí ptáci, kteří místo cesty na jih zůstali v tuzemsku. Nezvyklé lednové hosty i jejich zvyklosti mapuje tradiční sčítání, které nabízí jedinečnou šanci spatřit druhy, jež jinak zůstávají skryté. Jaké zajímavé ptáky pozorovali lidé vloni? Co dát do krmítka a jak se akce zúčastnit? Dozvíte se v článku.

Na školeních, která jsou určena speciálně pro partnery národních parků, jsou v centru pozornosti informace a vytváření sítí.

Od sousedů: Bavorský les hledá nové partnery

Správa Národního parku Bavorský les zahajuje nové kolo příjmu žádostí pro podniky, které by se chtěly stát partnery národního parku. Zájemci se mohou přihlásit do konce února 2025, aby se stali součástí výhodné sítě a získali přímou linku do národního parku.

Veronika Khek Kubařová natáčela v Krkonoších film Na horách

Veronika Khek Kubařová: Krkonoše mi přirostly k srdci. Je to opravdová příroda

V létě narazila v amerických horách na medvěda. V Česku herečka Veronika Khek Kubařová nejčastěji vyráží do Krkonoš. Chodí na horské túry, zajímá ji ochrana přírody a zlobí se kvůli poházeným odpadkům v národním parku. V Krkonoších má také svoje oblíbená místa, která zůstávají tajná. Jedno přesto Deníku prozradila.

Novoroční výstup na Ještěd loňském roce.

Novoroční výstup na Ještěd slaví jubileum. Láká milovníky přírody i sportu

„Jak na Nový rok, tak po celý rok“, tak zní heslo jubilejního 50. ročníku tradičního výstupu na Ještěd, který se uskuteční první lednový den v novém roce. Za jeho organizací stojí oddíl turistiky KČT – TJ Lokomotiva Liberec. Zájemci se mohou registrovat od 8.30 do 10.30 na konečné tramvajové stanici v Horním Hanychově. Poté je čeká zhruba pětikilometrová trasa, která je po modré turistické značce dovede na vrchol Ještědu ve výšce 1012 m n. m. Výstup se koná za každého počasí a organizátoři doporučují použití turistických hůlek.

Budování Osady začalo stavbou kamenného grilu.

Osada Šárka: samoživitelka vybudovala kemp pro milovníky klidu a přírody

Výsledek odhodlání a lásky k přírodě Šárky Šímové je její projekt s názvem Osada Šárka. Po úspěšné kariéře fotografky a podnikatelky se rozhodla vytvořit místo, kde mohou lidé uniknout městskému shonu. Osada nabízí klidné útočiště s možností kempování a relaxace, což z ní dělá ideální destinaci pro milovníky přírody.

Klub českých turistů v Hlinsku uspořádal Silvestr na Chrudimce po devětatřicáté.

Silvestr u pramene Chrudimky: Poznáte se na starých fotkách?

Klub českých turistů (KČT) v Hlinsku pořádá pro všechny milovníky přírody a pohybu tradiční akci Silvestr na Chrudimce, která se uskuteční v pondělí 30. prosince. Tento již 41. ročník se koná v rámci projektu „Novoroční čtyřlístek“, který podporuje dobročinné aktivity. V archivu Deníku máme fotky staré i deset let. Poznáte se na nich?

Iveta Ferusová.

Příběhy, které zaujaly. Horor ze Šumavy, radary u Vimperka i kamzík v Libíně

Učitelka Iveta z Prachatic si splnila sen, soutěžila v Peče celá země. Královna marmelád Josefína z Prachatic boduje s luxuní pochutinou už mnoho let a rozšířila počet cen. Spisovatelka Petra z Prachatic vydala hororový román a už připravuje další. V lesích na Libíně se promenádil kamzík, kterého nachytala fotopast. Na úředníky z vimperské radnice se snesla kritika řidičů za vybírání pokut na úsekových radarech. To několik příběhů roku 2024. Pojďme si je společně  připomenout.

Milan Čapek s manželkou a dcerkou.

TOP3 příběhy roku: Srážka vlaků, pomoc pro srnčata i fotograf kytovců

Karlovarský deník vám přináší nejlepší tři příběhy roku z Karlovarska. Patří mezi ně článek o bývalém strojvůdci Milanu Čapkovi, který přežil srážku vlaků u Perninku. Ta se stala 7. července 2020 a osmatřicetiletý muž se stále léčí. Měl ale větší štěstí než dva lidé, kteří tehdy zemřeli. Zranilo se tehdy 24 lidí. Další příběh přibližuje Nikolu Krausovou, která v Karlovarském kraji pomáhá přežit bezradným srnčím mláďatům během senoseče. A třetí je o Jiřím Karbusovi, dnes uznávaném fotografovi, který se specializuje na kytovce. Může za to delfínka Malinká, se kterou se společně se svou partnerkou Kateřinou Hamšíkovou seznámil před dvaceti lety v Irsku. Od té doby jsou nerozluční přátelé.

Vyléčený vlk Bubla se zřejmě usadil v sousedním Sasku.

TOP5 krajských příběhů, které vás letos chytily za srdce

Slepá žena zachránila psa, dalšímu zraněnému psíkovi razili policisté cestu k veterináři, majitel Horního hradu památku už léta opravuje, zachráněný vlk Bubla nebo řidička, která se jako zázrakem nezabila při autohavárii. To všechno jsou příběhy, které chytily čtenáře Deníku za srdce. Připomeňte si je.  

Zvířata v záchranné stanici na Huslíku.

Dojemné příběhy zvířat v záchranné stanici na Huslíku. Ohlédnutí za rokem 2024

Záchranná stanice na Huslíku u Poděbrad za rok 2024 zachránila více než 3 tisíce zvířat, což je rekordní počet v její historii. Tento smutný nárůst je výsledkem stále většího vlivu člověka na přírodu, jak uvedl vedoucí stanice Luboš Vaněk. V tomto článku se podíváme na několik vybraných příběhů, které ukazují, jak cenná je pomoc záchranářů pro zraněná a opuštěná zvířata.

Náhledové foto

Lojza žebrá za plotem o jídlo, na svobodě se mu nelíbí, hlásí z liberecké Archy

/VIDEO/ Sedm odchovaných káňat lesních vypustila liberecká záchranná stanice Archa letos v červenci do volné přírody. Všechna se po nějakém čase rozletěla do nových lovišť. Až na jedno. Jedno z káňátek se asi po měsíci vrátilo a začalo hlasitě žadonit o jídlo. Dokonce se zdálo, že by se úplně nejraději procpalo skrz mříže zpět do voliéry ke svým rodičům.

Veronika Khek Kubařová při natáčení filmu Na horách v Rokytnici nad Jizerou.

Veronika Khek Kubařová o Krkonoších, ochraně přírody i setkání s medvědem

V létě narazila v amerických horách na medvěda, kterému se dívala zblízka do očí. Stihla se před ním schovat do srubu. V Česku herečka Veronika Khek Kubařová nejčastěji vyráží do Krkonoš. Říká, že je tam jako doma. Chodí na horské túry, zajímá ji ochrana přírody, zlobí se kvůli poházeným odpadkům, kapesníkům a nepořádku v národním parku. Turisty vyzývá k zodpovědnému chování. „Když už nás je tolik, kteří se chceme do horské přírody podívat, měli bychom se podle toho opravdu chovat,“ podotkla. V Krkonoších má svoje oblíbená místa, která zůstávají tajná. Jedno přesto Deníku v rozhovoru prozradila.

Desítky návštěvníků navštívily záchrannou stanici v Jaroměři, kam přinášeli krmení a další potřeby pro zdejší zvířata.

Vánoce pro zvířátka: Kachny ze záchranné stanice dostaly pod stromeček svobodu

Stejně jako každý rok tak i letos v adventním čase desítky návštěvníků navštívily Záchrannou stanici pro volně žijící zvířata v Jaroměři, kam přinášeli krmení a další potřeby pro chovance tohoto zařízení. Během dne si děti i dospělí mohli projít stanici, poznat zblízka příběhy zvířat, kterým zde pomohli, a zároveň se dozvěděli, jak mohou přispět k jejich návratu do přírody.

O vznik pralesa pod Ještědem se snaží spolek Čmelák.

Prales jako dárek. Spolek Čmelák nabízí patronát nad kouskem divočiny

Spolek Čmelák pokračuje ve své misi obnovy přírody na Ještědském hřebenu, kde rozšiřuje lokalitu Nový prales o další 1,5 hektaru. Již 20 let zde přetváří smrkové porosty na smíšené lesy, čímž podporuje biodiverzitu a návrat přírody. Nyní nabízí veřejnosti možnost stát se patronem a přispět k dalšímu rozvoji tohoto unikátního projektu.

K významným cílům v turistické oblasti patří barokní areál Svatá Hora v Příbrami.

Do turistické oblasti Brdy a Podbrdsko míří z kraje přes milion korun

Spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko může v příštím roce počítat s příspěvkem Středočeského kraje více než milion korun. Nejde přitom o dotaci, kraj totiž patří mezi zakládající členy spolku. K zajímavým cílům v lokalitě patří vedle kouzelné přírody například příbramská Svatá Hora nebo zámky v Rožmitálu pod Třemšínem a Dobříši.

Lazar Bajandić o životě v Karlových Varech: Tým je skvělý, příroda nádherná.

Lazar Bajandić o životě v Karlových Varech: Tým je skvělý, příroda nádherná

/ROZHOVOR/ Srbský volejbalista Lazar Bajandić prožívá první sezónu v zahraničí a přiznává, že odloučení od rodiny je těžké, ale česká příroda a sníh mu to vynahrazují. Jak se adaptoval pětadvacetiletý smečař na život v Karlových Varech, co říká na konkurenci v týmu Karlovarska a jak plánuje strávit Vánoce? To vše a více v našem článku.

Močení v zimní přírodě je s metodou dvou prstů do tvaru „V“ hračka.

Močení v zimní přírodě? Ženy by měly znát metodu „VÉ“. Bez ní se lyžařce vysmáli

Co se týče močení v přírodě, ženy to mají odjakživa mnohem těžší než muži. Pro ně je vykonání malé potřeby jednoduché – zkrátka jen rozepnou poklopec a problém je vyřešen. Ženy ale musí jít při čůrání do podřepu, což obzvlášť v zimním období za třeskutých mrazů, větrů a chumelenic není zrovna jednoduché. A právě proto není od věci natrénovat metodu dvou prstů do písmene „V“. S ní mohou ženy močit i na lyžích, a to dokonce bez obnažení.