Opuštěná, nebo neopuštěná? Nezachraňujme zbytečně mláďata, která to nepotřebují!
Ve stádech některých zástupců jelenů v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je možné pozorovat letošní mláďata.
Ve stádech některých zástupců jelenů v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je možné pozorovat letošní mláďata.
V květnu Česká republika oslavila dvacet let od vstupu do Evropské unie. Za uplynulé dvě dekády vzniklo ve Zlínském kraji množství projektů, na kterých se EU finančně podílela a podílí. Jedním z nich je i Trezor přírody v Horní Lidči na Vsetínsku.
Chystáte se na dovolenou obytným autem, ale nechcete se mačkat v přeplněných kempech? Ve spolupráci s portálem Bezkempu jsme připravili seznam soukromých pozemků ke kempování, které si získaly v Česku největší oblibu mezi rodinami s dětmi.
Půda Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se letos mění v noční les plný tajuplných zákoutí. Od 24.5. do 30.9. se tam koná velká letní výstava Divočina.
Od západního okraje obce Otice se rozprostírá přírodní památka Otická sopka a na severní stráni Kamenná hora. Na ni navazuje další přírodní památka Hvozdnice. Přístupná je celoročně a nejhezčí procházky nabízí svým návštěvníkům právě v jarním období.
Zveme vás na "Besedu o přírodě Žďárských vrchů" v úterý 28.05.2024 v 16:00 hod.
Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.
Od čtvrtka startuje už 29. ročník vyhlášené výstavy určené zejména myslivcům, rybářům a včelařům Natura Viva. Přijít však mohou samozřejmě i „obyčejní“ milovníci přírody a rodiny s dětmi.
Do pavilonu primátů v Safari Parku Dvůr Králové přibyl nový šimpanzí samec čego z Madridu. Má oživit skupinu šimpanzů v parku. Mohl by mít potomky s některou ze samic. Díky němu bude mít tlupa přirozenější složení a bude více podobná těm ve volné přírodě. Nejprve ho ale čeká adaptace na nové prostředí.
Jizerka, Bílý Štolpich, Jedlová či Josefův důl představují krátký výčet oblíbených míst, které se nacházejí v Jizerských horách. Ty skrývají další kouzla přírody, které budou už počtrnácté odhalovat svým objektivem amatérští fotografové. Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody hledá nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví benefiční kalendář.
Leguán Vašík opustil expozici v Zooparku Zájezd na Kladensku a odcestoval do Rakouska. Chovatelé v Cuora Conservation Center se budou pokoušet o rozmnožení tohoto velmi vzácného leguána modravého. V celé Evropě se jedná o jediný kompletní pár tohoto druhu.
Známé destinace stále více trpí pod náporem turistů. I proto víceré prestižní zahraniční listy nyní nabídly tipy na méně známá, méně turisty naplněná, ale přitom lákavá místa. Třeba list The Wall Street Journal doporučuje návštěvu chorvatského Šibeniku, The Washington Post zase italskou přímořskou vesnici Bracciano, kde se ženil i Tom Cruise.
Při dnešní příležitosti 61. výročí založení Krkonošského národního parku si připomeňme, že je to přesně 30 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP. Ne náhodou tuto informaci uzavíráme konstatováním, že jsme v minulých dnech opět obhájili prestižní certifikát FSC® potvrzující ekologické hospodaření v lesích.
Oficiálně skončil devátý ročník celosvětové výzvy v pozorování městské biodiverzity City Nature Challenge. Účast Ostravy, která se díky iniciativě Ostravského muzea do projektu zapojila poprvé, byla velmi úspěšná.
Podívejte se, jakou ranní rosu vykouzlila příroda na obilí v okolí Těškova.
Co ještě stihnete během víkendu na Rokycansku? Doplňujeme už tak pestrou nabídku na sobotu 18. i neděli 19. května.
/FOTO/ Na udílení cen Czech Nature Photo v Praze získal první cenu v juniorské kategorii studentů středních škol mladý Ústečan Antonín Cettl (17 let) za fotografii "Kolibřík českých luk a hájů".
Ještě nemáte plány na třetí květnový víkend? Máme pro vás plno tipů z Rychnovska, z nich si jistě vyberete. Mnozí z vás nenechají ujít už tradičně Potštejnskou pouť, ale vyrazit můžete i za sportem na skuhrovský hrad, na pohádkovou stezku do Křovic, na Farmářské trhy do Doudleb či za objevováním přírody do Opočna.
Město Lanžhot se stalo favoritem pro sídlo správy nové Chráněné krajinné oblasti Soutok. Po vyhodnocení nabídek Ministerstvo životního prostředí vyhodnotilo, že bývalá školní budova splňuje všechny požadavky pro efektivní provoz úřadu.
Nadcházející víkend na Pelhřimovsku bude patřit Dni přírody v Počátkách. Dětské odpoledne čeká na zájemce u pelhřimovské Stráže a na Masarykově náměstí bude charitativní bazar.
Další květnový víkend před námi a na Rokycansku máme z čeho vybírat. V Radnicích pořádají 43. ročník pochodu Libštejnskými hvozdy, na zámku ve Zbiroze láká okruh Karla IV. Odehraje se už 31. ročník Hamernického dne v Dobřívě, vrata otevře Muzeum dopravy ve Strašicích, v Přívěticích slaví máje a v Domě přírady Brd přichystali Den se záchrannou stanicí.
Rys, který se možná stále pohybuje na Žďársku, vypustila do přírody pravděpodobně polská nevládní organizace. Podle odborníka z Vysočiny Václava Hlaváče je zvolený způsob návratu šelem do volné krajiny nevhodný.
Zprávy o medvědovi, který se potuloval na Zlínsku, patřily minulý víkend k nejsledovanějším. Tyto nebezpečné velké šelmy se v České republice totiž objevují jen sporadicky. V poslední době však byl na našem území zaznamenán i výskyt dalších zvířat, která do naší fauny tak úplně nepatří. V Krkonoších byl spatřen los, na Pálavě šakal a nad jižní Moravou kroužil vzácný sup. Zajímaví a u nás vzácní živočichové se však objevili i jinde.
Péče o naučnou stezku, opravy památek, údržba vinice, ale i úklid v přírodě a nespočet akcí, to je jen část aktivit staroplzeneckého spolku Hůrka a Radyně. Jeho členové jsou doslova lidé mnoha řemesel. Rádi by mezi sebou uvítali další nadšence, kterým není lhostejné okolí ani historie místa, kde žijí.
/FOTO/ Název výstavy „Fotografie Kláry“ nemá v žádném případě znejistit diváka na vlastní oči vidícího různé krásné ženy. Není ani alibistickou úlitbou nařízení Evropské unie o ochraně soukromí ztěžující takovým jednotným pojmenováním individuální identifikaci zobrazených osob. Je to pouze noblesně a s úctou vyjádřená snaha Zděnka Fišera o zachování co největší míry soukromí a osobní intimity každé jedné modelky, přestože se žádná z nich Klára nejmenuje.
Dne 4. května se na hřišti v Libčanech sešli příznivci přírody, lesnictví a myslivosti, ale také lovecké hudby. Ředitelka ZŠ paní Mgr. Lenka Šlechtová a předseda mysliveckého spolku Libčany Ing. Zdeněk Bárta uspořádali opět tradiční lesnický den, kde děti, žáci i dospělí absolvovali lesnický běh s úkoly.
Už tuto sobotu můžete vyrazit do přírody Orlických hor a pomoci ji. Uskuteční se tu totiž akce Ukliďme hřebenovku. Zvou na ni obec Deštné v Orlických horách, místní sbor dobrovolných hasičů a deštenské muzeum.
Příroda Českého lesa přilákala hned na začátku květnu řadu exkurzí. Nadšenci za přírodou a historií měli jedinečnou příležitost prozkoumat jeho krásy pod vedením expertů a to od květnatých lesních stezek až po tajemná zákoutí pohraničí.
První útok vlka na Vysočině? Chovatel ovcí Petr Svoboda z Olešenky na Havlíčkobrodsku má teď plné ruce práce kolem ohrady, kde pobíhá jeho početné stádo ovcí. Dva chovné berany tam nedávno napadla zatím neznámá psovitá šelma. Jestli se potvrdí výsledky testů ze slin, stane se Petr Svoboda prvním chovatelem na Havlíčkobrodsku, který sčítá škody po napadení vlkem.
V 83 letech je Josef Němec stále za objektivem. Pardubický fotograf má nyní v archivu přes 20 tisíc snímků. Jeho vášeň pro makrofotografii odhaluje skryté krásy přírody, jako například detaily kapky rosy nebo květy s hmyzem. Současně je předsedou Jezdecké společnosti pod Kunětickou horou a fotí sport.
Právě uběhl měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobrovolnických úklidů, které jsou součástí světové kampaně Clean Up The World. Zatím máme hlášeno 350 jarních úklidů s tisíci dobrovolníků a další se ještě chystají. Doprovodné fotografické soutěže se blíží do finále.
Právě uběhl měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobrovolnických úklidů, které jsou součástí světové kampaně Clean Up The World. Zatím máme hlášeno 350 jarních úklidů s tisíci dobrovolníků a další se ještě chystají. Doprovodné fotografické soutěže se blíží do finále.
Uběhl již měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobrovolnických úklidů, které jsou součástí světové kampaně Clean Up The World. Zatím máme hlášeno 350 jarních úklidů s tisíci dobrovolníků a další se ještě chystají. Doprovodné fotografické soutěže se blíží do finále.
V pátek 26. dubna ve Frenštátě v ZŠ Tyršova 913 oslavili Den Země projektovým dnem, do kterého se zapojily všechny třídní kolektivy. O tom nám poreferovala čtenářka Alena Maňasová přímo ze ZŠ Tyršova.
Nový výletní cíl mají obyvatelé Jesenicka. Nedaleko Tomíkovic, mezi Žulovou a Vidnavou vznikla vodní nádrž. Plochou patří k největším v okrese. Sloužit má přírodě i rekreaci.
Právě uběhl měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobrovolnických úklidů, které jsou součástí světové kampaně Clean Up The World. Zatím má ČSOP hlášeno 350 jarních úklidů s tisíci dobrovolníků a další se ještě chystají.
Nový výletní cíl mají místní i turisté na Jesenicku. Nedaleko populárních Rychlebských stezek vznikla vodní nádrž. Plochou patří k největším v okrese. Sloužit má přírodě i rekreaci.
/VIZUALIZACE/ Ostrava se dočká tučňáků. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava představily plán na novou expozici tučňáků, která by měla přilákat další návštěvníky do jednoho z nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji.
Přinejmenším repelent by neměl chybět v zavazadle nikoho, kdo v těchto dnech vyrazil nebo se chystá na prodloužený víkend do přírody. Riziko, že si z výletu přiveze v lepším případě jen klíště, v horším i nákazu lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, je vysoké.
Přinejmenším repelent by neměl chybět v zavazadle nikoho, kdo v těchto dnech vyrazil nebo se chystá na prodloužený víkend do přírody. Riziko, že si z výletu přiveze v lepším případě jen klíště, v horším i nákazu lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, je vysoké.
/FOTOGALERIE/ Vietnamazing je název nové kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, která se věnuje ochraně unikátní přírody ve Vietnamu. Jsou do ní zapojeny i zoologické zahrady z České republiky a Slovenska, včetně Zoo Ostrava. Již ve středu 1. května se zde můžete o fauně Vietnamu dozvědět více během speciálního programu. A co více - v areálu zoo mohou také zamilované páry využít některý z rozkvetlých stromů k prvomájovému políbení.
/VIZUALIZACE/ Ostrava se dočká tučňáků. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava představily plán na novou expozici tučňáků, která by měla přilákat další návštěvníky do jednoho z nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji.
Městský park v pondělí dopoledne ožil v rámci oslav Dne Země, který se stal důležitou každoroční událostí pro místní školy a školky v Příboře.
Jarní období přináší do Jizerských hor ideální podmínky pro turistiku a výlety. Příroda se probouzí a láká k objevování krásných výhledů, přírodních rezervací a historických rozhleden. Přinášíme vám tipy na trasy a cíle procházek v Libereckém kraji.
Každé tři hodiny ji musí krmit. V záchranné stanici živočichů ve Studánce na Tachovsku aktuálně zachraňují maličkou veverku. Není jediným prckem, kterého tam teď piplají, pečují mimo jiné i o tři malá liščátka. Snaží se, aby si zvířata nezvykla na člověka a mohla být vrácena do přírody.
Nový výletní cíl mají obyvatelé Jesenicka. Nedaleko Tomíkovic vznikla vodní nádrž. Plochou patří k největším v okrese. Sloužit má přírodě i rekreaci.
Češi žijí v pohodlí, ale zároveň ve věčném strachu z jeho ztráty, upozorňují odborníci. Podle nich také až pětina dospělých v zemi bojuje s digitální závislostí. Trpí tím i byznys.
/POZVÁNKA/ Ve čtvrtek 25. dubna v 17 hodin zahájí Vlastivědné muzeum ve Slaném přírodovědnou výstavu s názvem Celým rokem zaječím skokem – zvířátka české přírody. Projekt je zaměřen především na děti a představí rozmanitost fauny české přírody.
/VIDEO/ Poznávat zvířata nebo stromy, vyzkoušet si řezání pilkou nebo postavit věž ze dřeva. Taková lákadla nabídli pořadatelé Dne země ve Znojmě. Konal se minulý týden v areálu v blízkosti Louckého kláštera a řeky Dyje. Akci plnou zábavy a vzdělání pořádaly Městské lesy Znojmo pod záštitou města Znojma. Informoval o tom v tiskové zprávě tiskový mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.
Dlouhé roky těžce zkoušená příroda na Karvinsku, roky devastovaná těžbou uhlí, se po pár desetiletích klidu vzpamatovává a znovu oplývá florou i faunou. Důkazem budiž hnízdiště orla mořského, vzácného a chráněného druhu dravce, který před několika lety zahnízdil v odlehlých místech, kde stávala původní Karvinná. To vše díky nepřítomnosti člověka v těchto místech a absenci dalších rušivých vlivů.