Ivana Loukotová z Plzně si svůj život bez dětí už ani neumí představit. Ještě nedávno pracovala jako učitelka, o letních prázdninách pak vyrážela s dalšími dětmi na dobrodružné tábory. Ty organizuje už přes třicet let, a to bez nároku na odměnu. Rukama ji tak prošlo bezmála tisíc dětí.
Po letech v náročné profesi si Lenka Koblížková začala plnit sny. Bývalá policistka chová desítky mainských mývalích koček. Svým mazlíčkům se rozhodla za Kláštercem nad Ohří postavit voliéru. Dům, zahrada a kočičí voliéra se tak staly jejím malým rájem, kde nachází klid i smysl v tom, co dělá.
Jak sama říká, bez dětí si svůj život už ani neumí představit. Ivana Loukotová jich měla donedávna jako učitelka kolem sebe každoročně od září do června stovky. A hned první den prázdnin, v době své dovolené a bez nároku na odměnu, pak s dalšími vyráží do přírody, kde pro ně už více než třicet let úspěšně organizuje dobrodružné dětské tábory. Rukama jí tam prošlo bezmála tisíc dětí. Díky téhle obětavé a záslužné práci ji Iva Kotková z Plzně nominovala do projektu Dobrá duše Deníku.
Barevné poetické výjevy inspirované surrealismem, vedle toho kompozice trav jako snové vidění přírody, světa a nevšedních zátiší či kytic v několika ročních obdobích… Tři naprosto rozdílné autory nabídne výstava obrazů, která začíná už dnes, v pátek 8. listopadu v 17 hodin v Galerii Výtvarného centra Chagall v Brušperku.
Arachnofobici se po nedávných zprávách z Velké Británie děsí anglické přírody. Mají totiž docela velkou šanci, že narazí na pavouka velikého jako lidská dlaň. V divočině se už dobře daří více než deseti tisícům lovčíků mokřadním, které do přírody vypustili chovatelé Chesterské zoo.
/VIDEO/ „Lepší místo pro své miláčky jsem si nemohla přát,“ říká chovatelka šelem z Jindřichohradecka Iva Lapková Zelinová, která své lvy darovala táborské zoo. Putovat z jejího chovu u Studnic, místní části Lodhéřova, mají do nových výběhů na Větrovech v dohledné době i její dvě pumy. Všechna svá zvířata darovala řediteli Evženovi Korcovi a věří, že jdou do dobrých rukou.
V regionu Lašská brána Beskyd byl spuštěn projekt Vychozeno s podtitulem Vyčisti nejen hlavu. Projekt spojuje procházky v místní krajině se sběrem drobného odpadu nalezeného v přírodě.
Anketa Alej roku, pořádaná organizací Arnika, vstupuje do svého 14. ročníku s 60 nominovanými alejemi z celé České republiky. V Královéhradeckém kraji soutěží tři výjimečné aleje o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. Hlasování, které probíhá od 6. listopadu 2024 do 29. ledna 2025, nabízí veřejnosti možnost podpořit své favority a zvýšit povědomí o významu alejí pro krajinu a společnost.
/VIDEO/ V přírodě žije pouze v jižní Africe, podle posledních odhadů asi 13 jedinců. O něco vyšší počet kusů bílých lvů je chován v zajetí, na různých místech světa v zoologických zahradách. Od čtvrtečního odpoledne 7. listopadu i v té táborské na Větrovech. Podívejte se na příjezd jedinečné kočkovité šelmy.
Město Kopřivnice zve všechny občany a milovníky přírody na zajímavou přednášku o včelách, jejich významu v přírodě a jedinečných produktech, které nám poskytují. Akce s názvem Povídání o včelách proběhne ve středu 13. listopadu od 15.30 hodin v 10. patře kopřivnické radnice.
Bývalé výstavní sály galerie na pardubickém zámku se promění v moderní návštěvnické centrum s rozsáhlým zázemím a zcela novou přírodovědnou expozicí Východočeského muzea. Stavební práce, které začaly tento měsíc, potrvají dva roky a jsou součástí projektu „Zámek Pardubice – vybudování návštěvnického centra a stálých expozic.“ Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na 70 milionů korun.
Slunečné dny posledních dní vybízí k výletům. Jedním z nejkrásnějších míst na Třebíčsku je údolí řeky Oslavy a Chvojnice. Podívejte se, jak příroda čaruje, a nechte se inspirovat k procházce.
V pátek 25. října zažila Základní škola Resslova v Hlinsku neobyčejný den. Tato škola s dlouhou a bohatou historií, která je více než stodvacetiletá, otevřela své dveře a pozvala k návštěvě lesníky z firmy Diecézní lesy HK s r. o., zaměstnance z Ústavu hospodářské úpravy lesů z Hradce Králové, myslivce ze spolku Chrast-Skála a studenty Střední lesnické akademie Trutnov.
Všechno začalo před více než 20 lety, kdy se Petr Šašek z Rokycan rozhodl uspořádat pro pár svých kamarádů sranda závod automobilových veteránů. Z akce, kterou řidič z povolání organizuje nezištně a ve svém volném čase, se stala vyhlášená Orientační jízda Rokycanskem, které se pravidelně účastní přes sto vozidel. Petr Šašek je také dobrou duší bývalého vojenského cvičiště, evropsky významné lokality Rokycanské mokřady, kde pomáhá se záchranou vzácných obojživelníků a obnovou tamní přírody.
Když se Petr Šašek z Rokycan před dvaceti lety rozhodl uspořádat pro pár kamarádů sranda závod automobilových veteránů, netušil, že se z akce časem stane vyhlášená Orientační jízda Rokycanskem. Řidič z povolání je také dobrou duší Rokycanským mokřadů, kde pomáhá se záchranou vzácných obojživelníků a obnovou tamní přírody.
Všemi barvami maluje podzim na Pelhřimovsku. Nejen příroda však podzimní atmosféře přidává. Domovy zdobí dýně i další různorodé dekorace, které dotváří správnou náladu. Zapojte se do naší výzvy a podělte se o své podzimní fotografie a příběhy.
Vláda navrhuje, aby byly plechovky a plastové lahve povinně zálohovány, čímž vzroste jejich cena. Aby lidé ušetřili, budou je muset vracet zpět do prodejen. Návrh, který prosazuje ministr životního prostředí Petr Hladík, vyvolal bouřlivou diskuzi, a Deník se na něj proto zaměřil v další sérii unikátního projektu Černá a bílá. V aktuálním díle přinášíme stručné shrnutí hlavních argumentů, které zatím v debatě padly. Zapojte se i vy. Hlasujte v anketě a pište nám své názory.
Podzimní Liberecko se stává lákadlem pro turisty díky svým úchvatným výhledům a malebným procházkám. Ať už plánujete výlet během svátku 28. října nebo podzimních prázdnin, přinášíme vám deset tipů na nejkrásnější vyhlídky v okolí. Od rozhleden po skalní útvary, každý z těchto míst nabízí jedinečný pohled na přírodní krásy regionu.
Školské zastupitelstvo města Havířova před několika měsíci rozhodovalo o tom, jak naložit s částkou padesát tisíc korun. Členové zastupitelstva, které se skládá z havířovské mládeže, si odhlasovali edukační panely pro děti ve veřejném prostoru.
Na aktuální výstavě „Waldwogen“ (Lesní vlny) v Informačním centru Národního parku Mauth stojí v popředí nejen četná umělecká díla Martiny Neumannové, ale také hlavní starost umělkyně: chce finančně podpořit ženský útulek v Pasově. Výtěžek z prodaných obrazů proto půjde přímo této organizaci.
Podzim zahalil vše do pestrých barev a pěkné počasí přeje procházkám. Řepná kampaň je v plném proudu, cukrovar TTD v Dobrovici jede na plné obrátky. Krásně je i v Jabkenicích.
Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Svátek Řehoře se slaví 12. března a to začíná období, kdy se do Česka obvykle vrací čápi z teplých krajin. Tam odlétají obvykle koncem srpna a během teplého září. V Klabavě na Rokycansku však na svém komíně zůstává jeden pár čápů i nyní, kdy se kalendář přehoupl do druhé půlky října. Své letošní tři potomky už přitom čapí partneři z hnízda pryč vyslali.
Na státní svátek 28. října se uskuteční výlov Bohdanečského rybníka. Návštěvníci mohou ochutnat rybí speciality a také pozorovat ptáky. Po ránu je možné zahlédnout i lovícího orla mořského. Bohdanečský rybník prošel revitalizací, která přírodě prospěla, začali tu ve velkém hnízdit například racci chechtaví.
Podzim přináší pro fotografy bohatou paletu inspirace. O své snímky pořízené během těchto dnů se s Hranickým deníkem podělila fotografka Eva Hurtová. Podívejte se na její fotografie, na kterých zachytila krásu podzimní hranické přírody.
Svatební agentury i budoucí novomanželé se pomalu připravují na svatební sezonu 2025. Atraktivní místa pro obřad i hostinu jsou často zamluvené i rok dopředu, a tak je potřeba si s plánováním pospíšit. Jaké lokality jsou v kraji nejvíce preferované a která místa jsou skvosty na vzestupu?
Kdo by neměl rád přírodu? Ať už žijeme na vsi nebo ve městě, čas od času v ní každý z nás dobíjí baterky. Procházíme se v parcích, lesích či kolem pramínků, osvěžíme se a jdeme dál. Martin „Matyn“ Kovařík se na takových místech také zastaví, ale jeho počínání, které mu vyneslo přízvisko Studánkový král, je jiné než u většiny z nás.
Město Pardubice připravuje projekt, který přinese obyvatelům místní části Popkovice nový zelený prostor pro relaxaci v přírodě. V oblasti mezi rodinnými domy a místem, kde má vyrůst nový městský útulek pro zvířata, vznikne izolační pás zeleně.
Žaneta Tomášková z Litvínova se zřejmě stane legendou. Možná už je. Ve svém volnu a zdarma třináct let čistí města a jejich okolí od nepořádku. Uklízí několik hodin denně. Odpočívá jen v zimě, když je sníh.
Patří k nejpracovitějším dobrovolníkům v ČR a možná v celé v Evropě. Ve svém volnu a zdarma třináct let čistí města a jejich okolí od nepořádku. S pytlem v ruce pomáhá dokonce i na dovolené v cizině. Žaneta Tomášková z Litvínova má prostě ráda přírodu. Svým nadšením pro dobrou věc navíc strhla spoustu lidí.
Naše věrná čtenářka Hana Polická opět potěšila sérií nádherných fotografií, které zachycují jedinečné momenty české krajiny. Ať už jde o magický západ slunce, či vzácnou dvojitou duhu, její snímky ukazují, jak nevyčerpatelně fascinující příroda může být. Hana své fotografie vždy doplní osobním komentářem, který ještě více přibližuje krásu zachycených okamžiků.
Ve Svítkově byla otevřena Lesní mateřská škola svatého Františka. Zaměřuje se na pobyt dětí v přírodě i na rozvoj jejich duchovní stránky. Projekt, podpořený Oblastní charitou Pardubice, vznikl i díky úsilí manželů Dvořákových a dobrovolníků.
O tom, jak může být počasí vrtkavé, a to zejména na horách, ví téměř každý, kdo někdy putoval přírodou. V jednu chvíli svítí slunce, vzápětí přijde slejvák. Útulna, která se poutníkovi po pár promočených kilometrech zjeví, může působit skoro jako spása. V Krkonoších je takových, které nabízejí úkryt, hned několik.
Další lokalita, kde se budou pást exmoorští koně, vznikne v Podyjí na Znojemsku. Nové útočiště najdou koně nedaleko Havraníků na ploše o velikosti přibližně sto hektarů převážně lesnatého terénu. V Podyjí tak budou nyní celkem tři pastviny. První dvě byly založeny v roce 2018 právě u Havraníků a také na bývalé střelnici u Mašovic.
V honitbách Milovice a Stratov bylo během uplynulých dvou týdnů vypuštěno celkem 200 bažantích slepic z odchovu Mysliveckého spolku Stratov. Tento projekt má za cíl podporu populace bažantů v regionu. Bažantí slepice jsou určeny výhradně k chovu, nikoliv k lovu. Město Milovice se na projektu podílí dlouhodobou finanční podporou a oceňuje práci místních myslivců.
Za své potomky vysadí rodiče v Pelhřimově stromky. Město připravuje třiadvacátý ročník oslavy Dne dřeva a stromů. Akce se uskuteční ve středu třiadvacátého října od patnácti hodin. Rodiče při ní vysadí stromky pro své děti, které se narodily od prvního října 2023 do třicátého letošního září.
Tramping jako součást českého kulturního dědictví prochází výraznou proměnou. Zatímco dříve stačil spacák a ešus, dnešní tuláci přírodou často vyžadují komfort a moderní vybavení. Měnící se potřeby a preference potvrzují aktuální čísla outdoorových obchodů, která odráží rostoucí zájem o outdoorové produkty, jako jsou cestovní kávovary či funkční prádlo.
Potřebujete zpomalit a načerpat novou energii? Zveme Vás na procházku lesem, která bude protkaná krátkými cvičeními nefyzické povahy zaměřenými na relaxaci, vnitřní zklidnění, obnovení sil a zlepšení nálady. Sraz bude v úterý 15. října v 9 a v 15 hodin na parkovišti u koupaliště.
Počátkem října 2024 byl v regionu Lašská brána Beskyd představen projekt Vychozeno s příznačným podtitulem: Vyčisti nejen hlavu. Spojuje turistiku, běh či procházky v nádherné krajině Lašské brány Beskyd se sběrem drobného odpadu nalezeného v přírodě. Zapojit se do ploggingu, jak je zdravý pohyb kombinovaný se sběrem drobného odpadu v přírodě celosvětově nazýván, je snadnější i díky praktickým krabičkám, které jsou k vyzvednutí u partnerů projektu.
V neděli 13. října ochránci přírody slavnostně otevřeli obnovenou naučnou stezku Cech svatého Víta. Naučná stezka tak opět zve všechny milovníky přírody k procházce a poznávání její rozmanitosti – a také k zamyšlení nad tím, jak důležitou roli hrají v ochraně přírody lidské zásahy.
Když jsem přemýšlel, které zajímavé místo vám, milí čtenáři, tentokrát přiblížit, napadlo mě vybrat pár fotografií, které nejsou sice pořízeny na jednom konkrétním místě, přesto však mají své kouzlo. Ukazují tu neživou, pro někoho možná méně zajímavou, přesto však krásnou a nedílnou součást naší přírody.
Klienti z Denního centra Mateřídouška se vydali na podzimní výlet do Jindřichovic, kde sbírali přírodniny a užili si opékání špekáčků. Den plný zážitků v přírodě završila společná pohoda u ohně.
Když jsem přemýšlel, které zajímavé místo vám, milí čtenáři, tentokrát přiblížit, napadlo mě vybrat pár fotografií, které nejsou sice pořízeny na jednom konkrétním místě, přesto však mají své kouzlo. Ukazují tu neživou, pro někoho možná méně zajímavou, přesto však krásnou a nedílnou součást naší přírody.
Lužní les se zátokou ve slepém rameni řeky Labe nedaleko Lovosic se stal přírodní rezervací. Nazývá se Píšťanský luh. Zahrnuje asi tříkilometrový úsek lesa a také přirozeně naplavené štěrkové ostrovy.
V neděli 29. září se v ekocentru Chaloupky v Kněžicích uskutečnila oblíbená akce Ovčí den, která přilákala mnoho návštěvníků z blízkého i širokého okolí. Počasí už bylo velmi podzimní, ale to nic nebránilo tomu si užít krásný den plný zábavy, tvořivosti a oslav usínající přírody.