Projekt 72 hodin na ZŠ s RVTV Maxe Švabinského v Teplicích
V pátek 13. října se na ZŠ s RVTV Maxe Švabinského v Teplcích uskutečnil projekt 72 hodin, jehož hlavním tématem bylo dobrovolnictví a péče o přírodu.
V pátek 13. října se na ZŠ s RVTV Maxe Švabinského v Teplcích uskutečnil projekt 72 hodin, jehož hlavním tématem bylo dobrovolnictví a péče o přírodu.
VIDEO/ Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS) a s vojáky ze 7. mechanizované brigády na základní školu ve Všechovicích a na základní školu v Úsově. Děti z obou škol se dozvěděly, jak je důležité táhnout za jeden provaz, jak přežít v přírodě nebo jak se stát profesionálním vojákem.
/FOTOGALERIE/ Správa Krkonošského národního parku ve středu slavnostně otevřela ve Vrchlabí Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš za 340 milionů korun v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Události, která je vrcholem letošních oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku, se zúčastnil ministr životního prostředí Petr Hladík.
/VELKÁ FOTOGALERIE/ Správa Krkonošského národního parku ve středu slavnostně otevřela ve Vrchlabí Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš za 340 milionů korun v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Události, která je vrcholem letošních oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku, se zúčastnil ministr životního prostředí Petr Hladík. Muzeum Správy KRNAP bylo kvůli rekonstrukci zavřené od října 2017. Pro veřejnost se zpřístupní ve čtvrtek 19. října při Dni otevřených dveří, oficiální otevření přijde začátkem listopadu. Vstupenka do Muzea Krkonoš bude platit dva dny, stojí 200 Kč.
Víc než hokej. S tímhle motem vstoupilo Dynamo Pardubice do letošní sezony. Tento východočeský klub opět ukázal, že tomu tak je a společně s organizací Bordel z lesa a fanoušky uklidili odpadky v přírodě, tentokrát v Chrudimi. Akce se zúčastnili hráči Dynama B, kteří právě v Athénách východních Čech hrají své domácí zápasy.
/FOTO, VIDEO/ V areálu bývalých kladenských kasáren byl otevřen unikátní biopark, kde se nacházejí dětská hřiště, jezírko, mokřad nebo vyhlídková věž. Návštěvníkům nabízí i řadu informací o koloběhu vody v přírodě a různých ekosystémech. S mobilní aplikací se lze navíc dozvědět zajímavosti o šedesáti různých rostlinách. Park, ve který se proměnil dříve nevyužívaný pozemek, se na noc zavírá.
Slavnostní vernisáží byla minulý čtvrtek zahájena výstava Lenka Husáriková - Origami a tangram v muzeu Stará radnice v Hranicích. Expozice, která pobaví i děti, bude v muzeu k vidění až do 3. prosince.
Na obrazovkách České televize ji vídáme jako seriózní dámu v kostýmku, a přestože přináší předpověď počasí, snad nikdo by si ji netroufl nazvat „televizní rosničkou“. Alena Zárybnická má však ještě jednu stránku – dobrodružnou, skoro by se chtělo říct tuláckou. O tom, co má společného příroda, sport a předpověď počasí, jsme si povídaly na vzdálenost šesti set kilometrů. V tuto roční dobu totiž meteoroložka a moderátorka tradičně vyráží na dovolenou v obytném voze.
/FOTO/ Dvě setkání uspořádaná v sobotu 14. října Okresním mysliveckým spolkem v Nymburce u příležitosti 100. výročí založení Českomoravské myslivecké jednoty se povedla. Jednalo se o Den s myslivci na Kostelním náměstí a o Svatohubertská troubenou a zpívanou mši v kostele sv. Jiljí.
V Červené Vodě na Orlickoústecku mají nové interaktivní Červenovodské muzeum paměti a přírody. Nachází se v bývalém kině. Součástí expozice v příhraniční obci jsou mimo jiné videonahrávky projektu Paměti národa, na jehož vzniku se podíleli i žáci místní základní školy. Muzeum má jedinečnou oboustrannou interaktivitu – obyvatelé Červené Vody mohou výstavu doplnit o obrazy ze života obce nebo vzpomínky.
Hradečtí strážníci pomáhají nejen obyvatelům města, ale i zvířatům. Srnče, které se toulalo po Slezském Předměstí v Hradci Králové a nevědělo kudy kam, strážníci odvedli zpět do přírody.
/FOTOGALERIE/ Že je jaro nejbarevnější a nejvoňavější částí roku? V české přírodě bezpochyby. Ale stejné kouzlo lze pozorovat i nyní, kdy se příroda pomalu chystá k zimnímu spánku.
/FOTO/ Zajímavý nápad zrealizovali ve Chlebích. Jeho výsledkem bylo v neděli 1. října sousedské setkání s názvem Chlebské moštování. Předcházelo mu česání jablek, které v obci a okolí uspořádal nově vzniklý spolek Český svaz ochránců přírody Rozkvetlé Chleby ve spolupráci s kroužkem mladých hasičů z Budiměřic a Šlotavy.
Pionýři také zahájili letošní pionýrský rok. V září se uskutečnilo potáborové setkání, úvodní schůzky v klubovně a také jsme se zapojili do akce Ukliďme Česko. První letošní výprava do přírody se uskutečnila v sobotu 7. října 2023. Od pionýrské klubovny jsme se vydali přes Žopy na hrad a hrádeček do Přílep.
/VIDEO/ Nejlepší firma Jihomoravského kraje voní bylinkami a kořením. Výrobu čajů ze surovin z ekologického zemědělství se zážitkovými exkurzemi v podání čejkovického Sonnentoru umístili porotci na nejvyšší, zlatý stupínek PwC Firmy roku 2023 na jižní Moravě. „Z celého slavnostního večera jsem získal novou energii do podnikání. Zároveň je to odměna za dlouhodobou práci a za vytrvalost,“ řekl Deníku jednatel jihomoravské firmy letošního roku, čejkovického Sonnentoru, Josef Dvořáček.
Pavouci jsou vítanými hosty na zahradě, kde nás zbavují škůdců. Představa, že by se tento osminohý nezvaný návštěvník usadil u vás doma, ale většinu lidí neláká. Kde se v domě berou pavouci a jak se jich zbavit? Víte, co nemají pavouci rádi? Co můžete udělat, abyste odradili pavouky od pobytu u vás doma, aniž byste použili chemii nebo je zabíjeli?
Vladimír Kotland z Přelouče podnikl výpravu do deštného pralesa, který se nachází na severozápadě USA, ve státě Washington, na poloostrově Olympic. Objevil krásnou a divokou přírodu.
Chomutovská zubřice Uraya se vrátí domů. Čeká ji brzy přesun do Národního parku Shahdag v Ázerbajdžánu, kde probíhá program návratu zvířat do přirozeného domovského prostředí. Pomáhá s ním chomutovský zoopark.
/FOTO, VIDEO/ Pod širým nebem – v prostorách geoparku Muzea Českého krasu v Berouně – byla ve čtvrtek 5. října slavnostně představena obrazová publikace Příroda Berouna – mezi Českým krasem a Křivoklátskem, na jejímž zpracování se podílelo devatenáct autorů a pětadvacet fotografů.
Projekt adopce či kmotrovství pomáhá záchranné stanici v Pavlově na Havlíčkobrodsku zajistit péči každoročně pro stovky nalezených, nemocných a postižených zvířat. Zvíře si adoptivní „rodiče“ nemohou odnést domů, ale pravidelně přispívají na jeho krmení. Za to obdrží adopční certifikát.
/FOTO, VIDEO/ Tomáš Pilař se vymyká dnešnímu obrazu čtyřicátníka uštvaného honbou za penězi a kariérou. Žije v Podlažicích na Chrudimsku v malém domku po prababičce společně s družkou a 13letou dcerkou, chová kozy a z jejich mléka vyrábí tvaroh a sýry. Ale hlavně maluje obrazy, které vystavoval například i v sídle Senátu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V Čáslavi vykvetla na začátku října pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! Proč kvetou některé stromy v jednom kalendářním roce podruhé? Je to nějaká botanická anomálie? A nebo se snad příroda v posledních letech „zbláznila“? Ani jedno a ani druhé.
Brněnská kina tento týden (5.-8. října) ovládnou světové filmy o přírodě. V Kině Art, ve Velkém Špalíčku, v sále radnice městské části Brno-střed a na dalších místech totiž proběhne EKOFILM, nejstarší festival filmů o přírodě v Evropě. Vstup na všechny filmy i besedy je zdarma a na své si příjdou i rodiny s dětmi.
Přestup plný kontrastů. Házenkářská reprezentantka Markéta Šustáčková vyměnila soutěž individualit za kolektivní ligu, boj o záchranu za útok na medaile, žhavé fanoušky za tiché i mírné podnebí za chladné. Šestadvacetiletá pravá spojka po třech letech opustila francouzský Saint-Amand Handball a už válí v norském Molde Elite. „Plním si svůj sen,“ říká a vyhlíží ostrou reprezentační bitvu (11. října, 17:15) s Finskem.
V Krkonoších jsou jako doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se v nejvyšších českých horách nachází jejich teritoria.
Kopřivničtí vyzývají: Přijďte se seznámit s konceptem Lesní mysl. Již tento čtvrtek.
Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků.
Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Policejní auta, ochranka, hloučky turistů s fotoaparáty a novináři. Všichni v úterý před čtvrtou odpoledne čekali před Domem přírody Moravského krasu na příjezd prezidentské kolony limuzín. Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijeli na Blanensko z Brna, kde dopoledne zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje.
/ROZHOVOR/ K toulkám po lesích Valašska a poznávání přírody přivedla Jiřího Polčáka jeho babička. Protože každé ráno vyrážela do lesa a vracela se buď s košíkem plným hub nebo lesními plody, přezdívali jí doma „tulačka“. Toulavé boty má, jak sám přiznává, i přední český mykolog a preparátor Muzea Komenského v Přerově v jedné osobě Jiří Polčák. Lásku k přírodě prý zdědil po ní.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Policejní auta, ochranka, hloučky turistů s fotoaparáty a novináři. Všichni v úterý před čtvrtou odpoledne čekali před Domem přírody Moravského krasu na příjezd prezidentské kolony limuzín. Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijeli na Blanensko z Brna, kde dopoledne zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje.
Rakety, které demonstrovaly připravenost vojsk Varšavské smlouvy proti útoku armád NATO i unikátní příroda s obří kobylkou. To vše se váže k zajímavé lokalitě s názvem Devínská kobyla na Slovensku. Malokarpatský vrch pak může nově nabídnout i originální rozhlednu, ze které je vidět až do Vídně.
Ve fyzickou potyčku vyústil na začátku týdne incident v Adršpašských skalách. Jeho aktéry byli dva návštěvníci skal a strážci přírody. Výletníci nerespektovali pravidla chování v národní přírodní rezervaci a verbální přestřelka vyústila v napadení jednoho ze strážců, kterému přispěchal na pomoc jeho kolega. Strhla se bitka, při níž se objevila i krev.
/FOTO/ Ve fyzickou potyčku vyústil na začátku týdne incident v Adršpašských skalách. Jeho aktéry byli dva „návštěvníci" skal a službu konající strážci přírody. Výletníci nerespektovali pravidla chování v národní přírodní rezervaci a počáteční verbální přestřelka vyústila v napadení jednoho ze strážců, kterému přispěchal na pomoc jeho kolega. Strhla se bitka, při níž se objevila i krev.
Oblíbená výstava, za kterou se do Loun sjíždějí návštěvníci z celého regionu, odstartovala. Člověk v přírodě začal v pátek 22. září, na výstaviště můžete přijít až do neděle 24. září.
Město Kopřivnice a Muzeum Fojtství srdečně zvou na Povídání o vážkách, přírodě a ekologii v podání Aleše Dolného a Dana Bárty.
První výstavu po prázdninách uchystal Dům dějin Holýšovska. A navíc na dobu hlavních oslav 750 let od nejstarší písemné zmínky o Holýšově. Vernisáž se koná ve středu 20. září od 18.00 hodin.
Stávaly se na ni dlouhé fronty. Bez její vůně a chuti si mnozí nedokázali legendární výstavu Člověk v přírodě v Lounech vůbec představit. Zjistili jsme, jak se připravovala oblíbená sedmilhářská rybí pochoutka.
Donaukurier přinesl článek o životě Stephanie Shirley. Narodila se 16. září 1933 jako Vera Buchthalová, jako dcera židovského advokáta v Dortmundu.
/FOTOGALERIE/ Šestý ročník strávil tři dny v kempu Brdy, kde se seznamoval s místní přírodou, novými spolužáky, a také novými třídními učiteli. Žáci měli možnost dozvědět se o lesním hospodářství od pana Václava Hrubého, který také vysvětlil práci hajného, jak se kácí strom, a jak se mají žáci chovat v lese.
/FOTO/ Pouhých deset hodin měla designérka Mária Čulenová se svým týmem na instalaci uměleckého díla, které vytvořila česká společnost Lasvit.
Strojírenství podle přírody a příroda podle strojů. To jsou hlavní myšlenky nového výzkumného projektu, který v pondělí představili vědci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Projekt zvítězil mezi dalšími vědeckými nápady a získal tak půlmiliardový rozpočet na následujících pět let. Výzkumníci by světu rádi přinesli třeba nové inteligentní materiály pro průmysl a dopravu nebo revoluční implantáty pro zdravotnictví.
Při toulkách Českým lesem můžete nyní narazit na podivnou dřevěnou stavbu. Dílo vyrostlo v lese v osadě Železná u Bělé nad Radbuzou u příležitosti 15. ročníku akce Den Českého lesa, který se nesl v duchu LAND ARTU.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Podzámčí Konopiště zažilo v sobotu 16. září další nálož zábavy a muziky. Známý benešovský pivní bar uspořádal v areálu Hotelu Nová Myslivna rodinnou, hudební a pivní akci Max Beer Fest 2023.
Originální stolní kalendář s fotografiemi fauny a flóry v okolí elektrárny dostanou lidé, kteří žijou kolem Jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ je do měst a obcí zdarma poskytuje každé dva roky. Vychází v nákladu přibližně čtyřiceti tisíc kusů. Krásné snímky nafotil třebíčský fotograf Jakub Mertl. Podívejte se.
Turisté na Šumavě jsou někdy neskuteční. V sobotu 16. září Bohumil Kantor ve službě stráže přírody u Pramenů Vltavy našel poškozenou dřevěnou sochu.
/FOTO/ Výstava Člověk v přírodě, zvířata, chovatelé, pěstitelé… To je už dlouhé roky zářijová tradice na výstavišti v Lounech. Ne tak neměnná, jak by si jistě někteří pamětníci přáli, nicméně je tu stále. A ročník s letopočtem 2023 startuje už za několik dní.
/FOTO/ Výstava Člověk v přírodě, zvířata, chovatelé, pěstitelé… To je už dlouhé roky zářijová tradice na výstavišti v Lounech. Ne tak neměnná, jak by si jistě někteří pamětníci přáli, nicméně je tu stále. A ročník s letopočtem 2023 startuje už za několik dní.
Nadační fond Škoda Auto (NFŠA) spouští další kolo úspěšného grantového programu „Krakonošovy zahrádky“. Svůj projekt podporující biologickou rozmanitost přírody mohou přihlásit místní samosprávy a organizace nejen z Vrchlabska a Jilemnicka, ale i Mladoboleslavska a Rychnovska. Do konce října 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek až čtvrt milionu korun.
Nadační fond Škoda Auto (NFŠA) spouští další kolo úspěšného grantového programu „Krakonošovy zahrádky“. Svůj projekt podporující biologickou rozmanitost přírody mohou přihlásit místní samosprávy a organizace nejen z Vrchlabska a Jilemnicka, ale i Mladoboleslavska a Rychnovska. Do konce října 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek až čtvrt milionu korun.