Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Projekt POKOS pokračuje na Olomoucku.

V jednotě je síla. Projekt POKOS pokračuje. Vojáci zavítali do Všechovic a Úsova

VIDEO/ Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS) a s vojáky ze 7. mechanizované brigády na základní školu ve Všechovicích a na základní školu v Úsově. Děti z obou škol se dozvěděly, jak je důležité táhnout za jeden provaz, jak přežít v přírodě nebo jak se stát profesionálním vojákem.

Ve Vrchlabí bylo ve středu 18. října slavnostně otevřeno Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš.

VIDEO: Krkonošský park otevřel návštěvnické centrum. Má velmi netradiční vstup

/FOTOGALERIE/ Správa Krkonošského národního parku ve středu slavnostně otevřela ve Vrchlabí Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš za 340 milionů korun v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Události, která je vrcholem letošních oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku, se zúčastnil ministr životního prostředí Petr Hladík. 

Ve Vrchlabí bylo ve středu 18. října slavnostně otevřeno Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš.

VIDEO: KRNAP otevřel ve Vrchlabí návštěvnické centrum. Má velmi netradiční vstup

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Správa Krkonošského národního parku ve středu slavnostně otevřela ve Vrchlabí Návštěvnické centrum KRNAP - Muzeum Krkonoš za 340 milionů korun v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Události, která je vrcholem letošních oslav 60. výročí založení Krkonošského národního parku, se zúčastnil ministr životního prostředí Petr Hladík. Muzeum Správy KRNAP bylo kvůli rekonstrukci zavřené od října 2017. Pro veřejnost se zpřístupní ve čtvrtek 19. října při Dni otevřených dveří, oficiální otevření přijde začátkem listopadu. Vstupenka do Muzea Krkonoš bude platit dva dny, stojí 200 Kč.

Pardubičtí hokejisté a fanoušci uklízeli společně s organizací Bordel z lesa nepořádek v okolí Chrudimi.

Bordel z lesa opět zmizel. Dynamo potřetí uklízelo, tentokrát v Chrudimi

Víc než hokej. S tímhle motem vstoupilo Dynamo Pardubice do letošní sezony. Tento východočeský klub opět ukázal, že tomu tak je a společně s organizací Bordel z lesa a fanoušky uklidili odpadky v přírodě, tentokrát v Chrudimi. Akce se zúčastnili hráči Dynama B, kteří právě v Athénách východních Čech hrají své domácí zápasy. 

Kladenský biopark otevřel brány.

Unikátní biopark v Kladně otevřel své brány. Na hosty teď čeká i vodárenská věž

/FOTO, VIDEO/ V areálu bývalých kladenských kasáren byl otevřen unikátní biopark, kde se nacházejí dětská hřiště, jezírko, mokřad nebo vyhlídková věž. Návštěvníkům nabízí i řadu informací o koloběhu vody v přírodě a různých ekosystémech. S mobilní aplikací se lze navíc dozvědět zajímavosti o šedesáti různých rostlinách. Park, ve který se proměnil dříve nevyužívaný pozemek, se na noc zavírá.

Alena Zárybnická je česká meteoroložka, moderátorka a dramaturgyně.

Předpovědi testuji na vlastní kůži, říká legendární rosnička Alena Zárybnická

Na obrazovkách České televize ji vídáme jako seriózní dámu v kostýmku, a přestože přináší předpověď počasí, snad nikdo by si ji netroufl nazvat „televizní rosničkou“. Alena Zárybnická má však ještě jednu stránku – dobrodružnou, skoro by se chtělo říct tuláckou. O tom, co má společného příroda, sport a předpověď počasí, jsme si povídaly na vzdálenost šesti set kilometrů. V tuto roční dobu totiž meteoroložka a moderátorka tradičně vyráží na dovolenou v obytném voze.

Červená Voda otevřela unikátní interaktivní muzeum.

Červená Voda otevřela v bývalém kině unikátní muzeum. Podívejte se

V Červené Vodě na Orlickoústecku mají nové interaktivní Červenovodské muzeum paměti a přírody. Nachází se v bývalém kině. Součástí expozice v příhraniční obci jsou mimo jiné videonahrávky projektu Paměti národa, na jehož vzniku se podíleli i žáci místní základní školy. Muzeum má jedinečnou oboustrannou interaktivitu – obyvatelé Červené Vody mohou výstavu doplnit o obrazy ze života obce nebo vzpomínky.

Ze sousedského setkání „Chlebské moštování“ u Obecného domu v Chlebích.

Z ožehavého tématu se podařilo udělat sousedské setkání s krásnou atmosférou

/FOTO/ Zajímavý nápad zrealizovali ve Chlebích. Jeho výsledkem bylo v neděli 1. října sousedské setkání s názvem Chlebské moštování. Předcházelo mu česání jablek, které v obci a okolí uspořádal nově vzniklý spolek Český svaz ochránců přírody Rozkvetlé Chleby ve spolupráci s kroužkem mladých hasičů z Budiměřic a Šlotavy.

Dobrodružná výprava do podzimní přírody.

Holešovští pionýři se vydali na dobrodružnou výpravu do podzimní přírody

Pionýři také zahájili letošní pionýrský rok. V září se uskutečnilo potáborové setkání, úvodní schůzky v klubovně a také jsme se zapojili do akce Ukliďme Česko. První letošní výprava do přírody se uskutečnila v sobotu 7. října 2023. Od pionýrské klubovny jsme se vydali přes Žopy na hrad a hrádeček do Přílep.

Jednatel jihomoravské firmy roku, Sonnentoru z Čejkovic, Josef Dvořáček (vpravo) s vítězným živnostníkem Tomášem Jaroškem.

Čaj s příběhem prospívá zdraví i přírodě. Čejkovický Sonnetor získal zlato

/VIDEO/ Nejlepší firma Jihomoravského kraje voní bylinkami a kořením. Výrobu čajů ze surovin z ekologického zemědělství se zážitkovými exkurzemi v podání čejkovického Sonnentoru umístili porotci na nejvyšší, zlatý stupínek PwC Firmy roku 2023 na jižní Moravě. „Z celého slavnostního večera jsem získal novou energii do podnikání. Zároveň je to odměna za dlouhodobou práci a za vytrvalost,“ řekl Deníku jednatel jihomoravské firmy letošního roku, čejkovického Sonnentoru, Josef Dvořáček.

Pavouci jsou užiteční tvorové, bydlet s nimi ale většina lidí nechce.

Chcete se zbavit pavouků? Poradíme vám, jak je odradit a udržet mimo váš domov

Pavouci jsou vítanými hosty na zahradě, kde nás zbavují škůdců. Představa, že by se tento osminohý nezvaný návštěvník usadil u vás doma, ale většinu lidí neláká. Kde se v domě berou pavouci a jak se jich zbavit? Víte, co nemají pavouci rádi? Co můžete udělat, abyste odradili pavouky od pobytu u vás doma, aniž byste použili chemii nebo je zabíjeli?

Liška obecná Lukáš. Adopce na dálku stojí 3500 korun za rok.

Chcete mě? Adopce nakrmí v Pavlově lišku nebo orla. Nahlédněte do galerie

Projekt adopce či kmotrovství pomáhá záchranné stanici v Pavlově na Havlíčkobrodsku zajistit péči každoročně pro stovky nalezených, nemocných a postižených zvířat. Zvíře si adoptivní „rodiče“ nemohou odnést domů, ale pravidelně přispívají na jeho krmení. Za to obdrží adopční certifikát.

V Brně probíhá EKOFILM. Festival pro milovníky přírody a filmů

V Brně probíhá EKOFILM. Festival pro milovníky přírody a filmů

Brněnská kina tento týden (5.-8. října) ovládnou světové filmy o přírodě. V Kině Art, ve Velkém Špalíčku, v sále radnice městské části Brno-střed a na dalších místech totiž proběhne EKOFILM, nejstarší festival filmů o přírodě v Evropě. Vstup na všechny filmy i besedy je zdarma a na své si příjdou i rodiny s dětmi.

Házenkářská reprezentantka Markéta Šustáčková

Vysněné angažmá. Šustáčková vypráví o Norsku: Jsem nadšená nejen z přírody

Přestup plný kontrastů. Házenkářská reprezentantka Markéta Šustáčková vyměnila soutěž individualit za kolektivní ligu, boj o záchranu za útok na medaile, žhavé fanoušky za tiché i mírné podnebí za chladné. Šestadvacetiletá pravá spojka po třech letech opustila francouzský Saint-Amand Handball a už válí v norském Molde Elite. „Plním si svůj sen,“ říká a vyhlíží ostrou reprezentační bitvu (11. října, 17:15) s Finskem.

Ilustrační foto

Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?

Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v úterý odpoledne Blanensko. Nejprve zamířili na besedu se starosty do Domu přírody Moravského krasu.

Prezident Petr Pavel se ženou navštívili Moravský kras. Místo prověřila Nastěnka

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Policejní auta, ochranka, hloučky turistů s fotoaparáty a novináři. Všichni v úterý před čtvrtou odpoledne čekali před Domem přírody Moravského krasu na příjezd prezidentské kolony limuzín. Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijeli na Blanensko z Brna, kde dopoledne zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje.

Přední český mykolog JIří Polčák.

Babičce říkali „tulačka“. Houbařskou vášeň jsem zdědil po ní, říká Jiří Polčák

/ROZHOVOR/ K toulkám po lesích Valašska a poznávání přírody přivedla Jiřího Polčáka jeho babička. Protože každé ráno vyrážela do lesa a vracela se buď s košíkem plným hub nebo lesními plody, přezdívali jí doma „tulačka“. Toulavé boty má, jak sám přiznává, i přední český mykolog a preparátor Muzea Komenského v Přerově v jedné osobě Jiří Polčák. Lásku k přírodě prý zdědil po ní.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v úterý odpoledne Blanensko. Nejprve zamířili na besedu se starosty do Domu přírody Moravského krasu.

Prezident Petr Pavel s ženou v Moravském krasu: projeli se i turistickým vláčkem

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Policejní auta, ochranka, hloučky turistů s fotoaparáty a novináři. Všichni v úterý před čtvrtou odpoledne čekali před Domem přírody Moravského krasu na příjezd prezidentské kolony limuzín. Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijeli na Blanensko z Brna, kde dopoledne zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje.

Strážci jsou pomocnou rukou pro návštěvníky a zároveň dbají na to, že lidé dodržují předpisy. Většina návštěvníků skal je respektuje, přesto ale mají hlídky stráže přírody práce dost

Přírodu brání i pěstmi. Strážci přírody čelili v Adršpachu agresivním turistům

Ve fyzickou potyčku vyústil na začátku týdne incident v Adršpašských skalách. Jeho aktéry byli dva návštěvníci skal a strážci přírody. Výletníci nerespektovali pravidla chování v národní přírodní rezervaci a verbální přestřelka vyústila v napadení jednoho ze strážců, kterému přispěchal na pomoc jeho kolega. Strhla se bitka, při níž se objevila i krev.

Strážci jsou pomocnou rukou pro návštěvníky a zároveň dbají na to, že lidé dodržují předpisy. Většina návštěvníků skal je respektuje, přesto ale mají hlídky stráže přírody práce dost.

Strážci přírodu brání i pěstmi, v Adršpachu čelili agresivním návštěvníkům

/FOTO/ Ve fyzickou potyčku vyústil na začátku týdne incident v Adršpašských skalách. Jeho aktéry byli dva „návštěvníci" skal a službu konající strážci přírody. Výletníci nerespektovali pravidla chování v národní přírodní rezervaci a počáteční verbální přestřelka vyústila v napadení jednoho ze strážců, kterému přispěchal na pomoc jeho kolega. Strhla se bitka, při níž se objevila i krev.

Šestý ročník strávil tři dny v kempu Brdy, kde se seznamoval s místní přírodou, novými spolužáky, a také novými třídními učiteli.

Žáci šesté třídy Základní školy v Březnici utužovali vztahy v kempu v Brdech

/FOTOGALERIE/ Šestý ročník strávil tři dny v kempu Brdy, kde se seznamoval s místní přírodou, novými spolužáky, a také novými třídními učiteli. Žáci měli možnost dozvědět se o lesním hospodářství od pana Václava Hrubého, který také vysvětlil práci hajného, jak se kácí strom, a jak se mají žáci chovat v lese. 

Výzkum by mohl přinést nové inteligentní materiály inspirované přírodou. Foto: Václav Koníček, VUT

Novinka. Brněnští vědci spouští špičkový výzkum. Propojí svět strojů a přírody

Strojírenství podle přírody a příroda podle strojů. To jsou hlavní myšlenky nového výzkumného projektu, který v pondělí představili vědci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Projekt zvítězil mezi dalšími vědeckými nápady a získal tak půlmiliardový rozpočet na následujících pět let. Výzkumníci by světu rádi přinesli třeba nové inteligentní materiály pro průmysl a dopravu nebo revoluční implantáty pro zdravotnictví.

Den Českého lesa v Železné.

Na Dni Českého lesa v Železné vyrostla obří koule

Při toulkách Českým lesem můžete nyní narazit na podivnou dřevěnou stavbu. Dílo vyrostlo v lese v osadě Železná u Bělé nad Radbuzou u příležitosti 15. ročníku akce Den Českého lesa, který se nesl v duchu LAND ARTU.

Nové stolní kalendáře na rok 2024 dostanou lidé v okolí Jaderné elektrárny Dukovany.

Dárek. Lidé od Dukovan dostanou stolní kalendáře s přírodou kolem elektrárny

Originální stolní kalendář s fotografiemi fauny a flóry v okolí elektrárny dostanou lidé, kteří žijou kolem Jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ je do měst a obcí zdarma poskytuje každé dva roky. Vychází v nákladu přibližně čtyřiceti tisíc kusů. Krásné snímky nafotil třebíčský fotograf Jakub Mertl. Podívejte se.

Ilustrační foto

Krakonošovy zahrádky opět podpoří biodiverzitu na Vrchlabsku a Jilemnicku

Nadační fond Škoda Auto (NFŠA) spouští další kolo úspěšného grantového programu „Krakonošovy zahrádky“. Svůj projekt podporující biologickou rozmanitost přírody mohou přihlásit místní samosprávy a organizace nejen z Vrchlabska a Jilemnicka, ale i Mladoboleslavska a Rychnovska. Do konce října 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek až čtvrt milionu korun.

Ilustrační foto

Krakonošovy zahrádky opět podpoří biodiverzitu také na Rychnovsku

Nadační fond Škoda Auto (NFŠA) spouští další kolo úspěšného grantového programu „Krakonošovy zahrádky“. Svůj projekt podporující biologickou rozmanitost přírody mohou přihlásit místní samosprávy a organizace nejen z Vrchlabska a Jilemnicka, ale i Mladoboleslavska a Rychnovska. Do konce října 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek až čtvrt milionu korun.