Červen je obdobím zrozením nového života v přírodě
Červen potřebuje klid a cit. Ne nadarmo byl červen vybrán jako měsíc myslivosti, měsíc mláďat, měsíc budoucnosti přírody.
Červen potřebuje klid a cit. Ne nadarmo byl červen vybrán jako měsíc myslivosti, měsíc mláďat, měsíc budoucnosti přírody.
/ROZHOVOR/ Před rokem celé Česko s napětím sledovalo hořící peklo v Hřensku. Přesto jen o pár měsíců později Národní park České Švýcarsko kvůli lidské nedbalosti opět vzplál. Neopatrnost člověka nejspíš způsobila i víkendový lesní požár v Konecchlumí na Jičínsku.
/MAPA/ Zájem o předškolní vzdělávání v přírodě rok od roku roste. Jižní Morava má lesních školek 28, rodiče zde za měsíc zaplatí necelých šest tisíc korun.
U rychlostní silnice na Hradec Králové ležel kolouch. Muž, který ho nalezl, správně požádal záchranáře o radu. Nedopustil se stejné chyby jako jiní nálezci.
Ve středu 14. června se uskutečnil v SVČ TYMY 1. ročník soutěže pod názvem Chraň naši zemi. Této soutěže s přírodovědnou a ekologickou tematikou se zúčastnilo celkem 5 družstev. Tato družstva byla z 5.A + 5.B z 1.ZŠ Holešov. Připraveno bylo celkem 5 stanovišť a na každém z nich družstva prokazovala svoji znalost o přírodě a ochraně přírody. Nejnáročnějším stanovištěm byla poznávačka přírodnin, které si pro děti připravil lesník pan Milan Macůrek.
Doba letních prázdnin láká mnoho lidí na dovolenou do zahraničí s rodinou. Může se ale stát, že to letos nevyjde, nebo zkrátka dá člověk přednost skromnější zábavě a vyrazí jen tak do přírody s batůžkem na zádech a stanem. Pes se pak stává skvělým parťákem. V tu chvíli však člověk musí myslet nejen na sebe, ale i na potřeby zvířete. A také nic důležitého nezapomenout.
/ROZHOVOR/ Zavádět do návštěvnosti přírody regulační prvky je těžké, v poměrech přeshraničního národního parku dvou zemí s odlišnou legislativou takřka nemožné. V obsáhlém rozhovoru v roce 60. výročí založení Krkonošského národního parku to říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Od středy 21. do neděle 25. června má tým ornitologů v Jihočeském kraji v plánu okroužkovat čápata na sedmdesáti hnízdech. Ve středu mohla veřejnost pozorovat jejich činnost na Táborsku a Českokrumlovsku. V plnění jejich úkolu je jim nápomocná i hasičská technika. Jak kroužkování vypadá v praxi, se můžete podívat v přiložené fotogalerii a videích.
V Zábřeze se od pondělí 5. do pátku 9. června konala Ekostezka, zaměřená na téma odpady a příroda. Jednalo se o druhou část velkého projektu s názvem Opravdu to musí být? Aneb se včelami za odpady.
Aktivisté zesilují kampaň Nekácejte, která požaduje nejvyšší ochranu starých lesů v Krušných horách. Lesníci se cítí být nespravedlivě osočováni.
Pan Michal má rád přírodu a rád obdivuje ptactvo i přímo na své zahradě. Zároveň by ale chtěl udržet fasádu svého domu nepotřísněnou ptačím trusem. A tak vymyslel vlastní řešení, jak neničit pěvcům jejich dobrá bydla pod střechou a přitom preventivně předejít každoročnímu umývání a opravování fasády.
Pardubice chtějí znovu zprovoznit most Červeňák, který je v přírodní lokalitě nedaleko centra Pardubic. Oficiálně zavřený je čtyři roky. Po mostě přes Chrudimku ale v současnosti lidé chodí na vlastní nebezpečí. Zkracují si tak cestu. Radní odsouhlasili peníze na posudek, který ukáže v jakém stavu most skutečně je. Přes 80 let starou stavbu prověří odborníci i horolezci. V příštím roce má pak začít obnova stejnojmenného přírodního parku za 60 milionů korun.
Už je to pár měsíců, co poslední sníh v zahradě roztál a sluneční paprsky postupně nabyly na síle. Skalky, záhony, keře i stromy nyní zkrášlují květy hýřící všemi barvami malířské palety. Dnes se, milí čtenáři, ohlédneme několik měsíců nazpátek a připomeneme si, jak nás vítaly první jarní květy vilínů, krokusů, tulipánů, zlatic, ovocných stromů, trvalek, okrasných listnáčů i jehličnanů. Za příspěvek velmi děkujeme.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU V ZAMBII/ Vnitrozemská Zambie je nejen jeden z mála plně demokratických států Afriky, ale také přírodní pokladnicí s Viktoriinými vodopády a mnoha národními parky. Česko je tady klíčovou zemí v rámci celé Evropské unie, což svojí návštěvou podpořil ministr zahraničí Jan Lipavský.
Už je to pár měsíců, co poslední sníh v zahradě roztál a sluneční paprsky postupně nabyly na síle. Od prvních dnů února zkrášlují skalky, záhony, keře i stromy květy hýřící všemi barvami malířské palety. Dnes se, milí čtenáři, ohlédneme zhruba čtyři měsíce nazpátek a připomeneme si, jak nás vítaly první jarní květy vilínů, krokusů, tulipánů, zlatic, ovocných stromů, trvalek, okrasných listnáčů i jehličnanů. Za příspěvek velmi děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Zájmem lidí o přírodu spojeným s dobrou vůlí jí lidé z neznalosti ubližují. V tomto období se zaměřují na mláďata, o nichž se mylně domnívají, že zůstala opuštěná: jak na malé zajíčky nebo srnčata, tak třeba i na ptáčata. Základní pravidlo zní: nechat na pokoji a nevšímat si jich, jak pokud není vidět zjevné zranění, radí odborníci.
Nejsem sběratelem starých věcí, ale rád si listuji ve starých časech, prozrazuje o sobě Aleš Háma. Herec a moderátor, který si váží kontaktu s lidmi a umí s nimi vstřícně jednat i pracovat, si stejně tak cení přírody, v níž umí být sám. Rozhovor s ním přinesl čtvrteční magazín Deníku, který se zaměřuje na Zdraví, Bydlení, Hobby a Ženy.
Ondřej Růžička za podpory obce uspořádal v místním kulturním zařízení výtvarnou soutěž Nejkrásnější příroda a v úterý došlo k jejímu slavnostnímu vyhlášení. Během něho byly prezentovány nejen výsledky soutěže, ale uskutečnilo se i vystoupení dětí z rudské mateřinky.
Na samém okraji brněnských Jehnic se mezi lesy ukrývá český unikát. Milovník extrémů přírody Lukáš Maršálek zde před šesti lety založil sekvojový háj. Když prostor kupoval, byla na místě pouze holina porostlá vysokou trávou. Nyní tu roste přírodní bludiště z náletových dřevin, které ve svých lesních chodbičkách ukrývá malé giganty.
Na samém okraji brněnských Jehnic se mezi lesy ukrývá český unikát. Milovník extrémů přírody Lukáš Maršálek zde před šesti lety založil sekvojový háj. Když prostor kupoval, byla zde pouze holina porostlá vysokou trávou. Nyní zde roste přírodní bludiště z náletových dřevin, které ve svých lesních chodbičkách ukrývá malé giganty.
/FOTOGALERIE/ Australan ze Mšena, klokan Milan, který se vydal do světa, se stále ještě nevrátil domů. Svobody ve volné přírodě si užívá už druhý týden. „Hlady neumře, trávy je všude dost,“ říká chovatel Pavel Vidman. Podle svědků, kteří se ozývají na sociálních sítích, by se měl vačnatec pohybovat kolem města. Mnohdy ale u silnic, které pro něho mohou být nebezpečné. Řidiči by měli být opatrní hlavně po soumraku a v noci.
Devatenáct dní. Právě tak dlouho trvalo, než se z vajíček sýkorky modřinky vylíhla mláďata. A za stejně dlouhou dobu pak tato ptáčata opustila rodnou budku poblíž Kolovče na Domažlicku. Deník získal záběry z kamery, kterou nadšenec z Plzně umístil do vlastnoručně vyrobené budky.
/FOTOGALERIE/ Dva týmy uklízely přírodu Mladoboleslavska v rámci akce Ukliďme Česko. Děti z Mateřské školy Štěpánka v Mladé Boleslavi vyrazily uklízet do parku Štěpánka. Český svaz ochránců přírody Klenice jim dodal rukavice a pytle na odpad.
Česká společnost ornitologická chce obnovit i meandry Bezdrevského potoka. S pomocí více než tisícovky dárců.
Někdy člověk nemusí jezdit daleko, aby našel doslova ráj na zemi. Ze Zlína dvě hodinky autem a jste ve Velkých Karlovicích. Malebné podhorské vesnici schované ve valašském údolí jen tři kilometry od slovenské hranice. Obklopeni božským klidem a krásnou přírodou.
Je již tradicí, že dobrovolníci ze závodu Knaufinsulation v Krupce, ve spolupráci s teplickou organizací Českého rybářského svazu, pořádají pro děti z Arkádie setkání u vody. Jde o rybářské závody.
Dvojčata rosomáků se aktuálně stěhují do Anglie, mládě orlosupa zase zamířilo do Španělska. Úspěšné odchovy chomutovského zooparku pomáhají v rámci chovatelských programů po celé Evropě. Samička orlosupa bradatého má napomoci při návratu dravců do španělské volné přírody.
Máte žízeň při procházkách Šumavou? Tak právě na tyto případy myslelo uskupení WeLoveŠumava a díky němu si nyní můžete pochutnat na chlazené desítce a malinovce přímo v přírodě pod Pancířem.
Šlesvicko-Holštýnsko je takové německé pokračování Dánska. Země rovná jak dlaň s občasnými menšími vrchy, obklopená z jedné strany Severním a z druhé Baltským mořem. V případě nejkrásnějšího a v minulých staletích nejvýznamnějšího šlesvického města Lübeck stačil kromě delty řeky Trávy jen několik desítek metrů vysoký pahorek, aby se stal místem pro umístění opevněného města. Nejdříve slovanského, ano, až sem sahalo slovanské osídlení v devátém a desátém století, a pak německého, byť občas patřícího pod Dánsko.
Plzeňský kraj je už desítky let místem oblíbeným filmaři. Ze všech děl, co se zde točila, stačí připomenout jediné - pohádku Popelka. Od dob jejího natáčení proteklo šumavskými řekami obrovské množství vody, filmaři ale jezdí do západních Čech stále.
/FOTOGALERIE/ Žáci 1. C a 2. C z 2. ZŠ Beroun se vydali do školy v přírodě do Smetanovy Lhoty u Písku. Zájezdový autobus nás dovezl až do moderně vybaveného tábora. Děti se rozdělily do skupin, měly své názvy, vlajky a pokřiky. Učili jsme se rozdělávat oheň na táborovém ohništi. Sportovní den prověřil pohybové dovednosti dětí, všichni obdrželi diplomy, medaile a drobné odměny.
Nádhernou přírodou, nad kterou se často až tají dech, se mohou chlubit jižní Čechy. Nad krásami lesů, rybníků i skal, které najdete v našem novém rychlokvízu, se až tají dech. Přijměte proto pozvání k rychlému virtuálnímu výletu a otestujte svou znalost desítky jihočeských míst, která jsme pro vás vybrali.
Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem jsou téměř 3 tuny odpadu, který skončí na skládce.
V sobotu vrátili chasníci ze Steinbruchu odcizenou májku Freistadtu. "Soud" jim ukládal na náměstí místostarosta Christian Hennerbichler jako bývalý právník s laickým senátem. "Museli se za trest ponořit do zdejší kašny," napsaly OÖN.
Někde se mu říká smažená kosmatice, jinde bezový řízek. Může se připravit ve slané i sladké podobě, na obě postačí květy černého bezu a pár ingrediencí, které má každý doma. Bezové květy jsou nejen voňavé, ale také zdravé. A právě na začátku června je jich všude plno. Pár jich utrhněte a zkuste si připravit toto staročeské jídlo. Rozpomenete se na pochoutku z dětství a navíc uděláte něco pro své zdraví.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydává v posledních dnech výstrahy pro veřejnost týkající se zvýšeného rizika výskytu požárů v přírodě. Ve čtvrtek 1. června vyhlásil nízký stupeň nebezpečí také na území Jihočeského kraje, konkrétně na Strakonicku, Písecku, Táborsku a části Českobudějovicka.
Dětské pleny patří k základnímu vybavení miminka už od jeho narození. Zatímco současné maminky dávají ve většině případů přednost jednorázovým plenám, starší generace si dříve musely vystačit pouze s plenami látkovými. To ale neznamená, že látkovým plenám zcela odzvonilo.
Země je zachráněna, zaznělo v závěru školy v přírodě, na kterou se vydaly děti z 1. stupně Základní školy v Lokti v termínu od 9. do 18. května do Poustek.
/FOTO, VIDEO/ Krajty zelené obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. První pokus o rozmnožení proběhl už v loňském roce, ale nebyl úspěšný. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset mláďat, která zůstávají v chovatelském zázemí.
Skoro osmdesát let. Tak dlouho už nosí mysliveckou kamizolu Jaroslav Petrů z Havlíčkova Brodu. Ve věku pětadevadesáti let je v řadách Okresního mysliveckého spolku Havlíčkův Brod jednoznačně nejstarší.
Na sobotu 27. května připravil výbor pro kulturu a média obce Dolní Lukavice Den přírody a myslivosti.
/FOTO, VIDEO/ Dvě venkovní voliéry, jedna vnitřní expozice a chovatelské zázemí tvoří nový pavilon, do kterého se přestěhovali z pavilonu tropů vysoce inteligentní novozélandští papoušci nestoři kea. Výstavba zabrala půl roku a libereckou zoo vyšla odhadem na osm milionů korun.
Novou a moderní dominantu získává hodonínská místní část v sousedství městské sportovní haly. Především podoba druhého nadzemního podlaží z dílny architektonického ateliéru Létající inženýři zaujme při pohledu snad ze všech stran.
Křížení odlišných druhů zvířat sice zdánlivě odporuje přírodním zákonům, přesto je možné. Někdy se taková zvířata zkříží náhodně, jindy jim pomohou lidé. Výsledky jsou mnohdy poněkud bizarní a nejednou vedou do slepé uličky. Občas se však nový hybrid úspěšně ujme, a pokud je zvířecí kříženec skutečně životaschopný, umí vědcům zamotat hlavu a lidem zkomplikovat život.
/ROZHOVOR/ Po jarních kačenkách a smržích a pozdějších čirůvkách se teď ve východočeské přírodě objevují první hřiby. „Nyní je vhodná doba na hledání hub v parcích,“ prozradil v rozhovoru pro Deník Libor Tmej z Brandýsa nad Orlicí.
Organizace spojených národů (OSN) pro letošní Světový den životního prostředí (5. červen) zvolila heslo „Porazíme plastové znečištění!“ (#BeatPlasticPollution). V Krkonoších se KRNAP přidává tradiční úklidovou akcí Čisté Krkonoše v sobotu 3. června.
Zkušený chovný pár orlosupů z liberecké zoologické zahrady se v minulosti ujal mláděte, které úspěšně odchoval. Nyní bylo vypuštěno do volné přírody a nový domov dravec našel ve španělském pohoří Maestrazgo, kde byl v minulosti zcela vyhuben.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Český svaz ochránců přírody má za sebou další jarní kolo kampaně Ukliďme svět, kterou organizuje již 31. rokem, a má již také potvrzená data z uskutečněných úklidů. Do letošního jarního kola se zapojilo přes 15 tisíc dobrovolníků, kteří po celé republice posbírali 165 tun odpadu. Akce přitom pokračuje i nadále. Jednotlivci i školy dál uklízí mimo stanovené hromadné termíny. Další společnou akcí pak bude podzimní kolo, které připadá na polovinu září.
/FOTOGALERIE/ Sobotní teplé počasí bylo v areálu Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi ve znamení výstavy a zdraví. Zahájena byla exteriérová výstava Udržitelnost a civilizace, která poukazuje na nutnost změny myšlení a chování dnešní společnosti.
Jednoznačně nejhezčí je na jaru probouzení spící přírody – mění barvy z šedých odstínů do zelené a přidává i další barvy. To když začnou kvést stromy, louky a také naše zahrady. Umíte pojmenovat alespoň ty nejběžnější druhy květů kolem nás? Otestujte se.