Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Koně Převalského z pražské zoologické zahrady.

Zoo Praha plánuje návrat koní Převalského do volné přírody v Kazachstánu

/VIDEO, FOTOGALERIE/Pražská zoo připravuje návrat koní Převalského do volné přírody v Kazachstánu. Českým novinářům to v Astaně řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který 24. dubna v kazachstánské metropoli podepsal memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a Výborem pro lesnictví a divočinu ministerstva ekologie a přírodních zdrojů Kazachstánu.

Jedinečný Cirque du Soleil přijíždí do Česka s představením OVO.

Hvězdy souboru Cirque du Soleil: Akrobat musí proměnit strach v soustředění

Tedy, řeknu vám, rozhovor s pavoukem a cvrčkem jsem ještě nedělal. Možná někdy v létě v parku, po pár drincích… Ale ne, myslím, že tohle je moje poprvé. Příležitost k nezvyklému interview mi dali protagonisté představení OVO z produkce slovutného souboru Cirque du Soleil. Ten se vrací do České republiky po covidové pauze, která ho málem zlikvidovala.

KEBIN je soběstačný kontejner bez potřeby připojení na inženýrské sítě, ukrytý u rybníka nedaleko Ondřejova.

Pronájmy venkovských domů jdou na dračku. Platí všude dobře, doma nejlíp

Statistiky mají jasno. Většina z nás tráví dovolenou v Česku. „Pořád je co objevovat. Spoustu krásných míst pořád máme schovaných přímo pod nosem,“ zapáleně popisuje Petr Kotík, zakladatel cestovatelského portálu Amazing Places. Před několika lety začal cíleně vyhledávat zajímavé ubytování, ať už chalupy a roubenky, nebo třeba architektonicky vydařené nově budované chaty, právě na takových místech. A překvapivě zjišťovat, kolik chalupářů stále častěji nabízí své domy k pronájmu.

Národní výstava hospodářských zvířat na brněnském výstavišti.

VIDEO: Výstaviště v Brně oživilo na tisíc hospodářských zvířat. Bavily se i děti

V sobotu ráno se otevřely brány brněnského výstaviště a začaly tři souběžné výstavy: Národní výstava hospodářských zvířat, ANIMAL TECH a Národní výstava myslivosti. Krásné počasí přilákalo davy lidí a také známé osobnosti. Trasu, kterou běžně chodí ministři, si prošla Lucie Borhyová s Olgou Lounovou, které doprovázel český Belmondo Martin Kraus. Podívali se na nejmenší plemeno skotu Dexter a také na to největší, respektive nejzmasilejší, což je Belgické modré, které se vyznačuje dvojnásobným osvalením, což ale vede k tomu, že krávy musí rodit císařským řezem.

Outloň malý.

Skryté poklady Zoo Ostrava: vzácné druhy chované mimo zraky návštěvníků

Zoo Ostrava chová přes 450 druhů živočichů. Ne všechny ale mohou návštěvníci vidět. Řada z nich je chována mimo jejich zraky – v chovatelském zázemí. Některé dočasně, jiné trvale. Patří mezi ně i outloň malý, kterého získala zoo v loňském roce. Pár tohoto vzácného primáta se zde nedávno rozmnožil.  

Aktivita klíšťat je v těchto dnech vysoká

Klíšťata útočí! Riziko nákazy je teď v Olomouckém kraji vysoké

Klíšťata přenášející pro člověka nebezpečné nákazy po chladných měsících opět ožila a právě v těchto dnech mají ideální podmínky. Riziko, že člověka napadnou a infikují ho, je vysoké – aktivita klíšťat v přírodě je nyní na čtyřce z pětistupňové škály.

O nezbytnosti penisu, závody spermií, k čemu je dobrý sex a mnohé další se dozvíte v Prácheňském muzeu v Písku až do 28. května. Interaktivní výstava o rozmnožování z přírodovědeckého hlediska pod názvem Milování v přírodě baví děti i dospělé.

Milování v přírodě ukazuje Prácheňské muzeum. Baví závody spermií i další prvky

Ať už jste školák pídící se po informacích nebo dospělák, kterého nemůže v oblasti sexu jen tak něco překvapit, nenechte si ujít putovní výstavu Milování v přírodě v Prácheňském muzeu v Písku. Zábavná a interaktivní expozice věnovaná rozmnožování je vhodná pro všechny generace, žákům základních škol i dospělým může rozšířit obzory nejen v sexuální výchově, ale i přírodovědě. Hostuje tu jako na prvním místě v jižních Čechách až do 28. května. A stále se mění.

Den Země v Děčíně. Ilustrační foto

Den Země se slaví i na Děčínsku. Připomene, jak se chovat k přírodě

Naše planeta brzy oslaví svůj svátek. Na sobotu 22. dubna každoročně připadá celosvětový Den Země, který připomíná, že jiný domov nemáme a je potřeba chránit životní prostředí. Svátek se slaví také na Děčínsku, kde se při té příležitosti chystají různé akce nejen v sobotu. Podívejte se, kam můžete vyrazit.

Medvěd hnědý. Ilustrační snímek

V Itálii dopadli medvědici, která v horách zabila běžce. Úřady ji chtějí utratit

Italská lesní stráž dopadla medvědici, která podle výsledků analýz DNA usmrtila na začátku dubna v horách v Tridentsku muže. Oznámily to místní úřady. Medvědici policie převezla do útulku a místní úřady ji chtějí utratit. Zabití zvířete však zablokoval správní soud. Usmrcení 26letého běžce bylo prvním fatálním útokem medvěda na italském území za posledních 150 let, tvrdí ekologové, kteří kritizují místní politiky za záměr výrazně zredukovat počty medvědů v tridentských lesích.

Sokol stěhovavý. Ilustrační snímek

Nerušit, ptáci hnízdí. V Českém Švýcarsku jsou uzavřené některé lokality

Stejně jako každý rok, i letos na jaře platí v turisty hojně navštěvovaném národním parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech zákaz vstupu do hnízdních lokalit vzácných druhů ptáků. Správa národního parku České Švýcarsko žádá návštěvníky, aby omezení dodržovali, dočasně chráněné plochy jsou totiž důležité pro zdárné vyhnízdění sokolů, výrů, čápů černých a dalších druhů ptáků.

Majka fialová

Nebezpeční brouci? Jedu majek se není třeba obávat, člověk by je musel pozřít

Majka obecná a majka fialová už jsou poměrně známými brouky, které je možné potkat v přírodě s příchodem jara. Zejména na sociálních sítích se šíří poplašné zprávy o jejich nebezpečném jedu. Brouci v ohrožení vylučují silný jed v kapičkách hemolymfy přímo na povrch těla. Aby člověku hrozila smrtelná otrava, musel by však brouka olizovat nebo pozřít.

Proděkan Fakulty pedagogické ZČU v Plzni Jan Krotký je jedním z autorů nového výukového předmětu Branná výchova a přežití v přírodě

Brannou výchovu znovu vyučují na Pedagogické fakultě, proděkan vysvětluje proč

Nedávno jsme v Plzeňském deníku přinesli informaci o nově otevřeném výukovém předmětu na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Jmenuje se Branná výchova a přežití v přírodě a studenti se v něm učí mimo jiné poskytovat první pomoc, manipulovat se zbraní nebo jak se chovat v krizových situacích, například při dopravní nehodě. O zavedení nového předmětu, jeho užitečnosti a zájmu studentů o něj, jsme si povídali s jedním z autorů tohoto projektu, proděkanem Fakulty pedagogické Janem Krotkým.

V Černošíně uklidi odpadky na Vlčí hoře.

Vzali pytle na odpadky a už šli na to. Černošínští si uklidili Vlčí horu

Ačkoliv dubnové počasí si s námi zahrává, přesto je spousta lidí, kteří chodí do přírody, ať prší nebo ne. I v Černošíně koukali k obloze, když se vydali s hromadou velkých úklidových pytlů na Vlčí horu, aby tam odklidili nepořádek po těch, kteří se chovají k přírodě macešsky a neumí si po sobě uklidit.

Chovatel ovcí z Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant právě zažívá nejkrásnější a zároveň nejnáročnější období roku..

Krkavci číhají na jehňátka. „Problémem jsou i vlci,“ říká farmář z Broumovska

/FOTO, VIDEO/ Chovatel ovcí z Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant zažívá kolem Velikonoc nejkrásnější období roku. A také nejnáročnější. Několik týdnů, po kterých se rodí jehňata, tráví se svým stádem i dvacet hodin denně. Už se mu narodilo přes sto jehňat. Na ty ale číhají krkavci, kteří dokáží vyklovat mláďatům oči a zabít je. A pak tu jsou ještě vlci…

Kvůli pytlákům zmizí každoročně z české přírody pravděpodobně až skoro třetina rysů

Vypustí na Šumavu další rysy? Jejich populaci ohrožují pytláci i auta

Každý rok zmizí z české přírody pravděpodobně až skoro třetina rysů. Příčinou jsou pytláci i doprava. Pokud se situace zhorší, hrozí rysí populaci problémy, které v zahraničí vyřešilo až umělé nasazování nových jedinců do přírody. Vědci ale uklidňují, že podobný zásah zatím v Česku potřeba není.

Skořápky od vajec, velká dávka uměleckého citu a statisíce jsou v kapse.

Brazilka umí na vaječných skořápkách vydělat statisíce. Její šaty dobývají svět

Skořápky od vajec sbírá v těchto dnech snad celá republika. Většina z nás však vejce spíš vyfukuje, barví a vytváří tradiční velikonoční kraslice. Pravdou ale zůstává, že úspěchy slaví ten, kdo přijde s něčím novým a netradičním. Jako například brazilská umělkyně Melissa Meier, o které je řeč. Sbírá skořápky od vajec a další materiály a vytváří z nich šaty jak na karneval v Rio de Janeiru.

Skauti u Znojma vyčistili přírodu. Našli velkou hromadu pneumatik

Skauti u Znojma vyčistili přírodu. Posbírali velkou hromadu pneumatik

Do akce Ukliďme Načeratický kopec se v sobotu 1. dubna zapojili skauti z prvního smíšeného oddílu Znojmo. Členové i jejich rodiče čistili lokalitu nedaleko Znojma. Podařilo se jim nasbírat celý kontejner komunálního odpadu a poté i obrovskou hromadu ojetých pneumatik. Děkujeme Jakubu Kaniovi a Veronice Králové za poslání fotek k nám do redakce.

Soví noc v Dobříši.

Podívejte se: Přírodovědný spolek Dobříš uspořádal již podruhé Soví noc

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Přírodovědný spolek Dobříš uspořádal v sobotu 18. března již druhé setkání s přáteli přírody a sov zvlášť. Cílem letošní Soví noci na Dobříši bylo představit obyvatelům Dobříše a širokého okolí tyto zajímavé zástupce ptačí říše a pokusit se umožnit jim na vlastní oči vidět a na vlastní uši slyšet tyto opeřence. Také další akce spolku se týká ptačí říše, a sice v sobotu 6. května se od 8. hodiny uskuteční Vítání ptačího zpěvu na Dobříši. Sraz účestníků je u vstupu do anglického parku dobříšského zámku.  

Vlci v okolí Janských Lázní

Vlci v Krkonoších opravdu jsou. Při setkání s nimi buďte obezřetní

Před měsícem správa KRNAP informovala, že se Krkonoše opět stávají domovem vlka obecného. Díky médiím a sociálním sítím se jí za uplynulé čtyři týdny podařilo získat celou řadu pozorování jednotlivců nebo menších skupin vlků. Nejčetnější pozorování jsou v oblasti mezi Mladými Buky, Janskými Lázněmi a Rudníkem. Zoologové Správy Krkonošského národního parku všechna pozorování prověřují, evidují a jsou ve spojení se specialisty z Mendelovy univerzity v Brně.

Pokud se se svým psím miláčkem pohybujete ve vyšší trávě, pořádně ho po návratu domů prohlédněte. Sezona klíšťat totiž pomalu začíná.

Jaro je tady, oprašte repelenty. V lese se psem si dejte pozor i na bachyně

Dny se prodlužují a spíše než mrazy už bývají standardem vyšší teploty. Jaro je tady a s domácími mazlíčky je třeba se na něj připravit. Letošní zima byla dlouhá a chladná, organismus psa tedy může být unaven. Může postrádat potřebné vitamíny, které mu dodávají živiny a energii. Psa je proto třeba na dlouhé procházky pozvolna připravit a zpočátku to nepřehánět. Zároveň je nutné dávat pozor na možné hrozby, které spolu s jarem přicházejí. Deník přináší souhrn nejdůležitějších doporučení.

Vlci lidem nebezpeční nejsou, zabraňují šíření chorob, říká ochranář Hlaváč; Zdroj: Se souhlasem Václava Hlaváče

Vlk na Vysočině. Lidem nebezpečí nehrozí, přírodě může pomoct, říká ochranář

/ROZHOVOR/ Už podruhé za krátkou dobu zavítal na Vysočinu vlk. Do kraje připutoval v minulých týdnech z Polska. Díky obojku s vysílačkou mohou ochranáři podrobně sledovat jeho pohyb krajinou. Podle Václava Hlaváče z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky lidem nebezpečí nehrozí. Vlk je totiž plaché zvíře. Jeho výskyt navíc může být pro přírodu přínosný. Loví totiž především slabá a nemocná zvířata. Tím může zabránit šíření nebezpečných chorob.

Snímky z filmu Voda ztracená a vrácená.

Ztracená a vrácená. Nový film seznamuje diváky s příběhem vody na Šumavě

Premiéru dokumentu Voda ztracená a vrácená z dílny Radka Plíhala připravila Správa Národního parku Šumava na Světový den vody 22. března ve Vimperku a následně 23. března v Kině Sušice. Půlhodinový snímek, který popisuje vliv odvodnění krajiny na její fungování, tak zavedl prvních 400 diváků do světa mokřadů skrze unikátní záběry ze Šumavy.

Studenti Pedagogické fakulty ZČU střílí v rámci branné výchovy

Střelba i přežití v přírodě. Fakulta pedagogická ZČU zavedla nový předmět

Branná výchova se už prakticky několik desítek let na českých školách nevyučuje. Kdo ji na školách zažil, pamatuje si především nasazování ochranné masky, střelbu ze vzduchovky na terč nebo házení gumovým granátem. Součástí výuky bylo také, jak se chovat například při dopravní nehodě nebo poskytování první pomoci zraněným.

Do úklidu okolí svého bydliště se v sobotu pustila řada lidí, kteří se zapojili do jarního úklidu v rámci kampaně Ukliďme svět, již u nás koordinuje Český svaz ochránců přírody.

Lidé uklízeli v rámci kampaně Ukliďme svět. Nepořádek je někdy až nepochopitelný

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rozum až zůstává stát nad tím, jaké úsilí dokážou někdy lidé vyvinout, aby zohyzdili přírodu. Na tom se v sobotu 25. března shodlo hned několik lidí z Kunratic, s nimiž se Deník dopoledne setkal před úřadem městské části. Účastníci úklidové kampaně Ukliďme svět si tam přišli vyzvednout pytle na odpad a rukavice, které jim vydával místostarosta Ivan Hýža (Hnutí Praha-Kunratice). Obzvlášť zvolit správné rukavice nebylo vždy jednoduché: děti potřebují jinou velikost než maminky – a zejména v případě tatínků bylo někdy třeba chvíli hledat.

Díla malířky Rozálie Prokopcové.

Rozálie Prokopcová představí Podvědomé formy ve varnsdorfském divadle

/ROZHOVOR/ Malířka Rozálie Prokopcová část svého času tráví na chalupě v Doubici, ale zdaleka není jen chalupářkou. S manželem Járou převzali po Járově mamince Dominice Slonimové a Martinu Schulzovi zaběhlý hudební klub s restaurací Fabrika a v těsném sousedství vybudovali galerii současného umění Cifra. Ve středu 29. března v 18 hodin začne ve varnsdorfském divadle vernisáž výstavy Rozáliiných obrazů s názvem Podvědomé formy. Hudební částí vernisáže bude „polokoncert“ písničkářky Jany Vébrové.