/VIZUALIZACE/ Unikátní výstavní prostory pod zemí vzniknou v novém Domu přírody Pálavy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Starou budovu, kde dříve bylo archeologické muzeum, čeká rozsáhlá rekonstrukce a celé okolí se přemění v zahradu s jezírkem.
Zatím jen nesměle rozkvétají v přírodě květiny. Počasí, co se týká teplot, je pro ně příznivé, ale chybí jim vláha. Už zase dlouho nepršelo, a tak například bílé květy sněženek se krčí těsně nad povrchem země. Jiné to ale je ve sklenících Růžové zahrady na Konopišti. Tam rostliny mají všechno, co potřebují - teplo, vláhu i dostatek světla.
V polabské chatové osadě Kersko prožil spisovatel Bohumil Hrabal šťastných třicet let. Ve stínu bříz před víkendovým domkem vznikala celá řada jeho skvělých literárních děl – od Postřižin přes Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále. Do místa, kde se zrodily Slavnosti sněženek, se lidé budou moci podívat 20. května. V plnohodnotné muzeum by se chata měla proměnit do jednoho roku. Otevření se chystá na 28. března 2024. V ten den by slavný spisovatel slavil sto desáté narozeniny.
Pracovníci záchranných stanic z celé republiky pomáhají připravit na vypuštění do přírody desítky pražských netopýrů, kteří byli přes zimu v jejich péči.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pracovníci záchranných stanic z celé republiky pomáhají připravit na vypuštění do přírody desítky pražských netopýrů, kteří byli přes zimu v jejich péči.
Šťastný konec má příběh orla mořského ze záchranné stanice v Třeboni. Majestátní dravec se do zařízení dostal loni koncem léta. Samice orla strávila několik dní ve vodě uvnitř skruže na poli. Způsobila si vážná zranění, když se zoufale snažila dostat ven. Po dlouhých měsících léčby se ale podařilo orla vrátit zpět do přírody.
Šťastný konec má příběh orla mořského ze záchranné stanice v Třeboni. Majestátní dravec se do zařízení dostal loni koncem léta. Samice orla strávila několik dní ve vodě uvnitř skruže na poli. Způsobila si vážná zranění, když se zoufale snažila dostat ven. Po dlouhých měsících léčby se ale podařilo orla vrátit zpět do přírody.
Před dvaceti lety byla zahájena veřejná sbírka Místo pro přírodu – první a dodnes největší sbírka na záchranu cenných přírodních lokalit prostřednictvím jejich výkupů u nás. Prozatím pomohla 189 hektarům pozemků na třiapadesáti různých „Místech pro přírodu“.
Zvířecí osazenstvo táborské zoologické zahrady v polovině března rozšířil pár v Česku silně ohrožených sov pálených, které mnozí považují za nejkrásnější sovy vůbec. Po zabydlení sovího páru v novém domově by táborská zoo ráda pravidelně odchovávala mláďata této ve volné přírodě mizící sovy.
V pátek a sobotu se díky festivalu Blik Blik opět rozsvítí ulice v Plzni, tentokrát povede jeho trasa od areálu pořadatelského DEPO2015 do Plzeňského Prazdroje. Vždy od 19 do 24 hodin a nabídne 14 instalací, z toho dvě placené. V lokalitě U Branky pak bude možné zhlédnout ukázku děl vzniklých při Škole videomappingu. Letos se festival koná s důrazem na důležitost přírody v městském prostředí a ekologickou udržitelnost. „V tom bychom chtěli být mezi kulturními akcemi lídrem,“ říká v rozhovoru pro Deník ředitel DEPO2015 a producent festivalu Jiří Suchánek.
Vlk Bubla, kterého vloni srazilo auto a následně podstoupil sérii náročných operací, se aktuálně pohybuje především v okolí Karlových Varů, ale jeho rádius sahá až k Bublavě. Potvrzují to snímky z fotopastí, které mají k dispozici myslivci. Zatímco členové Hnutí Duha hovoří o tom, že Bubla je v dobré zdravotní kondici, myslivci mají strach o jeho přežití. Podle nich totiž živoří.
Významný milník hlavního záchovného programu táborské zoologické zahrady se blíží. Už na začátku dubna táborské stádo opustí tříletý samec Taran a vydá se do nového domova, který nalezne až v daleké Francii.
/FOTO, VIDEO/ Myslivci mají obavy, že vylečený vlk ve volné přírodě dlouho nepřežije. Vlk Bubla, kterého vloni srazilo auto a následně podstoupil sérii náročných operací, se aktuálně pohybuje především v okolí Karlových Varů, ale jeho rádius sahá až k Bublavě. Potvrzují to snímky z fotopastí, které mají k dispozici myslivci.
Nejslavnější nosorožec se vydal na cestu domů. Putování nosorožce severního bílého Súdána začalo v Národním muzeu. Odtud jeho vycpanina, odborně dermoplastický preparát, odjela do Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem a pak pocestuje do Keni.
/FOTO, VIDEO/ Přírodní památka Na Plachtě na okraji hradecké městské zástavby bývala vojenským cvičištěm. Písčitý a mimořádně rozmanitý terén, který formovala i těžká technika, vytvořily ideální prostředí pro řadu vzácných rostlinných i živočišných druhů, které jinde mizí z naší přírody.
Vážení čtenáři, tentokrát se vydáme za krásami přírody - konkrétně za úchvatnými scenériemi jistebnických rybníků a v jejich okolí. Za text a fotografie velmi děkujeme panu Petru Parákovi.
V pátek 10. a v sobotu 11. března se zástupci Sdružení Český ráj, Muzea Českého ráje v Turnově, Střediska ekologické výchovy Český ráj v Sedmihorkách a Regionálního turistického centra Turnov zúčastnili Festivalu zážitků v Trojzemí – Euroregion Tour 2023 v Jablonci nad Nisou.
Původně se věnoval produkční, reklamní a designové činnosti. Nyní jezdí s traktorem, obdělává svá pole, sází a pěstuje byliny. Dan Navrátil se před patnácti lety spolu se svou partnerkou Karolínou Joskovou přestěhoval z nejrušnější pražské křižovatky na Letné přímo pod Blaník, do malé vesničky Karhule. A tak vyměnil práci u počítače za práci zemědělce.
Uplynulý pátek a sobotu se zástupci Sdružení Český ráj, Muzea Českého ráje v Turnově, Střediska ekologické výchovy Český ráj v Sedmihorkách a Regionálního turistického centra Turnov zúčastnili Festivalu zážitků v Trojzemí – Euroregion Tour 2023 v Jablonci nad Nisou.
Jarní rovnodennost je obdobím, kdy se probouzí příroda, den a noc jsou stejně dlouhé a sluníčko vychází i zapadá rychleji. Náš organismus má k dispozici více slunečního svitu, takže se cítíme lépe. Je to ale také čas oslav a provozování starobylých rituálů, které po staletí přecházejí z pokolení na pokolení.
/FOTOGALERIE/ Liberecká zoo se ujala dvou několikadenních mláďat orlosupů bradatých, jelikož některé páry dravých ptáků o svá mláďata z různých důvodů nepečují a hrozí, že by vyklubaná ptáčata nemusely přijmout.
Liberecká zoo se ujala dvou několikadenních mláďat orlosupů bradatých, jelikož některé páry dravých ptáků o svá mláďata z různých důvodů nepečují a hrozí, že by vyklubaná ptáčata nemusely přijmout.
Původně se věnoval produkční, reklamní a designové činnosti. Nyní jezdí s traktorem, obdělává svá pole, sází a pěstuje byliny. Dan Navrátil se před patnácti lety spolu se svou partnerkou Karolínou Joskovou přestěhoval z nejrušnější pražské křižovatky na Letné přímo pod Blaník, do malé vesničky Karhule. A tak vyměnil práci u počítače za práci zemědělce.
Liberecká zoo se ujala dvou několikadenních mláďat orlosupů bradatých, jelikož některé páry dravých ptáků o svá mláďata z různých důvodů nepečují a hrozí, že by vyklubaná ptáčata nemusely přijmout.
Maličké plchy šplhající na mohutný dub i jedinečné záběry orla mořského lovícího v letu stěhovavé mořské ptáky nabídne divákům nový seriál legendárního Davida Attenborougha. V pěti epizodách je provede divokou přírodou Britských ostrovů.
Veverky. Ať už jsou zrzavé, hnědě či černé, jejich roztomilosti podlehne téměř každý. I když zrovna kradou z úrody ořechů, jejich charakteristické ztřeštěné pohyby, huňatý ocásek a „oči jako korálky“ jim u většiny lidí zajistí rychlé odpuštění. Protože většina z nás si jako první vybaví veverku obecnou, tedy malé něžné zvířátko s tělem dlouhým kolem dvaceti centimetrů a ocáskem podobných rozměrů, může se zdát představa metrové veverky jako science fiction. Takové zvíře ale opravdu existuje. Jmenuje se ratufa obrovská.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Ten je totiž tradičně velký. Řada termínů letních táborů je tak už nyní vyprodána.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů v regionu. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Řada termínů letních táborů je už teď vyprodána.
Safari Park Dvůr Králové, který desítky let usiluje o záchranu ohrožených zvířat, nabídl milovníkovi přírody Jakubu Vágnerovi a jeho moderátorským kolegům sledovat dva měsíce péči o zvířata v Podkrkonoší i navštívit jejich divoké příbuzné v Africe. Vše se dělo pod dohledem televizních kamer a vznikl nový seriál, který bude od dnešního 8. března vysílat ČT: D.
Jako patnáctiletý nastartoval Jakub Štáfek hereckou kariéru v nekonečném televizním seriálu Ulice. Po loňském veleúspěšném kinohitu Vyšehrad se vrací na filmová plátna v komediálním thrilleru Zatmění a opět slibuje velkou podívanou. V rozhovoru, který poskytl časopisu Story, promluvil herec nejen o novém snímku, ale i o své rodině.
Vyměnit kancelář za lesní samotu může být na pár dnů prospěšné. Na Zlínsku vyrostla minimalistická chata, v níž se dá nerušeně pracovat, nebo jen nechat plout myšlenky. Ruší jen veverky nebo srnky. Adam Hofman a Dominik Ilichman si před časem dopřáli mentální ozdravnou kúru uprostřed norské přírody v tamní tradiční chatce, zvané hytta. Podobné zázemí nyní vybudovali v Česku.
Devět poštolek ze Zoo Hodonín zamířilo do Bulharska, aby pomohlo s obnovou tohoto druhu ve volné přírodě. Dalších sedm dravých ptáků tam míří z Prahy a Plzně.
/FOTO/ Devět poštolek ze Zoo Hodonín zamířilo do Bulharska, aby pomohlo s obnovou tohoto druhu ve volné přírodě. Dalších sedm dravých ptáků tam míří z Prahy a Plzně.
Obojživelník roku se vyhlašuje od roku 2007, Plaz roku se vyhlašuje od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat prostřednictví zvolených zástupců, že obojživelníci a plazi jsou zajímaví živočichové, zaslouží si pomoc lidí a hlavně ochranu míst, kde žijí.
Krkonoše už jsou opět domovem i pro vlka obecného. Kdysi býval po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. V první polovině 19. století byl vyhubený, ale od roku 2018 se sem začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Počet vlků ale poslední dobou stoupá.
Krkonoše už jsou opět domovem i pro vlka obecného. Kdysi býval po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. V první polovině 19. století byl vyhubený, ale od roku 2018 se sem začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Počet vlků ale poslední dobou stoupá.
Obojživelník roku se vyhlašuje od roku 2007, Plaz roku se vyhlašuje od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat prostřednictví zvolených zástupců, že obojživelníci a plazi jsou zajímaví živočichové, zaslouží si pomoc lidí a hlavně ochranu míst, kde žijí.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák a další čtenáři.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák a další čtenáři.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák a další čtenáři.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák a další čtenáři.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák a další čtenáři.
Manažerskou pozici vyměnila za samotu uprostřed lesa. Před pár lety se Adéla Funioková s manželem rozhodla, že spolu koupí pozemek ve Starých Hamrech v Beskydech, na kterém postaví chalupu. Do té se před osmi lety přestěhovali a kromě ubytování tam nově nabízí i terapie lesem.
Sociální sítě se plní příspěvky pozorovatelů, kteří čekají na návrat čápů z teplých krajin. Podle odborníků je to pozitivní zpráva a ukázka, že Češi mají kladný vztah k přírodě. Varují ale před přehnaným pozorováním a nápady čápům přilepšovat.
S blížícím se jarem se začaly v přírodě, v parcích a na zahrádkách objevovat první sněženky, petrklíče, krokusy či bledule. Žlutou barvou na sebe upozornil i talovín. Podívejte se, jak předjaří zachytil Martin Novák.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Kladensku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze, kde například začíná Matějská pouť.
Síla, majestátní vzhled i odhodlání, s jakým si chrání své území jako pravý král, vynesly lva na pomyslný trůn v říši zvířat. Jeho řev, nesoucí se savanou, je slyšet až osm kilometrů daleko a je důrazným varováním pro všechny vetřelce. Lev, vážící dvě stě padesát kilogramů, dokáže spořádat na posezení až čtyřicet pět kilo masa. Jako jediná kočkovitá šelma žije a loví ve smečkách.