Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Pes vhodný pro pacienta musí být kliďas, říká psovodka o canisterapii

/ROZHOVOR/ Denní dávka léků, krev, tlak, vizita. Pak už pacienti zpravidla očekávají jen dlouhé chvíle na nemocničním lůžku. Do dveří však náhle vstupuje usměvavá žena a dva sympatičtí psí společníci. Na rozdíl od ostatních psů jsou fenka Ambra a oříšek Háša vítanými návštěvníky blanenské nemocnice. Pacientům totiž poskytují službu canisterapie, kterou už podle psovodky Mariky Zouharové využívá v naší zemi více pečovatelských zařízení. „Myslím, že canisterapie je v už v České republice hodně rozvinutá a rozšířená. Máme tu už i hodně společností, které se cíleně canisterapii věnují,“ říká Zouharová.

FOTO: Nová cesta na hrad Falkenštejn budí emoce

Velké vášně budí nově vybudovaný přístup na skalní hrad Falkenštejn. Jeho podoba ze zářících pozinkovaných profilů a roštů našla mnoho odpůrců. Podle správy parku ale konstrukce časem ztmavne. Pozinkovaná konstrukce má chránit skálu i samotný hrad. 

Čeněk Musil a Jičín

Jičín - Malá Eva (Bíková – Chodějovská) umí. Když držela v ruce oboustranně popsaný papír, trochu jsem se délky bál. Ale zahájení výstavy architekta Čeňka musila 23. listopadu v RMAG se ji povedlo. Možná přispěla k tomu i dvojka kantorů ze ZUŠ Klazar (trubka), Petira (klávesy). K věcným slovům dobrá muzika.

Ježek je pomocník. Nalákejte ho do zahrady

Hmyzožraví ježci nám dokážou pomoct s úklidem zahrady. Na jejich návštěvu se ovšem musíme trochu připravit, jak jsme se dozvěděli v dalším díle oblíbeného pořadu Receptář prima nápadů.

Toulcův dvůr trápí nedostatek pozemků. Nemůže se rozvíjet

Toulcův dvůr v Hostivaři nelze dále rozvíjet bez pořízení dalších pozemků. Provozovatelé dvora totiž v současnosti využívají jeho kapacitu na maximum. I proto není možné na pozemku rozšířit mateřskou školu a chovy zvířat. Budovy areálu jsou v majetku hlavního města, které je provozovatelům pronajalo na 50 let. V loni zavítalo do Toulcova dvora 150 tisíc lidí.

OBRAZEM: Příroda v okolí Kačice objektivem Karla Kučery

Kačice - Listopadová procházka do přírody nabízí nejen pobyt na čerstvém vzduchu, ale také mnohé zajímavé pohledy a stále ještě poměrně pestrou škálu barev. Přesvědčte se sami jaké to je, když si fotograf vyjde například do okolí Kačice. Dnes vám představujeme snímky nadějného fotografa, sedmnáctiletého studenta novostrašeckého gymnázia, Karla Kučery.

Lidé mohli spatřit losa

Svitavsko – Milovníci zvířat mohli nedávno v okolí Litomyšle a Svitav zahlédnout zvíře, se kterým se u nás ve volné přírodě nepotkáte každý den. Jednalo se o dvouletého losa, jenž do východních Čech zamířil pravděpodobně z jihu republiky, kde se vyskytuje několik jedinců tohoto druhu.

Trail je jednou z cest k sebepoznání

Kladno – Sobotní dopoledne bude v Doksech patři prvnímu ročníku Plus trailu. Na jeho účastníky čeká pět kilometrů lesních cest, což se může zdát jako příjemné krátké proběhnutí. Pokud však na trati poběžíte potokem, budete překonávat kluzké překážky nebo se plazit bahnem, určitě si poslední listopadový víkend přinesete domů víc než jen propocený dres.

Výsadba listnáčů v Brdech podpoří zdraví lesa

CHKO Brdy - Ve druhé polovině roku 2016 a v roce 2017 byly v lesních porostech v CHKO Brdy vysazeny původní dřeviny jako opatření ke zlepšení druhové skladby nad rámec uložený lesním zákonem, který ukládá jejich zastoupení 25 - 30 % dle konkrétního typu porostu.

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Přehlídka tvorby Edgara Barana

K výročí nedožitých osmdesátin malíře Edgara Barana připravil Městský dům kultury v Karviné malou retrospektivu jeho díla. V Mánesově síni jsou jeho malby, kresby, akvarely i reliéfy k vidění až do 20. prosince.

Neušlo nám: Výstava představí krajkované kresby

Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Na zámku v Nasavrkách jsou od středy vystaveny krajkované kresby bojanovské autorky Ludmily Sadílkové. Výstava je otevřena ve všední dny od 8.30 hodin do 16.30 hodin a o víkendech v době od 13 do 16 hodin. V prostorách výstavy se také uskuteční každou adventní neděli od 16 hodin tradiční adventní koncerty.

Park zoo v Kladně v těchto dnech ožívá

Kladno – V parku zoo v Sítenském údolí se v Kladně od úterý zabydluje deset keramických zvířat z dílny výtvarnice Alexandry Koláčkové. Nacházejí se v místech, kde kdysi, v dobách socialismu, bývala skutečná zoo. Kromě velmi zdařilých originálních keramických zvířat, najdou děti v dlažbě i 20 kachlí se stopami a názvy různých zvířátek včetně těch, které představují sochy.

Praha pomáhá ohroženým druhům zvířat. Podpoří projekt Toulavý autobus

Rada hlavního města v úterý schválila návrh na poskytnutí částky 598,8 tisíc korun jako daru na podporu projektu na záchranu ohrožených druhů zvířat, žijících ve volné přírodě. Konkrétně se bude jednat o projekt Toulavý autobus. Cílem projektu je zlepšit přístup mladých lidí k ochraně přírody a ohrožených druhů, hlavně goril a přispět k ochraně přírody v Kamerunu.

Na Teplicku vznikají první lesní jesle v Česku

Smolíčka, Karkulku a Pacholíčka už mají. Teď pro ně potřebují pohádkovou chaloupku na kraji Panského lesa. Dvě milovnice přírody, které už mají zkušenosti s lesní školkou, rozjíždějí v Proboštově na Teplicku projekt lesních jeslí, prvních svého druhu v Česku. Provozovatelky shánějí přes Hithit peníze na „pididům“ pro děti. Za příspěvek nabízejí nevšední dárky. 

Kapradiny, které se snadno pěstují v bytě

Kapradiny na naší planetě existují už miliony let, když si však nějakou přineseme domů v květináči, často se stane, že nepřežije první zimu. Které druhy můžete pěstovat i v paneláku a jak se o ně starat?

Island přeběhl za devět dní. Zážitek nemusí být pozitivní, říká Martin Šmíd

/ROZHOVOR/ Letos v červenci nevídaným způsobem pokořil Island – za devět dní přeběhl z nejsevernějšího neobydleného poloostrova přes pobřeží, pásmo hor, vnitrozemím až na jih. Martin Šmíd při tom urazil 644 kilometrů, společnost mu dělal pouze 40 kilogramů težký vozík s vybavením. I přes nepřízeň počasí a selhání techniky, dokázal pokořit sám sebe…

O víkendu proběhl výlov bačalského rybníka

Morašice - Železné hory ukrývají mnoho nádherných míst. Na jejich úpatí se nedaleko Morašic nachází Bačalský mlýn, který se v minulosti nacházel ve vojenském prostoru. Proti proudu říčky Bylanky se dnes nachází Státní správa hmotných rezerv. To je důvod, proč byla v minulosti vybudována v rybníku záchytná jímka pro případ úniku nebezpečných látek.

Na Lysou horu vystoupaly tisíce lidí

Víkend byl na výšlap v přírodě doslova jako stvořený. A tak jasné sobotní počasí doprovázené prvním sněhem přilákalo mnohé na vrcholek Lysé hory.

Husitské muzeum představí práci táborských umělců

Tábor – Abstrakce a realismus se potkají ve Staré radnice. Výstavy dvou významných malířů Táborska – Bohuslava Lamače a Josefa Štainochra připravilo Husitské muzeum od třetí listopadové dekády. Ve čtvrtek je zahájí společná vernisáž, která začne od 17 hodin.

Pírkovo sanatorium se pyšní významným oceněním

Mladá Boleslav – V Pírkově sanatoriu se pořád něco děje. Na zahradě mají sochy, získali prestižní ocenění. A brzy bude otevřena nová, doslova nepřehlédnutelná budova vedle plaveckého bazénu.

Botanická možná získá nové jméno. Na památku Václava Laňky

Rakovník – Jen to jen pár dní, kdy smrtí Václava Laňky, patrona rakovnické botanické zahrady, přišlo město o další významnou osobnost. Jeho odkaz však ve městě, a zvláště v přírodě, nezanikne. Botanická zahrada v Rakovníku totiž nejspíše ponese biologovo jméno.