Rančířov – Těžkou techniku v podobě bagru si s ochranou životního prostředí spojí málokdo. O tom, že je to možné, se v sobotu mohli přesvědčit návštěvníci akce s názvem Společné bagrování tůní u Rančířova, kterou pořádala nezisková organizace Mokřady ochrana a management.
Talmberk/Samopše /FOTOGALERIE/ - Chcete prozkoumat trosky kdysi nádherného gotického hradu a pokochat se krásnou přírodou? Navštivte zříceninu hradu Talmberk na Kutnohorsku!
Velká Úpa - Se závody, ve kterých můžete otestovat svoji kondici, prozkoumat limity svojí fyzičky i vůle, se poslední dobou roztrhl pytel. Závod novodobých horských nosičů, který se konal v srdci Krkonoš již po šesté, je v mnoha ohledech unikátní.
Blansko – Pevné boty, khaki bunda a do ruky dalekohled. Pak už jen naslouchat, pozorovat a při tom se spoléhat na své zkušenosti z lesa a znalost přírodovědy. Tak nějak vypadá práce řady nadšenců, kteří se zavázali ke sledování ptactva ve vymezených lokalitách České republiky. Patří k nim i René Bedan ze Spešova, který mimoto aktivně spolupracuje jako pomocník i se Stráží přírody Moravského krasu, která chrání nejen jeho poslání.
Jihlava – Na začátku byla zvědavost a touha zkusit něco nového. Pak nastala ta správná chvíle a bylo rozhodnuto. Takhle nějak se před zhruba šesti lety Tomáš Kaser z Jihlavy dostal k fotografování. Začalo ho to hodně bavit.
Slaný - K letošní Noci vědců se připojilo tradičně také slánské Gymnázium Václava Beneše Třebízského se svým týmem Laborky.cz. Školu tentokrát navštívil, kromě spřátelené školy z Bruntálu, jeden z předních českých popularizátorů vědy a odborník na vesmír Jiří Grygar. Zúčastnění se mohli projít stezkou mladého vědce, dozvěděli se také mnohé o živé i neživé přírodě a zažili různé zajímavé pokusy na vlastní oči. Nechyběla ani továrna Laborek.cz, stejně jako motýlárium, včely a brouci. Příchozí se také mohli podívat na svět hledáčkem fotoaparátu a zažít noční led light show.
V Národním parku Bavorský les pokračuje o víkendu „s nejvyšším nasazením lidí“ (slova ředitele parku Franze Leibla) pátrání po pěti vlcích, kteří v noci na pátek unikli z oploceného výběhu parku v Ludwigsthalu v okrese Regen.
Střední Čechy – Zvěř se teď na podzim chová jako dobytek: místo ostražitosti přírody tupé stádo. Přesně tohle hodnocení slyšel v pátek Deník od řidiče Marka z Příbramska. To, že na volně žijící zvířata je třeba dávat pozor nejen v lesních úsecích na okreskách, ale i na frekventovaných hlavních silnicích v otevřené krajině, potvrzují i zkušenosti řady dalších šoférů.
Český Brod - Kulturní dům Svět v Českém Brodě zaplnil v pátek navečer známý český cestovatel Jiří Kolbaba se svým vyprávěním a diashow. V pořadu představil všech 6 kontinentů a povykládal o každém z nich něco, co jej specifikuje. Ukázal mnoho fotografií, jak překrásné světové přírody, tak lidských portrétů.
Bezplatná poradna veterináře, ukázka výcviku policejních psů či králičí hop. To nabídne Den domácích mazlíčků na Parukářce, který se bude konat tuto neděli. Návštěvníci se budou moci těšit i na rady expertů, jak doma vychovat prasátko v domácnosti.
Jeseníky - Horská tundra na hřebenech a staleté smrčiny na úbočích: to je národní přírodní rezervace Praděd. Tato jedinečná horská příroda zahrnuje na čtyři stovky druhů rostlin. Některé původní druhy jako třeba lipnice jesenická nebo zvonek jesenický nerostou nikde jinde na světě.
V sobotním tištěném Olomouckém deníku se dočtete, filmaři na různých místech kraje včetně Olomouce natáčejí příběh Jeronýma Pražského, příznivce Husa, mistra čtyř univerzit a také enfant terrible přelomu 14. a 15. století.
Obnova horských trávníků, sázení stromů či informování návštěvníků. Na tyto účely půjde do Jeseníků do roku 2023 třiadvacet milionů korun z evropských fondů.
České Švýcarsko – Lidské exkrementy, použitý toaletní papír nebo vložky. Taková nechutná podívaná se v letošní turistické sezoně nabízela návštěvníkům národního parku České Švýcarsko
Děčínsko – Senioři mohou stále využít slev v rámci Týdne nejen pro seniory; v rumburském muzeu si nově prohlédnete granitovou krajinu; kytara napříč žánry tradičně na podzim a nordic walking provede poprvé přírodou Českého Švýcarska rozezní Dolní Poustevnu.
Kovářov - V rámci projektu Okolo Třeboně nejen s kaprem Jakubem poznali žáci ZŠ Kovářov při třídenní terénní pobytové exkurzi přírodu Třeboňska v environmentálních souvislostech.
Vyvedou vás až nad vrcholky stromů, téměř mezi mraky, a nabídnou krásný výhled do krajiny. Naučných chodníků umístěných vysoko nad zemí vzniklo po České republice v posledních letech hned několik a brzy se staly velkým turistickým lákadlem.
Rozdělení miliard korun z fondů Evropské unie, rozjezd kotlíkových dotací a boj se suchem. Hlavně za tyto zásluhy se pár týdnů před parlamentními volbami pochválil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ekologové mu sice jisté zásluhy přiznávají, jeho výsledky v ministerské funkci však za ohromující nepovažují.
Olšany – Šperky, lampy nebo třeba stoly. To vše pomocí skla vyrábí vitrážistka Šárka Rotterová z Olšan. Využívá techniku zvanou Tiffany, při které se materiál brousí a skládá do určitých vzorců. Výsledek poté může připomínat například okna katedrál. „Je to úžasná záliba. Můžete vyrobit velkou věc jako výplň dveří, nebo naopak úplně malinké náušnice,“ vysvětluje osmačtyřicetiletá umělecká sklenářka.
Strašice – Jedenáctý ročník Tour de Brdy, Velká cena Strašic a zároveň závěrečný závod letošní Galaxy Stevens série startuje v sobotu ve 13 hodin u restaurace Berten ve Strašicích.
Třebíč, Vysočina – Obchod, kde zákazníci nakoupí potraviny bez obalu, je novým tuzemským trendem. Na Vysočině vznikl první bezplastový obchod už před několika lety, dnes bezobalové obchody rychle přibývají.
Novou naučnou stezku na Vráblových pasekách ve Vizovických vrších otevřelo koncem září Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Otevření si nenechalo ujít na sto dvacet turistů.
ROZHOVOR / Vrátil se ze Senegalu, narychlo vybral několik fotografií a na poslední chvíli je poslal do soutěže Czech Nature Photo. Věděl, že mezi snímky je několik kousků, které by mohly uspět, že však nakonec bude v nultém ročníku soutěže slavit vítězství, to absolutně netušil.
Moravské Budějovice - Muzikálové představení Anastasia uvidí diváci v Moravských Budějovicích. Nevšední příběh lásky podle stejnojmenného bestselleru Vladimira Megreho sehrají Gabriela Filippi a Mário Kubec. Představení se koná v úterý 10. října v Městském kulturním středisku Beseda. Začíná v 19 hodin.
Jižní Morava – Tisíc kusů jednoročních jeseterů malých o velikosti do patnácti centimetrů vysadí v pátek vodohospodáři do řeky Dyje v Břeclavi. A to na nábřeží Dyje v prostoru u splavu pod jezem. „Další jeseteři poputují v pondělí do Moravy v místě soutoku se Salajkou,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Vysoké Mýto - V regionálním muzeu je ve středu druhým dnem k vidění výstava Zaniklý svět na fotografiích Enrique Stanko Vráze z Náprstkova muzea v Praze.
/ROZHOVOR/ Vrátil se ze Senegalu, narychlo vybral několik fotografií a na poslední chvíli je poslal do soutěže Czech Nature Photo. Věděl, že mezi snímky je několik kousků, které by mohly uspět, že však nakonec bude v nultém ročníku soutěže slavit vítězství, to absolutně netušil.
Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Jak v úterý oznámili členové Občanského sdružení Trutnov, město draka, své fotografie zde vystaví Martin Sklář (ročník 1980), synovec prokletého surrealisty Karla Šebka.
Pelhřimovsko – V letošním ročníku ankety Alej roku, která se každoročně hlásí o slovo právě v těchto měsících, tvoří nezanedbatelnou část stromořadí z Pelhřimovska. Letos se zatím sešlo osmnáct nominací z celé České republiky. Vysočinských alejí se v anketě objevilo šest, z toho polovina jsou stromořadí z pelhřimovského okresu.
Jihlava – Na záříjovém zasedání zastupitelé schválili územní plán, na kterém jihlavská radnice pracovala několik let. Do příprav byla zapojena i veřejnost, která mohla vznést své připomínky na několika veřejných diskuzích. Kolem vznikajícího územního plánu panovaly emoce, psaly se petice. V jihlavské části Zborná vznikl dokonce spolek, který bojoval za zachování přírody kolem Zborné.
Dětský domov v Hranicích se účastní dobročinné kampaně s názvem Bertík pomáhá, ve které má možnost získat finanční podporu na projekty zaměřené na vzdělání a rozvoj dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Aktivity pražské zoo na ochranu ohrožených druhů se v Mongolsku vedle koně Převalského rozšířily i na sajgu mongolskou. Ta je kriticky ohrožená a její situaci ještě zhoršila letošní epidemie moru malých přežvýkavců. Na západě země tak přežívá méně než pět tisíc jedinců. Zoo Praha se proto nyní rozhodla financovat ze sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ nákup deseti telemetrických obojků určených pro monitoring jejich pohybu.
České Budějovice – Můžete ji potkat v ulicích, jak rozdává lidem radost téměř magickou hudbou. Šestadvacetiletá Alena Pekařová se na keltskou harfu naučila úplně sama před sedmi lety. „Láká mě folková, irská, bretonská a středověká hudba ze zemí, kde je harfa původní a přirozená,“ svěřuje se.