Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Je to nebezpečná práce. Jakákoliv chyba nás může potrestat těžkým zraněním

ROZHOVOR/ Kromě ptáků a veverek mohou lidé v korunách stromů zahlédnout i člověka s motorovou pilou. S největší pravděpodobností jím bude arborista neboli osoba pečující o stromy rostoucí mimo les. V okolí Zlína se o kaštany či javory stará například dvaatřicetiletý Ondřej Koutek z Otrokovic, který pracuje jako stromolezec už pět let. V rozhovoru prozrazuje nejen to, co je náplní jeho povolání, ale také jak může být nebezpečné a zároveň krásné.

Knihu o Tetíně a Ludmile vymysleli jeskyňáři

Tetín – O obci Tetín vyšla další zajímavá kniha nazvaná Tetín svaté Ludmily. Kniha Václava Cílka, Martina Majera a Radoslavy Schmelzové se před pár dny dočkala slavnostní požehnání od římskokatolického duchovního a pomocného biskupa pražského Václava Malého.

Soukromé školičky lákají na individuální přístup i pobyt v přírodě

Žďársko – Individuální přístup, menší počet dětí na jednoho dospělého, hodně venkovních aktivit, možnost vlastního stravování a nepravidelné docházky. To je hlavní výhoda soukromých zařízení, jež se starají o předškolní vzdělávání dětí. I na Žďársku mají rodiče, kteří nechtějí z nějakého důvodu dávat svoje ratolesti do klasické státní mateřské školy, z čeho vybírat.

Zkusil psát, teď Karel Vágner z Podomí zvládá dvě knihy současně

Podomí - Celý život byl vášnivým čtenářem. Zhruba v pětadvaceti letech si Karel Vágner z Podomí řekl, že by mohl zkusit i psát. „Zpočátku šlo jen o krátké texty. Kamarád mi však řekl, ať se trochu rozmáchnu. A ono se to ujalo,“ usmívá se autor, který má na kontě už řadu knih. Hlavně s mysliveckou tematikou.

Mrákovské soubory opět vystupovaly v Praze

Mrákov, Praha – Svátky úrody a sklizně – dožínky – mají v Čechách dlouhodobou tradici. Událost, jež je spjata převážně s venkovem, nabývá na významu i v prostředí měst.

Dojeli až k Číně, teď chtějí do Jižní Ameriky

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Po sedmačtyřiceti dnech a dvaceti tisících ujetých kilometrech se vrátili zpátky do rodné Břeclavi. Cestovatelé Jaromír Toncr a Adam Stohanzl projeli s třicet let starým BMW celkem patnáct států napříč východní Evropou a částí Asie. Až k hranicím Číny. „Největším zážitkem pro nás byla určitě krásná příroda. Vyzdvihl bych zejména Pamírské hory a Pekelnou bránu v Turkmenistánu, to byly opravdu neuvěřitelné zážitky,“ ohlíží se Stohanzl.

Vítání a pasování prvňáčků

Volyně - ZŠ ve Volyni je známá příjemnou tradicí: první školní den vítají nejmladší žáčky ti nejstarší, tedy mazáci z 9. tříd, samozřejmě za asistence třídních učitelek, pana ředitele a rodičů.

„Po náletu byly rozbombardované celé ulice...", vzpomíná pamětnice

„Po náletu byly rozbombardované celé ulice, náš cukrovar naštěstí rozbitý nebyl,“ vzpomíná pamětnice Danuše Hanauerová. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten prostřednictvím krátkých příběhů připomíná historické momenty 20. století. Další z dílů představuje ženu, která zažila bombardování Kralup koncem 2. světové války i divoký poválečný odsun Němců.

Dovolená v září? Zkuste Horní Planou

Mimořádně pestrá nabídka pro návštěvníky, kteří se tady rozhodně nemusí nudit. To je Horní Planá v letních měsících. Toto šumavské město navíc leží v relativní blízkosti dalších návštěvnických magnetů, jako jsou Český Krumlov, Vyšší Brod, Prachatice nebo Schwarzenberský plavební kanál. Například v září je to ideální místo pro ty, kteří chtějí mít klid a nemusí mít kolem sebe davy lidí.

Den Ivana Hoffmana: Klimatická lekce

Zdá se, že hurikánů přibývá a jsou stále ničivější v reakci na rozhodnutí USA odstoupit od Pařížské dohody o klimatu. Jako by se příroda rozhodla ujistit Donalda Trumpa, že to s oteplováním míní vážně, respektive že kvůli lidské aktivitě nemá na výběr.

Farmářská řehole má vzpruhu

Špindlerův Mlýn - Šestiletý projekt Life Corcontica přinesl obnovu 490 hektarů vzácných krkonošských luk, nejvýše položených na českém území.

Z rezervace mizí stromy i vzácné rostliny. Obec je proti těžbě bezmocná

Jižní Morava – Častým cílem obyvatel Morkůvek na Břeclavsku bývala přírodní rezervace Hrádek. Teď se tam podle Erny Mičudové chodit nedá. Viní z toho společnosti, které těží dřevo. „Za poslední tři čtyři roky je to čím dál horší. Člověk si uvědomuje, že se musí dělat nějaká probírka, ale tohle je brutální kácení na výdělek. Zůstávají po nich metrové pařezy, neuklizené větve, které pak zarůstají náletovými dřevinami,“ řekla Mičudová.

Vlci budí emoce: Chovatelé ovcí vytáhli do boje!

Policko - „Dost už bylo týrání našich zvířat!!! Vlky tady nechceme, divočinu na Aljašku, Naše zvířat nechováme pro vlčí tlamy.“ Těmito a dalšími nápisy doplněnými o fotografie zakrvácených a roztrhaných ovcí vyrazili v pátek večer desítky lidí na manifestaci proti šíření vlka na území CHKO Broumovsko.

FOTO: Farmářské trhy už dýchají podzimem

Sedlčany – Stejně jako vloni v tuto dobu byl i v sobotu při Farmářských trzích v Sedlčanech zájem o burčák, víno, český česnek a brambory místních farmářů nebo podzimní květiny.

Setkání bývalých i současných obyvatel Bošáček i příznivců Kopanic

V sobotu, dne 9.9.2017 se uskutečnilo setkání obyvatel osady Bošáčky, bývalých žáků a také milovníků Kopanic, u staré školy. Na toto setkání jsem se těšila, neboť před lety, při „hřibaření“ jsem se náhodně dostala až k ní. Bylo mi líto jak vypadala sešle a opuštěně, což bylo vidět na děravých okapech, deskami zatarasených dveřích i zaprášených oknech.

Kakáčová: Canicross je souhra běžce a psa. Jeden bez druhého nic nedokážeme

Blansko /ROZHOVOR/ – Nasadit speciální postroj propojený lanem. Karabina, cvak. Běžec, pes, start. Canicross. Co to vlastně je? Jedná se o druh terénního sportu. Běžec se psem společně zdolávají různě dlouhé tratě. Zatímco ještě před několika lety se tomuto sportovnímu odvětví věnovalo u nás poměrně málo lidí, v poslední době získává na velké oblibě. „Samotné běhání je obrovským způsobem na vzestupu. Spousta lidí chodí ven běhat se svými psy. A odtud je už jen krůček ke canicrossu,“ říká Jana Kakáčová z Blanska.

OBRAZEM: Skauti vyráželi přes Orlík na Lipnici

Humpolec, Lipnice nad Sázavou – Třicet skautských hlídek odstartovalo odpoledne v pátek 15. září na humpoleckém závodišti, které je známé především z jezdeckých akcí, do letošního třídenního celostátního kola Svojsíkova závodu.

OBRAZEM: Skauti z celé republiky soutěží na Vysočině

Vysočina – Třicet skautských hlídek odstartovalo odpoledne v pátek 15. září na humpoleckém závodišti, které je známé především z jezdeckých akcí, do letošního třídenního celostátního kola Svojsíkova závodu.

Je mladá generace kompletně na odpis?

Písek - Pokud jste, vážení čtenáři, už překročili věk teenagerů, jistě mi dáte za pravdu, že jste současné mladé generaci alespoň jednou ve svém životě v duchu spílali a přistihli se říkat: „jo, to za našich mladých let…“

Jezdectví je nákladný, složitý, ale krásný sport

Benešovsko – Jezdectví je sportovní odvětví, kdy se kůň využívá většinou pro jízdu v sedle a obsahuje celou řadu závodních disciplín, hlavními jsou drezura, parkur, všestrannost, reining, voltiž, vytrvalost. Zcela mimo je organizován dostihový sport – rovinné dostihy, překážkové dostihy a klusácké dostihy. 

Divadlo o horské přírodě vytočilo pohlaváry

Vrchlabí - Po třiatřiceti letech se uzavře v říjnu příběh legendární expozice Krkonošského muzea národního parku ve Vrchlabí Kámen a život. Vidělo ji přes milion návštěvníků.