Litvínov /ROZHOVOR/ - Pavel Šafář z Litvínova je vášnivý fotograf. Nejčastěji se věnuje fotografování krajin a zátiší, před třemi lety mu ale učarovalo také divadelní prostředí. Svět kostýmů, barev a emocí od té doby navštěvuje víceméně pravidelně.
Broumov - „Spojení barokního kláštera a vína k sobě neodmyslitelně patří. Vždyť první výroba vína bývala v klášterech. Ke všemu sem jezdím moc rád, je tady úžasná atmosféra a kamarádi říkají, že to teplé a slunečné počasí, takže trochu té Moravy, přivážíme i sem na Broumovsko," usmíval se v sobotu odpoledne Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který má na starosti nejvyšší soutěž Salon vín České republiky.
Vysočina – Během pár hodin se z předpokládané úspěšné sezóny stala podprůměrná. Až nyní mohou zahrádkáři z řady míst Vysočiny říct, že jarní mrazy v dubnu a květnu se pro většinu ovocných květů staly osudnými.
Jižní Čechy – Silnou tradici nejen v církevním kalendáři, ale i v lidové kultuře mívaly svatodušní svátky, v českém prostředí nazývané letnice, rozálie nebo zelené svátky.
VIDEO / Devět zahraničních hostů v čele se soubory a kapelami z Polska, Slovenska či se zástupci chorvatských tradic, navíc doplněny o vokální kvintet Milánosz zpívající původní ukrajinské, ruské, ale i polské či moravské lidové písně.
Znojmo – Šedesátiletý biolog a entomolog, rodák z Prahy, který žije v Lukově nedaleko Znojma, jehož rod pochází ze Silůvek u Brna, se nedávno vrátil z další ze svých cest do Iránu.
Pavlov – První narozeniny oslavili v Archeoparku Pavlov na Břeclavsku příznačně – pokořením hranice návštěvnosti. Od prvního dne, kdy otevřel park svoje brány, se za kulturou a příběhy lovců mamutů přímo v místě jejich dávných sídlišť vydalo na šedesát tisíc lidí.
Votice – Jak vypadal svět před nástupem průmyslového zemědělství a masivního zamořování krajiny pesticidy? Mladším o tom mohou vyprávět ti starší, spíš ale hodně staří lidé. Alespoň určitou představu si o takovém světě luk plných pestrobarevného hmyzu z doby, kdy polní práce obstarávali častěji než traktory jen koně a voli, si můžete udělat ve Voticích.
Mšeno - Dlouhých dvacet let trval archeologický výzkum ve Mšeně. Ve své nové knize, nazvané Osídlení ze starší etapy vývoje kultury s vypíchanou keramikou ve Mšeně, o něm píše šéf výzkumu Milan Lička. Jeden z předních odborníků na období mladší doby kamenné odhaluje výsledky prací probíhajících v prostoru hliniště bývalé mšenské cihelny. V místech, kde se dnes nachází skládka komunálního odpadu.
Dnes nám smrčiny připadají jako samozřejmá součást naší přírody, ale ve skutečnosti jsou doma jen na horách, kde není nouze o srážky. Lesníci začali u nás smrky plošně vysazovat do všech klimatických oblastí teprve před 150 lety.
Telč – Zřícenina hradu Štamberk a její okolí si podle vedení telčské radnice zaslouží pozornost turistů. Turisty opomíjená zřícenina se nachází nad obcí Lhotka jen pět kilometrů od Telče. Přilákat by je sem měla nová naučná stezka. Ta by je provedla i okolními přírodou se skalními útvary. Záleží však na úspěšnosti dotace.
Žďár nad Sázavou – Černí ptáci s šedým krkem a šíjí velikosti holuba jsou nedílnou součástí žďárského sídliště zvaného Stalingrad. S místními obyvateli žijí ve více či méně spokojeném sousedství, někteří lidé nedají na „své" kavky dopustit, jiní jim naopak nemohou přijít na jméno.
Třeboňsko – Milovníci přírody a především pak ptactva si přijdou na své v sobotu při speciální ornitologické vycházce, která účastníky provede Nadějskou rybniční soustavu.
Rakovnicko – Kluci z šestého ročníku s chutí ryli záhon pro pěstování zeleniny. Pomáhali tak žákům prvního stupně. Další pleli trvalky u altánu, jiní zalévali záhony. To je obrázek školní zahrady 3. základní školy v Rakovníku při hodině pracovních činností. Předmět má tři části a jednou z nich je pěstitelství.
Blansko – Téměř sedm set členů mají dvě skautská střediska v Blansku. „Je jich tolik jako třeba v téměř třistatisícové Ostravě. Z Blanska to dělá město s největším počtem skautů na počet obyvatel v republice," upozornil vedoucí skautského střediska Srdce na dlani Ondřej Dyčka.
Stromolezení pro děti, lovecká lukostřelba, naučná stezka lesem i prohlídka hradu – to vše nabízí pořadatelé Dne stromů na hradě Lukově už tuto sobotu. Program začíná v deset hodin dopoledne.
Švýcarské hlavní město má ve znaku medvěda, má ho obsaženého i v názvu i na vlajce, narazíte na něho v zoo, ale téměř dvě století tady v divoké přírodě na živoucí symbol nenarazili. Až teď. Po 190 letech se v kantonu Bern nedaleko obce Eriz objevil živý huňáč!
Havlíčkobrodsko – S teplým počasím se v lidských obydlích a chalupách začali objevovat nevítaní návštěvníci. Vosy a sršně. Případů, kdy jsou povoláni k likvidaci nebezpečného nebo obtížného hmyzu, řeší hasiči z Vysočiny i několik stovek ročně. Jen o víkendu vyjeli k pěti případům. Lidé často nevědí, jak si s nalezeným hnízdem poradit a kdy vůbec hasiče mohou zavolat.
Rozpoznat pravou a drahou pochoutku, jakou je kaviár, od pouhé náhražky pomůže metoda vyvinutá českými a japonskými vědci. Identifikovali specifické znaky v genomu vyzy velké známé také pod ruským jménem běluga, která produkuje nejhodnotnější kaviár.
Kančí kýta se zelím nebo šípkovou omáčkou? Legendární dilema myslivců ze Slavností sněženek Jiřího Menzela museli řešit také kuchaři Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, když vymýšleli menu pro speciální degustační večer na počest a za osobní účasti tohoto předního českého filmového režiséra.
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, o jejíž podobu se vedl doslova těžký boj nejen za zdmi Parlamentu, platí od 1. června 2017. Nakonec se ministru Brabcovi podařilo s několika úpravami prosadit moderní zákon, který Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravovalo od sklonku roku 2014. Ten nově zastřeší všechny národní parky a jeho prostřednictvím se případně budou vyhlašovat i nová nejvíce chráněná území.
Vranovice, Hustopeče - Obří venkovní šachovnice s půlmetrovými dřevěnými figurami, hřiště s posilovacími stroji či pískoviště. To vše je součástí nového přírodního parku za zhruba dva miliony korun ve Vranovicích na pomezí Břeclavska a Brněnska. Otevírají jej v sobotu.
Třebíčsko – V posledních měsících a letech se na Třebíčsku, zvlášť v okolí Třebíče a Náměště nad Oslavou, objevilo několik případů otrávených vzácných zvířat i domácích mazlíčků. Nyní už se po některých i střílí.
Na pěkný výhled na město, velké travnaté pláže pro lidi či třeba vyhřívanou vodu. Nejen na to sází provozovatelé či správci koupališť na Zlínsku, kteří už odpočítávají poslední hodiny chybějící do zahájení letošní sezony.
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Vidět kus australské přírody na vlastní oči? Za takovou podívanou se Jihomoravané už brzy nebudou muset vypravovat tisíce kilometrů přes oceán. Bude jim stačit zajet do vyškovského zooparku, kde vzniká nový pavilon Austrálie. Nové expozice nebo zázemí najdou lidé i v dalších jihomoravských zoo.
Praha - Nové představení pro pražské Divadlo Archa připravuje s osmi tanečnicemi z Evropy japonský choreograf a tanečník Min Tanaka. Jmenuje se Tělo (A Body) a umělec, který se do Česka pravidelně vrací už od 80. let, ho věnuje autenticitě těla jako nástroje mezilidské komunikace. Premiérovou sérii uvede Archa 19., 22. a 23. června, řekla mluvčí divadla Pavlína Svatoňová.V nové choreografii se Tanaka vrací do prehistorie, do časů, kdy lidé nepoužívali jazyk a neměli jiný nástroj komunikace. Z potřeby komunikovat s ostatními lidmi a s okolní přírodou tak vznikl tanec. Ten podle autora zůstal zakódovaný v lidských tělech jako kód pravdivého vztahu.
Největší hrozbou pro krácení občanských práv a také českou přírodu po roce 1989 je podle ekologů novela stavebního zákona. Počátkem dubna ji schválili poslanci. Zda skutečně vstoupí v platnost, mohou již zítra rozhodnout senátoři. Zástupci řady ekologických organizací i mnoho jejich příznivců se až do poslední chvíle snaží rozhodnutí zákonodárců zvrátit.