
Kolik mají obce svých rodáků?
Orlickoústecko, Svitavsko - Největším počtem rodáků se pyšní Bystřec na Orlickoústecku. Téměř šedesát sedm procent z přibližně jedenácti set obyvatel obce se zde narodilo.
Orlickoústecko, Svitavsko - Největším počtem rodáků se pyšní Bystřec na Orlickoústecku. Téměř šedesát sedm procent z přibližně jedenácti set obyvatel obce se zde narodilo.
Liberec - Galerie Prostor 228 manželů Jermanových připravila výstavu, která má potenciál oslovit i širší veřejnost. Malířka Xénia Hoffmeisterová zde vystavuje průřez svou tvorbou. Ta je velmi pestrá, sama umělkyně přiznává, že je pro ni typické vybírat si z více možností, pohybovat se mezi jednotlivými technikami a žánry.
Jižní Morava – Do nástupu do mateřské školy zbývají synovi Terezy Šabatové z Břeclavi ještě dva roky, přesto ji už nyní zaujala nová možnost. V září začne v Břeclavi fungovat lesní mateřská škola. „Do státní školky syn asi nepůjde už vzhledem k povinnému očkování. Varianta lesní školky by sice byla dražší, ale nechodil by tam třeba všechny dny v týdnu," přemýšlela dopředu Šabatová. O školce, kde se děti vzdělávají a hrají si pouze v přírodě, uvažují i další rodiče.
Chovatelská výstava trofejí zvěře, která proběhla na začátku dubna v Rýmařově, dala každoroční příležitost posoudit kvalitu zvěře v honitbách okresu Bruntál.
Jižní Morava – Stupeň devět a tedy nejvyšší riziko situace, že se člověk setká v přírodě s klíšťaty. To je aktuální upozornění hygieniků a pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu, které zveřejnili na svých internetových stránkách.Stupeň devět z desetistupňové škály platí už od pátku a potrvá nejméně do pondělka. „Lidem, kteří se vydají do volné přírody doporučujeme použít repelent. Neměli by vstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno je vhodná prohlídka těla, případně odstranění klíšťat," informovali pracovníci hydrometeorologického ústavu na svém webu.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Opentlená břízka, tedy glajcha, která od středy vlaje na nejvyšším místě rozestavěné nové budovy Kliniky Dr. Pírka na okraji Štěpánky, dává na vědomost, že hrubá stavba byla dokončena. Na zahájení provozu objektu, kam se přestěhuje většina ambulancí, si však pacienti počkají přinejmenším do listopadu.
Bechyně - V Bechyni v sobotu skončila třídenní odborná konference, kterou pod hlavičkou České společnosti klinické farmakologie hostily zdejší lázně.
Dubí - Rukavice, hrábě a pytle v pátek dostali někteří pracovníci městského úřadu v Dubí.
Horní Planá - Na jarní cyklojízdu po okolí Horní Plané se v sobotu vydaly desítky nadšenců všeho věku.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Na 150 psích účastníků se v sobotu dopoledne zapojilo do dogtrekkingu Okolo Kutné Hory. Na již šestý ročník akce se sjeli pejsci se svými páníčky z celé republiky. Vydat se do krásné přírody v okolí města i do samotné Kutné Hory se svým psím kamarádem mohli účastníci po třech trasách – 10, 25 a 35 kilometrů.
Blanensko, Vyškovsko – Neprodírat se houštím a nevyhledávat místa s hustými travnatými porosty. Taková jsou před prodlouženým víkendem doporučení krajských hygieniků a lékařů v regionu. Podle předpovědi meteorologů je kvůli aktuálním teplotám aktivita klíšťat na nejvyšším stupni. Na devítce. „Platí to pro celou Českou republiku," potvrdila Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
Litvínov /ROZHOVOR/ - Koordinátor z ekologického centra pomáhá učitelům a zasvěcuje žáky i studenty do problematiky ochrany přírody.
Mít klimatizaci v domě je dnes v Česku stále ještě přežitek. Lidé se klimatizací bojí. Jsou to pro ně hlučné stroje, které umí dělat jen strašnou zimu a angínu. Jenže to tak není. Vzbuďme se, je jednadvacáté století!
Lubenec - Pochod pěknou přírodou v okolí Lubence proběhne i letos. Následuje vždy po uctění památky hrdinů a obětí války. Start je v neděli ve 13.30 hodin.
Hořátev /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Pokud by se rozhodli natočit hollywoodští producenti smutný příběh (snad) s dobrým koncem ze života zvířat, pak by těžko hledali inspirativnější story, než je ta čapího páru z Hořátve. Jedním dechem je ovšem třeba dodat, že na děj má zásadní vliv tým ochránců přírody ze Záchranné stanice pro zraněná zvířata na Huslíku.
Třebíč - Myslivci z Třebíčska slaví uplynulý hospodářský rok a také hojnost zvěře, kterou během něj ulovili. O víkendu si to připomenou několika akcemi, na které zvou i veřejnost.
Skalice u České Lípa /FOTOGALERIE/ - Stovky loveckých trofejí zaplnily sál ve Skalici. Myslivci uspořádali výroční výstavu, při jejímž zahájení představili výsledky celoročních lovů. Například ulovili historicky nejvíce jelenů.
Orlickoústecko, Svitavsko - Největším počtem rodáků se pyšní Bystřec na Orlickoústecku. Téměř šedesát sedm procent z přibližně jedenácti set obyvatel obce se zde narodilo.
Týniště nad Orlicí - Týnišťský Dům dětí a mládeže Sluníčko pořádá 5. až 8. května Víkend pro rodiče a děti. Vítáni jsou ale i prarodiče a další příbuzní, program je určen hlavně pro děti od 3 do 12 let, výjimky jsou povoleny.
Divizní celek trenéra Hajného nesehrál vinou nezpůsobilého terénu střetnutí 23. kola na hřišti posledních Velkých Karlovic.
Nejméně pět vlků včetně jedné vlčice se objevilo ve volné přírodě v západním Dánsku. Podle zoologa Petera Sundea přišli z Německa. Vlci žili volně v Dánsku naposledy před dvěma sty lety.
Vyškov - Zvířata, rostliny, krajinu, zkrátka vše, co je typické pro Austrálii. Právě v tomto duchu se nese nová výtvarná soutěž Příroda Austrálie, kterou vyhlásil vyškovský zoopark.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Obnova spodních výpustí Velkého rybníka u Kutné Hory, který lidé znají jako „Velas", pokračuje. „Nyní se pracuje na dočasné jímce, která bude sloužit jako statické zajištění stavební jámy nutné pro realizaci prací na obnově spodních výpustí," uvedla Jana Burianová z Povodí Labe.
Žatec – Zvíře skončilo v jimlínském útulku. Podle strážníků je možné, že nikomu nepatří, že žije v přírodě.
Doksy - Zatímco v loňském roce lodě na Máchově jezeře vypluly neobvykle brzy, letos si zájemci o plavbu počkají. V jezeře zatím stále není dostatek vody.
Praha - Zoo Praha chová vzácné a velmi ohrožené antilopy bongo od roku 1988 a dvě letošní nové samičky se staly 50. a 51. narozeným mládětem v historii jejich chovu. Starší již chodí se stádem do výběhu, mladší zatím zůstává s matkou ve stáji.
Dobřany – U Dobřan vzniknou záběry pro ruský snímek T-34.
Březnice - Nature in Picture je název sezónní výstavy, která byla v březnickém Městském muzeu a Galerii Ludvíka Kuby v bývalé jezuitské koleji zahájena první květnový den. Své velkoformátové fotografické obrazy zde představuje uznávaný fotograf Michael Fokt.
Rakvice – Chovatelská přehlídka trofejí okresního mysliveckého spolku Břeclav se uskuteční již tuto sobotu ve Vinařském domě Dominant v Rakvicích. Začátek bude v devět hodin ráno.
Praha - V hlavním městě a ve Středočeském kraji čtenáři volí z devíti veřejně prospěšných projektů ten, který získá nejvyšší příspěvek. Na realizaci projektu s největším počtem hlasů přispěje Globus částkou 130 000 korun, druhé místo získá 80 000 korun a třetí 50 000 korun. Vybranému projektu můžete udělit jeden hlas denně až do 31. 5. Děkujeme, že chcete spolu s námi vytvářet Lepší svět!
Krnov se přes noc z 18. na 19. dubna ocitl pod sněhem.
Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.
Přestože jaro nám zatím přineslo spíš zimní počasí, prvomájový den byl slunečný a příjemný. Možná z toho neměli příliš radost pořadatelé 39. regionální výstavy vín, kterou letos Vinaři Mařatice vrátili do původního termínu.
Mladá Boleslav - Danajský dar? Na posledním zasedání na sklonku minulého týdne boleslavští zastupitelé takřka jednohlasně schválili negativní postoj města vůči připravované výstavbě bytových domů v areálu Koliby na Štěpánce. Spolu s ním však rovněž rozhodli o tom, aby město v jednáních nebo případném sporu s developerem zastupovala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice. Boleslavští ochránci přírody s tím ovšem nesouhlasí.
Kadaň - Zajímavé zážitky můžete nasbírat na procházce už tento pátek večer!
Rakovnicko – Letošní deštivé a studené jaro s četnými mrazíky by se mohlo po úrodě peckovin podepsat také na letošní snůšce medu. Mrazivá zima byla pro včelstva sice příznivá až na melicitózní, pro včely těžce stravitelný med, který si ve velké míře do úlů na podzim nanosily, a následkem toho některá včelstva zeslábla, až uhynula.
Rakovník – Tradiční galavečer bojových sportů byl tentokrát tak trochu netradiční. Nejen že se uskutečnil hned po oblastním kole, když někteří boxeři bojovali na obou akcích, ale hlavně byla k vidění svatba přímo v ringu. Trenér pořádající TJ TZ Rakovník Pavel Chroustovský se oženil s dosavadní přítelkyní Terezou.
Východní Čechy, Pardubice - Senioři, osoby s onemocněním demence a lidé trpící Alzheimerovou chorobou, o ty se starají v přeloučském Domově u fontány. Nejnovější projekt, který organizace chystá, je vybudování komunitní bylinkové zahrady.
Orlcikoústecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - V Ústí nad Orlicí pořádali ochránci přírody na prvního května pochod Brontosauří šlápoty. Šestikilometrovou trasu si prošlo 458 lidí.
Postoloprty, Jimlín – Hodně veselo bude v Postoloprtech už příští víkend, na ten další se připravuje oblíbená Novohradská pouť.
Trhový Štěpánov – Do volné přírody u Trhového Štěpánova vrátili ochránci spolu s dětmi výra velkého.
Karlovy Vary – V Karlových Varech je týdenní stacionář provozovaný Farní charitou, který se stará o pacienty s demencí, ale hlavně s Alzheimerovou nemocí.
Pardubice - Senioři, osoby s onemocněním demence a lidé trpící Alzheimerovou chorobou, o ty se starají v přeloučském Domově u fontány. Nejnovější projekt, který organizace chystá, je vybudování komunitní bylinkové zahrady.
Královéhradecko - Přes tři stovky vodáků koncem dubna vylovily z Tiché a Divoké Orlice okolo čtyř tun odpadků.
Břeclav – Už jen poslední krok zbývá dvěma břeclavským kráskám Monice Vrágové a Silvie Hirtové do konečné finálové desítky soutěže Česká Miss. O jejich úspěchu mohou rozhodnout také hlasy diváků.
Soběslav – Kopec Svákov nabízí nový krajinný prvek, jenž se zrodil v mysli katolického kněze Jana Hambergera. Křížová cesta podél cesty ke kapličce je dílem sochaře Martina Mikuly.
Písek - Koncem dubna jsme s Klubem Krteček odjeli na ozdravný pobyt do školy v přírodě ve Střelských Hošticích.
Pietní akt k výročí osvobození Ostravy se ve Vřesinské ulici v Porubě konal minulý týden naposledy za stávajícího vzhledu zdejšího památníku s bludným balvanem.
Královéhradecko - Přes tři stovky vodáků koncem dubna vylovily z Tiché a Divoké Orlice okolo čtyř tun odpadků.
/VIDEO/ Zesláblého mladého srnce, který uvízl v odkališti na Palhanci v Opavě, museli vytáhnout hasiči.