Plzeň – Víte, že na Velkém boleveckém rybníku je aktuálně asi 60 labutí a 200 lysek? Že každý z kormoránů velkých tu spořádá denně asi půl kilogramu ryb? A že amuři jsou na největším plzeňském rybníce nechtění, protože mají rychlý metabolismus, a to, co vylučují, zhoršuje čistotu vody?
Domažlice – Jednou z nejvěrnějších čtenářek domažlické knihovny je 91letá Marie Stodolová ze Stráže. Nejraději má knížky o přírodě, zejména té skandinávské. „Moje děti četly hodně, vnoučata už skoro vůbec," zmínila před pěti lety, kdy ji knihovna za její dlouholetou přízeň ocenila titulem Nejvěrnější čtenář. Pro čerstvou zásobu knih se vydávala po dlouhá léta pravidelně ze Stráže do Domažlic pěšky. „Teď přes zimu ji pro knihy chodila její dcera," říká ředitelka knihovny Lenka Schirová.
Na jaře věší ochránci přírody na stromy nejen ptačí budky, ale i budky pro další živočichy, třeba pro netopýry. Deset těchto netopýrovníků rozvěsily minulý týden děti z přírodovědného kroužku Květy Děrdové ze Základní školy v Břidličné.
Kriticky ohrožený ledňáček říční je letos jedním z témat v oblasti životního prostředí v Třineckých železárnách. V pátek mu za přihlížení dětí z okolních mateřských škol zaměstnanci hutě instalovali speciálně upravenou budku.
Budyně nad Ohří – Novou naučnou stezku Dolním Poohřím, která představí návštěvníkům místní přírodu, nabídnou v Budyni nad Ohří. Další stezka, tentokrát s historickým námětem, povede na Vodní hrad. Na tom se mohou návštěvníci těšit na tři prohlídkové trasy zahrnující i Zlatý sál a alchymistickou dílnou.
Zhruba čtvrt miliardy korun utratí Češi na jaře za květiny a velikonoční dekorace, kterými svátečně vyzdobí své domovy. Tradičně velkou jarní poptávku po květinách letos navíc umocnila nezvykle dlouhá a chladná zima, řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.
Na sedmdesát růží pro každého z koní pětadvaceti jezdců královské družiny začali o před josefovské sobotě odpoledne vyrábět rodinní příslušníci legrútů na památkových domcích v Hluku. Šlo o ukázkovou akci zručných a zkušených tetiček, aby maminky, babičky a ostatní věděli, jak vůbec růže tvořit, jakých barev a kombinací, a aby tam nasbíraly zkušenosti.
Humpolec – Dobrodružství v podobě cestování po různých koutech světa, krásnou a divokou přírodou zažili v sobotu večer ti, kteří zavítali do kina v Humpolci.
Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Chispi, M a Susi rozšířily skupinu šimpanzů na dvojnásobek. Samec obklopený pěti samicemi bude mít příjemný život.
Domov můj aneb O lidech i o krajině, to je název výstavy obrazů amatérského výtvarníka Josefa Poláška (67) z Hvozdné, kterou od třetího březnového pátečního podvečera bude až do 16. června hostit Galerie Na půdě Muzea Podhradí Buchlovice.
Třebíč – Zasoutěžit si o věcné ceny, strávit den v přírodě a navíc si zastřílet ze vzduchovky nebo si prohlédnout práci loveckých psů a dravců. Takovou možnost mají všechny děti z Třebíčska.
Kladno - Blíží se jaro a s ním přicházejí na svět mláďata, provozovatelé záchranných stanic proto více než kdy v roce apelují na veřejnost, aby byli lidé ve svých krocích uvážení a v dobré víře pomoci, ještě více neuškodili.
Ústí nad Labem - Toho, kdo se začetl do sobotního Ústeckého deníku (z 11. března), mohlo potěšit, že na stránky vašich novin se vrací čtenářské příspěvky. Méně potěšující už je, co jsme si tu (také) mohli přečíst; jaká slova byla pod titulkem "Napsali nám: Dálnice tunelem by byla levnější" otištěna.
Kvilda – Bojují a do posledního dechu bojovat budou obyvatelé Šumavy a její příznivci. Nechtějí, aby zákon o ochraně přírody prošel tak, jak je navržen.
Zemědělci s nastávajícím jarem začali vyjíždět na pole. Již skoro čtrnáct dní pečlivě pečují o pozemky tak, aby byly připravené pro novou sezónu. Řada zemědělců na Kutnohorsku začala s pracemi na začátku března, během víkendu, kdy bylo první hezké počasí.
Zemědělci s nastávajícím jarem začali vyjíždět na pole. Již skoro čtrnáct dní pečlivě pečují o pozemky tak, aby byly připravené pro novou sezónu. Řada zemědělců na Benešovsku začala s pracemi na začátku března, během víkendu, kdy bylo první hezké počasí.
Zemědělci s nastávajícím jarem začali vyjíždět na pole. Již skoro čtrnáct dní pečlivě pečují o pozemky tak, aby byly připravené pro novou sezónu. Řada zemědělců na Kolínsku začala s pracemi na začátku března, během víkendu, kdy bylo první hezké počasí.
Zemědělci s nastávajícím jarem začali vyjíždět na pole. Již skoro čtrnáct dní pečlivě pečují o pozemky tak, aby byly připravené pro novou sezónu. Řada zemědělců na Kolínsku začala s pracemi na začátku března, během víkendu, kdy bylo první hezké počasí.
Znojmo – Celovečerní promítání filmů o cestování, přírodě a extrémních sportech připravili na nedělní večer organizátoři ze znojemské hospůdky Na Věčnosti. Od šesti hodin startuje blok filmů o cyklistice, horách a lezení nebo expedici do Himalájí.
Velké Pavlovice – Do konce měsíce trvá ve Velkých Pavlovicích výstava fotografií pod názvem Jedinečnost okamžiku. Autorkou snímků, které krášlí stěny sálu městského úřadu, je Velkopavlovičanka Marie Holásková.
Kvilda – Bojují a do posledního dechu bojovat budou obyvatelé Šumavy a její příznivci. Nechtějí, aby zákon o ochraně přírody prošel tak, jak je navržen.
Královéhradecko, Dvůr Králové - Zoologové, ošetřovatelé a veterinární lékaři v královédvorské zoo mají za sebou náročný zákrok. S nasazením vlastních sil i těžké techniky pečovali o umírajícího afrického slona. Mladý samec v neděli nečekaně uhynul.
Liberec – /ROZHOVOR/ S Michaelou Homolovou tvoří tvůrčí pár Naivního divadla. Filip Homola je členem souboru této liberecké loutkoherecké scény. Ta sdružuje mnoho výrazných tvůrčích osobností. Michaela i Filip Homolovi k nim rozhodně patří. Ovšem tentokrát se budeme věnovat Filipu Homolovi, herci, režisérovi a v neposlední řadě hudebníkovi, který si vydobyl renomé v oblasti elektronické hudby.
Dobříň – Zdejší háj je během března plný milovníků přírody, kteří se chtějí pokochat krásou milionů bílých květů sněženky předjarní, chcete-li sněženky podsněžníku.
Blanensko, Vyškovsko - Boj o místa na letních táborech začal. Volná místa rychle mizí. Ten s tematikou Asterixe a Obelixe zájemci naplnili za jediný den. Přihlášky na tábory už dalo k dispozici například sdružení Jaduto, středisko volného času Maják ve Vyškově nebo boskovičtí pionýři.
Kvilda /FOTOGALERIE/ – Zákon o ochraně přírody a krajiny se nelíbí Šumavákům a nejen jim. Včera odpoledne se sešli ve Kvildě, při konferenci s názvem Komu patří Šumava?
Karlovarský kraj - Ještě se příroda pořádně neprobudila po zimě a už se začínají objevovat první případy napadení lidí i zvířat klíšťaty. I když se původně zdálo, že mrazivější počasí mnoho klíšťat zabilo, nebyly ztráty těchto malých parazitů podle odborníků nijak výrazné. Samozřejmě jedinou šancí, jak se bránit proti nebezpečným nemocem, které klíšťata přenáší, je očkování.
Votice – Motýlárium, loni spuštěný projekt votické ekologické organizace Ochrana fauny ČR se současně stal jakýmsi zlomovým okamžikem celé organizace. Nejen kvůli tomu, že si členové sdružení při jeho realizaci pěkně mákli.
Bystřice – Labuť uvězněnou v koruně stromu na hrázi Splavského rybníka nahlásil svědomitý občan vlašimským ochranářům. I přesto, že labutě elegantně plují po hladinách, při létání se chovají trochu těžkopádně.
Horský Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích i letos pokračuje v tradici pořádání akcí pro milovníky nevšedních gurmánských zážitků. S příchodem března připravil pro návštěvníky nové jarní menu a chystá degustační večery se zajímavými hosty.
Strakonice - Pravidelnou před jarní kontrolu ptačích budek provedli strakoničtí ochránci přírody, tentokrát v lokalitě Rennerovy sady a Mlýnská stoka. V této na druhém místě jmenované oblasti se osazovalo osm nových ptačích příbytků.
Třebíčsko, Vysočina - Do nebíčka, nebo do peklíčka? Slunéček sedmitečných se pravděpodobně už brzy takto nikdo nezeptá. Českými zemědělci a zahrádkáři zavlečená asijská slunéčka totiž kromě požírání mšic na polích a v sadech likvidují i původní brouky s červenými krovkami a sedmi černými skvrnami.
Vysočina – Do nebíčka, nebo do peklíčka? Slunéček sedmitečných se pravděpodobně už brzy takto nikdo nezeptá. Českými zemědělci a zahrádkáři zavlečená asijská slunéčka totiž kromě požírání mšic na polích a v sadech likvidují i původní brouky s červenými krovkami a sedmi černými skvrnami.