Brno /FOTOGALERIE/ – Stovky orchidejí i několik druhů tropických motýlů si zájemci prohlédnou v březnu v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně. Mohou se zúčastnit promítání dokumentu o indonézské přírodě nebo si některé tropické rostliny koupit a odnést domů.
Rychnov, Kvasiny - Ještě před několika lety se mohli obyvatelé výše uvedených měst vydat na procházku přes tzv. Poustka a Černý les z jednoho místa do druhého. Dnes se sice mohou na výlet vydat také, ale jejich cesta povede kolem betonového kolosu automobilky, který se do hloubky lesů a polí zakusuje čím dál víc.
Praha - Kamarádství házenkářů Radka Mráze a Tomáše Petržaly vzniklo v Praze a vydrželo i po odchodu prvně jmenovaného do Brna. Lépe řečeno, utužilo se.
Praha - Přispět k přeměně Brd podle potřeb turistů, ale také se zasazovat o ochranu území, kde dlouhodobě působili vojáci a běžným návštěvníkům byl vstup zapovězen. To jsou úkoly, jež by měla plnit rozvojová agentura, jejíž vznik ve čtvrtek posvětili středočeští radní. Schválili záměr vzniku vlastní agentury, jejím prostřednictvím se kraj chce přímo podílet na rozvoji Brd. Ta by měla úzce spolupracovat s obcemi, a to jak s těmi středočeskými, tak i v Plzeňském kraji.
Vlašim – Pomozte nám vrátit zvířata do přírody, tak zní název benefičního projektu mladých vlašimských ochránců přírody Včelojedů. První akce projektu se uskuteční v sobotu (4.3.) v paraZOO ve Vlašimi od 9 do 16 hodin.
Praha - Díky příznivému počasí se postupně stále více naplňují výběhy pražské zoo. Řada zvířat v nich tráví daleko více času a přibývají nové druhy, které si už také mohou užívat paprsky jarního slunce. Tento týden se ven poprvé podívaly i dva druhy primátů – guerézy pláštíkové a rodina gibonů stříbrných. V úterý 28. února se ve výběhu narodilo mládě takina indického.
Na Benešovsku roste přírodní unikát Kuřička hadcová. Již řadu let se zdejší ochranáři přírody snaží o dvě území, kde rostlinka roste, pečovat. V loňském roce proto zahájili projekt Život pro kuřičku, aby měli lidé možnost ji stále spatřit v živé přírodě.
Vřesovice – Ustoupili jiné akci a konec února vyměnili za začátek března. V neobvyklém termínu se letos uskuteční čtrnáctý ročník pochodu Zimní přírodou, který pro milovníky pohybu a přírody pravidelně pořádá vřesovický turistický klub.
Střezetice /FOTO/ - Jako sešívaný vypadá osm měsíců po slavnostním odhalení bronzový pomník jezdecké srážky u Střezetic připomínající prusko-rakouskou bitvu z roku 1866 u Hradce Králové.
Královéhradecko, Broumovsko - Ornitologové chtějí zaznamenat co nejvíce pozorování výskytu lesního doktora, aby věděli, kde mu svědčí podmínky k životu.
Jindřichohradecko – Už osmým rokem se víc než čtyři stovky knihoven připojují k republikové akci „Březen – měsíc čtenářů" a ani knihovny na Hradecku nejsou výjimkou.
V reakcích na schválení vládní verze zákona o národních parcích jeho odpůrci nešetří ostrými slovy. "Novela zákona je vítězstvím lži, demagogie, partikulárních zájmů a honu na voliče nad pravdou a skutečnou ochranou přírody", řekl starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi z ČSSD se zase nelíbí údajný nátlak na poslance před schvalováním zákona.
Plzeňský kraj - Poslanci potvrdili původní verzi novely zákona a ochraně přírody a krajiny. Prezident Miloš Zeman již oznámil, že bude zákon v této podobě vetovat.
Znojemsko – Původní verzi zákona o ochraně přírody schválili poslanci ve středu 117 hlasy. Padla tak pozměňovací senátní verze, která měla jít spíše proti národním parkům. „Poměry hlasů ukázaly, jaké názory poslanci mají. Beru to jako vítězství rozumu, zvítězila totiž precizně vypracovaná verze," podotkl ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl s tím, že zákon pravděpodobně bude vetovat prezident. Sněmovna bude o novele rozhodovat potřetí.
Sidonie láká na tajuplnou přírodu na konci světa. Na slepicích si v Sidonii občas pochutná i liška nebo jestřáb. Místní si raději dají pivo. V malé obci na hranicích se Slovenskem se zkrátka dobře žije. Lesy, kopce, louky, pole a úžasné ticho. Odlehlá místa lákají k výletům bez mobilu.
Příbram - Příbramský fotograf Martin Andrle je mužem mnoha stylů fotografie. Jeho tvorba obsahuje akty, krajiny i portréty. Některé z jeho fotografií letos uspěly v soutěži Czech Press Photo a jsou vystaveny v Galerii Františka Drtikola Příbram. Jako doprovodná akce se 8. března uskuteční v galerii beseda s ním a jeho kolegou Petrem Bambouskem. O svých cílech do budoucna říká: „Mě by především těšilo, aby ty fotky lidi zajímaly, abych měl možnost je vystavovat a aby to lidem něco příjemného přinášelo, aby to nebyly jen další z milionu fotek, které denně vidíme." Více v následujícím rozhovoru.
Děti z krnovské Mateřské školy (MŠ) Karla Čapka a podpůrného centra Reintegry společně navštívili Sférické kino-mobilní planetárium. Na zakřiveném stropu kopule, který představoval extrémně širokoúhlé promítací plátno, čekal děti zábavný i poučný program na téma planeta Země „Tajemství stromů".
Praha - Je osminásobnou mistryní světa v racketlonu. Sportu, při kterém se kombinuje tenis, badminton, stolní tenis a squash. Zuzana Kubáňová ale nevyniká jen všestranností, dokáže soupeřit i se specialistkami. Vždyť je také českou jedničkou ve squashi. Postavení na žebříčku chce potvrdit od pátku do neděle na republikovém šampionátu. Zajímá vás, kde osobní kondiční trenérka v hlavním městě relaxuje nebo se naopak připravuje na vrcholné sportovní akce?
Stále zelení velikáni či trpaslíci jsou úžasnou ozdobou nejen parků, ale i mnoha zahrad. V každém ročním období se můžete potěšit jejich dokonalými tvary, které vyniknou buď jako solitéry, nebo jako součást většího celku, např. živého plotu.
Broumovsko - Notoricky známého „lékaře stromů", datla černého vyhlásila na konci února Česká společnost ornitologická (ČSO) Ptákem roku 2017. Chce tak přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách.
Jindřichův Hradec – Jedno z pouhých několika jihočeských hřišť pro discgolf se už brzy rozroste na dvojnásobek. Rozšíření stávající devítijamkové herní plochy v Mertových sadech na hřiště s osmnácti koši připravuje hradecká radnice společně s členy DGC Vajgar Jindřichův Hradec.
Ústí nad Labem - Jitka Nováková je od loňského roku městskou dendroložkou. Jejím úkolem je zmapovat tisíce stromů v majetku města Ústí. Radní jí pořídili také speciální ultrazvukový detektor, kterým dokáže důkladně zjistit, jak moc jsou stromy nemocné či poškozené. A že jich není málo.
Ústí nad Labem - Neuvěřitelný nepořádek v ústeckých ulicích doposud ukrývala sněhová pokrývka. Teď ho odkryla nezvykle rychlá obleva a tání. Všude se povalují odpadky, nedopalky cigaret, PET lahve a psí lejna. Ať už na sídlištích nebo v centru Ústí. Obyvatelé města si stěžují v podstatě ze všech stran.
Brno – Další letošní přírůstek si uplynulou neděli připsala brněnská zoologická zahrada. Do stáda takinů indických přibyla malá samička, která dostala jméno Chica. Narodila se samci Cottonovi a samici Charlottě.
Chabařovice - V loňském roce vyhrála Jarmila Sobecká seriál ústeckých krosových závodů a letos má stejný cíl. Maminka dvou dcer to myslí s obhajobou vážně, každý den trénuje kolem Milady, na Střížáku, nebo u Erbenovy vyhlídky. Nikdo ze soupeřů však neví, že daleko větších úspěchů dosáhla tato houževnatá žena v jiném sportu, který se jmenuje canicross.
Je to už patnáctý rok, co naše legendární a stále žádaná zpěvačka populární hudby Věra Špinarová dala sbohem životu v rušné Ostravě. A tak už nějaký čas žije v Pohořílkách, které jsou součástí Fulneku, v nádherném zrekonstruovaném stavení uprostřed zdravé přírody.
Karlovarský kraj - Bouřlivé sopečné výbuchy a všude se rozlévající láva a zápach síry. Tak podobně před několika desítkami milionů let vypadal vývoj Doupovských hor v Karlovarském kraji. Dnes je tato krajina stále ještě opředena mnoha tajemstvími, která se dlouhá léta nedařilo objasnit. Právě proto se odborníci z České geologické služby v Praze spojili s pracovníky karlovarského muzea, aby sepsali první kompletní knihu o vzniku Doupovských hor. Nejen na to, jaké informace v ní lidé naleznou, jsme se zeptali přírodovědce Jana Matějů z Muzea Karlovy Vary.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Jezy na Labi se staví déle než pyramidy. Kritický výrok poslance a náměstka hejtmana Ústeckého kraje Jaroslava Foldyny (ČSSD) podle ekologického aktivisty Mariana Páleníka, ředitele společnosti Přátelé přírody, získal několik rozměrů.
Příbram - Ač není ještě svatého Jiří, expozice obojživelníků a plazů Domu Natura v Příbrami, která je jedinou ucelenou kolekcí plazů ve střední Evropě, má první odchov v letošním roce.
Východní Čechy - Škoda každé rány, která padne vedle, zní názor většiny východočeských rodičů, kteří se zúčastnili včerejší ankety Deníku o tělesných trestech dětí.
CIZINEC. Sven je něco jako Mauglí mezi vysokou: poblíž Flensburgu žije tento jelen jako literární mladík v Knize džunglí v cizí „smečce" a svůj všední den přizpůsobil tomu, který vede stádo asi 60 gallowayských krav, píše PNP.
Východní Čechy - Škoda každé rány, která padne vedle, zní názor většiny východočeských rodičů, kteří se zúčastnili včerejší ankety Deníku o tělesných trestech dětí.
Berounsko – Přemnožená divoká prasata působí značné škody na polích a loukách berounského regionu. Zemědělci jsou zoufalí ze škod, která jim divočáci způsobili v prvních měsících letošního roku. Největší pohromy je ale čekají v březnu.
Světlá nad Sázavou - Pracovníci Českých drah našli ve středu odpoledne při obchůzce na trati u Světlé nad Sázavou již mrtvou samici vzácného orla mořského.
Uherské Hradiště – V útulné místnosti nadsklepního vinařského domu v hradišťském Muzeu v přírodě na Rochusu nechyběla při akci s názvem Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice ukázka draní peří, jako součást venkovské kultury, dnes už pro mladou generaci takřka neznámá věc.
Krásné Březno - Jarní prázdniny klepou na dveře. Děti na Ústecku si je budou užívat od soboty 25. února do neděle 5. března. Jednu z alternativ, jak využít volný čas, nabízí ústecká zoo.