Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Hromadění odpadu

Meziročně se u nás vyprodukovalo o 13% více odpadu. Především se o to zasloužily ekonomické subjekty, komunálního odpadu přibylo jen o 2%, ale trend, kdy směřujeme od přírody ke skládce je zřejmý.

OBRAZEM: Elektrárny, nebo tradice? Výstava v Brně upozorňuje na problém Gruzínců

Brno – Život v gruzínské provincii Svanetie přibližuje nyní lidem výstava fotek v Klubu cestovatelů v Brně. Historická část oblasti, kde žijí původní obyvatelé Svani tradičním způsobem života, je v současnosti ohrožena snahami gruzínské vlády o vybudování pětatřiceti vodních elektráren. „Některé přehrady by vysídlily celé vesnice, zatopily pastviny a nenávratně změnily přírodu v horských údolích," řekla Klára Sikorová z jedné z neziskových organizací, které výstavu připravily.

Okouzlující krajina Kyrgyzstánu

Olomouc - Přírodu i obyvatele Kyrgyzstánu představí milovníkům cestování výstava fotografií Pavla Dačického, která začíná dnes v budově RCO v Jeremenkově ulici v Olomouci.

Školáci si zopakovali důležitost včel pro přírodu

Benešov - Vychovatelky školní družiny ZŠ Jiráskova si do kroužků „Krok za krokem přírodou", v nichž působí zhruba padesát dětí z prvních až třetích tříd, pozvaly na besedu o životě včel Hanu Chmelovou, jednatelku benešovského spolku Českého svazu včelařů.

Keltský skanzen se v sobotu konečně otevírá

Nasavrky – Keltský skanzen u Nasavrk poprvé otevře dveře návštěvníkům tuto sobotu 5. listopadu. Vesničku staví spolek Boii posledních pět let. Navzdory nesnázím v podobě krachu firmy vybrané na jeho dostavbu a ztrátě jedenáctimilionové dotace se podařilo díky usilovné práci dobrovolníků i podpoře města Nasavrk a dalších mecenášů konečně otevřít.

Taková nabídka se neodmítá, říká průvodkyně v Černobylu

Praha - Průvodkyni pro české návštěvníky v Černobylu Kateřinu Vršanskou oslovila agentura pro její nadšení a znalosti. Když hovoří o tamním prostředí používá slova jako vůle, síla a život. Tomu lze z pozice běžného pozorovatele jen těžko uvěřit. Proto i ona sama potřebovala srovnat vědomosti se skutečností.

Taková nabídka se neodmítá, říká průvodkyně v Černobylu

Praha /FOTOGALERIE/- Průvodkyni pro české návštěvníky v Černobylu Kateřinu Vršanskou oslovila agentura pro její nadšení a znalosti. Když hovoří o tamním prostředí používá slova jako vůle, síla a život. Tomu lze z pozice běžného pozorovatele jen těžko uvěřit. Proto i ona sama potřebovala srovnat vědomosti se skutečností.

Špičkové záběry i vtip, těšte se

Jablonec n. N. - Festival dokumentárních filmů o přírodě přijíždí 14. listopadu poprvé do Jablonce a do kina Radnice přiváží vítězné filmy z celého světa a besedy.

Revitalizace parku byla také velkým divadlem

Karlovy Vary - Že lze provádět revitalizaci parku tak, aby se stala současně velkým divadlem pro početné publikum, předvedli včera pracovníci Správy lázeňských parků (SLP) v Karlových Varech. K úpravám zeleně na náměstí 17. listopadu pozvali nejen studenty zemědělské školy v Dalovicích, ale také členy spolků přátel přírody z německého Hofu.

S odpadem jim to jde. Na Oskara

Ostrov - Odpadovým Oskarem od organizace Arnika za nízkou produkci komunálního odpadu bylo oceněno město Ostrov. Se 135 kilogramy odpadu na jednoho obyvatele vyhrál v Karlovarském kraji mezi městy s více než 5 000 obyvateli.

Lovy nejen beze zbraní

Svůj okruh příznivců si ve Vrbně pod Pradědem získal cyklus pořadů o přírodě nazvaný Lovy nejen beze zbraní. Pořadatelé názvem navazují na legendární pořad Lovy beze zbraní, který vysílala Československá televize mezi léty 1962 až 1981.

Rodiče s dětmi vysadili ve Studenci novou alej

Studenec - Volné sváteční dny využili obyvatelé Studence k výsadbě své nové ovocné aleje za horním hřištěm. Zastupitelé společně s místními, včetně žáků mateřské a základní školy a jejich rodičů, vysázeli desítky stromků podél cesty k rybníku Studenecký.

Sál zaplnily výrobky řezbářů, domácí bylinky či medové perníčky

Sebranice – Příroda oblékla nový kabát, listy stromů se barví do neuvěřitelně krásných odstínů a chladný vítr nás nutí obléci teplé svetry, šály a kabáty. Podzim je zpět a s ním i kulturní komisí pravidelně pořádaná Sebranická podzimní výstava s dlouholetou tradicí.

Nosorožci ve Dvoře slaví: Konečně holka!

Dvůr Králové - Nosorožčí mládě, které se v zoologické zahradě ve Dvoře Králové narodilo v polovině října, má za sebou první setkání s fotoaparáty a kamerami. Společnost mu během pózování dělala matka, osmnáctiletá samice Jola.

Divocí koně, zubři i pratuři od Milovic jsou na fotkách v novém kalendáři

Milovice - Nedávné zděšení z nalezených nastražených ok pocházejících od pytláků střídá pozitivní zpráva. Divoká zvířata vypuštěná 
v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku jsou hlavními hvězdami nového kalendáře pro rok 2017. Nestojí ani stokorunu a kupující tak na dálku pomohou i zmíněným zvířatům.

Vliv relaxace na regeneraci organismu

Rychlé životní tempo a požadavek na čím dál vyšší výkonnost často vytlačí čas na relaxaci a i tak někteří během relaxace nevydrží odpočívat bez chytrého telefonu či tabletu. Stejně jako příroda se chystá k zimnímu spánku, aby a čerpala sílu na jaro, tak podobně by měl i jednat člověk. Pro relaxaci a odpočinek můžete využít například, kvalitní masáže, saunování, aj. dbejte na dostatek spánku, optimální pitný režim.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně se oblékla do trampského hávu

Kladno - Kdo zavítal na říjnový státní svátek do Středočeské vědecké knihovny v Kladně, mohl si tam pochutnat na tlačence, guláši, chlebu ze sádlem nebo utopencích. Netradičně se na místě točilo i pivo. Důvodem byl Den Středočeského kraje, do něhož se knihovna už pojedenácté zapojila.

Německá a Pražská zoo si vyměnily lachtaní samičky

Praha - Samička lachtana jihoafrického Wendy, dcera samce Melouna a vnučka legendárního Gastona, již dospěla a musela opustit svoji skupinu. Jejím novým domovem se stala Zoo Rostock, kam odjela v úterý 25. 10., a odkud k nám na oplátku ve čtvrtek 27. 10. přicestovala nová samička lachtana jihoafrického, Ronja.

Rybník vydal cejny, štiky i amury

Svitavy – Rok utekl jako voda a podzim je zpět. K němu také neodmyslitelně patří jedna z nejatraktivnějších událostí sezony. Rybníky vydávají svá bohatství při tradičních výlovech a lidé tak mohou zažít atraktivní podívanou při práci profesionálních rybářů a rituály s tím spojené.

Rybám se nechtělo z rybníka

Červený Kostelec - „Někteří závodníci ještě rybu ani neviděli. Nějak se jim nechce z vody," krčil v sobotu odpoledne rameny Pavel Vohralík z Hradce Králové, pořadatel ojedinělých rybářských závodů, které se od čtvrtka do neděle odehrávaly u rybníka Brodský. Celkem šestadvacet rybářů z Čech, Slovenska a Německa mělo políčeno hlavně na kapry nad 75 centimetrů. Na ty však neplatila skoro žádná návnada.

Exotika v Lysé nad Labem: rybičky, hadi, orchideje i indiánská muzika

Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ - Exotika. Pojem, do kterého lze zahrnout veškerou faunu i flóru, která v České republice nežije ve volné přírodě. A protože se člověk rád dívá na něco, co tak často nevidí, připravilo Výstaviště v Lysé nad Labem na Nymbursku další ročník výstavy Exotika 2016.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně se oblékla do trampského hávu

Kladno – Kdo zavítal v pátek do Středočeské vědecké knihovny v Kladně, mohl si zde pochutnat na tlačence, guláši, chlebu ze sádlem nebo utopencích. Netradičně se zde točilo i pivo. Důvodem byl Den Středočeského kraje, do něhož se knihovna už pojedenácté zapojila. Letos na téma trampingu.

Výstava s vůní medu zve do Dědic. Včelaření je o pokoře, tvrdí organizátor

Vyškov – Například z výcviku psa nebo pedagogické praxe je zvyklý na to, že co si naplánuje, to také klape. Že on je šéfem a tahounem. „U včel ale lídr nejsem, tam to takhle nefunguje. Udělám něco a myslím si, že je to tak nejlepší, ale včely a práce kolem nich mě přesvědčí o opaku. Se včelami se dá spolupracovat, ale nedají se řídit," směje se včelař a předseda dědického osadního výboru Jiří Wasserburger s tím, že podstatnou roli hraje i samotná příroda. Právě on stojí za Včelařskou výstavou, která po čtyři dny až do neděle trvá v Katolickém domě ve vyškovských Dědicích.

Oslavy lesa

Mladí přírodovědci z Břidličné si nenechají ujít snad žádnou příležitost k získání dalších vědomostí a k vycházkám do přírody. Obzvlášť teď na podzim jsou lesy nejkrásnější, když hrají všemi barvami.

Skanzen na Veselém Kopci se v příštích letech nebude rozrůstat

Hlinsko - Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska se v nejbližších letech nebude rozrůstat. Objekty již tvoří vyvážený celek a pro rozvoj scházejí vhodné pozemky. Jednání s jejich majiteli a získávání peněz je ale dlouhodobý proces, řekla Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, pod nějž skanzen patří.

NP Šumava připravuje části lesů na to, aby se v nich nezasahovalo

Borová Lada (Prachaticko) - Šumavský národní park připravuje části lesů k tomu, aby se v nich v budoucnosti nezasahovalo. Kácí stromy v uměle vysazených smrkových monokulturách, aby tím simuloval podmínky přirozeného lesa. Za několik let by se na takových místech mohl víc prosadit buk a změní se i podoba nepřirozeně hustě zalesněného porostu. Novinářům to řekli zástupci vedení šumavského parku.

Jak vzniká burčák? 
Zpočátku bouřlivě kvasí

Slovácko – Aby burčák chutnal nejlépe, musí vinař dokázat odhadnout správnou dobu k jeho konzumaci. O přípravu tohoto nápoje se ale jinak dokáže postarat sama příroda – kvašením. „Při tomto procesu se cukry mění v alkohol," vysvětluje v dalším díle seriálu Škola burčáku vinař ze Zlechova Břetislav Jakubík.

Barevný a slunečný podzim vystřídá dušičkové počasí

Východní Čechy /FOTO/ - Hřejivé barvy podzimu lákají do přírody a lidé, kteří využili uplynulých slunečných dní a vyšli si na procházku do lesa nebo třeba jen do parku, určitě nelitovali. Tím spíše, že hezké a teplé počasí nepotrvá věčně.