Mladá Boleslav - Vypěstovat v dětech vztah k přírodě, řece a rybářství, to bylo cílem včerejší dopolední akce, které se na břehu Jizery na Krásné louce zúčastnila stovka dětí z 2. základní školy. Zatímco pro některá dítka byla informace, že Ve vodě nežijí jen vodníci (jak se akce jmenovala) překvapením, jiní dokázali bezpečně rozpoznat druhy ryb, nahazovat a poučovat své spolužáky
Zlaté Hory – Dosáhl nejvyšší mety, o jaké může hendikepovaný cyklista snít. Tomáš Kajnar ze Zlatých Hor se před třemi týdny vrátil z paralympiády. V brazilském Riu de Janeiro zažil hrdost na to, že Čech, ale i obavy o svou bezpečnost.
Branišovice, Miroslav – Kdo se zájmem sleduje mohutné ptáky vysoko ve větvích stromů či jen vrabce v hustých keřích za domem a láká jej vědět o jejich životě víc, má možnost. Na pultech knihkupectví je totiž nová kniha známého ornitologa z Branišovic Julia Klejduse. Nese název Ptáci a stromy a jejím hlavním tématem jsou právě vzájemné vztahy mezi ptačími druhy a zdejšími dřevinami.
Vinařice - Psi krásní, malí velcí ale i takoví, které příroda půvabem příliš neobdařila, a přesto si dokáží získat srdce nejednoho milovníka zvířat, se sešli v areálu Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, aby dostali svoji životní šanci a mohli najít nový domov.
Žďárské vrchy - V současnosti se návštěvníci k přírodě ve Žďárských vrších chovají ohleduplněji než v minulosti. Potvrdila to Jana Hejtmánková ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Lidé podle ní už v lesích například tolik nekřičí ani nepouštějí psy na volno. To ale neznamená, že je současný stav ideální.
Smržice – Fjordy, historická města i nádhery přírody za polárním kruhem. Norsko má skutečně co nabídnout a už nějakou dobu se tak neřadí mezi českou turistickou exotiku. Že by ale tuto zem ve Skandinávii někdo projel stopem? Takových cestovatelů už tolik není. Patří však mezi ně i jeden mladý Smržičan, který společně se svým kamarádem z Pěnčína a dalšími dvěma mladými Čechy Norsko poznal očima turisty, který stoprocentně sází na dobrotu neznámých řidičů.
Smržice (Prostějovsko) - Fjordy, historická města i nádhery přírody za polárním kruhem. Norsko má skutečně co nabídnout, a už nějakou dobu se tak neřadí mezi českou turistickou exotiku. Že by ale tuto zem ve Skandinávii někdo projel stopem? Takových cestovatelů už tolik není.
Stříbro - Stříbrské muzeum hostí od pátku 7. října výstavu fotografií od Jana Pakosty. Jeho jméno není ve fotografii neznámé, jde už o několikátou výstavu v tachovském regionu, vystavoval však několikrát i mimo kraj.
Z tělocvičny kulturního domu ve Staříči se line vůně plodů přírody. Od pátku do pondělních 12 hodin tam staříčští zahrádkáři pořádají výstavu ovoce, zeleniny a květin.
Olomouc - Papoušci se vyznačují nejen pestrými barvami a silnými hlasivkami, ale také na zvířata nebývale vysokou inteligencí, kterou často překvapí i zkušené chovatele a vědce. Podle odborníků lze u papoušků bez velké nadsázky použít oblíbené přirovnání, že jsou chytří jako opice. Nejinteligentnějším druhem papouška je podle nich horský papoušek nestor kea původem z Nového Zélandu, který je k vidění na v pátek zahájené třídenní výstavě exotického ptactva Exota Olomouc.
Blansko – Na jaře ji odemkli, v pátek zamkli. U blanenské studánky se sešli milovníci přírody, aby ji symbolicky připravili na zimu. Akce byla zaměřená především na děti. Velkým dřevěným klíčem si každé dítě mohlo studánku samo zamknout. Poté i s rodiči studánce zazpívali několik lidových písniček. Někteří se přidali i hrou na různé hudební nástroje. Na výběr byl například bubínek či různá chrastítka. „Odemykání a zamykání studánky jsme letos uspořádali poprvé. Smyslem této akce je seznámit děti s přírodou, ale také jim dát možnost si v přírodě pohrát. Děti milují hraní s vodou a touto cestou jim to chceme dopřát," řekla jedna z organizátorek akce z Lesního klubu Blansko Monika Popelková.
Václav Vašíček z Břidličné má dva velké koníčky, které do sebe hezky zapadají a doplňují se, jsou jimi myslivost a fotografování. Letos Vašíček získal významné ocenění, ve kterém jsou oba tyto koníčky zahrnuty, je jím Zlatý jelen Slávy Štochla.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražské zoo se v pátek narodilo slůně samici slona indického Tamaře. Je to sameček, jeho otcem je jediný dospělý samec v zoo Ankhor. Novinářům to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Jedná se o třetí sloní přírůstek v historii zoo a druhé slůně počaté v Praze.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražské zoo se v pátek narodilo slůně samici slona indického Tamaře. Je to sameček, jeho otcem je jediný dospělý samec v zoo Ankhor. Novinářům to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Jedná se o třetí sloní přírůstek v historii zoo a druhé slůně počaté v Praze.
Zlín /ROZHOVOR/ - Rok a půl měl pauzu od fotbalu. Sílu po náročném období načerpával s rodinou, v přírodě a také mu pomohla práce ve skladu, kde se setkal s úžasným kolektivem spolupracovníků. Na začátku července se do Zlína vrátil. S chutí. Nastoupil jako ředitel. A teď Leoš Gojš prožívá ve známém prostředí jednu velkou radost.
Jičín / Prachov – Děti ze zájmových kroužků Muzea přírody Český ráj se zúčastnily slavnostního setkání patnácti nominovaných do Zlatého oříšku Královéhradeckého kraje ve Dvoře Králové.
Písek - Kámen a světlo je název výstavy sochařů dvou generací Karla Kudly a Jana Dominika Kudly, která byla ve čtvrtek slavnostně zahájena v Malé galerii písecké Sladovny.
Prostějovsko – Lidé na řadě míst na Prostějovsku se v pátek probudili do mrazivého rána. K vidění v přírodě tedy byla i první jinovatka jako předzvěst blížící se zimy.
Zlín – /ROZHOVOR/ Rok a půl měl pauzu od fotbalu. Sílu po náročném období načerpával s rodinou, v přírodě a také mu pomohla práce ve skladu, kde se setkal s úžasným kolektivem spolupracovníků. Na začátku července se do Zlína vrátil. S chutí. Nastoupil jako ředitel. A teď Leoš Gojš prožívá ve známém prostředí jednu velkou radost.
Bratislava (Slovensko) - Slovenská metropole připravila pro zájemce o netradiční nocování v přírodě chatku, která je ukotvena v koruně stromů. Návštěvníci si domek na stromě, jak bratislavský magistrát projekt pojmenoval, budou moci pronajmout od příštího týdne. Přenocování vyjde na 100 eur (2700 Kč).
Karlovarský kraj - Myslivci řeší problém v podobě přemnoženého invazivního jelena siky. Dříve našim lesům kraloval dvanácterák, dnes je to menší Japonec.
Žďár nad Sázavou - V aule žďárského gymnázia začal tento týden cyklus odborných přednášek pro veřejnost. Je to součást třetího ročníku projektu Vzdělávat se lze v každém věku. Další setkání budou následovat každý druhý týden. Součástí programu je i výlet nebo výtvarná dílna. Vše je dostupné zdarma pro kohokoliv bez ohledu na věk či vzdělání. Důvodem konání přednášek je snaha školy stát se ve Žďáře centrem vzdělanosti i jinak než výchovou žáků. „Chceme lidem nabídnout informace, poznatky a zajímavá fakta, za kterými by jinak museli jezdit do větších měst," vysvětlil ředitel gymnázia Vlastimil Čepelák.
Krymlov – „Již několik let jezdím po závodech a zhruba před rokem se mi v hlavě zrodil zajímavý nápad, že bych mohl nějaký závod uspořádat v domácím prostředí, protože zde máme krásnou přírodu a ideální podmínky pro běh a horské kolo," prozradil Jan Vedral, kde se vzal krymlovský duatlon.
Svatohubertské mše k poctě české myslivosti a přírody se mohou lidé zúčastnit v Malé Morávce. Spolek myslivců a přátel Jeseníků Karlov pod Pradědem pořádá Svatohubertskou mši v sobotu 8. října od 14 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Malé Morávce.
Střední Čechy - Středočeský kraj pokračuje ve vyhlašování nových chráněných území přírody. Rada Středočeského kraje na posledním jednání vydala nařízení, jimiž zřídila osm zvláště chráněných území. Jedno z nich je i na Kutnohorsku.
Znojemsko – Unikátní výstavu korunovačních klenotů, zámek ve Vranově nad Dyjí či zříceninu hradu Cornštejn, ale také tradiční Vinobraní či přírodu v okolí řeky Dyje. To vše letos na Znojemsko přijely obdivovat desítky tisíc lidí. Odborníci hlásí trvalý nárůst počtu turistů, kteří na Znojemsko přijíždějí.
Blansko - Blanenský stavební úřad před časem vydal územní rozhodnutí na stavbu tří bytových domů v sídlišti Písečná. Ochránci přírody se však proti tomu odvolali.
Olomoucký kraj – Měla dost předsudků, dost komentářů vzniklých z nevědomosti. Sport miluje a protože sama holduje vzpěračství, které není tak úplně typické, a zvlášť ne pro ženy, rozhodla se konat. Díky iniciativě Prostějovanky Julie Švecové tak vznikl kalendář, kde hrají hlavní roli vzpěračky z České republiky.
Prostějov – Měla dost předsudků, dost komentářů vzniklých z nevědomosti. Sport miluje a protože sama holduje vzpěračství, které není tak úplně typické, a zvlášť ne pro ženy, rozhodla se konat. Díky iniciativě Prostějovanky Julie Švecové tak vznikl kalendář, kde hrají hlavní roli vzpěračky z České republiky.
Zlín - Poprvé v republice provedli odborníci inseminaci, tedy umělé oplodnění, samice slona afrického. Stalo se to ve zlínské zoologické zahradě, kde ošetřovatelé připravovali slonice k tomuto zákroku již dva roky. Zahrada chová tři samice, poprvé chce mít svá mláďata, připravuje také vybudování chovatelského zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Chov slonů afrických je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. Na základě výsledků provedených vyšetřeních, testů a také adaptace na fixační box byla jako první pro inseminaci vybrána jednadvacetiletá slonice Zola, řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
Jablunkov – Dobré lidi, pohostinnou povahu, krásnou přírodu, ale i válkou zkoušenou oblast poznali jablunkovský místostarosta Stanislav Jakus a radní Luboš Čmiel v ukrajinském Tjačivu. Do partnerského města přijeli z nejvýchodnějšího cípu Česka v předminulém týdnu se smlouvou o spolupráci.
České Budějovice – Dva roky byl kapitánem a také nejproduktivnějším hráčem hokejistů ČEZ Motoru. Ale také mu byla vyčítána horší kondice a nedostatky při bránění. To už je ale minulost. Zkušený útočník Josef Straka (38 let) opouští jižní Čechy a sezonu dohraje v Alpské lize v italském týmu HC Val Gardena.
Telč – V prostorách radnice v Telči si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu věnovanou znalci umění, sběrateli a bibliofilovi Václavu Poppemu. Výstavu připravil Muzejní spolek v Telči ve spolupráci s radnicí. Na pondělní vernisáži vystoupili žáci Základní umělecké školy.
Praha - Chovu psů pralesních se v Zoo Praha daří - zdejší smečka se letos rozrostla o další čtyři jedince. Mláďata se rodičům narodila 6. srpna a je to jejich čtvrtý společný vrh. Štěňata dobře prosperují, v současnosti již opustila noru, a tak návštěvníci mohou v expozici pozorovat skupinu jedenácti psů pralesních.
Svatý Mikuláš - Středočeský kraj pokračuje ve vyhlašování nových chráněných území přírody. Rada Středočeského kraje na jednání ve středu 5. října vydala nařízení, jimiž zřídila osm zvláště chráněných území. Jedno z nich je i na Kutnohorsku.
Litvínov - Senioři vstupují již do pátého semestru Virtuální univerzity třetího věku. Pořádá ji pro ně litvínovská knihovna ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou.
Chřiby – Velké množství přírodních krás, nezapomenutelné scenérie s lákadly pro všechny věkové skupiny turistů i cykloturistů – jsou Chřiby. Do nich se v sobotu dopoledne vypravilo z Buchlovic, a to v rámci 44. ročníku Chřibské třiatřicítky, 183 přátel pěší turistiky a 14 cykloturistů.
Rohatec /FOTOGALERIE/ – Děti i dospělí od začátku týdne u rohatecké školy vídají novinku. Stojí tam hotel. Sice je jen hmyzí, i tak si jej velmi oblíbili místní žáci prvního stupně. Sami jej také zaplnili dřevem a dalším přírodním materiálem.