Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Medvědi ve francouzských Pyrenejích stále budí spory

Arbas - Dvacet let uplynulo od vysazení medvědů na francouzské straně Pyrenejí a mezi odpůrci těchto šelem, kteří požadují definitivní zastavení programu, a jejich zastánci, kteří zase chtějí rozmnožit jejich řady, zuří sváry. Píše o tom agentura AFP.

Středočeský kraj poskytl na Dům Natury v Příbrami 10 milionů korun

Příbram - Náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD) a ředitel obecně prospěšné společnosti Ekologické centrum Orlov Vladimír Král podepsali v pondělí veřejnoprávní smlouvu o poskytnutí dotace. Ekologické centrum Orlov podle této smlouvy dostane 10 milionů korun na financování projektu Dům Natury, který je v Příbrami.

Hradiště v roce 2015 poprvé srazilo hodnoty znečištění vzduchu pod limit

Uherské Hradiště – Obyvatelům Hradiště se dýchá lépe. Vyplývá to alespoň z hodnot znečištění vzduchu, které se ve městě podařilo poprvé v historii srazit pod povolený limit. Polétavý prach totiž v roce 2015 překročil hranici pouze jednatřicetkrát, přičemž povoleno je pětatřicet dnů za rok. Ještě před deseti lety se přitom Hradiště „dusilo" 111 a před pěti lety 83 dnů!

Sousedé sčítali čápy v trojzemí

Linec – Mladí ochránci přírody z Haslachu letos opět sčítali čápy v regionu tří zemí. „Mezi Breitenbergem v Bavorském lese a Rychnovem nad Malší napočítali v devíti hnízdech jedenáct mladých," píše deník OÖN. „Obzvlášť úspěšní v potomstvu byli opět jako už léta jihočeští čápi. V šesti hnízdech se objevilo devět mláďat."

Adoptovaní rorýsi rozšířili vlašimskou kolonii

Vlašim – Vlašimským ochráncům přírody se podařilo úspěšně adoptovat osm mláďat rorýsů. Ptáci, kteří patří k nejlepším letcům, se v těchto dnech vydávají na dalekou cestu za sluncem. Spolu se svými adoptivními rodiči a nevlastními sourozenci poletí i díky ochranářům na svou první dlouhou pouť i zachráněná mláďata.

Po třiceti letech se do pražské zoo vrátili damani stepní

Návštěvníci Zoo Praha mohou nově v expozici umístěné v pavilónu Afrika zblízka obdivovat trojici damanů stepních, které zoologická zahrada získala z německého Bernburgu. Jedná se o druh, který je v evropských chovech relativně řídce zastoupen - v současnosti ho chová jen patnáct zoologických zahrad. Zajímavostí tohoto druhu je, že byť se jedná o zvíře menšího vzrůstu s váhou od 1,3 do 4, 5 kg, je nejbližším příbuzným největších suchozemských savců - slonů.

Lesní školka v Luštěnicích spojuje vzdělání i přírodu

Luštěnice - Přemýšlíte, do jaké školky umístit své dítě od září? Možná pro vás najdou řešení v Luštěnicích. Centrum přítomnosti Duhová, které najdete v části Zelená, jen kousek od sjezdu z dálnice D10 a v docházkové vzdálenosti od obce, totiž od 1. září otevírá lesní školku.

Nařízení Unie zasáhne i mělnické nutrie

Mělník – Mezi invazivní nepůvodní živočichy ze seznamu Evropské unie, jejichž výskyt ve volné přírodě se má postupně omezovat, patří i nutrie. Velcí vodní hlodavci, pocházející z Jižní Ameriky, žijí na několika místech 
u vodních toků a ploch na Mělnicku. 

Nikol Švantnerová: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová se přestěhovala do pražského bytu po výhře v české soutěži krásy. Narodila se v Šumperku, nějakou dobu žila s rodiči v Českých Budějovicích, kvůli práci se jí ale stalo domovem hlavní město. V Praze tráví hodně času, a když má volno, chodí zde převážně sportovat. Nezapomíná ani na přírodu, proto nezřídka navštěvuje skryté zelené kouty Prahy. Její kroky často vedou i do historických částí metropole.

Cyklotrasu natočili na video. Má na Boskovicko přilákat další turisty

Boskovice – Z Boskovic okolo přehrady a zpět. Tak se jmenuje video, které přibylo na webových stránkách Boskovic. Radnice jej nechala natočit proto, aby zatraktivnila město v očích místních i turistů. „V okolí Boskovic a vůbec v celém regionu je řada nádherných cyklotras. Turisté do našeho města míří na víkendové pobyty, ale i jednodenní návštěvy. Loni jsme vydali mapu asi šesti cyklistických okruhů, která sklidila obrovský úspěch. Když jsme letos dostali nabídku od jedné společnosti na nafilmování jedné trasy, kterou považujeme za atraktivní, neváhali jsme," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Pražská Zoo oslaví v pátek hned dva mezinárodní dny. Slonů a lvů

Zoo Praha láká návštěvníky na dvojité oslavy, které se uskuteční v pátek.  V Údolí slonů na ně čeká zajímavý program v rámci Mezinárodního dne slonů, kterého se poprvé zúčastní i benjamínek sloního stáda - čtyřměsíční Maxmilián. Stranou nezůstane ani král zvířat, v Pavilónu šelem a plazů zoo oslaví také Mezinárodní den lvů.

Žáci odcházejí za obviněnou a vyhozenou učitelkou

Tršice – Žáci, kteří chodili do třídy pedagožky, jež dostala výpověď z tršické základní školy kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování dětí na škole v přírodě, odcházejí společně se svou učitelkou. 

Rozhledny lákají turisty i místní

Třebíčsko - Třebíčsko je okresem nejen s krásnou přírodou, ale také vysokými vysočinskými kopci, ze kterých je nádherný výhled. Právě proto bývají tato vysoká místa obohacena o rozhledny. Toho využívají místní i turisté, kteří se vydávají za přírodními krásami často a v hojném počtu.

Žádná armáda, cvičiště na Pálavě se stalo památkou

Mikulov – V minulosti byla pod správou armády, nyní je z ní nová přírodní památka. Řeč je o někdejším vojenském cvičišti v Chráněné krajinné oblasti Pálava. 
V místě žijí desítky zvláště chráněných zvířat. Zvláště pak těch bezobratlých.

V Číně se narodila vzácná pandí dvojčata

Peking - V chovné výzkumné stanici v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny se narodila pandí dvojčata - sameček a samička. Informovala o tom čínská státní televize CCTV. Mláďata se narodila dnes časně ráno a byla ihned umístěna do inkubátoru. Obě se těší dobrému zdraví.

Nařízení Unie zasáhne i mělnické nutrie

Mělník – Mezi invazivní nepůvodní živočichy ze seznamu Evropské unie, jejichž výskyt ve volné přírodě se má postupně omezovat, patří i nutrie. Velcí vodní hlodavci, pocházející z Jižní Ameriky, žijí na několika místech 
u vodních toků a ploch na Mělnicku. Přímo v Mělníku je jejich rájem říčka Pšovka 
a především obě jezírka 
v parku na Podolí, sousedícím s autobusovým nádražím.

Mníšek pod Brdy zvažuje zlepšit trasy pro cyklisty

Mníšek pod Brdy - Nové cyklotrasy na území Mníšku pod Brdy by měly propojit zajímavá místa v jeho okolí. O záměru vytvoření dvou cest pro cyklisty chce diskutovat město s občany. Vytvořit dvě cyklotrasy na území Mníšku pod Brdy je záměr, o kterém nyní přemýšlí starosta města Petr Digrin. Nejdříve se však o něm chce poradit s obyvateli. Diskuze by mohla začít po prázdninách.

Obhájil první místo. Na Zlaté srnčí trofeji poznával lebky i bylinky

Lysice – Zkušeným myslivcům či přírodovědcům mohou svými znalostmi konkurovat děti, které navštěvují kroužek myslivosti, lesnictví a ochrany přírody při lysické základní škole. Některé z nich letos zazářily na celorepublikovém finále soutěže Zlatá srnčí trofej, která se konala na lesnickém odborném učilišti v Bílé.

Hana Kosinová (91 let) v Cholíně: Znám tady už každý kámen

Cholín /ROZHOVOR/ – Tisíce rekreantů tráví léto u Vltavy. Mezi oblíbená místa k odpočinku patří Slapská přehrada, oblast Cholína. Od dětství se sem z Roudnice nad Labem ráda vrací Hana Kosinová, ve svých jednadevadesáti letech, aby zasvětila do krás zdejší přírody nejmladší členy rodiny. Má tu totiž hluboké kořeny a ještě si pamatuje, jak dědečkovu hospodu navždy zaplavila voda, když lidská obydlí musela ustoupit přehradě.

Z Blanska až na Nordkapp. Dvojice stopem ujela deset tisíc kilometrů

Severní mys, Lofoty – Nádherná příroda, milí lidé. Deset tisíc kilometrů stopem. Tak se dá ve zkratce popsat dvouměsíční cestovatelské dobrodružství Ondřeje Háby z Blanska a Zuzany Tkadlecové z Holešova. „Do Norska jsme stopem vyrazili nejen kvůli nádherné přírodě, ale také proto, abychom lidem ukázali to, že i když je v Norsku velmi draho, tak peníze tam nehrají až takovou roli. A člověk tam může zažít spoustu dobrodružství a neopakovatelných zážitků s minimálními náklady," říká dvacetiletý mladík.

Před 73 lety skončil provoz v táboře v Letech

Lety – Před 73 lety 8. srpna 1943 byl ukončený provoz cikánského tábora v Letech, který byl založený 1. srpna roku 1942. Jak už Písecký deník informoval, pořádal minulý týden Památník Lidice, pod které Kulturní památka Lety spadá, pietní vzpomínku na zdejší oběti.