Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Brány hradu Litice zůstávají zavřené

Litice nad Orlicí – Brány hradu Litice se neotevřou dříve než na konci července. Zpřístupnění památky turistům neustále oddaluje zabezpečení a oprava zdi torza severního paláce, která se loni zřítila. Jediný státní hrad na Orlickoústecku by mohl být od konce července zpřístupněn alespoň o víkendech a od září potom celodenně mimo pondělí.

Na BIKE VALACHY míří jediný „růžový" Čech z Gira Jan Hruška

Velké Karlovice /ROZHOVOR/ - Na start BIKE VALACHY se postaví i Jan Hruška (na snímku dole), dosud jediný Čech, kterému se kdy podařilo získat růžový dres vedoucího závodníka v legendárním Giru. Jednačtyřicetiletý sportovec, jenž se v letech 1995 až 2007 věnoval profesionálně silniční cyklistice a poté dalších šest let bodoval i v závodech horských kol, již ukončil závodní kariéru.

Školáci bádají
v lomu v Kosově

Jihlava – Žáci ze čtyř jihlavských středních škol zkoumají nepřístupný lom 
v jihlavské okrajové části Kosov. Vývoj přírody v lomu v Kosově probíhá už šestnáct let bez jakýchkoliv dalších okolních vlivů. Proto se tato oblast může stát moderní učebnicí pro středoškolský tým a v budoucnu také pro další žáky i zájemce o přírodu.

Rozhledna na oblíbeném Svinci budí rozpaky

/ANKETA DENÍKU/ Záměr novojičínské radnice postavit na oblíbeném Svinci rozhlednu, budí velkou diskusi. Odpůrcům vadí lidský zásah do krajiny i navýšení dopravy, zastánci ve stavbě vidí šanci, jak dostat lidi do přírody.

K vyplnění žádosti stačí patnáct minut

Chrudim – Dobrovolníci z Pardubického kraje by už neměli ztrácet ani minutu, pokud ještě chtějí získat finanční podporu z nejjednoduššího dotačního programu v České republice. Ten se jmenuje A4 a o jeho administraci se stará chrudimský Altus. Jeho výhodou je skutečnost, že samotná žádost se vejde na jednu stranu A4.

Šplhali s veterány až do Alp, cestou museli několikrát opravovat

Tachovsko – Tahle parta lidí má ráda stará auta a touhu vidět na vlastní oči alpské velikány. Dali hlavy dohromady a rozhodli se, že vezmou své veterány a vydají se na jedno z nejvyšších míst, kam v Evropě vede silnice, totiž pod rakouskou skalnatou pyramidu v bočním výběžku hlavního alpského hřebene. Připomíná svým tvarem zvon a odtud se bere její název Velký zvoník, tedy Grossglockner.

Zoologická zahrada obnoví večerní komentované prohlídky

/FOTOGALERIE/ S nadcházejícími prázdninami budou v ostravské zoologické zahradě opět zahájeny večerní komentované prohlídky. Zájemci budou mít možnost zažít, co se děje v zoo po zavírací době a jak se chovají zvířata po setmění.

Exministr Miko: Návrhu zákona o ochraně přírody chybí cíl

Praha – Jednou ze slabin návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který má přinést nová pravidla pro všechny čtyři národní parky, je to, že neobsahuje konkrétní termín pro ochranu divoké přírody, řekl bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko. Novelu vytvořilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem (ANO), které navrhuje jako dlouhodobý cíl ochrany národních parků „zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". Sněmovna by o novele měla rozhodnout tento týden, zřejmě v pátek.

V lesoparku na Padáku vznikla nová naučná stezka

Příbram - Naučná stezka na Padáku 
v Příbrami se jako téma bakalářské práce zalíbil místostarostce Ženíškové a tak spustila její realizaci. Návštěvníky lesoparku poučí o přírodě 11 zastávek.

Eliška ze zoo už je mezi nosorožci v Tanzanii

Královéhradecko/ Mkomazi - Tříletá samice nosorožce dvourohého Eliška z královédvorské zoo v pondělí odpoledne po strastiplné cestě savanou dorazila do tanzanského národního parku Mkomazi.

Dobrovolníci pomohli vzácným květinám na Musalově stráni

Kropáčova Vrutice - Díky dvěma velkým asanačním zásahům se podařilo vrátit na Musalovu stráň u Kropáčovy Vrutice na Mladoboleslavsku ohrožené bělozářky liliovité, které na Mladoboleslavsku rostou právě jenom tam. Takto bohatá populace, která je tu k vidění právě nyní, je naprosto výjimečná.

OBRAZEM: Muzeum otevřelo novou expozici

Pohoří – V sobotu 25. června se v Muzeu Mirovicka v Pohoří sešli příznivci regionální historie, vedení obcí, hosté a další zájemci, kteří si nechtěli nechat ujít slavnostní otevření nové sekce nazvané Dějiny Mirovicka.

Betonová cyklostezka postupuje na Blatnici pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem - Konec letních prázdnin se ponese v duchu stavby cyklostezky z Veselí nad Moravou do Blatnice pod Svatým Antonínkem. Tu začali zastupitelé obou obcí řešit už před deseti lety. „Zahájení stavby je naplánované na srpen, její dokončení na říjen tohoto roku," oznámil veselský místostarosta Petr Kolář.

V Břidličné gratulovali jubilantům

Do Břidličné většinou přišli při osídlování pohraničí po druhé světové válce. Nyní slaví sedmdesát a více let. K významnému jubileu jim v obci uspořádali oslavu.

Chirurg Pavel Pafko: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Slavný český chirurg, profesor Pavel Pafko se nejlépe cítí u sebe doma v Podolí. Krásné nábřeží, cyklostezky, bazén, příroda. Co víc si přát? Občas si vychutná i procházku po Karlově mostě. Vždy ale až v podvečer, kdy je most prázdný a nebrázdí ho zástupy turistů. „Možná, že z níže uvedeného se zdá, že nemám rád lidi.

Kdo zavinil popálení muže?

Sokolov - Incident, kdy došlo k popálení muže, který byl mezi diváky sobotní soutěže ohňostrojů v Sokolově, vyšetřuje policie. Kriminalisté hledají svědky události, jejich případné záznamy v mobilech a další zraněné osoby. Zdravotníci kromě popáleniny ošetřovali ještě další tři osoby. Jejich zranění by však neměla mít souvislost se zmíněným incidentem.

Na zvěřinových hodech ve Vrbně si lidé pochutnali

Jídelní lístek: zvěřinová sekaná pečeně, pikantní zapečená topinka, zvěřinový guláš, jelení kýta na smetaně se špekovými knedlíky, srnčí smažený řízek s mysliveckým bramborovým salátem, kančí výpečky se zelím a bramborem, jelení klobásky a Honzovy buchty s borůvkami.

Dobrovolníci pomohli vzácným květinám

Kropáčova Vrutice - Díky dvěma velkým asanačním zásahům se podařilo vrátit na Musalovu stráň u Kropáčovy Vrutice ohrožené bělozářky liliovité, které na Mladoboleslavsku rostou právě jenom zde.

OBRAZEM: Malíř Hlaváč představuje 230 pohledů na zvířata

Rousínov – Cestuje po celém světě. Atmosféru a dojem z toho, co zažívá, malíř Václav Hlaváč zaznamenává pouze tužkou. S obrazy pak dál pracuje v ateliéru, kdy používá hlavně akvarelovou techniku. Některá jeho díla mohli loni obdivovat návštěvníci Turistického informačního centra ve Vyškově. Několik posledních výstav pořádal na Staré radnici v Rousínově.

Jak si připravit smoothie? Dobře mixujte a nezapomeňte na led!

Velké Karlovice - Letní horka dávají tělu pořádně zabrat. Výborným způsobem, jak se osvěžit a současně doplnit potřebné vitamíny, jsou takzvané smoothies – neboli koktejly z čerstvého ovoce a zeleniny. V tomto letním období se přímo nabízí využít veškeré dostupné dary přírody – zahrady i sady plodí „jako o život" a také na trzích se nyní dá nakoupit spousta čerstvého, voňavého a chutného ovoce i zeleniny.

Co si sbalit na dovolenou na horách

Východní Čechy - Pokud se chystáte se na dovolenou a místo moře nebo chalupy u rybníka jste se letos rozhodli vyrazit na hory, měli byste na to pamatovat i při balení. Dovolená v horách je tak trošku jiná, hodit se vám bude i pár moudrých rad.

Na hradě zpívali s Wyjou

Volfštejn - Hrad Volfštejn se koncem týdne stal dějištěm Svatojánského večera, který je v Černošíně už dlouholetou tradicí.

Antilopí sameček je v péči matky Audrey a stáda

Zlín Zlínské zoo se po pouhém roce a půl chovu antilop koňských letos v květnu narodilo první mládě. Sameček strávil první měsíc svého života v chovatelském zázemí, nyní však již společně s celým pětičlenným stádem vychází do prostorného výběhu v africké části areálu zoo.

Strážníci odchytávali hada a postarali se i o poštolku

Cheb - „Tato situace není ojedinělá. S nálezy zvířat se setkáváme docela často a je třeba dodržovat jasně dané postupy. Nalezená zvířata končí v nejbližším útulku nebo k tomu určených stanicích," potvrdil velitel vnitřní služby.

Automobily v Benešově neprojedou ani u pivovaru

Benešov – Že mají cestáři nejvíce práce s opravami silnic právě v době, kdy chce většina lidí během dvou prázdninových měsíců vypadnout z města někam do přírody, je zřejmé každý rok. Letní uzavírky silnic jsou proto doslova želeným zákonem. A nejspíš to tak zůstane navždy. V zimě se totiž asfalt pokládá špatně.

Pražská zoo získala nejvzácnější druh pekari - pekari Wagnerova

Praha - Pražská zoologická zahrada získala dva samce a dvě samice pekari Wagnerova, což je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. V roce 1930 byl popsán jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3000 jedinců. Návštěvníci Zoo Praha ho budou moci vidět ve výběhu od pondělka, sdělila mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Mladá výtvarnice hledá inspiraci v přírodě i svém nitru

Boskovice – Když osmnáctiletá Kristýna Palečková zažívá špatné období nebo když se prostě jen nudí, často sahá po štětci a plátnu. Malování ji na nějaký čas zabaví a chmury se vytratí jako barva vymíchaná ve sklenici vody. Inspiraci hledá všude kolem sebe, hlavně v krásách přírody. Své nadání teď zúročila i ve výtvarné soutěži MY DVA s Jirkou Bouškou do Ria 2016.

V Brazílii objevili papouška, který byl považován za vyhynulého

Brasília - V Brazílii ornitologové objevili vzácného papouška, který ve volné přírodě nebyl k vidění více než 15 let, a byl proto odborníky považován za vyhynulého. Ara škraboškový byl zachycen na video ve státě Bahia a podle zástupců brazilské společnosti na ochranu ptactva ho zřejmě do přírody vypustil pytlák, který se chtěl vyhnout zatčení, napsal server BBC.