Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.
Poděbrady - 1,6 milionu korun. To je výše mimořádné dotace pro Ekocentrum a Záchrannou stanici pro zraněné živočichy, která se na konci loňského roku přestěhovala do nového areálu v lese u Poděbrad.
Staré Město – Raci říční, pstruzi, bobři, čápy, ale i ostříž lesní, strnad rákosní nebo hořavka duhová. Fauna Starého Města se v posledních letech rozšiřuje nejenom o klasické druhy, které zde tradičně žily, ale také o vzácné exempláře živočichů, jejichž výskyt je i v jiných oblastech raritou. Slovácké léto tak bude v okolí Starého Města většině rekreantů spíše připomínat výlety do přírody, než procházky okolo téměř 7 tisícového města.
Kutná Hora - Den Země si připomněli žáci na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Vyučování bylo netradiční. První i druhý stupeň se zabýval ekologií, rozložitelností materiálů, hrami na pozemku školy, poznáváním rostlin a živočichů.
Beskydy, Valašsko – Ochránci přírody odhadují, že v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách se pohybuje minimálně deset dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci.
Chřiby – Za poslední léta se stalo již tradicí, že členové Expedice Chřiby přicházejí téměř každoročně s novou regionální publikací. Tou letošní je kniha z řady Chřibů záhadných a mytických svazek 11, nazvaná Chřiby – stopami dálnice, jejíž autory jsou Pavel Zrna a Bořek Žižlavský.
Rakovnicko - Studie Povodí Vltavy na výstavbu retenční nádrže na řece Berounce, ideálně v místech před obcí Roztoky na Rakovnicku, má podle vodohospodáře Luboše Matějky celou řadu nedostatků. Ten navíc řekl, že autoři studie určitě vědí o špatné stabilitě svahu na březích Berounky, ale na nebezpečí neměli prý příliš upozorňovat.
Přívrat /Krátce/ - Záchranný transfer obojživelníků v okolí přívratských rybníků skončil. Ochránci přírody ze záchytných nádob do vody přenesli 7279 obojživelníků. Byly mezi nimi opět i vzácné druhy, jako jsou ropucha a rosnička zelená, čolek velký nebo blatnice skvrnitá.
Velké Březno - Den země si nenechaly ujít děti ve Velkém Březně. Deváťáci ze zdejší základní školy připravili pro své mladší kamarády z mateřské školy stanoviště plná různých her a úkolů, které měly malým dětem naznačit správnou cestu jak se chovat k Zemi a chránit ji.
Hluboká nad Vltavou – Když dnes přijede turista na Hlubokou, první, co vidí, je sýpka. Rozlehlou historickou budovu lze považovat za jednu z dominant města, už řadu let je ale v dezolátním stavu. To se má brzy změnit. V sýpce vznikne muzeum a obklopí ji nový park s amfiteátrem. Chystá se i proměna dalších částí Hluboké, kam denně zavítají stovky turistů.
Jeseníky – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.
Olomoucký kraj – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.
Českobudějovicko – Příliv chladného vzduchu od severu, který přinesl i noční přízemní mrazíky, nepotěšil pěstitele ovocných stromů nebo chovatele včel.
Nejde ani tak o soutěž, ale o motivaci ke sportu v přírodě. Tak popisuje Vyškovan Marek Voráč akci Vrchařská koruna Drahanské vrchoviny. Inspiroval se u kolegů na Valašsku, kde se odehrála první taková soutěž v republice. Vybral patnáct vrcholů a zajímavých míst Drahanské vrchoviny a vyzývá cyklisty, aby je navštívili. Čas mají do konce října.
Mladoňovice – Mateřskou školku v Mladoňovicích v uplynulém týdnu navštívil člen okresní odborné rady prevence ze Sboru dobrovolných hasičů Chrudim Daniel Seifer.
Nasavrky – Navzdory nepříznivému počasí si k rybníku Hluboký, kde se uskutečnila tradiční akce u příležitosti Dne Země nazvaná Ptačí neděje, našlo cestu více než šedesát lidí.
Křivoklát – Zaměstnankyně Mateřské školy Křivoklát Jaroslava Vimrová a Lenka Helebrantová se během návštěvy Rakovnického deníku v jejich předškolním zařízení shodly: „Děti i my máme z opravených koupelniček v naší školce velkou radost. Byly už ve špatném stavu a nyní jsou k nepoznání."
Výletníci dnes mohou procházet Albrechtickem po značených lesních stezkách, pěšinách a polních cestách, které tvoří Městský turistický okruh, dlouhý 28 kilometrů. K jeho pěti hlavním cílům Vrchu Dubí, Poutní hoře, zřícenina hradu Burkvíz, zámku Linhartovy a rozhledně Dvě věže na Hraničním vrchu brzy přibude další atrakce.
Krkonoše - Stovky dobrovolníků se zdarma a ve volném čase vydaly uklízet hory. Skvělý příklad zájmu o přírodu na druhé straně ukazuje na pravý opak jen povrchní zájem mnohých návštěvníků. Jinak by se tuny odpadků nemohly do Krkonoš dostat.
Hradec Králové - U příležitosti Dne Země sev úterý 26. dubnav centru Nová Akropolis na královéhradecké třídě Karla IV. uskuteční přednáška o vztahu původních obyvatel Ameriky k přírodě, jejich úctě k minerálům, rostlinám a zvířatům nazvaná Indiáni a Matka Země.
Poslední taková, která oslovuje stále větší počet lidí, se v sobotu uskutečnila v Beskydech. Velký jarní úklid Beskyd veřejnosti Poděkuj horám už druhý rok uspořádal spolek Čisté Beskydy. Několik set dobrovolníků sbíralo odpadky do igelitových pytlů po celé délce beskydského pohoří.
Jaroměř - Na sobotní osmatřicátý ročník pochodu Okolo Jaroměře vyrazily spolu s vyznavači pěší i cykloturistiky také dvě ženy zákona. Ty se na služebních bicyklech vydaly na osmašedesáti kilometrovou trasu.
Mladá Boleslav – Přicházím na nádvoří mladoboleslavského hradu. Je tu neobvyklý ruch a oproti běžnému provozu zhruba desítka zaparkovaných osobních vozidel. Jejich řidiči hbitě vystupují, otevírají zavazadlové prostory, vyndavají krabice a nesou je do archivu. „Tady se mi podepište," říká jedna z organizátorek hned u vchodu muži, který je oblečený do zelené vesty a khaki kalhot.
Rakovník – Informační středisko Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko opustilo tentokrát dobře známou krajinu ležící v povodí řeky Berounky a zorganizovalo Den Země v Botanické zahradě v Rakovníku.
Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech, které se konalo v únoru, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.
Hoslovice - Každé místo má svého člověka, kterého lze bez nadsázky nazvat jeho tváří. Vodní mlýn Hoslovice takového člověka má. Je jím košíkář Pavel Rouha z Velešína. „Mám mlýn hrozně rád. Učaroval mi od první chvíle, kdy jsem ho viděl," říká. Se svým uměním už jezdí do mlýna od roku 2008.
Liberec /FOTOGALERIE/- Dvouměsíční mláďata bílých tygrů mohou návštěvníci liberecké zoo vidět ve vnitřní expozici. Porodní box, kde dosud byla ukrytá, ošetřovatelé zvířatům minulý týden uzavřeli.
Jeseníky – Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.
Pelhřimov – Pozlacené blyštivé předměty, keramické sošky, hračky z tržnic, zahradní trpaslíci s lopatou v ruce nebo jeleni v říji – to vše je dnes chápáno jako kýč. Kýčovité předměty.
Ostrava – Vlčí hlídky, které během února mapovaly výskyt velkých šelem v Beskydech, narazily na stopy celkem 15 rysů a tří vlků. V Javorníkách podle výsledků mapování žije i medvěd. Potvrzují to tři na sobě nezávislá pozorování, dnes to řekla koordinátorka projektu hlídek Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Beskydy.
Hostomice - Den Země oslavil Unipetrol již tradičně společně s Českým rybářským svazem vypouštěním ryb do řeky Bíliny. V minulých dnech bylo vysazeno i za pomoci žáků ze ZŠ Hostomice a dětí z rybářských kroužků celkem 300 kilogramů původních druhů říčních ryb. V řece se díky tomu rozroste populace plotice obecné, cejna velkého, jelce jesena a okouna říčního. Ryby, přivezené ze sádek Rybochovného zařízení Chabařovice, byly vypuštěny na třech místech řeky.
Černá v Pošumaví – Jachetní Klub Černá v Pošumaví se u svých členů těší veliké oblibě. Největší devizou tohoto přístavu je nepochybně jeho poloha, která místním jachtařům nabízí zážitek z plachtění ihned po opuštění přístavu. Jeho poloha navíc zajišťuje i dobré povětrnostní podmínky, bez kterých se jachting neobejde. Další z výhod je atmosféra, která v přístavu panuje. Většina těch, kteří zde svoji loď mají, se dobře zná a klub si udržuje rodinnou atmosféru. Jedním z jachtařů je Petr Meškán.
Čechy pod Kosířem /ANKETA/ – Teze, že do Čech pod Kosířem vlak nejezdí, není aktuálně pravdivá. Tedy částečně. Koleje sice do obce známé díky zámku, parku či muzeím nadále nevedou, turistický vláček však od tohoto jara míří i na vrchol "Hanáckého Mont Blancu".
Česká Lípa - Ukázky sokolnické a myslivecké práce, přednášky, výtvarné dílny i vědomostní soutěže o přírodě a lese nabídl čtvrteční program ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, který připravilo tradiční oslavy Dne Země.
Česká myslivost je bohatá na specifické zvyky a tradice. Malou exkurzi do tohoto jedinečného světa kulturního dědictví mysliveckých předků mohli lidé absolvovat minulou středu ve Vrbně pod Pradědem.
Hrachov - Jaro na sebe podle ochránců zvířat ve stanici Ochrany Fauny ČR v Hrachově na Příbramsku letos nechalo poměrně dlouho čekat, co se týká návalu opuštěných nebo nalezených mláďat. „V březnu jsme měli příjem tří malých zajíčků, poté ale nastala menší odmlka," potvrdila Miloslava Mackeová.