Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Stezkou Josefa Vavrouška

Skalní města - Odpočinek i poučení lze nalézt na značených cestách Broumovska, které vedou atraktivními místy oblasti. Informace o květeně, zvířeně a neživé přírodě přináší obnovená naučná stezka Josefa Vavrouška v Teplických skalách.

Včelaři bědují. Kvůli zimě hrozí málo medu

Náchodsko - Nízké teploty posledních dnů nedělají radost ani některým včelařům. Zahrady a sady kvetou, ale včely jsou schované v úlech. Pokud by toto nevlídné počasí pokračovalo i v květnu, bude už situace pro včelaře vážná.

V lesoparku možná brzy přibudou i pikniková místa

Mnichovo Hradiště - Přestože se k podobě lesoparku lidé už vyjádřili, na reálnou změnu se podle starosty Ondřeje Lochmana i architekta města Jakuba Chuchlíka, mohou těšit v horizontu příštích let.

Školka U Nemocnice čeká na děti

Prachatice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Jen obvodové zdi a nosné sloupy zůstaly z původní budovy patologie a následně ředitelství Nemocnice Prachatice, a. s. Právě na tomto základě začala prachatická firma v přízemí stavět nové prostory pro třídu mateřské školy a v patře pak pět startovacích bytů pro zaměstnance nemocnice. Nové jsou rozvody vody i elektřiny.

V Jeseníkách žijí rysi i vlci, ukázal výzkum

Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.

Na svou krásu dbáme stále více. Co je hitem?

Byly časy, kdy lidé nijak zvlášť nedbali na to, jak konkrétně vypadají. Móda se řešila primárně u žen, zatímco muži stáli pozadu. Nyní se vše mění a i mužská populace začíná řešit to, jak konkrétně vypadá. A ženy? Ty samozřejmě svou krásu řeší stále více. Co konkrétně je hitem u těch, které chtějí vypadat dokonale? Pojďme se společně podívat.

Aktivní pobyty začínají být hitem

Zatímco ještě nedávno bylo lákadlem vyrazit k moři a trávit dlouhé hodiny na plážích, dnes jsou hitem pobyty spíše aktivnějšího charakteru. Tedy takové, které jsou spojeny s možností poznat zajímavá místa, nebo si náležitě zasportovat. A to nejenom u nás, ale i v zahraničí.

Bílý kámen je tady! Libavá se otevírá, letos jen jednou a s novým vstupem

Libavá – Vojenský výcvikový prostor Libavá je pro veřejnost celoročně uzavřen. To mu dodává atmosféru tajemství, stejně jako osud tamních vysídlených sudetských vesnic. Turisté a cyklisté se tam mohou podívat pouze výjimečně, při oblíbené akci Bílý kámen. Ta se letos koná jen jednou v roce, a to 1. května.

Svah je v pohybu. Ohrožuje domy v Halenkovicích

Halenkovice – Obavy o svůj dům zmítají Michalem Palúchem, který už dvanáct let bydlí v halenkovické lokalitě Chobotov. Kopec, nad kterým žije v rodinném domě, začíná vlivem eroze ujíždět. Tamní domácnosti jsou v ohrožení. Svah postupuje sice pomalu, zato jistě. Třeba po takových terasách, které tam dříve bývaly u domů, zbyly už jen náznaky, prakticky se slévají v jeden kopec.

V Jeseníkách našli nejstarší smrk v Česku, růst začal kolem roku 1520

Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.

Fauna Starého Města rozkvétá, najdete zde i vzácné ryba a motýly

Staré Město – Raci říční, pstruzi, bobři, čápy, ale i ostříž lesní, strnad rákosní nebo hořavka duhová. Fauna Starého Města se v posledních letech rozšiřuje nejenom o klasické druhy, které zde tradičně žily, ale také o vzácné exempláře živočichů, jejichž výskyt je i v jiných oblastech raritou. Slovácké léto tak bude v okolí Starého Města většině rekreantů spíše připomínat výlety do přírody, než procházky okolo téměř 7 tisícového města.

FOTO: Ohlédnutí za Dnem Země na ZŠ T. G. Masaryka v Kutné Hoře

Kutná Hora - Den Země si připomněli žáci na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Vyučování bylo netradiční. První i druhý stupeň se zabýval ekologií, rozložitelností materiálů, hrami na pozemku školy, poznáváním rostlin a živočichů. 

Expedice Chřiby se v nové knize zaměřila na chřibskou dálnici

Chřiby – Za poslední léta se stalo již tradicí, že členové Expedice Chřiby přicházejí téměř každoročně s novou regionální publikací. Tou letošní je kniha z řady Chřibů záhadných a mytických svazek 11, nazvaná Chřiby – stopami dálnice, jejíž autory jsou Pavel Zrna a Bořek Žižlavský.

Přehrazení Berounky: svahy jsou nestabilní, hrozí zborcení

Rakovnicko - Studie Povodí Vltavy na výstavbu retenční nádrže na řece Berounce, ideálně v místech před obcí Roztoky na Rakovnicku, má podle vodohospodáře Luboše Matějky celou řadu nedostatků. Ten navíc řekl, že autoři studie určitě vědí o špatné stabilitě svahu na březích Berounky, ale na nebezpečí neměli prý příliš upozorňovat.

Děti z Velkého Března si Den země užily na jedničku

Velké Březno - Den země si nenechaly ujít děti ve Velkém Březně. Deváťáci ze zdejší základní školy připravili pro své mladší kamarády z mateřské školy stanoviště plná různých her a úkolů, které měly malým dětem naznačit správnou cestu jak se chovat k Zemi a chránit ji.

Selský rok Jana Veleby - duben

Havlíčkobrodsko - Čas letí jak o závod, a tak tak jsem až nyní stihl slíbený článek k měsíci dubnu, který vám milí čtenáři předkládám.

Město, které zná celý svět, se promění

Hluboká nad Vltavou – Když dnes přijede turista 
na Hlubokou, první, co vidí, je sýpka. Rozlehlou historickou budovu lze považovat za jednu z dominant města, už řadu let je ale v dezolátním stavu. To se má brzy změnit. V sýpce vznikne muzeum a obklopí ji nový park 
s amfiteátrem. Chystá se 
i proměna dalších částí Hluboké, kam denně zavítají stovky turistů.

V Jeseníkách žijí rysi i vlci, ukázal výzkum

Jeseníky – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.

U Šternberka se objevil rys

Olomoucký kraj – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.

Mrazy škodí květům i včelám

Českobudějovicko – Příliv chladného vzduchu od severu, který přinesl i noční přízemní mrazíky, nepotěšil pěstitele ovocných stromů nebo chovatele včel.

V Přešticích se poběží kros

Přeštice – Celkem desetikilometrová trať, jež povede malebným údolím řeky Úhlavy, čeká na závodníky sobotního běžeckého závodu Přeštická desítka.

Cyklisté zdolají 15 vrcholů. Prokřižují celou Drahanskou vrchovinu

Nejde ani tak o soutěž, ale o motivaci ke sportu v přírodě. Tak popisuje Vyškovan Marek Voráč akci Vrchařská koruna Drahanské vrchoviny. Inspiroval se u kolegů na Valašsku, kde se odehrála první taková soutěž v republice. Vybral patnáct vrcholů a zajímavých míst Drahanské vrchoviny a vyzývá cyklisty, aby je navštívili. Čas mají do konce října.

Obě umývárky jsou zrenovovány

Křivoklát – Zaměstnankyně Mateřské školy Křivoklát Jaroslava Vimrová a Lenka Helebrantová se během návštěvy Rakovnického deníku v jejich předškolním zařízení shodly: „Děti i my máme z opravených koupelniček v naší školce velkou radost. Byly už ve špatném stavu a nyní jsou k nepoznání."

Krtečkova studánka má premiéru

Výletníci dnes mohou procházet Albrechtickem po značených lesních stezkách, pěšinách a polních cestách, které tvoří Městský turistický okruh, dlouhý 28 kilometrů. K jeho pěti hlavním cílům Vrchu Dubí, Poutní hoře, zřícenina hradu Burkvíz, zámku Linhartovy a rozhledně Dvě věže na Hraničním vrchu brzy přibude další atrakce.

Do hor přinesli a nechali tam. Odpadků bylo deset tun

Krkonoše - Stovky dobrovolníků se zdarma a ve volném čase vydaly uklízet hory. Skvělý příklad zájmu o přírodu na druhé straně ukazuje na pravý opak jen povrchní zájem mnohých návštěvníků. Jinak by se tuny odpadků nemohly do Krkonoš dostat.

Nová Akropolis hostí přednášku Indiáni a Matka Země

Hradec Králové - U příležitosti Dne Země sev úterý 26. dubnav centru Nová Akropolis na královéhradecké třídě Karla IV. uskuteční přednáška o vztahu původních obyvatel Ameriky k přírodě, jejich úctě k minerálům, rostlinám a zvířatům nazvaná Indiáni a Matka Země.

Ekologicky zaměřených akcí v regionu přibývá. Lidé je vítají

Poslední taková, která oslovuje stále větší počet lidí, se v sobotu uskutečnila v Beskydech. Velký jarní úklid Beskyd veřejnosti Poděkuj horám už druhý rok uspořádal spolek Čisté Beskydy. Několik set dobrovolníků sbíralo odpadky do igelitových pytlů po celé délce beskydského pohoří.

Na akci Okolo Jaroměře vyjely i cyklohlídky

Jaroměř - Na sobotní osmatřicátý ročník pochodu Okolo Jaroměře vyrazily spolu s vyznavači pěší i cykloturistiky také dvě ženy zákona. Ty se na služebních bicyklech vydaly na osmašedesáti kilometrovou trasu.

Výstava mysliveckých trofejí ukáže stovky odlovených paroží

Mladá Boleslav – Přicházím na nádvoří mladoboleslavského hradu. Je tu neobvyklý ruch a oproti běžnému provozu zhruba desítka zaparkovaných osobních vozidel. Jejich řidiči hbitě vystupují, otevírají zavazadlové prostory, vyndavají krabice a nesou je do archivu. „Tady se mi podepište," říká jedna z organizátorek hned u vchodu muži, který je oblečený do zelené vesty a khaki kalhot.

Den země osalvili exkurzí

Rakovník  –  Informační středisko Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko opustilo tentokrát dobře známou krajinu ležící v povodí řeky Berounky a zorganizovalo  Den Země v Botanické zahradě v Rakovníku.

Počty rysů, vlků a medvědů stagnují

Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech, které se konalo v únoru, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.

Hoslovický mlýn je místo, kde řemesla našla souznění

Hoslovice - Každé místo má svého člověka, kterého lze bez nadsázky nazvat jeho tváří. Vodní mlýn Hoslovice takového člověka má. Je jím košíkář Pavel Rouha z Velešína. „Mám mlýn hrozně rád. Učaroval mi od první chvíle, kdy jsem ho viděl," říká. Se svým uměním už jezdí do mlýna od roku 2008.

V Jeseníkách našli nejstarší smrk v Česku, růst začal kolem roku 1520

Jeseníky – Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.