Skalní města - Odpočinek i poučení lze nalézt na značených cestách Broumovska, které vedou atraktivními místy oblasti. Informace o květeně, zvířeně a neživé přírodě přináší obnovená naučná stezka Josefa Vavrouška v Teplických skalách.
Náchodsko - Nízké teploty posledních dnů nedělají radost ani některým včelařům. Zahrady a sady kvetou, ale včely jsou schované v úlech. Pokud by toto nevlídné počasí pokračovalo i v květnu, bude už situace pro včelaře vážná.
Mnichovo Hradiště - Přestože se k podobě lesoparku lidé už vyjádřili, na reálnou změnu se podle starosty Ondřeje Lochmana i architekta města Jakuba Chuchlíka, mohou těšit v horizontu příštích let.
Prachatice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Jen obvodové zdi a nosné sloupy zůstaly z původní budovy patologie a následně ředitelství Nemocnice Prachatice, a. s. Právě na tomto základě začala prachatická firma v přízemí stavět nové prostory pro třídu mateřské školy a v patře pak pět startovacích bytů pro zaměstnance nemocnice. Nové jsou rozvody vody i elektřiny.
Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.
Byly časy, kdy lidé nijak zvlášť nedbali na to, jak konkrétně vypadají. Móda se řešila primárně u žen, zatímco muži stáli pozadu. Nyní se vše mění a i mužská populace začíná řešit to, jak konkrétně vypadá. A ženy? Ty samozřejmě svou krásu řeší stále více. Co konkrétně je hitem u těch, které chtějí vypadat dokonale? Pojďme se společně podívat.
Zatímco ještě nedávno bylo lákadlem vyrazit k moři a trávit dlouhé hodiny na plážích, dnes jsou hitem pobyty spíše aktivnějšího charakteru. Tedy takové, které jsou spojeny s možností poznat zajímavá místa, nebo si náležitě zasportovat. A to nejenom u nás, ale i v zahraničí.
Libavá – Vojenský výcvikový prostor Libavá je pro veřejnost celoročně uzavřen. To mu dodává atmosféru tajemství, stejně jako osud tamních vysídlených sudetských vesnic. Turisté a cyklisté se tam mohou podívat pouze výjimečně, při oblíbené akci Bílý kámen. Ta se letos koná jen jednou v roce, a to 1. května.
Halenkovice – Obavy o svůj dům zmítají Michalem Palúchem, který už dvanáct let bydlí v halenkovické lokalitě Chobotov. Kopec, nad kterým žije v rodinném domě, začíná vlivem eroze ujíždět. Tamní domácnosti jsou v ohrožení. Svah postupuje sice pomalu, zato jistě. Třeba po takových terasách, které tam dříve bývaly u domů, zbyly už jen náznaky, prakticky se slévají v jeden kopec.
Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.
Poděbrady - 1,6 milionu korun. To je výše mimořádné dotace pro Ekocentrum a Záchrannou stanici pro zraněné živočichy, která se na konci loňského roku přestěhovala do nového areálu v lese u Poděbrad.
Staré Město – Raci říční, pstruzi, bobři, čápy, ale i ostříž lesní, strnad rákosní nebo hořavka duhová. Fauna Starého Města se v posledních letech rozšiřuje nejenom o klasické druhy, které zde tradičně žily, ale také o vzácné exempláře živočichů, jejichž výskyt je i v jiných oblastech raritou. Slovácké léto tak bude v okolí Starého Města většině rekreantů spíše připomínat výlety do přírody, než procházky okolo téměř 7 tisícového města.
Kutná Hora - Den Země si připomněli žáci na Základní škole T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Vyučování bylo netradiční. První i druhý stupeň se zabýval ekologií, rozložitelností materiálů, hrami na pozemku školy, poznáváním rostlin a živočichů.
Beskydy, Valašsko – Ochránci přírody odhadují, že v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách se pohybuje minimálně deset dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci.
Chřiby – Za poslední léta se stalo již tradicí, že členové Expedice Chřiby přicházejí téměř každoročně s novou regionální publikací. Tou letošní je kniha z řady Chřibů záhadných a mytických svazek 11, nazvaná Chřiby – stopami dálnice, jejíž autory jsou Pavel Zrna a Bořek Žižlavský.
Rakovnicko - Studie Povodí Vltavy na výstavbu retenční nádrže na řece Berounce, ideálně v místech před obcí Roztoky na Rakovnicku, má podle vodohospodáře Luboše Matějky celou řadu nedostatků. Ten navíc řekl, že autoři studie určitě vědí o špatné stabilitě svahu na březích Berounky, ale na nebezpečí neměli prý příliš upozorňovat.
Přívrat /Krátce/ - Záchranný transfer obojživelníků v okolí přívratských rybníků skončil. Ochránci přírody ze záchytných nádob do vody přenesli 7279 obojživelníků. Byly mezi nimi opět i vzácné druhy, jako jsou ropucha a rosnička zelená, čolek velký nebo blatnice skvrnitá.
Velké Březno - Den země si nenechaly ujít děti ve Velkém Březně. Deváťáci ze zdejší základní školy připravili pro své mladší kamarády z mateřské školy stanoviště plná různých her a úkolů, které měly malým dětem naznačit správnou cestu jak se chovat k Zemi a chránit ji.
Hluboká nad Vltavou – Když dnes přijede turista na Hlubokou, první, co vidí, je sýpka. Rozlehlou historickou budovu lze považovat za jednu z dominant města, už řadu let je ale v dezolátním stavu. To se má brzy změnit. V sýpce vznikne muzeum a obklopí ji nový park s amfiteátrem. Chystá se i proměna dalších částí Hluboké, kam denně zavítají stovky turistů.
Jeseníky – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.
Olomoucký kraj – Několikaměsíční monitoring přinesl důkazy o výskytu velkých šelem v regionu Jeseníků. Díky instalaci šedesátky fotopastí i pátrání dobrovolníků v terénu se v severní části Olomouckého kraje podařilo prokázat pohyb vlka obecného i rysa ostrovida.
Českobudějovicko – Příliv chladného vzduchu od severu, který přinesl i noční přízemní mrazíky, nepotěšil pěstitele ovocných stromů nebo chovatele včel.
Nejde ani tak o soutěž, ale o motivaci ke sportu v přírodě. Tak popisuje Vyškovan Marek Voráč akci Vrchařská koruna Drahanské vrchoviny. Inspiroval se u kolegů na Valašsku, kde se odehrála první taková soutěž v republice. Vybral patnáct vrcholů a zajímavých míst Drahanské vrchoviny a vyzývá cyklisty, aby je navštívili. Čas mají do konce října.
Mladoňovice – Mateřskou školku v Mladoňovicích v uplynulém týdnu navštívil člen okresní odborné rady prevence ze Sboru dobrovolných hasičů Chrudim Daniel Seifer.
Nasavrky – Navzdory nepříznivému počasí si k rybníku Hluboký, kde se uskutečnila tradiční akce u příležitosti Dne Země nazvaná Ptačí neděje, našlo cestu více než šedesát lidí.
Křivoklát – Zaměstnankyně Mateřské školy Křivoklát Jaroslava Vimrová a Lenka Helebrantová se během návštěvy Rakovnického deníku v jejich předškolním zařízení shodly: „Děti i my máme z opravených koupelniček v naší školce velkou radost. Byly už ve špatném stavu a nyní jsou k nepoznání."
Výletníci dnes mohou procházet Albrechtickem po značených lesních stezkách, pěšinách a polních cestách, které tvoří Městský turistický okruh, dlouhý 28 kilometrů. K jeho pěti hlavním cílům Vrchu Dubí, Poutní hoře, zřícenina hradu Burkvíz, zámku Linhartovy a rozhledně Dvě věže na Hraničním vrchu brzy přibude další atrakce.
Krkonoše - Stovky dobrovolníků se zdarma a ve volném čase vydaly uklízet hory. Skvělý příklad zájmu o přírodu na druhé straně ukazuje na pravý opak jen povrchní zájem mnohých návštěvníků. Jinak by se tuny odpadků nemohly do Krkonoš dostat.
Hradec Králové - U příležitosti Dne Země sev úterý 26. dubnav centru Nová Akropolis na královéhradecké třídě Karla IV. uskuteční přednáška o vztahu původních obyvatel Ameriky k přírodě, jejich úctě k minerálům, rostlinám a zvířatům nazvaná Indiáni a Matka Země.
Poslední taková, která oslovuje stále větší počet lidí, se v sobotu uskutečnila v Beskydech. Velký jarní úklid Beskyd veřejnosti Poděkuj horám už druhý rok uspořádal spolek Čisté Beskydy. Několik set dobrovolníků sbíralo odpadky do igelitových pytlů po celé délce beskydského pohoří.
Jaroměř - Na sobotní osmatřicátý ročník pochodu Okolo Jaroměře vyrazily spolu s vyznavači pěší i cykloturistiky také dvě ženy zákona. Ty se na služebních bicyklech vydaly na osmašedesáti kilometrovou trasu.
Mladá Boleslav – Přicházím na nádvoří mladoboleslavského hradu. Je tu neobvyklý ruch a oproti běžnému provozu zhruba desítka zaparkovaných osobních vozidel. Jejich řidiči hbitě vystupují, otevírají zavazadlové prostory, vyndavají krabice a nesou je do archivu. „Tady se mi podepište," říká jedna z organizátorek hned u vchodu muži, který je oblečený do zelené vesty a khaki kalhot.
Rakovník – Informační středisko Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko opustilo tentokrát dobře známou krajinu ležící v povodí řeky Berounky a zorganizovalo Den Země v Botanické zahradě v Rakovníku.
Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech, které se konalo v únoru, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.
Hoslovice - Každé místo má svého člověka, kterého lze bez nadsázky nazvat jeho tváří. Vodní mlýn Hoslovice takového člověka má. Je jím košíkář Pavel Rouha z Velešína. „Mám mlýn hrozně rád. Učaroval mi od první chvíle, kdy jsem ho viděl," říká. Se svým uměním už jezdí do mlýna od roku 2008.
Liberec /FOTOGALERIE/- Dvouměsíční mláďata bílých tygrů mohou návštěvníci liberecké zoo vidět ve vnitřní expozici. Porodní box, kde dosud byla ukrytá, ošetřovatelé zvířatům minulý týden uzavřeli.
Jeseníky – Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.
Pelhřimov – Pozlacené blyštivé předměty, keramické sošky, hračky z tržnic, zahradní trpaslíci s lopatou v ruce nebo jeleni v říji – to vše je dnes chápáno jako kýč. Kýčovité předměty.