Soutěž hledající stromy se zajímavým příběhem, tak se prezentuje soutěž s názvem Strom roku. Tu v loňském roce opanovala lípa z obce Tatobity na Semilsku, kterou na pomyslné stupně vítězů doprovodil také šilheřovický dub, kterému hlasující v anketě přisoudili druhé místo.
V neděli 8. května organizují členové České společnosti ornitologické a Bílinské přírodovědné společnosti jarní vycházku spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle vzhledu a podle zpěvu. Sraz je v 7:00 v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka.
Rokycany - Ochránci přírody ze záchranných stanic živočichů apelují na řidiče, aby se snažili na silnicích v Česku vyhnout migrujícím žábám. Při teplotách mezi deseti až 20 stupni lze očekávat, že tah obojživelníků, kam patří také mloci a čolci, dosáhne velmi brzy největší intenzity nebo už probíhá, řekl předseda Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Rokycan Pavel Moulis. Podle něj hyne pod koly aut každoročně několik tisíc žab různých druhů.
Praha /ROZHOVOR/ - Spořilov, Holešovice, Bubny nebo Záběhlice. Tato a mnoho dalších míst projdou v dubnu v metropoli úklidem. Jednotliví Pražané i celé organizace se letos opět zúčastní projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Přihlášeno je už přes 150 organizátorů z Prahy a okolí. Úklid bude na většině míst probíhat v sobotu 16. dubna.
České Budějovice - Tradiční celorepubliková akce Noc s Andersenem vábí do knihoven na speciální pořady každý rok spousty malých čtenářů. Akce, zaštítěná jménem známého pohádkáře, nabízí vedle nezbytného počtení třeba i přenocování mezi policemi plnými knih. V Českých Budějovicích děti v knihovně v ulici Na Sadech četly, zpívaly nebo soutěžily.
Mladoboleslavsko - Hořeček nahořklý, jméno, které zní spíš jako jazykolam nebo slovní hříčka. Jedná se však o druh rostliny, která je v České republice kriticky ohrožená. Dlouhou dobu se mělo za to, že na Mladoboleslavsku je dokonce definitivně vyhubená. Nicméně zdejší ochránci přírody přišli nedávno se skvělou zprávou.
Rožnov pod Radhoštěm /ROZHOVOR/ - Švestkové knedlíky sypané mákem, louka plná nádherných červených květů nebo odvar z makovic či opium. I když některé způsoby využití mírně poškozují pověst této krásné rostliny, na mák nedá dopustit Marcela Šimečková z Rožnova pod Radhoštěm. Pěstuje hned pět druhů a dokonce i staré odrůdy.
Blanensko – Matrace z postelí a další odpad u železničního přejezdu za městem. Takovou černou skládku museli před časem uklízet Boskovičtí. V přírodě odhozené pytle s odpadky, stavební suť či pneumatiky nejsou na Blanensku výjimkou. Letovičtí před několika lety dokonce odklízeli větší množství vyhozených vepřových hlav. Proti původcům černých skládek se rozhodli bojovat fotopastmi.
Jičínsko – Historický kroužek muzea přírody absolvoval tradiční vycházku po stopách hradišť v Prachovských skalách. Navštívil centrální část hradiště na Prachově.
Heroutice – Koňská farma manželů Perníčkových se ocitla opakovaně pod dohledem inspektorů ochrany přírody. Na popud jejich bývalého obchodního partnera, který pro farmu vykonával některé zemní a stavební práce.
Jihlava – Již tradiční Den ptactva pořádá jihlavská zoo tuto neděli od 10 do 15 hodin. Na svátek věnovaný všem opeřeným obyvatelům přírody bude připraven pestrý doprovodný program.
Liberecký kraj - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor podpoří již po čtrnácté ekologickou výchovu dětí v Libereckém kraji. V letošním roce rozdělila celkem 151 333,- Kč na 14 projektů škol a organizací pracujících s dětmi a mládeží.
Ivančice - Na začátku byl truhlík s rozkvetlými petrklíči, který se partyzánsky před třemi lety objevil na náměstí v Ivančicích. Tehdy si ho všimla Martina Turečková a napadlo ji, že by mohlo kvést celé centrum města. To se Turečkové povedlo letos na začátku jara.
Chodov – Vylepšené pláže, dřevěná knihovna, nový běžecký okruh. To jsou některé z novinek, které budou v letošní letní sezóně čekat na návštěvníky přírodního koupaliště Bílá voda v Chodově na Sokolovsku. Město se na ni už plně připravuje.
Peruc - Ústecký kraj, jenž obrazy spravuje, s expozicí o známém malíři, který v obci žil a tvořil, počítá. Perucký zámek ale prochází kompletní rekonstrukcí, práce na obnově památky mohou letos vystavení zkomplikovat.
Pokud si milovníci přírody chtějí prohlédnout Jezerní dóm v jeskyni Na Turoldu u Mikulova na Břeclavsku, měli by si pospíšit. Hladina spodní vody v něm stoupá a do dvou měsíců může být zaplaven. Právě kvůli vodě byl dóm většinu loňské sezony pro veřejnost uzavřen. Jezerní dóm leží v nejnižší části jeskyně Na Turoldu a je v něm Smaragdové jezírko.
Hodonínsko – Ohlodané stromy, hráze a nebezpečí úrazu. Bobr evropský řádí na Horňácku. Usadil se na říčce Veličce a dostal se i k potoku v osadě Vápenky u Nové Lhoty. Podle místních je přemnožený a mělo by se proti němu zakročit. Odborníci to popírají a upozorňují, že bobři jsou i prospěšní.
Brdy – Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR se chystá spolu s Agenturou ochrany přírody proměnit památkový lovecký zámeček Tři Trubky v brdských lesích v Dům přírody CHKO Brdy. Stavba v údolí Padrťského potoka má sloužit jako jedna ze vstupních bran do přírody na území bývalého vojenského újezdu. Uvnitř vznikne expozice věnovaná přírodě i historii.
Jince – Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny vybuduje v areálu loveckého zámečku Tři trubky v údolí Padrťského potoka Dům přírody.
Pacientů, kterým by pomohlo konopí, jsou údajně dva až tři tisíce. Těch, kteří si ho oficiálně loni koupili v českých lékárnách, bylo dvacet. Gram byl totiž k dostání za tři stovky. Nyní dostane holandské konopí českou konkurenci a gram toho slušovického bude za stovku. Je to dobrá zpráva pro pacienty, kteří chtějí respektovat zákon anebo si neumějí konopí sami tajně vypěstovat či ho pořídit na černém trhu. V principu se ovšem nic nemění a konopí zůstává nepřítelem státu.
Brno – Módní přehlídku oblečení s lidovými motivy mohli ve středu večer vidět lidé v prostorách podniku Restart Shop v Kopečné ulici v Brně, který poskytuje pracovní příležitosti sociálně znevýhodněným. Ke značkám, které jsou tam nyní k dostání, se tímto způsobem připojila značka Folkdiva. „Chceme tím symbolicky zahájit prodej, seznámit lidi s myšlenkou naší tvorby a ukázat jim, co si vlastně od nás mohou koupit," vysvětlila jedna z majitelek značky Michala Homolová. Modelky návštěvníkům předvedly asi desítku modelů s lidovými motivy.
Pelhřimovsko – Skokany, ropuchy a ostatní obojživelníky, kteří se v těchto dnech vydávají na svou každoroční pouť na místa rozmnožování, letos zábrany u silnic na Humpolecku nezastaví.
Liberec - Jsou roztomilé, zábavné a pro návštěvníky zoologických zahrad bezesporu magnetem. „Byli jsme v několika rakouských i českých ZOO a vydry patřily bezesporu k těm zvířatům, u jejichž expozic se tísnilo nejvíc lidí a všichni je chtěli vidět, jak dovádí ve vodě," usmívá se maminka dvou dětí Alena Hlavatá.
Mikulov, Hustopeče – Přehlídka těch nejlepších českých i zahraničních filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech letos poprvé zavítá do Mikulova. Projekt známý jako Expediční kamera uvedou v mikulovském městském kině ve čtvrtek.
Ratibořice - Zdejší zámek, který ve své slavné novele Babička proslavila česká spisovatelka Božena Němcová jako letní sídlo krásné a úspěšné kněžny Záhaňské, se o uplynulém prodlouženém víkendu stal svědkem skutečných nájezdů.
Vlašimsko – Do výčtu výrobků nesoucích značku Kraj blanických rytířů regionální produkt přibyli další dva. O udělení rozhodovala certifikační komise. Novým držitelem regionálního označení je Pavel Jakubův, který komisi představil kolekci originálních šperků z přírodnin.
Cítov /ROZHOVOR/ - V malé expozici teraristiky na velikonoční chovatelské výstavě v Cítově na Mělnicku představila místní chovatelka Pavla Kocábková spolu se svým šestiletým synem Jakubem trojici škrtičů. Jejich hadi, samec užovky tenkoocasé a pár užovek červených se ale i po opuštění terárií chovali jako přítulní domácí mazlíčkové.
Dolní Bousov/ Rohatsko – Pavla Bartková a Lenka Hejnová, dvě maminky na mateřské dovolené, které chtěly, aby tak jako ony měly přírodu rády i další děti. A tak v září založily v dolnobousovské škole přírodovědný kroužek.
Benátky nad Jizerou - Velikonoce jsou svátky plodnosti a probouzející se přírody. Pro narození prvního hříběte v rezervaci Traviny u Benátek nad Jizerou tak snad nemohla být vhodnější doba
Jihlava – Expediční kamera je největší cestovatelský festival v České republice. Už dnes dorazí nejúspěšnější cestovatelské a outdoorové filmy uplynulé sezony do Domu kultury (DKO) v Jihlavě.
Kabinová lanovka na Sněžku od 4. do 29. dubna s výjimkou víkendů nepojede. Důvodem odstávky je pravidelná jarní údržba. Do plného provozu v letní sezoně se lanovka rozjede v sobotu 30. dubna.
Královéhradecko - Kabinová lanovka na Sněžku od 4. do 29. dubna s výjimkou víkendů nepojede. Důvodem odstávky je pravidelná jarní údržba. Do plného provozu v letní sezoně se lanovka rozjede v sobotu 30. dubna.
Plzeň - Fenoménu živelních katastrof se věnuje výstava v síni „13", kterou připravila Západočeská galerie v Plzni jako svůj příspěvek k letošnímu 36. ročníku Smetanovských dnů.
Sdružení obcí Hlučínska realizuje mnoho aktivit a projektů s cílem propagovat a rozvíjet region, podporovat tradice a zvyky a zlepšovat kvalitu života v regionu. Jedním z hlavních podporovatelů dobrovolného svazku obcí je jistě Moravskoslezský kraj, jehož finanční zdroje sdružení často využívá.
Seznam zemí, s nimiž Zoo Praha spolupracuje, je velice dlouhý a zahrnuje všechny kontinenty kromě Antarktidy. Pokud máme dělat svou práci dobře a naplňovat úkoly moderní zoologické zahrady, ani to není jinak možné. Důvody jsou přinejmenším dva.