Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání od 1. září 2013 jsme na této stránce prezentovali zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Celkem ve východočeských Denících vyšlo 105 stran, ve kterých bylo 1099 hesel. Nabídli jsme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. V mnoha případech jsme čerpali z vašich připomínek a tipů, které obohatily náš heslář, děkujeme za ně.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání od 1. září 2013 jsme na této stránce prezentovali zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Celkem ve východočeských Denících vyšlo 105 stran, ve kterých bylo 1099 hesel. Nabídli jsme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. V mnoha případech jsme čerpali z vašich připomínek a tipů, které obohatily náš heslář, děkujeme za ně.
Východní Čechy /FOTO/ - Podzim je skvělý malíř. Když se přes ranní mlhy proderou do posledního říjnového dne nesmělé sluneční paprsky, ozáří nostalgickou usínající přírodu. Barvy budou intenzivnější, spadané listí zářivější a polonahé větve stromů ochotně předvedou desítky odstínů ze své podzimní palety.
Proseč pod Křemešníkem – Symbolickou tečku za letošní jezdeckou sezonou udělali jezdci, jejich přátelé i početní příznivci v sobotu 31. října v lesích na úpatí Křemešníku. V Proseči pod Křemešníkem se díky organizátorům z tamní Farmy Hrnčíř konala tradiční Hubertova jízda.
Karlovarský kraj - Neobvykle velký počet požárů zaměstnal profesionální i dobrovolné hasiče z Karlovarského kraje ve třetím čtvrtletí letošního roku. Příčina byla podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala naprosto jednoznačná. Horké a suché léto s minimálním množstvím srážek.
Břeclav – Ve znamení Her a klamů se ponesou podzimní dny v břeclavském muzeu a galerii. Od soboty tam začíná výstava, jejímž mottem je „Dotýkat se exponátů přikázáno".
Vysočina - Z lesů na Žďársku nosí houbaři na přelomu října a listopadu také hlívu ústřičnou. Ta roste v trsech či střechovitě nad sebou na kmenech a pařezech listnáčů, často buků a ořešáků, ale i na břízách či černém bezu. Vzácněji i na jehličnanech. Při mírných zimách ve vyskytuje od října až do února.
Jičín / Sněžka – Stalo se již tradicí, že státní svátek, den vzniku samostatného československého státu, slaví jičínští přátelé hor výstupem na nejvyšší horu České republiky Sněžku.
Prachatice - Hodina práce, spojená s vycházkou do přírody, se může vyplatit v podobě výzdoby dveří nebo hrobu. Zkuste si vyrobit vlastní věnec podle návodu.
Vlašim – Vybrat ta nejvhodnější jména pro dvojici zachráněných mladých vyder.To je hlavním úkolem křtu ve vlašimské paraZOO, kterého se v pátek 30. října ujme starosta Vlašmi Luděk Jeništa. Ten také obě vydry adoptoval. „Jestli je pan starosta pokropí konvičkou, vodní pistolkou nebo šampaňským, to se lidé budou muset přijít sami podívat. Ale můžu prozradit, že vydry při této slavnostní příležitosti dostanou chutný rybí dort," řekla organizátorka vydřího křtu Barbora Hozová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.
Dolní Kralovice – Zcela zdarma mohou používat lidé z městyse a jeho osad ležících na břehu přehrady s želivskou vodou, velkoobjemové kontejnery k odkládání odpadu. Radnici tahle služba, která se ale kvůli mrazům a možnému přimrznutí odpadu na dno kontejneru nekoná v zimním období, přijde za rok na 300 tisíc korun českých. Přitom sídlo s tisícovkou obyvatel disponuje rozpočtem jen kolem třiceti milionů korun.
Šumava - Na 28. říjen nezapomene Jiří Mánek, bývalý ředitel Národního parku Šumava, pro něhož se Šumava stala nejen rodným krajem, kde se svou rodinou žije a pracuje, ale i životní náplní. Má-li pocit, že jí někdo ubližuje, má potřebu ji hájit. Včera mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy.
Chrudimsko - Senioři z Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi, z Domova pro seniory Heřmanův Městec i z heřmanoměsteckého Domova pro seniory U Bažantnice se účastní letošního ročníku projektu Rotopedtours a Pěškotours, který již devět let organizuje Národní síť podpory zdraví.
Praha - Lesníci našli v severovýchodní části Prahy larvu nosorožíka kapucínka. Tento ohrožený a zákonem chráněný brouk patří se svými až 40 milimetry mezi naše největší. Jeho larvy mohou dosáhnout délky 120 milimetrů, vyvíjejí se několik let a během té doby se několikrát svlékají. Dospělý brouk žije ve volné přírodě jen několik týdnů od konce jara do konce léta a aktivní je za soumraku a v noci.
Jindřichovice – 1. troubenou a zpívanou Svatohubertskou mši připravují na 7. listopadu obec Jindřichovicea 22. Přední hlídka Royal Rangers v ČR. Konat se bude od 15 hodin v kostele sv. Martina v Jindřichovicích.
Příbram – Lesík Koráb na Březových Horách je poměrně dost navštěvovaný. Je odsud krásný pohled na Brdy. Z tohoto důvodu je tu také několik laviček. „Bohužel čas od času do těchto míst zajde někdo i z jiného důvodu, než aby se kochal přírodou," upozornil na problém Vladimír Srnka z Březových Hor.
Hradec Králové - Domov mládeže Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Hradci Králové se zapojil do čtvrtého ročníku dobrovolnického projektu 72 hodin.
Pec pod Sněžkou - Kabinová lanovka na Sněžku od 2. listopadu do 4. prosince kvůli pravidelné podzimní údržbě nepojede. V provozu bude pouze o víkendech a 16. a 17. listopadu.
Uherské Hradiště – Pod pojmem myslivec si řada lidí představí urostlého muže v zelené kamizole s puškou přes rameno, jdoucího se psem lesní nebo polní honitbou.
Slavkov – Výsadbou šestice stromů, které budou lemovat asfaltovou cestu vedoucí ke slavkovské památné hrušce, opožděně oslavili žáci Základní školy Horní Němčí Den stromů. Ten připadá na úterý 20. října, zatímco děti vyrazily na pomoc přírodě o týden později v úterý 27. října. Díky jejich práci přibyly na prázdná místa, kde se dříve tyčily vzrostlé dřeviny, mladé oskeruše a jasany.
Milovice - Malá klisnička, která se narodila ve stádu divokých koní v Milovicích na Nymbursku ve čtvrtek 22. října jako první přírůstek svého druhu po mnoha staletích v České republice, se má čile k světu. Mladá matka, klisna Sgurr, celým jazykolamným jménem Sgurr Na Ban A'Mhoire, se o své hříbě příkladně stará.
Stará Role - Ekologická farma Kozodoj ve Staré Roli funguje již bezmála dvacet let. Její majitelkou, šéfovou, dobrou duší a tahounem je Pavlína Štyndlová.
Vyškovsko – Kroužkování čápů bílých a výskyt poštolky rudonohé. Zřejmě dvě největší letošní události, které mile překvapily ornitology a ochránce přírody z Vyškovska.
Olomouc - Koho zajímá budoucnost řeky Moravy v Olomouci, může si ve středu 28. října udělat jasnější představu na akci Morava pro Olomouc řeka pro město!
Pec pod Sněžkou - Kabinová lanovka na Sněžku od 2. listopadu do 4. prosince kvůli pravidelné podzimní údržbě nepojede. V provozu bude pouze o víkendech a 16. a 17. listopadu.
Hrachov – V sychravém říjnovém sobotním ránu se před bažantnicí Lužce u obce Hrachov scházejí myslivci z Mysliveckého sdružení (MS) Svatý Jan a jejich přátelé. „Dnešní hon je letos již druhý a zároveň i poslední, kdy v jeho průběhu lovíme uměle odchované bažanty. O ty jsme se celý rok starali. Na podzim tyto bažanty vypouštíme do volné přírody a pak je lovíme," vysvětluje předseda MS Svatý Jan Mirek Votruba.
Staré Město – Nejen bonsaje, ale také ozdobné kameny budou od středy 28. října lákat návštěvníky na výstavu s názvem To nejlepší nakonec. Expozice potrvá do neděle 1. listopadu v Bonsaimuseu Isabelia ve Starém Městě. Zájemci se budou moci pokochat nejen unikátními jehličnany i listnatými stromy o velikosti květin či drobných keřů, ale také krásou takzvaných suiseki.
Přerov – Podobné vzpomínky mají možná ještě v živé paměti dnešní čtyřicátníci. Místo výletu do přírody vyráží celá třída na branné cvičení, nejlépe v plynových maskách. Poklidnou výuku rozčísne zvuk sirény, celá třída vklouzne do pláštěnek a hrne se ven z budovy. Nácvik poplachu se na škole opakuje i dvakrát do měsíce, takže se stane běžnou součástí života mladého brance.
Pec pod Sněžkou - Kabinová lanovka na Sněžku od 2. listopadu do 4. prosince kvůli pravidelné podzimní údržbě nepojede. V provozu bude pouze o víkendech a 16. a 17. listopadu.
Železná Ruda – Vedení šumavského parku zamítlo stavbu lanovky v areálu Samoty v Železné Rudě. Část lanové dráhy měla vést druhou zónou rezervace, správa parku se bojí poničení přírody, uvedla dnes Česká televize (ČT). Ke stavbě už přitom dalo povolení ministerstvo životního prostředí. Město je rozhodnutím zklamané.
Ronov nad Doubravou - Sobotní procházku zasvětilo 14 dobrovolníků nejen obdivování podzimní přírody, ale především sbírání odpadků v okolí řeky Doubravy.
Milovice - Malá klisnička, která se narodila ve stádu divokých koní v Milovicích ve čtvrtek jako první přírůstek svého druhu po mnoha staletích v České republice, se má čile k světu
Štikov – Kdo si spojí název vesnice Štikov s dravou rybou štikou není bohužel na správné adrese. Obec získala pojmenování po pastevci, který byl obdarován kusem pastvin.
Teplicko - Najít Psivku ravenelovu (Mutinus ravenelii) je skoro jako vyhrát v loterii. Ondřej Voháňka z Košťan měl to štěstí. Co víc, vzácná houba mu rostla přímo pod nosem. „Jedná se o první nález této houby na naší zahradě. Vyskytují se zde i jiné druhy hub, ale jde již o hojně rostoucí druhy. Z vizuálně zajímavých hub snad ještě Květnatec archerův," sdělil Deníku.
Vysoké Veselí – Naše základní škola se snaží vést žáky ke vztahu k přírodě, proto se žáci 6. a 8.třídy spolu se svými učiteli zapojili do projektu „72 hodin". V rámci tohoto projektu uklidili školní hřiště a postavili na své zahradě hmyzí hotel.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, jednou týdně prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, jednou týdně prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
Humpolec – S novým školním rokem se na humpoleckém Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky rozhodli, že podpoří rozvoj zručnosti svých žáků a otevřou nové volitelné kroužky.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, jednou týdně prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
Za velmi úspěšnou mohou považovat letošní letní turistickou sezónu na děčínském zámku. Jen během srpna na něj dorazilo téměř dvanáct tisíc návštěvníků z mnoha zemí.
Ústecký kraj - Houbaři, kteří se ještě chtějí vydat do lesa na houby, nebo lidé, kteří si chtějí užít podzimní procházku v přírodě, se nemusí bát klíšťat tolik jako loni.