Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Ferdíci se letos vydali bádat do pravěku

Jesenice - Tři vědecké týmy badatelů, Slídilové v minulosti, Železňáci a Homo Hersa, se na Račím hradě u Jesenice zúčastnily v tomto týdnu expedice do pravěku a hledaly stopy, které po sobě zanechal na planetě Zemi člověk.

Boskovičtí plánují sportpark. Nejprve si vyslechnou názory lidí

Boskovice – Jezdci na freestylových kolech, kteří vyhledávají překážky, budou mít možná v budoucnu v Boskovicích vlastní park. A s nimi i další cyklisté nebo turisté. Město uvažuje o vybudování centra v lokalitě Doubravy u westernového městečka.

Kadaň plánuje vybudovat chytré hřiště pro školy i rodiny

Kadaň - Vedení Kadaně představilo další ambiciózní plán. Ve městě by mělo vzniknout takzvané chytré hřiště. Kromě zábavy a sportovního vyžití umožní školním dětem, ale i rodinám a dalším zájemcům z řad veřejnosti rozvíjet své znalosti, vědomosti a kreativitu v řadě oborů. Například geografii, geologii, hydrologii, fyzice či biologii. Chybět nebudou ani prvky zaměřené na přírodu okolo nás, například hmyzí domek. O záměru novináře informoval kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Dovolenou na Kopanicích nabízí i cestovní kanceláře

Kopanice – V nabídce minimálně jedné cestovní kanceláře najdou zájemci nejen zájezdy do Egypta, Španělska, Itálie a Alp, ale také na Kopanice na Slovácku. Zelená dovolená v kraji žítkovských bohyní se program jmenuje.

Guinnessovy rekordy. Začalo to hádkou na lovu

Londýn, Praha – Jednoho listopadového dne roku 1951 si skupina gentlemanů vyrazila na lov poblíž řeky Slaney v Irsku. Jedním z nich byl ředitel pivovaru Guinness sir Hugh Beaver. Poté, co se ani jednomu z účastníků lovu nepodařilo zasáhnout kulíka zlatého, rozhořela se debata o tom, zda je nejrychlejším ptákem v Evropě právě kulík.

Porotě se líbily zahrady s vodou

Tradiční krnovská soutěž Zelené či šedivé hledá zahrady u rodinných domů, rozkvetlá okna a balkony, které zajímavou úpravou mohou být inspirací pro ostatní.

Vzhůru do výšek, které brázdí jen ptáci a mraky

Prudké sjezdy na kolech, vzrušující výpravy do podzemí či skal nebo skoky padákem: kde ve východních Čechách můžete díky strhujícím zážitkům napumpovat adrenalin do žil? Východočeské Deníky nabízejí vyhlášené tipy na strhující zážitky.

Městu chybí voda. Její zásoby ubývají a bude ještě hůře

Rakovník – Ubývání povrchových i spodních vod, zhoršení její kvality (méně vody, menší naředění), nevhodné využívání zemědělské půdy, pěstování nevhodných monokultur plodin, zemědělské sucho v celém regionu, zvýšení koncentrace ozonu ve městě, nedostatek vody pro provoz firem a tím i malý rozvoj regionu, to je jen několik málo problémů, které trápí obyvatele Rakovníka a zmínili je i na prvním setkání místního adaptačního týmu v rámci projektu Klimadapt, do kterého se město Rakovník zapojilo.

Vzhůru do výšek, které brázdí jen ptáci a mraky

Východní Čechy - Prudké sjezdy na kolech, vzrušující výpravy do podzemí či skal nebo skoky padákem: kde ve východních Čechách můžete díky strhujícím zážitkům napumpovat adrenalin do žil? Východočeské Deníky nabízejí vyhlášené tipy na strhující zážitky.

Vody v rybnících na Mělnicku je málo. Rybáři si přejí déšť

Mělnicko - Dlouho očekávané deště, které na začátku minulého týdne vystřídaly extrémní sucha, sice přírodě pomohly, na hladinách vodních toků a rybníků na Mělnicku se ovšem příliš neprojevily. „Na rybnících nám chybí nejméně půl metru vody," konstatoval Jan Krúpa z Rybářského spolku ve Mšeně na Mělnicku, který má ve správě rybníky Černík, Jezero a Blížku.

I takové bývaly prázdniny: v Hryzelích

Na dovolené k moři jsme s rodiči nejezdili, jelikož jsme byli čtyři sourozenci a nezbývaly peníze. Za to jsem trávil čas například ve mlýně u Hryzel a tamní lesy jsem už jako čtyřletý brázdil sám s košíkem na houby.

Pátrání na Třebenicku. Je to puma? Svědci přibývají

Třebenicko - Před několika týdny informoval Litoměřický deník o potulující se kočkovité šelmě, kterou identifikovala starší paní z Jenčic jako pumu. Podle slov specialisty ze ZOO Praha RNDr. Pavla Brandla, Ph. D. a třebenického strážníka Tomáše Rotbauera se přímo o pumu zřejmě nejedná.

OBRAZEM: Jako v Chorvatsku. I přírodou Podyjí se nese cvrkot cikád

Znojemsko – Nejen v Chorvatsku či jinde na jihu Evropy se v létě nese cvrkot cikád. I když zdaleka ne tak silný, lze se i u nás v teplejších lokalitách zaposlouchat do takového zvuku. A to zejména díky cikádě chlumní, která žije také v Národním parku Podyjí. Lze ji pozorovat například na zřícenině Nový Hrádek u Lukova. Vzácných živočichů tam však žije daleko víc.

Svatby na vesnici?
Je to čest

Tachovsko – Mít svatební obřad na malé vesnici, nebo na odlehlém místě v přírodě, to ještě donedávna bylo zcela výjimečné.

Kriticky ohrožené hlodavce, sysly obecné, zachraňují ve Vlašimi

Vlašim - Záchranná stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim v Pavlovicích na Benešovsku má nový program - záchranu sysla obecného. Právě příklad stanice ohledně syslů jasně dokládá, jak se pohled a přístup člověka k přírodě a zvířatům mění.

Děti si hrají od nepaměti. Hračky znal už člověk zručný

Východní Čechy - Za první náznaky hraček můžeme považovat dochované pravěké vykopávky sošek a vyřezávaných předmětů. Lidstvo provázejí od dob, kdy se po Zemi pohyboval ještě Homo habilis, člověk zručný, tedy přibližně už dva miliony let.

Děti si hrají od nepaměti. Hračky znal už člověk zručný

Východní Čechy - Za první náznaky hraček můžeme považovat dochované pravěké vykopávky sošek a vyřezávaných předmětů. Lidstvo provázejí od dob, kdy se po Zemi pohyboval ještě Homo habilis, člověk zručný, tedy přibližně už dva miliony let.

Syrovínští sokoli zvou k běhu Velkou Moravou

Syrovín – Na Syrovínský běh Velkou Moravou zvou 26. září pořadatelé ze Sokola Syrovín sportovní nadšence, ale i milovníky a obdivovatele slovácké krajiny. „Účastníky čeká běh krásnou přírodou Slovácka, poběžíme přes Buchlovské hory, pole, louky, vinohrady," vyjmenoval jeden z organizátorů Filip Vaculík, který dále dodal, že součástí programu po závodu bude také ochutnávka místních vín a burčáků za doprovodu cimbálové muziky Pentla.

Přírodě vrátí vlašimští ochranáři polovinu zvířecích pacientů

Vlašim – Více než stovku zvířat se letos už podařilo vlašimským ochranářům úspěšně vrátit do volné přírody. Kromě vyléčených pacientů byla také úspěšně odchovaná i osiřelá mláďata. Do svého prostředí se tak vrátili i dva kalousi ušatí, výr velký, pět poštolek, odchovaní zajíci 
a někteří pěvci. Většinu zvířat vypouštějí ošetřovatelé, někdy si k tomu v rámci osvěty přizvou školáky či veřejnost.

Chrudim očima architekta: Velká zeď kolem Chrudimské říše. Je inspirací Čínská z

Chrudim - „Už nějaký rok jsem krajinář, už nějaký rok bydlím v Chrudimi. Jde to krásné město. Krásná je i krajina kolem. To, že jsem se tady nenarodil, má své klady i zápory. Ale možná to umožňuje vidět některé drobné věci jinak." To jsou slova chrudimského architekta Vlasty Koupala. V seriálu Chrudimského deníku se můžete seznámit s jeho pohledem na město.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Soukromé tornádo

Protože jsem si dovolenou na Osoblažsku zpestřil pozorováním polního a lesního požáru, měl jsem za to, že z hlediska statistické pravděpodobnosti už mám příděl nespoutaných živlů vybraný na dlouho dopředu.

Děti si hrají od nepaměti. Hračky znal už člověk zručný

Východní Čechy - Za první náznaky hraček můžeme považovat dochované pravěké vykopávky sošek a vyřezávaných předmětů. Lidstvo provázejí od dob, kdy se po Zemi pohyboval ještě Homo habilis, člověk zručný, tedy přibližně už dva miliony let.

I takové bývaly prázdniny: v Krkonoších

Pamatuji si, že jedny prázdniny jsem byl s babičkou a dědou na Jezerce na Seči. Voda vybízela ke koupání a pro děti to bylo skvělé trávení volného času. Tato dovolená však byla spíše výjimka. Většinu volného času o prázdninách jsme totiž trávili na chalupě. Ta je v Krkonoších.

Záliby musí leckdo zcela oželet

Frýdek-Místek - Sedmatřicetiletá Iveta Šebestová patří k lidem, kteří své zájmy musí kvůli vytíženosti v práci oželet.

Krkonošský národní park rozšíří území s nejvzácnější přírodou

Praha - Krkonošskému národnímu parku by se měly od začátku října změnit zóny ochrany přírody. Podle návrhu vyhlášky budou rozšířeny první dvě zóny, jde o území, která chrání nejvzácnější rostliny a živočichy. Stávající rozčlenění KRNAP vzniklo v roce 1993 a podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je zastaralé. Zmenšit se má naopak území takzvané třetí zóny, které mimo jiné intenzivně využívají rekreanti.

Houbaři si ještě musí na sezonu počkat

Českokrumlovsko - O vodu se modlí také houbaři, kteří zatím trpí velkou houbařskou abstinencí. Déšť sice přišel, ale v lesích je ohledně hub pořád prázdno.

Hasiči z Kmetiněvsi dostali k výročí slavnostní prapor

Kmetiněves – „Oheň dává světlo a teplo, taví a tříbí. Může však být i smrtelným nebezpečím pro člověka a přírodu. Prosíme Bože, sešli své požehnání na všechny, kdož se shromažďují pod tímto praporem ve službě bližním." Takto požehnal zlonický farář Cyril Kubánek slavnostnímu praporu, který převzali členové Sboru dobrovolných hasičů Kmetiněves při oslavách 120. výročí vzniku sboru. Ovšem to nebyla jediná sláva, kterou si v sobotu obyvatelé Kmetiněvsi užívali.