Rožnov pod Radhoštěm - Před rokem v noci na 3. března zachvátil rozsáhlý požár chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech. Oheň národní kulturní památku, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič, nevratně poničil.
Krnov - Zvuk pil a štěpkovače ruší v těchto dnech klid v Mikulášské ulici v Krnově. Chodci obchází haluze, které trčí z hromad větví na trávníku, a pozor musí dávat i řidiči, protože občas se kus dřeva zatoulá až na vozovku.
Českobudějovicko – V minulých letech se rybáři v regionu často potýkali v zimě s nepřízní počasí. V nynější zimní sezoně ale příroda ukázala přívětivou tvář. Jen mírný příděl sněhu a ledu neznamenal pro rybáře větší problémy.
Pacov – Pestrá a plná zajímavých informací. Přesně taková je obsáhlá knižní publikace, kterou loni vydalo město Pacov. Kniha s názvem Pacov město pro život má 153 stran a vyšla v nákladu 500 výtisků.
Mikulov, Velké Pavlovice - Ze dvou ekocenter na Břeclavsku zůstalo jen jedno. Trkmance ve Velkých Pavlovicích se daří. Pálavu v Mikulově museli zavřít.
Koválovice-Osíčany – Ačkoli vánoční svátky jsou ještě v nedohlednu, na kozí farmě Nikáda se už letos dočkali pořádné nadílky. Ve výbězích u farmy v Koválovicích-Osíčanech se nyní prohání sto malých kůzlátek. Majitelka rodinné farmy a chovatelka koz Lenka Kubíková se však může pochlubit i raritou. A tou jsou kůzlecí čtyřčata.
Kvalitu našeho bydlení ovlivňuje velkou měrou to, v jakém prostředí se nachází. Jenže mnohdy si města s veřejnými prostory nevědí rady. Tím, jaké problémy mají česká a moravská města, a jak by se daly řešit, se zabývá architektka Mirka Tůmová se svými studenty.
Tachovsko – Mnoho škůdců a hmyzu přezimuje v našem obydlí bez našeho povšimnutí. Tachovsko posledních pár dnů oslňuje sluníčko a začínají první problémy se skrytými spolubydlícími.
Nová lanovka na nejvyšší českou horu vyvezla za rok fungování na vrchol nejvyšší české hory téměř 150 tisíc lidí. Lanovka za více než 300 milionů korun se rozjela předloni 20. prosince v úseku z Pece na Růžovou horu, z Růžové hory na vrchol Sněžky jezdí od 22. února loňského roku.
Chrudimsko - Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku, ptáci zpívají a z úlů vylétají včely. Při prvních proletech se čistí a vyprazdňují a také hledají vodu a pyl, který potřebují pro plodování. Pomalu rozkvétají jehnědy i kočičky, takže první zdroje již mají k dispozici.
Olomouc – Gepardí dvojčata, která se o vánocích narodila v olomoucké zoo, se mají čile k světu. Ve středua měla křtiny a za kmotra jim byl olomoucký primátor Antonín Staněk.
Krkonoše - Nová lanovka na nejvyšší českou horu vyvezla za rok fungování na vrchol nejvyšší české hory téměř 150 tisíc lidí. Lanovka za více než 300 milionů korun se rozjela předloni 20. prosince v úseku z Pece na Růžovou horu, z Růžové hory na vrchol Sněžky jezdí od 22. února loňského roku.
Chrudimsko - Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku, ptáci zpívají a z úlů vylétají včely. Při prvních proletech se čistí a vyprazdňují a také hledají vodu a pyl, který potřebují pro plodování. Pomalu rozkvétají jehnědy i kočičky, takže první zdroje již mají k dispozici.
Prachov – Svatý Řehoř sice ještě v neděli neměl svátek, ale krásné slunečné počasí lákalo čápy k příletu na hnízda a žáby k jarnímu prozpěvování a cestě ze zimoviště do vodních nádrží. Velcí i malí běžci na jarním Žabím běhu na Prachově dokázali, že si umějí stejně jako ty žáby správně odhadnout čas potřebný k překonání určité trasy v přírodě.
Praha - Václav Krejčík je známý propagátor cvičení a zdravého životního stylu. Je mistrem republiky ve sportovním aerobiku 1993, vicemistrem ve fitness týmech 2003, lektorem mnoha kongresů fitness, aerobic a jógy, master instruktorem powerjógy či vydavatelem časopisu JÓGA DNES. V současnosti je rovněž odborným garantem projektu Fit s Deníkem, ve kterém 14 finalistek nastoupilo cestu nejen ke krásné postavě, ale i proměnu za pomoci vizážisty a kadeřníka. A dnes byl také hostem on-line rozhovoru Deníku.
Plzeňsko – Den se prodlužuje, je teplo a už se vrací ptáci ze zimovišť na jihu Evropy. To jsou tři základní ukazatele toho, že zimu střídá jaro. A třebaže začaly teploty znovu klesat, příroda je na jaro připravená.
Tábor – Postavičky Jů A Hele, které ráno provází generace dětí na obrazovce televize, zná asi každý. Tvář jim dal výtvarník Stanislav Holý, který je také otcem postavičky pan Pip. Pestrobarevné obrazy, plakáty i méně známou litografickou tvorbu mohou nyní návštěvníci obdivovat v Obrazárně Špejcharu Želeč. Kolekce zahrnuje na 200 prací.
České Budějovice – V tomto týdnu se v naší rubrice, v níž představujeme prvňáčky z Českobudějovicka, už po druhé vydáváme do Základní a Mateřské školy v Rudolfově. Tentokráte nás do své třídy pozvala Miroslava Hněvsová, a to konkrétně do 1. B.
Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) - Počet želv bahenních v Česku klesl na minimum. Ve volné přírodě jich žije posledních pár stovek, přitom v minulosti se zde nacházely až miliony těchto živočichů. Organizace Herpeta vede projekt, který se zabývá zachováním želvy a jejím návratem do přírody. Evidenci chovných jedinců tohoto živočicha vede zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. ČTK to řekl Martin Šandera z organizace Herpeta.
Hodonín - Mláďata emu hnědého se po letech vracejí do Zoo Hodonín. Tohoto druhého největšího nelétavého ptáka na světě návštěvníci znají po celou dobu její historie. Roztomilá pruhovaná černobílá kuřata, s nimiž měli někdejší chovatelé velké zkušenosti, ale vídali naposledy před osmadvaceti a více lety. Od roku 1987 totiž zoo držela pouze solitérního samce a ten byl na mláďata skoupý.
Tachov – Lidem, kteří projíždějí či procházejí kolem hypermarketu Tesco v Tachově, se od pondělí naskýtá nový pohled. Průčelí obchodního centra je nyní zcela zřetelně vidět. Do pondělí totiž ve výhledu na hypermarket bránil vzrostlý statný smrk. Ten byl na začátku tohoto týdne odbornou firmou pokácen.
Hradecko - Ačkoli teplé a slunečné počasí posledních dní táhne lidi spíše ve do přírody, muzea na Hradecku svůj boj o návštěvníky nevzdávají a naopak chystají další velké výstavy. Kam se můžete v začínajícím jaru přijít na Hradecku trochu vzdělat či pokochat?
Jičínsko – Zeptáme-li se dětí na základní škole, které rostliny kvetou na jaře první, jistě nám odpoví, že sněženky a bledule. Obě tyto rostliny patří do čeledě amarylkovitých, z níž se v původní planě rostoucí formě vyskytuje na Jičínsku pouze jeden druh a to bledule jarní.
Jičín – Dnes 10. března se v centru Alternativa Jičín na Valdštejnově náměstí uskuteční od 18 hodin přednáška astroložky a spisovatelky Anny Birke – Semerákové Já a moje vztahy podle pentagramu. Přednáška, spojená s besedou, je věnována všem ženám, dívkám a vztahům (mužům vstup povolen).
Štěpanice – První hřejivé paprsky nás vytáhly na zahrady a zahrádky. Práce po zimě je dost, ostříhat staré traviny, pokračovat v prořezu stromů a keřů, shrabat zetlelé listí a suchou trávu a připravit půdu, abychom do ni mohli zasít první semínka…
Mladá Boleslav - Aneta Novotná, majitelka Květinové inspirace v ulici Dukelská, která mimo jiné připravila květiny na vyhlášení ankety Zážitek roku v boleslavském divadle, prozradila, jaké trendy jsou „in".
Opava - Slezská nemocnice je v rámci republiky unikátní svým vzhledem. Jednotlivé pavilony obklopuje místo betonu parková zeleň a nabízí pacientům příjemný pohled na kousek přírody.
Slaný – V aleji Ivo Rubíka ve Slaném v lesoparku nové Háje poškodil neznámý vandal desítku mladých stromů. Přestože místem procházejí denně desítky pracovníků do sousední japonské továrny a pejskaři sem chodí na časté procházky, pachatel v místě patrně řádil v nestřeženém okamžiku.
Benešovsko - Neodnášejte zdánlivě osiřelá mláďata z přírody, varují každoročně s příchodem jara ochránci přírody. Přesto však rok co rok se v březnu mezi přijatými pacienty objevují malé chlupaté kuličky, mláďata zajíce polního. První mláďata se rodí už v únoru na holou zem. V malé hliněné jamce často ještě se zbytky sněhu, ale dokáží přečkat mrazy a nepřízeň počasí.
Hluboká nad Vltavou – Kalendářně sice jaro začíná až za 14 dnů, v hlubocké zoologické zahradě už ale zimě dali sbohem nadobro. „Na konci února začali ze svých nor vylézat sysli," informoval zástupce ředitele Roman Kössl.
Ústí nad Labem - Světoznámá fotografka i výtvarnice Veronika Šrek Bromová, žena skrze svou tvorbu pro někoho až kontroverzní, vystavuje v Ústí v Galerii Hraničář.
Opava - Slezská nemocnice je v rámci republiky unikátní svým vzhledem. Jednotlivé pavilony obklopuje místo betonu parková zeleň a nabízí pacientům příjemný pohled na kousek přírody.
Má chemickou značku I a atomové číslo 53. Potřebujeme ho nejen pro správnou funkci štítné žlázy, ale také pro regulaci růstu, odolnosti proti zátěži a únavě. Jeho nedostatek na nás má vliv od početí až do smrti. Řeč je o jódu, jednom z nejdůležitějších prvků pro naše tělo, jehož význam se na popud české pobočky UNICEF v uplynulých dnech celosvětově připomínal.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
Příbram /VAŠE NÁZORY/ - V poslední době se to v Příbrami ochránci přírody jenom hemží, hlavně v souvislosti s vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Brdy. Příbramští jsou v této oblasti velmi aktivní a konečně začínají chápat svojí správnou roli, tedy vytvořit turistům předmostí do Brd a tím oživit zejména menší podnikatele ve městě.
Čáslav - Na Střední zemědělské škole v Čáslavi se konala konference na téma "Zelená přírodě", kterou si připravili studenti třídy 1.B v rámci předmětu rozvoj venkova. Řešily se zde biosferické rezervace UNESCO v České republice.