
Drsná výstava ukáže, jak příroda znetvořila lidi
Sokolov - Má název Katastrofy lidského těla
Sokolov - Má název Katastrofy lidského těla
Dva druhy vzácných zvířecích pacientů přijali před nedávnem pracovníci bartošovické záchranné stanice pro volně žijící živočichy. V jejich odborné péči skončila druhá největší evropská sova.
Hodonín – Projít se podzimní přírodou Slovácka a prohlédnout si krásy Jižní Moravy. Takový je hlavní cíl projektu Nordic Walking Tour 2014, který svoji letošní pouť zakončí v sobotu 18. října v Hodoníně. Akce začíná v areálu lázní v 9.00.
Hospoda je neutrální prostředí, kde jsme si všichni rovni
Krkonoše - Každoročně Správa Krkonošského národního parku v souvislosti se sběrem borůvek omezuje vstup na část území. Včerejším dnem ale opatření skončilo a vše se vrací do normálních kolejí.
Krnov, Malá Morávka - Myslivci ctí dávné zvyky a tradice, které jsou spojené s úctou k jejich patronovi, svatému Hubertovi. V sobotu 18. října se příznivci lovu chystají na svatohubertskou mši na Cvilíně i v Malé Morávce.
Chrudim - V pátek končí karanténa v chrudimském útulku, která byla vyhlášena už minulý týden a během níž útulek nepřijímal ani nevydával k adopci žádné kočky.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Je určitě spousta lidí, kteří dají přednost víkendu v přírodě před lámáním hlavy nad senátním rébusem. Místy jde ale o tak zajímavé hlavolamy, že by mohly k urnám přitáhnout i jinak laxní občany.
Praha - Vedle dvojice orlosupů bradatých, která žije v pražské zoo od roku 1971, má Zoo Praha nově další mladý pár. Pochází z chovné stanice dravých ptáků a sov Haringsee v Rakousku a do Prahy jej přivezl koordinátor Evropského záchranného programu (EEP) orlosupů bradatých Dr. Hans Frey.
Velké Karlovice – Příznivci každoroční podzimní zábavy, pouštění draků, si přijdou na své nadcházející sobotu u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích.
Chomutov - Podzimní prázdniny jsou téměř za dveřmi a i letos Ekocentrum Podkrušnohorského zooparku v Chomutově připravilo podzimní příměstský ekotábor, který nese název „Barevná příroda".
Písecko - Mlhy na Šumavě a na Islandu je název besedy v Prácheňském muzeu v Písku. Milevské kino hraje film o Drákulovi.
Brno - Do brněnské zoo přišla před devíti lety. Od té doby se v jejím výběhu vystřídali už čtyři partneři, ale žádný jí zatím nebyl dost dobrý na spáření. Do pětice všeho dobrého, doufají chovatelé.
Olomouc – V Olomouci to v posledních dnech pěkně smrdí. Někdy po kvašených okurkách, jindy po maggi. Silný zápach jde z okolních zemědělských pozemků.
Neuvěřitelných 106 svíček sfoukne dnes na dortu Marie Matoušková z Cetorazi na Pacovsku.
Brno - Do brněnské zoo přišla před devíti lety. Od té doby se v jejím výběhu vystřídali už čtyři partneři, ale žádný jí zatím nebyl dost dobrý na spáření. Do pětice všeho dobrého, doufají chovatelé.
Podyjí – Veverce podobný hlodavec se po letech vrátil do Podyjí. Na stepním kopci na Hnanicku biologové napočítali zhruba třicet syslích nor. K vytvoření vyhovujícího prostředí pomohla zejména péče o travní plochy v Podyjí. Sysel totiž žije pouze v krátkostéblých porostech, které zvláště po kolektivizaci zemědělství z krajiny vymizely.
Podyjí – Veverce podobný hlodavec se po letech vrátil do Podyjí. Na stepním kopci na Hnanicku biologové napočítali zhruba třicet syslích nor. K vytvoření vyhovujícího prostředí pomohla zejména péče o travní plochy v Podyjí. Sysel totiž žije pouze v krátkostéblých porostech, které zvláště po kolektivizaci zemědělství z krajiny vymizely.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Kapely Zrní si sever od léta už užil, i Děčín slyšel kousky z jeho novinky „Následuj kojota". Ústí se může těšit 17. prosince.
Břehyně - Důslednou dokumentaci vlčí rodiny, která se pohybuje na území národní přírodní rezervace Břehyně Pecopala na Českolipsku, pořizují ochránci přírody ze Správy CHKO Kokořínsko Máchův kraj, pod kterou národní rezervace spadá.
Brno – Tři minuty podle Amnesty International stačí, aby se kolemjdoucí seznámil s příběhy tří politických vězňů. K jejich osvobození mají pomoci podpisy, které ve středu dobrovolníci sbírali na Moravském náměstí v Brně.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Kapely Zrní si sever od léta už užil, i Děčín slyšel kousky z jeho novinky „Následuj kojota". Ústí se může těšit 17. prosince.
Karviná /FOTO/ – Horolezecký oddíl Baník ČSA Karviná uspořádal v letošním roce několik zajímavých akcí pro děti a mládež.
Krnov - Co je to lesní pedagogika? To, co nám zní jako nový pojem, funguje v některých evropských zemích už desítky let. Krnovští žáci ze školy na Žižkově ulici si vyzkoušeli, jaké je to nahradit školní třídu lesem.
Kojetín – Nejen pro milovníky koní a country je určena již tradiční Hubertova jízda v Kojetíně, která se koná v sobotu 18. října.
Praha /FOTOGALERIE/ - Terapeutická zahrada se od úterý stala novou součástí motolské fakultní nemocnice (FN) v Praze. Areál dostali k užívání především dětští a dospívající pacienti od Nadačního fondu Pink Bubble. Podle dostupných informací má zahrada sloužit k lepšímu psychickému stavu hospitalizovaných osob.
Hradec Králové - Krajská metropole se nedělním půlmaratonem pevně zapsala mezi největší běžecké akce v republice. Za téměř letního počasí se na start 2. ročníku postavilo přes dva tisíce běžců z patnácti zemí. Předvoj hlavní kategorii dělali handbikeři a ve 12 hodin se obrovská masa běžců vydala na krásnou trať, které nemá u nás obdoby.
První pražská audiostezka již brzy provede první návštěvníky po památných stromech Prahy 12. Její slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 18. října v rámci celorepublikových oslav Dne stromů. U jednotlivých stromů na trase budou pro děti připraveny zábavné hry.
New York – Americký stát New Jersey se už několik let snaží snížit rozrůstající se populaci medvědů baribalů. V době, kdy začíná tradiční šestidenní lovecká sezóna, proto místní úřady vydaly jednoduchý pokyn: „Snězte je." A připojily i sérii receptů, jak nejlépe medvědí maso připravovat, napsal list The Times.
České Budějovice - David Plouhar je designérem a také obdivovatelem japonské kultury a nadšeným bonsajistou. „Ze zahraničí se k nám dováží velké množství dřevin a rostlin. Problém je však v tom, že jsou zvyklé na jiné podnebí a podmínky," říká.
Praha /FOTOGALERIE/ - První pražská audiostezka již brzy provede první návštěvníky po památných stromech Prahy 12. Její slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 18. října v rámci celorepublikových oslav Dne stromů. U jednotlivých stromů na trase budou pro děti připraveny zábavné hry.
Také jste propadli kouzlu fotografie a chtěli byste dokumentovat sportovní události, aby vaše výsledné obrázky byly jako od profíka? Pak jsou následující rady právě pro vás.
Ústí nad Labem - Unikátní výstava ústeckým návštěvníkům ukazuje, jak krutá dokáže být příroda. Od pondělí do neděle se o tom můžete sami přesvědčit v Kulturním domě, kam dorazila putovní výstava nejrůznějších lidských anomálií.
Bylinné čaje nabízí řešení pro léčbu mnoha zdravotních potíží. Díky přírodnímu původu nehrozí vznik nežádoucích účinků, a proto jsou oblíbené u všech věkových kategorií.
Česká Třebová – V neděli uspořádali ochránci přírody ze ZO ČSOP Podorlicko na smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka tradiční akci Rodina na stezce.
Česká Třebová – V úterý bude mít v ekocentru Podorlicko premiéru populárně naučný program pro školy i širokou veřejnost Cesta odpadů, který připravili ochránci přírody za podpory města.
Morašice – V pondělí 13. října 2014 bylo slavnostně otevřeno morašické školní arboretum. Tak byl dokončen projekt financovaný z dotací ministerstva životního prostředí a obce.
Plzeň – Úroda hub či žaludů, množství slupek na cibuli nebo sádelnatost lesní zvěře. To jsou jen některé z přírodních indicií, podle nichž se naši předci snažili odhadnout, jaká je čeká zima.
Kyjovsko - Na konci září vyhlásil mikroregion Podchřibí veřejnou zakázku na „Studii proveditelnosti k realizaci přírodě blízkých protipovodňových a protierozních opatření v mikroregionu Podchřibí". Projekt má za úkol zmapovat problémy s erozí v jednotlivých obcích mikroregionu. „V našem okolí se s tímto oříškem potýkáme. Eroze jsou dané okolním terénem. Bohužel tady dochází ke splavování půdy v případě dešťů," sdělil starosta Žádovic Bronislav Seďa.
Kyjovsko - Na konci září vyhlásil mikroregion Podchřibí veřejnou zakázku na „Studii proveditelnosti k realizaci přírodě blízkých protipovodňových a protierozních opatření v mikroregionu Podchřibí". Projekt má za úkol zmapovat problémy s erozí v jednotlivých obcích mikroregionu. „V našem okolí se s tímto oříškem potýkáme. Eroze jsou dané okolním terénem. Bohužel tady dochází ke splavování půdy v případě dešťů," sdělil starosta Žádovic Bronislav Seďa.
Podzim se sice už definitivně ujal vlády, ale babí léto se jí zatím nevzdává. Tradiční podzimní deprese proto lidi teď ještě výrazněji netrápí. Zvrat pravděpodobně nastane po Dušičkách s přibývající tmou a během podzimních plískanic.
Mládě hrabáče kapského, které se ve čtvrtek v pražské zoo narodilo samičce Kvídě, v pondělí ráno uhynulo. Přestalo sát mléko od matky, a i když se o něj ošetřovatelé nepřetržitě starali, nepřežilo.
Velká Bystřice /PR/ - V posledních letech se vzhledem k rostoucímu znečišťování přírody stále více bazíruje na ekologicky šetrném přístupu k životnímu prostředí. Potřebujete zvrakovat automobil nebo motocykl a přitom být ohleduplní přírodě? Právě takovou likvidaci vozidel nabízí v Olomouckém kraji firma Autovrak.eu ve Velké Bystřici. Kromě toho poskytuje řadu dalších služeb.
Praha /FOTOGALERIE/ - Po dlouhých deseti letech se podařilo, že se ve čtvrtek v pražské zoo narodilo v pořadí už třetí mládě hrabáče kapského. Jeho šance na přežití stanovili ošetřovatelé kolem padesáti procent. Bohužel v pondělí ráno mládě uhynulo.
Strakonice – S kosou se učil zacházet už od malička, vždyť je z venkova. Teď se ale věnuje dokonce i soutěžnímu sečení. Letos Miroslav Šobr z Tažovic dokonce získal titul Sekáč roku 2014.
Opava - Podzim se sice už definitivně ujal vlády, ale babí léto se jí zatím nevzdává. Tradiční podzimní deprese proto lidi teď ještě výrazněji netrápí. Zvrat pravděpodobně nastane po Dušičkách s přibývající tmou a během podzimních plískanic.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Devět folklorních souborů, které se zabývají zpracováním zvyků a národopisného dědictví z regionu Valašsko, se představilo v sobotu odpoledne v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Kroměříž – Až o polovinu nižší bude letošní úroda švestek na Kroměřížsku. Pálenice tak letos počítají s kratším provozem, lidé zase s menším množstvím slivovice a domácí buchty s povidly se také prodraží, úroda je totiž špatná od Bystřicka až po Koryčansko.
Děčínsko – Během letošní letní sezóny projelo a prošlo po Labské cyklostezce v Děčíně přes 53 tisíc lidí, kraj nově začal měřit také na Sněžníku.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Devět folklorních souborů, které se zabývají zpracováním zvyků a národopisného dědictví z regionu Valašsko, se představilo v sobotu odpoledne v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.