Pelhřimov – Rušno bylo ve čtvrtek v Děkanské zahradě v Pelhřimově. Oáza klidu uprostřed města totiž ožila tradiční akcí Den Země, která je věnovaná právě Zemi. Tento svátek každoročně připadá na 22. dubna.
Liberec - Čestné občanství města Liberce převzal ve čtvrtek na slavnostním zasedání libereckého zastupitelstva pedagog, vědec a historik Rudolf Anděl.Do síně slávy města pod Ještědem přibyla další významná liberecká osobnost.
Přerov – Středisko volného času Atlas a Bios uspořádalo ve spolupráci s Magistrátem města Přerova a Ornisem ve středu 23. dubna Přírodovědný den, který připomněl úterní Den Země.
Nechranice - Desítky jednotlivců, zástupci firem a organizací v úterý zahájili každoroční úklid okolí Nechranické přehrady od naplaveného odpadu. Zachytává se v porostech u břehů řek a potoků nebo na březích vodních nádrží. Čištění iniciuje Český rybářský svaz, na organizaci prací až po likvidaci odpadu na skládce se významně podílí také státní podnik Povodí Ohře.
Opavsko - Houbařská jarní sezona je nejen na Opavsku v plném proudu. Lépe řečeno, s největší pravděpodobností už je skoro po ní. V lesích můžete narazit na smrže, kačenky, ucháče a několik dalších hub.
Opavsko - Houbařská jarní sezona je nejen na Opavsku v plném proudu. Lépe řečeno, s největší pravděpodobností už je skoro po ní. V lesích můžete narazit na smrže, kačenky, ucháče a několik dalších hub.
Podle měření Solární a ozonové laboratoře Českého hydrometeorologického ústavu síla ozonové vrstvy soustavně klesá. Sluneční záření je stále agresivnější, a proto je zapotřebí naše tělo účinně chránit.
Velmi mírná zima a teplé i slunečné jaro uspíšily letos vegetační vývoj zhruba o měsíc. Například ovocnáři uvádějí, že sklízet by letos mohli minimálně o tři týdny dříve, než bývá běžné.
Plumlov – Budování mokřadu u plumlovské přehrady finišuje. Ve středu se vodohospodáři spolu s ochránci přírody pustili do výsadby více než tisícovky mokřadních rostlin, které budou přirozeným způsobem čistit vodu přitékající do přehrady. O čistou vodu v plumlovské přehradě se bude starat rákos, orobinec a žabník. Osazení mokřadu by mělo zabrat pár dní.
České Budějovice – „Naše třída je velmi všestranná, děti například chodí v rámci pohybových aktivit na atletiku. Také má úspěch fotbal, na který chodí dokonce i jedna holčička," vypráví o své třídě Gabriela Jebavá. V 1. A budějovické Základní školy Nerudova nechybí ani nadaná recitátorka.
Je snad už tradicí, že první polovina každého nového roku překypuje výzvami k hlasování v nejrůznějších anketách, soutěžích a podobně. Kromě těch celostátních existují i krajské ankety.
Velké Karlovice - Louky nad Velkými Karlovicemi v těchto dnech rozkvétají všemi barvami a to téměř o měsíc dřív než obvykle. Umožnila to extrémně teplá a krátká zima: zatímco v minulých letech o Velikonocích teprve končila lyžařská sezóna, letos už po sněhu dávno není ani památky.
Nymburk /REPORTÁŽ, ROZHOVOR/ - Do Nymburka dorazilo cvičení maminek s kočárky v přírodě. Strollering provozují každý čtvrtek pod vedením Amálky Stehnové. Sraz je jako tradičně ve čtvrtek v půl desáté. Maminky s kočárky se schází na parkovišti pod lávkou u poříční policie.
Ralsko, Břehyně - Je plachý a v zásadě neútočí na člověka. Fotopasti, které potvrdily jeho výskyt na Českolipsku, navíc dokazují, že v místech jeho pobytu je dostatek potravy.
Pelhřimov – Vzdělávací i hravý rozměr už tradičně má pelhřimovský Den Země, který se koná ve čtvrtek od 9 do 16 hodin v přírodním prostředí Děkanské zahrady.
Bruntál - V letošním roce se pustili bruntálští zahrádkáři do svých záhonků s vervou sobě vlastní o něco dřív. Uplynulá zima byla totiž na zdejší poměry mírná, prohlásil Milan Janošík.
Vrbice - Setkávání turistů se letos konalo o velikonoční neděli v místní části pod rozhlednou. Tuto akci si samozřejmě nenechala ujít spousta turistů, byli tu ale i návštěvníci, kteří se přijeli jen tak podívat do krásné přírody pod místní rozhlednou.
Poříčí u Litomyšle – S přicházejícím podzimem loňského roku otevřeli v Poříčí novou naučnou stezku, která turisty provází po krásách okolní přírody kolem vyvýšeniny nazývané Štimberk.
Karvinsko - Jen v Karviné se letos oslavy Dne Země odehrají na několika místech kromě areálu Lodiček v zámeckém parku a hlavního sobotního programu, pořádá město pro děti v lesoparku Dubina discgolfový turnaj. A to už v pátek.
Flint (Michigan; USA)/Praha - Patří k nejúspěšnějším i nejkontroverznějším světovým dokumentaristům, protože se nevyhýbá aktuálním problémům dnešní společnosti. Americký filmový a televizní režisér, scenárista, producent a spisovatel Michael Moore, který se proslavil dokumenty Bowling for Columbine nebo Fahrenheit 9/11, se narodil 23. dubna 1954.
Hodonín – Kolem padesátky milovníků přírody se v úterý dopoledne zapojilo i mezi kapkami deště do úklidu lesa v hodonínské místní části Bažantnice. Ruce k dílu přiložili lidé, kteří přišli ze Zeleného domu pohody, z Domova Na Jarošce a také žáci ze Základní školy Bohuslava Martinů.
Praha - Vědci, ekologové i ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítají návrh zákona o Národním parku Šumava, který předloží skupina senátorů na schůzi horní komory. Upozorňují, že takto postavený zákon by nechránil cennou šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen. Návrh zákona je podle nich i v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Podobné výhrady k senátorské předloze zákona má i ministr životního prostředí Brabec (ANO). Norma se podle aktuálních informací bude v Senátu projednávat možná ve čtvrtek.
Tachovsko – Výprava západočeských ochránců přírody je ze Senegalu zpět. Ochránci mimo jiné odevzdali humanitární pomoc, kterou pomohli nasbírat i čtenáři Tachovského deníku.
Šumava – Správa NP a CHKO Šumava spustila registrační portál pro splouvání Teplé Vltavy ze Soumarského mostu do mostu u Pěkné. Zájem je o něco vyšší než loni. U registrovaných vedou prázdninové termíny, jak sdělil mluvčí správy Pavel Pechoušek. Portál je v provozu už od 10. dubna. Od té doby si termín zamluvilo téměř 350 lodí.
Ve které členské zemi EU by mladí lidé chtěli žít a pracovat? Co tomu říkají doma? Jaké možnosti jim k tomu skýtá uníjní politika? Co by na ní chtěli změnit?
Opava /POZVÁNKA/ - Den Země bude ve městě probíhat v neděli 27. dubna od 13 do 18 hodin na náměstí Osvoboditelů ve znamení vesmíru, přírody i skrytých souvislostí. Na stanovištích si dospělí návštěvníci mimo jiné prověří znalosti o planetách a objevování vesmíru člověkem.
Jindřichovice pod Smrkem - Lov u země v nočních hodinách se málem stal osudným samci výra velkého, naší největší sovy. Opeřenec uvízl na ostnatém drátě na pastvině nedaleko Jindřichovic pod Smrkem, kde si jí všiml člen Stráže přírody Libereckého kraje.
Podle mého názoru by většina mladých lidí chtěla trávit svůj život ve Francii, Velké Británii nebo Německu. Všechny tyto země jsou členy EU už dlouho, Německo s Francií jsou dokonce zakládajícími členy. Jejich ekonomika je na tom mnohem lépe, než je tomu u jiných zemí, jako i například u nás v ČR. Díky této prosperující ekonomice se v daných zemích snadněji sežene práce, která je většinou i dobře placená. Když uvážíme už jen poměr jejich inflace s tou v ČR, je nám hned jasné, že tam bychom s domácím hospodařením vyšli lépe.
Vrbice – Setkávání turistů se letos konalo o velikonoční neděli v místní části pod rozhlednou. Tuto akci si samozřejmě nenechala ujít spousta turistů, byli tu ale i návštěvníci, kteří se přijeli jen tak podívat do krásné přírody pod místní rozhlednou.
Hrob - Sál restaurace Koruna v Hrobu zaplnilo paroží a vypreparované hlavy zvěře. V sobotu a v neděli se zde konala tradiční chovatelská přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v lesích na Teplicku v roce 2013.
Orlickoústecko – Sobotní počasí přálo vyznavačům turistiky, a tak pořadatelé dvou dálkových pochodů na Orlickoústecku přivítali na svých akcích slušný počet „dálkoplazů" všech generací.
Praha - Šumava má zůstat mezinárodně uznávaným národním parkem. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nepřistoupilo na návrh Správy NP Šumava změnit mezinárodní hodnocení parku, kvůli němuž hrozilo, že by park ztratil svou prestiž.
Pacov – Úterní Den Země v zahradě pacovského zámku oslavili v sobotu, a tím akci mohli dát i mírně velikonoční nádech. Pořádajícím pacovským ochráncům přírody počasí přálo, a tak se u jednotlivých stanovišť střídaly děti v doprovodu rodičů i prarodičů.